Přejezd Cassandra

• Československo Přejezd Kassandra (více)

Skvěle obsazený katastrofický thriller plný napětí o tom, jak teroristé při přestřelce ve výzkumném ústavu rozbijí baňky s plicním morem a ukryjí se pak v mezinárodním expresu. Ten je izolován a má být odvezen do karanténního tábora... Mezinárodní zdravotnickou organizaci v Ženevě přepadnou teroristé. Postřelený strážný stačí zalarmovat ostrahu, jeden z teroristů však unikne. U druhého doktorka Stradnerová diagnostikuje vysoce nakažlivý plicní mor, kterým se nakazil v přepadené laboratoři. Pacient zanedlouho zemře. Terorista, kterému se podařilo uprchnout, se schová v transkontinentálním expresu směřujícím do Stockholmu – i on je s největší pravděpodobností nakažený. Případ vyšetřuje plukovník Mackenzie. Při kontrole seznamu pasažérů expresu zjistí, že ve vlaku se nachází též známý neurolog Jonathan Chamberlain. Plukovník se s ním zkontaktuje a pověří ho, aby zjistil, zda se terorista opravdu nachází v tomto vlaku. Jonathan se svou exmanželkou Jenny objeví teroristu ukrytého v zavazadlovém prostoru. Zdá se, že nákaza u něj už značně pokročila a protože se předtím pohyboval mezi cestujícími, u mnohých z nich se také začínají projevovat příznaky plicního moru. Situace je kritická. Mackenzie dostane příkaz odklonit vlak přes přejezd Cassandra do Polska, kde má skončit v karanténě. To by ale pro většinu postižených znamenalo smrt… (TV Prima)

Madax

Jeden z nejlepších a nejoriginálnějších katastrofických snímků všech dob. Naprosto úžasná atmosféra a mrazivé napětí, které by se dalo i krájet. Pocit neustálého ohrožení se tvůrcům podařilo vystihnout dokonale. A to všechno je navíc zvýrazněno vynikající Goldsmithovou hudbou... Škoda jen, že napětí v poslední čtvrtině tak povolí. To se film změní z mrazivého thrilleru v akční střílečku, a to už není ono. Naštěstí se vzápětí dočkáme naprosto úžasného finále, které opět zdvihne kvalitu na nejvyšší možnou hodnotu. Kdyby nebylo oné akční sekvence, a kdyby bylo ve filmu víc mrazivých, tíživých sekvencí (jako je například noční scéna, kdy vojáci v bílých kombinézách uzavírají vlak), pak bych dal i *****. I tak je ale The Cassandra Crossing spolu se Skleněnýám peklem nejlepším katastrofickým filmem, co jsem zatím viděl - a viděl jsem jich dost. ()

BigBrother

Můj oblíbený katastrofický film. Skvělá atmosféra, svižný příběh, standardní, ale dobře napsané postavy, styl sedmdesátých let a triky na úrovni doby. ()

Nerajohn

Film začíná velmi, velmi slibně. Průlet vrtulníkem přes Alpy a pak klesání nad Ženevu, přelet nad městem a konec obrazu před okny Mezinárodní zdravotní organizace jsou výborné. První polovina filmu taky, skvěle vybrané a zahrané postavy, kterým dominují herci R. Harris, B. Lancaster a S. Loren. Druhá půlka zhruba od Norimberka je slabší, hlavně scény kolem přestřelek. Závěrečná katastrofa je natočená na úrovni 70. let, čili celkem slušně (traverza propichující člověka je vážně celkem drsná). Jenom dvě věci mě překvapily. Dlouho jsem si myslel, že tím pašerákem je O.J. Simpson. A za druhé. Vážně je (byl) v Polsku tento most ? Ale aspoň se vlak projel Českou republikou. ()

da-a

V mezinárodním expresu vypukla virová nákaza. Doktor Chamberlain dělá co může, aby lidé přestali umírat. Plukovník Mackenzie taky jedno řešení našel: přejezd Cassandra. Jako malý kluk jsem tento film přímo zbožňoval, nikdy jsem si nenechal ujít zejména závěrečnou scénu destrukce mostu, která tehdy v mých dětských očích vypadala jako dokonalé filmařské dílo. Mimoděk jsem tak ve všech předešlých scénách zaznamenával kvalitu obrazu, hereckých výkonů (a povedeného dabingu) a krkolomných situací, jako když se horolezec Navarro (Martin Sheen) snaží dostat do jiné části vlaku po stěně a okenicích jednotlivých kupé. Když jsem se k tomuto filmu po velmi dlouhé době vrátil, o své kvality nepřišel. Pro mě osobní záležitost a jeden z důvodů, proč mám rád film jako takový. ()

zigy

Zápletka je to hodně odvážná, pro mě až trochu za vlasy přitažená....režisér natočil taky dvojku Ramba (=kravina na kvadrát, výplod šílence), to se taky hodně promítá do "realističnosti" snímku...ale je to napínavé a hrají tam fajn herci. Příznivci katastrofických filmů: jděte do toho! Já příště pojedu raději autem:) Dabing: skvělý Švehlík na Lancastera umocňuje tísnivý dojem z filmu. ()

rytir1

Tohle téma bylo v pozdější době do dnes nesčetněkrát předěláno do různých jiných podob, vlaků, lodí nebo letadel. Ale coby první z klasických akčních filmů sedmdesátých let je to třída. Hvězdné obsazení Harrise a Lorenové, skvělý příběh, strhující napětí. Neviděl jsem lepší vlakový film do Nezastavitelného Denzela. ()

Tomas_PO

Cassandra Crossing, aj po vyše 40 rokoch, patrí nepochybne k filmovým klasikám. Napriek pomerne dlhej minutáži nestráca dynamiku, pochopiteľne odhliadnuc od kvality filmových trikov. Veľmi príjemné pôsobí celý setting a interiérové kulisy. Holt, medzištátne cestovanie až donedávna patrilo k exkluzívnym záležitostiam, a časy Orient Expressu vnášajú do filmu značnú dávku cestovateľského vrzušenia, a pocitu nad rámec bežného. Richard Harris pôsobí rovnako charizmaticky a uveriteľne ako v Gladiatorovi či Harry Potterovi, z môjho pohľadu až pasujúc hviezdnu Sophiu Loren do pozície herečky vo vedľajšej úlohe. Napínavo, tajuplne a akokeby mierne westernovo tiež pôsobi samotný Cassandra Crossing, čo udržuje diváka v napätí až do samotného záveru. Ak k tomu pripočitame "auru" CIA a prísne strážené laboratóriá svetovej zdravotníckej organizácie, doplnené o dramatizáciu v podobe organizácie veľkej pohyblivej železnej karantény, tak máme v podstate kompletku v podobe skvelého dramatického thrilleru. ()

Atron

Že se nám ty slušivé oblečky s respirátory po letech hezky vrací a to ani ne ve filmu... Musel jsem si to zase po letech v době koronavirové pustit. Ty nelogičnosti sedmdesátek nutno zřejmě odpustit, jinak ale dost dobré. ()

karnifex

Film ve mě vyvolal rozporuplné pocity: na jednu stranu výborné herecké výkony (v podání spousty hereckých es) a kvalitní výprava, na druhou stranu dost naivní scénář, který v poslední "akční" cca čtvrtině celý film děsně shodí. Ale oceňuju kreativní přístup k řešení závažných problémů - prostě je poslat do Polska. ()

brasek

Ľutujem ten primitívny koniec, ľudia vyliečený inhalovaním čistého kyslíka, vzbura vo vlaku, naivná prestrelka... bez tohto konca inak slušný thriller. ()

Kozlowski8

Radikální aktivista, který se při útoku na výzkumné středisko OSN v Ženevě nakazil plicním morem, je na útěku a nastoupí do mezinárodního vlaku směr Stokholm. Cestující jsou vydáni na pospas nemoci a jejich osud má být zpečetěn na starém mostě přes hluboký průsmyk v Polsku, který vlak nemůže unést. Právě tam je vlak nasměrován... Film je nesporně dobře natočen, má ohromný spád a napětí, má dobře rozpracované postavy, výborné herecké obsazení a skvělou hudbu. Těch logických lapsusů a vyumělkovaných situací je však ve dvou hodinách příliš. 70%. ()

PTuranyi

Na svoju dobu určite dobre natočená dráma riešiaca únik smrteľnej choroby z laboratória WHO v Ženeve. Riešením situácie je poverený plukovník Mackenzie. Nakazený terorista sa totiž nachádza v medzinárodnom exprese do Štokholmu. Vlak je potrebné izolovať a preto je z pôvodnej trasy presmerovaný do nepoužívaného priesmyku Cassandra, ktorý je však nebezpečný kvôli nestabilnému mostu. Izolácia, násilie a panika sú živnou pôdou dramatických situácií do ktorých scenáristi namočili množstvo nezvyčajných postáv. V prvom rade doktora Chamberlaina, jeho bývalú ženu Jennifer, ženu zbrojného magnáta Dresslera a jej milenca Robbyho, ktorý je vlastne pašerák drog a inšpektora Haleyho, ktorý mu ide po krku. Produkcia je dobrá a film je v mnohých smeroch výborný. Žiaľ čas už zničil časť jeho pôvodného čara. Ohlušujúce ticho s ozvenou vo velíne plukovníka Mackenzieho vyzerá skôr ako zo starého scifi filmu a prestrelky vo vlaku vyzerajú ako z paródie Bláznivá strela 2 a 1/2. Herci sú na tom podobne ako produkcia, nie že by hrali zle, ale vášeň Sophie Lorenovej dnes už vyzerá pateticky. 70% ()

sponeck

Nadprůměrný film plný napětí odehrávající se ve vlaku, ze kterého nelze vystoupit. Sice má film malinko pomalejší rozjezd, ale tísnivá atmosféra zabedněného vlaku je vynikající. A když jsou cestujícími vybraná herecká smetánka 70. let, nedalo se to snad ani natočit špatně. ()

stado

Zub času určitě zapracoval, ale dívat se na to dalo. Pomalejší rozjezd a rychlý závěr. Když jsem to viděl poprvé jako malý byl jsem nadšený. Dnes již tak ne, ale stále je to lepší film té doby. ()

raadec

Ach můj bože. Tak rozporuplné pocity jsem ještě neměl. Na jednu stranu báječná atmosféra celého filmu, krásná čtyřicítka Sophia Loren, skvělý, opravdu skvělý scénář. Ale těch nelogických kroků v celém filmu, to jsem ještě neviděl. Korunu všemu nasadili zatáhnutím ruční brzdy až poté, co se podařilo oddělit vagony od sebe, proč ji nezatáhli rovnou?? ()

Sa.sa

Katastrofickej film se vším co k němu patří... Supe zápletka a konečně natvrdo ukazuje, že za vše můžou Amíci :))) Jinak ten konec je super, i když je divné, že tam nikdo nečekal, aby se přesvědčil jak to dopadlo ;) ()

gizi

Autorům se daří vytvářet napětí a také ho udržovat. Bohužel scénář není nejdokonalejší. 65%. ()

michalkop

Tenhle film chyběl v mém pandemickém výběru. Napínavý, dobře natočený, končící částečný happyendem. Jenže teď tím vlakem je celý svět a je otázkou, zda ho někdo taky nechce shodit z mostu. Být to natočeno o 20 let později, už by tam byli všudypřítomní zombíci jako Vlaku do Pusanu. ()

maat.re

Silné napětí, ale v podstatě optimistický konec byl celkem milý. Pohled na most byl dost děsivý. Já být v tom vlaku a vidět ho před sebou, asi bych šťastná nebyla. ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson