Svatba mého nejlepšího přítele

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Romantický

USA, 1997, 105 min

Na tuhle romantickou komedii se v televizi vždy ráda podívám. Nevím proč, ale něčím si mě tento snímek podmanil; působí tak nějak reálně, tedy když opomenu takové ty klasické americké přeháňky. Je trošku nutno poznamenat, že tak to holt dopadá, když nejste schopni říkat pravdu... a někdy ani sami sobě. Ale v tomto případě, je to spíše úsměvné. Julia Roberts je dobrá herečka a v těchto filmech jí to sluší. Dále je tu sympaťák Dermot Mulroney, který spolu s Julii tvoří sympatickou dvojici nejlepších kamarádů, kteří by tak moc chtěli si k sobě cestu najít, až se to nakonec nepovede. - ♪With each word your tenderness grows, tearing my fear apart and that laugh, that wrinkles your nose touches my foolish heart♪(22.10.2020)

Ocenění: Oscar 1997 - nominace: hudba (muzikál/komedie) Zlaté glóby - nominace: film (komedie/muzikál), vedlejší herec (R. Everett), herečka v komedii/muzikálu (J. Roberts) BAFTA - nominace: vedlejší herec (R. Everett) American Comedy Awards - nejzábavnější vedlejší herec (R. Everett) Blockbuster Entertainment Awards - herečka v komedii (J. Roberts), vedlejší herec v komedii (R. Everett), vedlejší herečka v komedii (C. Diaz) Florida Film Critics Circle Awards - vedlejší herec (R. Everett) London Critics Circle Film Awards - vedlejší herec (R. Everett) Satellite Awards - vedlejší herec v komedii/muzikálu (R. Everett) ....Scénář : Ronald Bass. Kamera : Laszlo Kovacs. Hudba - Ocenění 1998 - Oscar (James Newton Howard) - vítěz 1998 - ASCAP Film and Television Music Awards - vítěz. Ve filmu hlavně zazní - Diana King - I Say A Little http://www.youtube.com/watch?v=Mm62Aa4ahs8 CITÁT - Já musím být želé!(22.5.2011)

• lennyd

Julliane (Julia Roberts) a Michael (Dermot Mulroney) jsou dávní přátelé, jejichž přátelství semtam překročilo i hranice lásky. A tak je Julliane docela v šoku, když ji Michael pozve na svatbu s mladou Kim (Cameron Diaz) - uvědomuje si, že Michaela stále miluje. A tak se Julliane musí pokusit ve zbývajících dnech onu velkou událost překazit. Ale nebude to mít vůbec jednoduché, protože Michael Kim opravdu miluje ... Jednoho zasněženého večera jsme se s manželkou rozhodli, že by bylo dobré se podívat zase na nějaký ten romantický film - a volba padla na Svatbu mého nejlepšího přítele. Zatímco žena byla s filmem nadmíru spokojena, mne naopak docela znechutil - nevím co je romantického na tom, že se jedna potroublá (sorry Julie) ženská snaží překazit štěstí jinému páru. Sice se říká, konec dobrý, všechno dobré - ale ani ten mne nijak nenadchl. Herecké obsazení sice září velkými jmény, ale ve filmu jsem nikoho "velkého" neviděl - Julia Roberts je díky své roli hodně nesympatická, Cameron Diaz zase vypadá (a hraje) jako ufňukaná slepička, tak snad jen pánské obsazení (Dermon Mulroney a Ruper Everett) stojí za zmíňku ...(18.1.2010)

Tak na začátek, neberte to realisticky. Děj není zrovna nejpravděpodobnější pro skutečnost, ale filmově to nebylo zase tak špatné a za shlédnutí to jistě stojí. Musíte si udělat svůj názor a líbit se to bude asi víc ženám, ale určitě se najdou chlapi, kterým se to bude líbit také (a nemyslím gaye). Ostatní chlapi to přežijí, takže já hodnotím kladně.(12.1.2015)

V podstatě velmi triviální a jednoduché, avšak díky výtečně zvoleným hercům tak trochu sázka na jistotu. Korektní romantika, která se jednoduše nemůže tak úplně nelíbit. Ano, může kolovat spousta názorů o sentimentálnosti, lacinosti a předvídatelnosti tohohle snímku, ale fakt je ten, že se rozhodně nejedná o další z řad rádoby směšných a zábavných komedií. Na to má až příliš dobré herce, až příliš velké množství zábavných a inteligentně vtipných scén, příliš mnoho upřímné a velmi dobře koukatelné romantiky a až příliš mnoho osobního nádechu. Nejde o stěžejní dílo, avšak pobaví parádně. Konec je rovněž vpravdě nečekaný. Některé scény si pamatuji nazpamět.(23.11.2006)

• - Postava Gerge Downese (Rupert Everett) se ve scénáři původně jmenovala Digger Downes. (Terva)

• - V roce 1997 se stal snímek osmým nejvýdělečnějším projektem. Při rozpočtu 46 000 000 amerických dolarů vydělal celosvětově za čtyři týdny skoro 300 000 000 amerických dolarů. (Terva)

• - Scéna, ve které je "hozena kytice", se odehrává v muzeu Cuneo ve Vermont Hill Illinois. Štáb odstranil a uložil koberec, který režisér při točení scény nechtěl mít v záběrech. Pracovníci muzea však koberec našli až za dva měsíce. (Terva)