Předčasný pohřeb

Drama / Horor / Mysteriózní

USA, 1962, 81 min

Roger Corman

Předloha:

Edgar Allan Poe (povídka)

Floyd Crosby

Ronald Stein

Ako všetky najznámejšie Cormanové horrorové "béčka" ( Jama a kyvadlo, Zánik domu Usherov, Havran či Maska červenej smrti ) aj tento je pôsobivou štúdiovou nahrávkou, kde sa hraje so sýtou farbou, snovými prelínačkami a skoro rovnakým prostredím. Všetky však majú svoje neopakovateľné čaro. A už im nesvedčí ani to označenie "béčkový horror "...(21.9.2008)

Zpětně mi všechny Cormanovky splývají do jednoho velkého nerozlišitelného celku. Předčasný pohřeb se odlišuje hlavně v tom, že Vincenta Price nehradil Ray Milland, což sice není fakt, který by se dal ohodnotit jednoznačně kladně, ale aspoň nějaká změna ... Úvodní část filmu je bohužel protažena až někam do jeho dvou třetin, což mělo v souvislosti s pozdní hodinou projekce negativní vliv na mé kognitivní schopnosti, především na pozornost a koncentraci :) 65 % Horror movie of the Year(7.6.2011)

Corman a Poe, dvojice, která jde tak krásně dohromady... I tentokrát se jedná o velice podařenou adaptaci, ve které mi ani nechyběl obvyklý Vincent Price, jelikož ho zde výborně nahradil Ray Milland, a dovolím si dokonce podotknout, že svým soustředěným a klidným projevem do příběhu sedí lépe než většinou poněkud výrazně působící Price. Jinak se tady nachází všechny klasické propriety, které mám na klasických horrorech tak rád: gotický dům s kryptou umístěnou ve sklepení, zpustle působící zahrada zalitá hustou mlhou či zhýrale vypadající dvojice vykradačů hrobů, to vše spojené zkušenou rukou páně režiséra v kvalitní kousek, který si zaslouží své místo v pantheonu klasických strašidelných kousků.(13.3.2009)

Začiatok mi pripadal trochu chaotický a nudný. Našťastie potom sa to rozjelo. Paranoju mám rád. A k tomu s pranojou z pochovania za živa som sa ešte nestretol. Musí to byť fakt nepríjemné. V poradí do bol môj tretí film od Cormana podľa Poeovej poviedky. Celý film sa dá vychutnávať nádherná atmosféra. Geniálne zvládnuté exteriéry a postupne vrcholiaca paranoja. Ku koncu som mal fakt už dosť a v kresle som sa cítil ako v rakve, dva metre pod zemou. Koniec je geniálne natočený s malým prekvapením. Škoda, že tieto staré snímky sú občas predvídateľné.(29.6.2010)

Klasický zástupce gotického hororu. Příběh je přímočarý, a kdo koho vodí za nos poznáme ihned, kdy hrdina je nucen spálit svou perfektně vybavenou hrobku. Priceova absence mě ani nestačila zamrzet, protože - co si budeme povídat - hlavní roli tu tentokrát hraje atmosféra, jež známe z jiných snímků od Cormana, a také ty úžasné exteriéry ponurého hřbitova se spoustou náhrobků, mrtvých stromů a především nepropustnou mlhou. Zkrátka lehce naivní, ale sympatická stará škola. A to je přesně to, co na starých hororech milujeme.(24.5.2016)

• - Příběh s výjimečným postavením v rámci Cormanova slavného poeovského cyklu. Jediný Cormanův film, v němž se vůbec neobjevil proslulý Vincent Price. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

• - Jako jeden z mála hororů se hrál tento snímek i v totalitním Československu. Vedle filmu Jáma a kyvadlo (1961) byl dlouhou dobu příkladem žánru, se kterým byl oficiálně mylně spojován Alfred Hitchcock. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

• - Roger Corman původně nechtěl točit tento snímek pro společnost American International Pictures. Vincent Price, který měl se společností exkluzivní smlouvu, se proto natáčení nemohl zůčastnit a Corman vybral pro hlavní roli Raye Millanda. Firma Pathe Labs, která projekt financovala, film však po začátku natáčení společnosti American International Pictures prodala. (liquido26)