Phantasm

• USA Phantasm (více)

Kultovní horor Dona Coscarelliho, ze kterého čerpalo inspiraci mnoho pozdějších tvůrců. Dva bratři, žijící v okolí městského hřbitova, se snaží vypátrat původ záhadných jevů, které je obklopují. Postupně objevují bizarní podzemní svět a pouští se do boje proti vetřelcům ze světa nadpřirozených sil, kteří na sebe berou stále rafinovanější podoby... (MIDO FILM)

Faustka

Démonickej Angus Scrimm (Tall Man) a ta děsivě - mrazivá hudba. Z hlavy jí jen tak nedostanu. Tenhle nadčasovej horor mě fakt dostal! Chcete se taky bát chlápka odjinud? ()

Wacoslav1

Coscarelli je king. Zatím co na Beastmasterovi jsem vyrostl, tak tohle mi dlouho trestuhodně unikalo. Doplnil jsem si to až nedávno a jako, že filmovou topku mám nacpanou, tak jsem aspoň zahejbal s tou režisérskou, protože co mám dělat, když se mi všechno co jsem od tohohle frajera viděl líbilo. Každopádně pokud nejste zapálení do podobných starých béčkových nezávislých horůrků, tak to obejděte obloukem, jinak směle do toho. Smršť nápadů, neodolatelná atmosféra a zabijácký lítající koule. Fucking Yeah!!! 100% ()

petero

Nemôžem uprieť istú nudu pri sledovaní tohto dielka, ale vzhľadom na jeho vek a postavy ktoré sa stali kultom Reggie + drsný americký bourák, ktorý aj v dnešnej dobe vzbudzuje rešpekt a Tall Man + fantastické lietajúce guličky, ktoré človeka odkrvia skôr ako padne na zem a tie pokračovania nieje čo riešiť. ()

Xmilden

Zatím rozporuplné pocity, ale slíbil jsem si že dám této jistě zajímavé hororové sérii šanci, takže mrknu i na ostatní díly. Postava Tall mana má něco do sebe a jeho výrok "BOYYYYYY" se mi zalíbil. Akční stránka prakticky neexistuje, koule se jednou zasekne do hlavy a následuje vodotrysk krve. Tolik asi ke krvavé složce filmu. Místy jsem si říkal zda-li se nějak moc nestříhalo, protože spousta scén na sebe prostě nenavazuje a vždy chybí nějaké pojítko mezi nimi. První půlhodinka se mi svou atmosférou moc líbila, jsem zvědavý na mnohem novější druhý díl, přece jen na tomhle již zub času dost zapracoval. 40% ()

oli.G

Atmosferický začiatok hororovej série, ktorá sa druhým dielom rozbehne na plné (strieborné, lietajúce) gule. ()

darkrobyk

Zajímavé, jak některé filmy fungují i po letech. Kdysi pro mne hodně strašidelné, dnes jako úvod série fungující vcelku dokonale. Hudba mezi Carpenterem a italským horrorem, příjemná kamera a nehostinné, ba přímo temné prostředí hřbitova s pohřebním ústavem. Malé hnědé kreatury mi dnes připomenou StarWars i lidičky z příběhů Darrena Shana. Létající koule se teprve zdokonalí v dalších dílech, ale Dlouhán je uhrančivý od prvního okamžiku. Snovými scénami se zatím šetří, atmosféra příběhu je ale velmi dobrá - tajuplná. Stísněné pocity se dají zažít i se záběry za slunečného dne... ()

juta

Ač je tu skvělá hlavní melodie, kterou si budete broukat i po několika hodinách, tak to ostatní se zase tak moc nepovedlo. Postavy a dialogy nejsou to pravé, stejně tak záporák, který se tak trochu podobal i jednomu klaďasovi, takže se ze začátku v tom dá trochu ztrácet, ale i tak je tady záporák málo výrazný a nebudí takový strach, jaký by měl budit. ()

Arkos

Po hodně dlouhé době jsem tenhle horor viděl znovu a bohužel mě už nevzal jako kdysi. Menší rozpočet a hlavně stáří jsou na něm již dost vidět, takže místo abych se bál tak jsem se spíš nostalgicky usmíval. ()

JohnnyD

Skvelý príklad čarovných nostalgických hororov z prelomu 70s a 80s. Coscarelli síce nie je bohvieaký scenárista, ale režisér je vynikajúci, čo dokazuje aj napriek dosť chabému rozpočtu hrou so svetlami, strihom, koncipovaním záberov. A- to všetko bravúrne dopĺňa skvelou carpenterovskou hudbou. Škoda len toho vypečeného samoúčelného konca. ()

Paldini

Ač je tento horror naprosto nestrašidelný, je natolik originální a zvláštní, že dávám tolik hvězdiček, kolik dávám. A vypadá to, že jsem jeden z mála, který se u tohoto horroru ani chvíli nenudil. ()

misterz

Tak neviem, mňa tento "kult" nejak zvlášť neohromil. Nebolo to síce zlé, ale ani nemám nijak zvlášť euforický pocit. Pripadalo mi to také šedivé, nemastné-neslané a dosť naivné. Dejová linka, možno až na koniec, je hrozne nudná a nemá čo ponúknuť. Do toho ešte treba prirátať podpriemerné herecké výkony a aj na tú dobu dosť detinské trikové efekty. Snáď jediná postava, ktorá svojim zjavom a celkovým prejavom vynikla bola postava Tall Mana, dosť výrazne tento film potiahla. Na druhú stranu tu bola pri pár scénkach aspoň slušná atmosféra a perfektná muzika. Čistý priemer. 60/100 ()

pornogrind

Konečně jsem se dokopal k tomuhle hororovýmu kultu. A koukal jsem na to jak vyoraná myš. A lidi v roce 1979 na to museli čumět ještě víc. Film je plnej nápadů. Vše ale zabíjí topornost herců. Vyjímkou je Scrimm, kterýmu tahle role byla šitá snad na míru. Místy má film slušnou atmosféru a zvukovej doprovod je taky vydařenej. Místy film, ale působí taky naivně a směšné. ()

dr.horrible

Kultová čiernohumorná pecka plná žltej krvi, s jedným z najlepších záporákov, akých kedy éra videa splodila. Pár malých výčitiek by sa našlo: herci a (zasa) dej - Coscarelli je ohľadne príbehu dosť veľký optimista a niektoré scénky, ako keby sa odohrávali v inej realite (niekto to tu dokonca nazýval surealizmom). Inak výborná zábava. 85% ()

Anderton

Ja beriem Phantasm ako encyklopedickú záležitosť. Treba ho vidieť, ak chcete mať všeobecný prehľad o hororovej tvorbe. Je jedným z najvýznamnejších kultových hororov, ktorý štartoval série z počiatku 80tych rokov, na ktorých vyrastal nejeden teenager. Takže vek hlavného hrdinu nebude iba tak, cieľová skupina sa s ním môže ľahko ztotožniť. Mne chýbala prepracovanejšia mytológia výborného nápadu, ktorý nám náznakmi ukazuje, čo nás môže čakať po smrti a nie je to nič povzbudivé. Napätie aj strach sú poplatné dobe vzniku, fungujú dovtedy, kým vidíme iba okraje plášťa, zlovestný dom a počujeme podivné zvuky. Keď začnú trpaslíci útočiť a nastupujú béčkové rekvizity, dnešný divák strach asi nepocíti. Dilemu s hodnotením filmu, ktorý sa mi páčil, vyriešil lacný záver, ktorý je ale lacný tým, že sme ho už videli neskôr mnohokrát a Coscarelli za to nemôže. 70%. ()

PetrPan

Dlouhán Angus Scrimm,  létající a  smrtící koule, hřbitov, žlutá krev a vynikající pod kůži zalézající hudební motiv. Kdysi dávno první setkání na videu  a okamžitě z toho byla velká hororová láska, která nerezaví. Surrealistický horor s neopakovatelnou atmosférou strachu ze smrti zprostředkující pro vnímavé už před více než 40 lety vícerozměrný filmový zážitek se závanem mrtvolného zápachu rozkladu.   Pět hvězd vytesaných do mramorového náhrobku. ()

Vitason

To, že je pohřební ústav se všemi těmi mrtvolami a temnými zákoutími strašidelné místo, jsem věděl už dávno. Stejně tak jako jsem věděl, že by se na hřbitově nemělo souložit, takže žádné z těchto ponaučení jsem si z Phantasmu neodnesl. Za to díky němu vím, že Don Coscarelli musí být velice zvláštní pán, který se do vás nebojí hned od začátku bušit deprimující tóny spojené s výjevy malých trpaslíků pobíhajících po hřbitově a hromadu dalších nápadů, které jsou k sobě přilepeny jen jako soubor scén v dost pochybném příběhu, kdy vám není vůbec nic vysvětleno a chování postav mi někdy bylo také záhadou. Tato zmatenost se sice trochu schovává za dětský pohled na příběh, ale i tak půlku filmu budete kroutit hlavou a tu druhou už žádný velký příběh čekat nebudete. I když filmu prakticky chybí scénář, tak to není nuda a skoro pořád je na co koukat. ()

SeBig odpad!

Dal bych jednu za to, že jsem se zasmál nad hloupostí tohoto "mistrovského" díla, ale nechce se mi. ()

VenDulin85

Až se jednou podívám do své složky s horory, co bych si tak ráda zopakovala, Phantasm number one to nebude, ale nějakou chvíli mi v hlavě zůstane. Sice ne kvůli snímku jako takovému, ale kvůli noční můře, která se mi zdála následně. I díky ní přidávám třetí hvězdu s dodatkem, že doporučuji jen skalním příznivcům starších kousků, kteří akceptují ujeťárny, krásně umělou barvu krve z khůl odšťavňovače a... trpaslíky! ()

anderson

Réžia českého znenia (MIDO FILM) = MARTIN ZOUNAR - prvý film zo série poňal režisér až príliš "taliansky" alebo "fulciovsky" ak chcete a tým pádom nadradil atmosféru príbehu. Dvojka už týmto neduhom netrpí. (28.9.2009) ()

PHANTASM pokračuje

PHANTASM pokračuje

11.03.2005

Štúdio New Line Cinema chce nadviazať na kultovú hororovú sériu PHANTASM, a zrejme hneď trilógiou! Fanušíkovia však (prekvapivo) veľmi vysmiati nie sú - s Donom Coscarellim, "duchovným otcom" celej… (více)