Svatba mého nejlepšího přítele

Svadba môjho najlepšieho priateľa

Tú svadbu treba zrušiť!

Komedie / Romantický

USA, 1997, 105 min

Michael byl uloven krásnou Kimmy a svatební zvony se již začínají rozhoupávávat. Vše by jistě proběhlo k všeobecné spokojenosti, avšak Michaelův telefonát nejlepší kamarádce Julianne vše zkomplikuje. Julianne nikdy s Michaelem žít nechtěla, ale s ranou (v podobě svatebního oznámení) do hlavinky si uvědomila, že Michaela nikomu nedá. Do svatebních příprav se tak zapojuje záškodnická družička, která ihned začíná, pod rouškou přátelského úsměvu, vymýšlet rafinované plány na zničení důvěry mezi budoucími novomanžely.(4.9.2009)

Když šli při studiích od sebe, slíbili si, že pokud budou v osmadvaceti svobodní, vezmou se. Teď ten čas nastal, oba žijí v jiném koutě Ameriky, mají rozdílné životy a povolání, a on se rozhodl k velkému kroku: ožení se, jen s nějakou jinou. Ona má jediný cíl: svatbu překazit. Svatba mého nejlepšího přítele svým způsobem boří zavedená klišé žánru. Julia tentokrát nehraje hlavní objekt touhy, protože její dávnou lásku odloudí jiná (Cameron Diaz), navrch není její hrdinka morálně bezúhonná, ani klasického happy-endu se nedočkáme (pokud ovšem stačí morální prozření, budou diváci spokojení). Škoda, že kromě Julie Roberts a skvostného Ruperta Everetta má pár snoubenců tak mizerně napsané role. Zejména Dermot Mulroney se jen něčemu diví, něco ho překvapuje, leccos mu nedocvakne, ač se to před ním rozbalí v plné kráse. Škoda toho, protože jinak to byl slušný náběh na „revoluci“ v žánru romantické komedie. Tudíž, že je tenhle kus víc než snesitelný, vděčí zejména dvěma zmíněným hercům, svižnému tempu a sympatickému soundtracku. Protože se solidním námětem tu prostě neumíme pracovat a samotný příběh je ve výsledku dost jednoduchý a spoléhající na několik scénáristických berliček. Což je velká škoda. Ale ty čtyři hvězdy nakonec dám.(13.4.2016)

Zajímavá romantika, která se narozdíl od naprosté většiny soukmenovců může chlubit námětem, kdy není úplně jasné, jak to dopadne. Tedy abych byl přesnější, MNĚ to nebylo jasný, všem ostatním jo! Jenže hodnocení je subjektivní, takže 4* a hotovo. Osobně bych mezi oběma děvčaty moc neváhal, Cameron byla lepší po všech stránkách!(7.10.2008)

Ještě nikdy se mi nestalo, abych hlavní hrdince tak upřímně přála, aby zůstala na ocet. Nějaké sympatie k ní mohli cítit snad jen milovníci Julie Roberts, protože ta holka byla prostě sebestředná mrcha. Ale film měl i své světlé stránky, takže se drží v průměru romantických komedií. Ponaučení pro ženy plynoucí z tohoto filmu: Pokud chcete mít za nejlepšího přítele chlapa, ujistěte se, že je gay. Pokud bude navíc vypadat jako Rupert Everett, budete mít o zábavu postaráno.(7.7.2014)

Průměrná romantická komedie, s několika povedenými scénami. V podstatě je tenhle film založenej na soupeření Julie Roberts s Cameron Diaz, ale neni to moc podařený a vtipných scén z toho vnikne velice pomálu, ale naštěstí to oboum herečkám tady sluší, takže je aspoň na co se dívat, když už schází kvalitní scénář(29.12.2005)

• - V roce 1997 se stal snímek osmým nejvýdělečnějším projektem. Při rozpočtu 46 000 000 amerických dolarů vydělal celosvětově za čtyři týdny skoro 300 000 000 amerických dolarů. (Terva)

• - Scéna, ve které je "hozena kytice", se odehrává v muzeu Cuneo ve Vermont Hill Illinois. Štáb odstranil a uložil koberec, který režisér při točení scény nechtěl mít v záběrech. Pracovníci muzea však koberec našli až za dva měsíce. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v americkém Chicagu. (Terva)