Cahil Tomruk žije v Hamburku ze dne na den. Když jednoho dne narazí autem do zdi a málem se přitom zabije, ocitne se na psychiatrické klinice a jeho lékař se snaží najít cestu z bludného kruhu pacientovy existence. A právě tady, na nemocniční chodbě, se Cahil seznámí s tureckou dívkou Sibel, která se pokusila o sebevraždu. Její rodina se řídí těmi nejortodoxnějšími představami o postavení ženy ve společnosti, ale Sibel zoufale touží po volnosti, kterou Evropanky považují za samozřejmost. Za jediné východisko považuje formální sňatek s mužem tureckého původu, a proto požádá Cahila o pomoc. Jenže vymknout se z rodinných pout není tak snadné, jak si dívka představuje, protože nikdo se nedokáže zcela vytrhnout z kořenů, z nichž vyrostl. A Sibel si v sobě nese nejen horoucí přání získat svobodu a překročit hranice národnosti a náboženství, ale také touhu po lásce. Režisér Fatih Akin, který má zažitou osobní zkušenost potomka tureckých rodičů, vyrůstajícího v Německu, tomuto trpkému milostnému příběhu vdechl výjimečnou autenticitu a věrohodnost. (oficiální text distributora)

zdenny

Když něčí příběh podáme jako příběh imigranta, hned to má jiný, takový vyšší náboj. Dcera tureckých přistěhovalců chce žít mladý evropský život - tančit, fetovat a ... šukat. Konzervativní muslimská rodina samozřejmě chce, aby dcera žila dle muslimské víry a tradice. Je-li to takto podáno, jde o ušlechtilý boj za svobodu dle evropských měřítek. Je-li ale ta holka normálně bílá (evropská) a je-li dcerou normálních bílých evropských rodičů a chce-li tančit, fetovat a šukat, tak je to normální feťácká štětka a divák v tom nic krásnějšího a vyššího nehledá. SPOILER: Největší prdel je, že nakonec našla štěstí zpět v Turecku, kde už feťáckou štětkou být nemohla. Že by návod pro ostatní imigranty? ()

Pedross800

I Feeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeel You!!!!!!!!!!! Úžasný film. ÚŽASNÝ. Já ho opravdu cítil a aby taky ne! Ten film zapáchá emocemi tak silně, že by to porazilo i býka :-) Vášeň, zloba, odevzdanost, beznaděj, touha, surovost, bolest, divokost, radost, naděje, úsměv, pláč, láska, chtíč, sex všechno tu je! A hlavně jsou tu Cahil a Sibel a jejich silný, emotivní příběh, který bere dech a mě posadil na zadek! Bože to bylo něco a vše tu mělo svůj smysl.......i ty surové scény. Panečku, tenhle film mě dostal, tenhle film mě udělal, tenhle film to je fakt síla! I Feeeeeeeeeel You!!!!!!!!! Jo, jo, jo........ :-) ()

Autogram

Manželstvo z rozumu po turecky sa vyvíja celkom nečakanými životnými cestičkami a tá nepredvídateľnosť ma na filme baví. Tiež ma baví, ako v priebehu filmu prichádzajú otázky, ale namiesto odpovede strih. Stret kultúr je vo filme naozaj len okrajová záležitosť, z ktorej vychádza zápletka, ale neskôr je to už skôr stret alkoholu, drog a pästí. No aj tak za slušnú dávku filmáriny a emócií poctivé štyri hviezdy. –––– Ja chcem žiť, tancovať, milovať sa, a to nielen s jedným. –––– Vieš, čo je láska? Láska je kolotoč. Picháš do neho peniaze a točíš sa stále dookola. –––– Som turecká žena, a ak sa ma dotkneš, môj manžel ťa zabije! –––– Istanbul je pestré mesto plné života. Jediné, čo tu nežije, som ja. ()

Smileface

Gegen die Wand je zejména o naprosté zmatenosti mladé turecké ženy, která je způsobena zejména osobní nezralostí a nevyrovnaností než sociálními či komunitními rozdíly. Vše jde v režii Sibel užít si za každou cenu nezávisle na hranicích, nutno říct že konec je trošicku rozvleklejší a také o něco pozitivnější než jsem čekal. 70% ()

ethos

No musim povedat ze to bolo prekvapujuco dobre, ale to sa mi mozno zda, len preto ze som cakal priemer ale nastastie toto bol nadpriemerny film. Na druhej strane nemam velmi rad tieto depresivne filmy, ale cely ten vyvoj vztahu a manzelstva bol velmi dobre spraveny a tak som to prezil, aj ked to bolo depresivne. ()

bloodvomit

Zajímavej pohled do turecký komunity v německu. Tohle vás chytne a jen tak nepustí, protože jednak to vypadá tak nějak "opravdově" a druhak sou výkony herců i příběh prostě na vysoký úrovni, doproručuju zkouknout! ()

ZkuKol

Můj první Akin a hned je z toho láska na první pohled! Příběh je zajímavý, plný děje a krásných dialogů (doslova se těšíte až zase dojde k nějaké konverzaci mezi čtyřma očima - Akin je v tom opravdu mistr ve srovnání s naším Hřebejkem, který má ten žaludek se podobnými scénami ve svém podání chlubit). Kamera je civilní, syrová, neuhýbá ani o píď a neustále je v pohybu, nedochází k žádným exhibicím, přesto občas vystřelí záběr, jenž diváka doslova potopí pod hladinu příběhu do silných emocí. Herci (pro mě doposavad neznámí) hrajou precizně a vysloveně si své role užívají (což vzhledem ke kvalitě Akinovo scénáře není divu). Ale hlavní síla tkví právě v režisérovi, skvěle vede herce (viz dialogy), nezapomíná na vizuál, vše si pokrývá nápaditým soundtrackem a nenechal střihače krátit dlouhé scény, ve kterých kraluje - jen pár scén opravdu nemuselo být (cca 4), aby film měl o deset minut méně a v prostředku poněkud neztrácel tempo. Cahit je na dně, ztratil všechno a už pro něj život nemá smysl, až nabídka k fingované svatbě ho donutí přestat se topit ve vlastních depresích a alkoholu, jenže, co když z podvodu vznikne láska?... 90% ()

darwin

Duvara Karşı je výborným sociálním a mezilidským dramatem. Za zmínku stojí m.j. vynikající herecké výkony. Pro Sibel Kekilli je to debut jako hrom. A Fatih Akin znovu dokázal, že nejlepší německé filmy netočí Němci. ()

NICOX

Rozhodně nejlepší film, který sem viděla ve Filmovém klubu. A ještě jedno pozitivum - jedinej film u kterýho sem byla tak zabraná do děje, že sem se ani jednou za ty 2 hodiny nepodívala na hodinky. Velmi poutavý příběh, dobrý herci, žádnej nudnej happyend, dobrá hudba.. Pro mě velmi milé překvapení. 85 % ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé... Jsou filmy u kterých vám stačí 2 minuty a víte, že se vám to bude hodně nelíbit. Film skončí ...A je to pravda. Pak sou taky filmy, u kterých ani ty 2 minuty nepotřebujete a už dopředu víte, že tohle bude to ono. To co vám zajede až pod kůži a říká se tomu srdeční záležitost. Jo tak Proti zdi je pro mě ten druhej případ...Ten film má prostě sílu - koule chcete-li...Jo a ta turecká kapela na břehu řeky je fantastická - a muzika krásná. Takhle to bylo a takhle to je...úklona a odchod. PS: U většiny německy znějících filmů mám s němčinou docela problém. U tohoto filmu nikoliv a to i přesto, že byl o turecké komunitě v německu. PS 2: Film skončil a při psaní tohoto komentáře slyším dole na ulici (v Brně - pod našimy okny v noci velmi ojediněle...) němčinu... Inu to jsou ty kruhy... PS 3: Jdu si pustit Mozartovo Requiem... ()

klukluka

Řemeslně perfektně zvládnutý film. Skutečně si nedokážu představit, co by se mu dalo z technického hlediska vytknout. Dokonalost se odráží například v tom, kolik v něm hlavní hrdinka vystřídá účesů. Samozřejmost? Obávám se, že nikoliv. Řada režisérů by si dávala naopak pořádnýho majzla, aby se na ústřední postavě nezměnilo vůbec nic. Jenomže realitě se daleko víc podobá model, který zvolil Fatih Akin. Jeho příběh se odehrává v průběhu několika let a lidé (i účesy) se prostě mění. Jindy zase krvácejí ruce, když se jimi rozdrtí sklenice. A tak dál, a tak dál. Fůra drobností, která udiví a hlavně potěší. A proč teda jen 4 pecky? Po pravdě řečeno nevím, ale na 5 to tentokrát u mě nebylo. Ale kdybych se měl s pistolí u hlavy rozhodnout, jestli 3 nebo 5, tak neváhám ani vteřinu a napálím tam pětihvězdici. ()

Piškotka

Turecko v Německu a touha vymanit se z pout ortodoxní víry. Cahila jsem nějak nedovedla zařadit, místy hochštapler, místy čistá duše. Ale ten hrozný bordel v jeho bytě byl nad moje síly pochopit, proč tomu tak je. Až sňatek se Sibel mu začal otevírat oči a on se pootáčel za svým životem. Sibel představovala člověka, co si chce maximálně užívat rozkoše, ale ne s manželem. "Stala bych se tvou ženou a ty mým mužem". A bohužel na to Cahil doplatil, zamilovali se do sebe každý v jiný okamžik. Jejich životy se rozešly a už k sobě nikdy nenašly cestu. Cahilovi jsem to tak přála, zasloužil by si to. Navíc to byl pohledný chlap:-) ()

DannyBoy80

Syrové drama lásky. Mnoho krve, sem tam násilí, trocha sexu, trocha turecké kultury, hodně beznaděje, trocha vášně a hlavně mnoho lásky, která vydrží mnoho, ale někdy rozum převáží. Perfektně zahrané, hodně dobrá hudba. Celkově film, který je třeba vidět, ale místy není pro slabší povahy, není to žádný romantický doják. ()

mira007

Hořká beznadějná romantika o turecký holce, která se chce vymanit z vlivu svojí rodiny, tak si fingovaně vezmě největšíí ztracenou duši, kterou potká, aby mohla žít svobodně. Ikdyž nemusím tyhle sebedestruktivní nihilistické filmy, tak tenhle šlape výborně a musím smeknout před hereckým výkonem Birola Ünel (nar. 1961) , to je jízda. Poslední třetina je už i na mne moc silná káva beznaděje, ale jak poznamenali kolegové, tenhle film má v sobě víc lásky a lidskosti, než kdejaký cajdák z červené knihovny. PS: První roli Sibel Kekilli (nar. 1980), kterou údajně objevil agent v nákupním centru, ale já mám podezření, že vzhledem k odvážným erotickým scénám a z důvodů bulvárního promo tvůrci věděli moc dobře o její pornominulosti, která se provalila při premiéře. ()

alenka

romanticky mi to moc nepripadalo, tak mozna ve smyslu tragicky japonsky tradice, ale jinak naprosto uzasny! moc se mi libily obrazovy zkratky i oba herci. ()