Klan létajících dýk

• Čína Shi mian mai fu (více)

Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

Exkvizitor

Láska! Zrada! Pomsta! Tisíc slonů! - Ano, je zde vše co byste od novodobé kung-fu pohádky čekali, navíc ve stejně nádherném provedení jako předchozí Hrdina, tj. hlavně spousta hrátek s barvami (za obvzlášť nápaditou považuji třeba v zeleném odstínu provedenou bitvu v bambusovém lese). Povrchní (protože jako vata mezi souboji fungující) příběh je opět prolezlý superhrdinnými dvoj až trojitými agenty, takže není nouze o dějové zvraty, které působí jako celkem příjemná zpestření. Abych to shrnul: pokud nečekáte hlubokou sociální sondu do žitova středověké Číny a jste příznivci filmů typu Hrdina, myslím, že budete více než spokojeni. ()

Hogun

Romantický film na čínsky spôsob. Obrazovo, choreograficky a hudobbne brilantne zvládnutý (aj keď nie tak ako napr.v Hrdinovy). Nebyť poslednej 1/4 filmu s miestami až komickej nechuti postáv umrieť, tak dám viac. 7.5/10 ()

duklak2

Létající dýky jsou to skvostem ve svém žánru. Každý ho srovnává s filmem Hrdina. Toho jsem viděl nedávno a na můj vkus tam bojovníci moc létaly a vypadalo to hodně nerealisticky. Domnívám se ale, že se najdou i odpůrci a film pošlou do pekel. Já ho vyzdvihuji do nebes. Velice působivá je atmosféra, hudba, triky a efekty, ty zejména jsou úžasné. A je až neskutečné, že se dá tak něco úchvatného natočit a převést na filmové plátno. V posledních scénách se mi skoro rvaly slzy do očí a to nejsem žádná citlivka. Na pět hvězd to bohužel není, ale i ty velmi příjemné čtyři si tento film zaslouží. Kdo neviděl, vřele ho doporučuji. Nádherná romantika. Je to vrchol asijské kinematografie. ()

becki_tu

Už jsem si zvykl na to, že čínani mají rádi na svých filmech především vizuálno, a tak není překvapením, že v nich většinou vítězí forma nad obsahem. Tady tomu není jinak a ani u Klanu jsem nezaznamenal nic, co by si tykalo s jakoukoliv originalitou nebo invencí, takže se opět dočkáme bojovníků popírajících gravitaci, zajímavých exteriérů, libozvučných exotických melodií a to je tak asi vše. Příběh je na můj vkus poněkud plytký a pokud k tomu připočtu to, že se velká část filmu odehrává jen v lese, neměl jsem moc šancí, abych se nenudil. Díky téměř uměleckému zpracování tak nakonec dávám smířlivé 3* s tím, že ve mě převládá spíše zklamání. 50% ()

Sawy

Původně jsem dával čtyři,ale po zhlédnutí naprosto dokonalého Hrdiny musím jít o hvězdičku níž.Oproti němu je totiž Klan jen průměrná romance ozvláštněná několika působivými akcemi.65 % ()

Zoey90

Bezesporu tento film má své kouzlo a příjemnou atmosféru, ale osobně mi dost vadily líbací scény. Naskakovala mi z jejich neohrabaných pohybů až husí kůže. Uznávám, že hodně asijských věcí je vedeno v dosti jiném duchu, než jsem zvyklá... aneb počkáme v seriálu alespoň 24 dílů a pak si v předposledním dají pusu na NOS (v lepším případě na čelo), ale stejně mě to do očí prostě praštilo a samotný závěr to nijak nezachránil. ()

stub

Vizuální zpracování je skvostné, příběh také neurazí, ale celkový dojem je poněkud sterilní a zavání rutinou. Dobré, ale dalo se vytěžit víc. ()

Caelos

Taková barevná limonáda. Nemůžu říct že je to špatný film, scenérie jsou úchvatné, krásně nasnímané,perfektní sladění barev, ale to je tak vše co mi může film nabídnout, opravdu jsem se v hodně chvílich dost nudil. ()

murakamigirl

Ak by som mala za každé Mejino otvorenie očí strhnúť 1*, pôvodné *** by sa zredukovali na *. Ja však nezvyknem byť taká nemilosrdná, ani taká neúprimná..... Klanu dávam čisté 3*, u mňa nedosahuje hodnotu nad 60%. Najlepším sú výkony vášnivého trojuholníka Ziyi Zhang- Takeshi Kaneshiro- Andy Lau, Zhangovo podmanivé výtvarné cítenie, jeho paleta farieb, hudba plus kostýmy. Najviac snímke neprospieva poľutovaniahodná tvorivá netvorivosť, dejová prekombinovanosť (k tomu invenčnosť nikdy nebola podmienkou) a vo finále už aj jasná vizuálna preštylizovanosť (...Yimou sa potreboval vysnežiť...). Zmiešame vášeň a ohnivú žiarlivosť trojuholníka z Hrdinu s nežnou, obetavou láskou, ktorá sa na Zemi nemôže naplniť z Tygra a draka a voilá: produktom je Klan lietajúcich dýk... Ale nielen týmto je to celé nenápadité (už len počnúc témou), o tom by sa dalo rozprávať (aj sa iste rozpráva), ale komu by sa to chcelo písať... (Mne dnes vážne nie...) Vďaka príťažlivej vizualizácii aspoň nenudí, hoci zrovna ani existenčne nezaujíma :)... Dá sa to odporučiť jedine pre fanúšikov Ziyi Zhang / Takeshi Kaneshiro a pre tých, čo lipnú na zauzlených príbehoch plných intríg, lásky a zrady, kde pravda býva v nedohľadne ako pravda v 1000- kúskovom puzzle. Pozor, toto je ale jeden z tých parodickejších príbehov..... ()

Johny_fork

Vizuálně úchvatné, skvělé akční scény, půvabná Ziyi Zhang, ale dějově prázdné až tupé, ve výsledku celkem nudná procházka po čínských lesích. ()

liquido26

Klan létajících dýk pro mě představuje nepřekonatelný filmový zážitek - vizuálně dokonalá podívaná, úžasné akční a bojové scény (např. hra na ozvěnu) a příběh ... Krásný příběh. Ani ten nejzvrácenější člověk by nebyl schopen vymyslet tolik zvratů, kolik má Klan létajících dýk. Škoda, že nejde dát šest hvězdiček. ... A proč vlastně ne? Víte co? 120% pro tenhle film. ()

Crazer

Po závěrečných titulkách mohu říci, že jsem spokojen. Silná první půlka filmu vyvažuje druhou - poněkud slabší. Hned v prvních minutách mě zaujala slepá bubnující dívka se svým oděvem a pronásledování dvojice uprchlíků císařovými vojsky. Naneštěstí druhá půlka znamenala hodně velký zvrat, kdy bylo vše jinak (na můj vkus hodně velký skok). Trochu mi to připadalo, jako kdyby se střihačům ztratilo dvacet minut filmu. Závěr už byl divný, tajně jsem doufal, že zde bude viděn souboj létajících dýk s císařovo armádou, bohužel se tak nestalo. Další film na způsob tygr a drak - zkrátka hezký, barevný až oči přecházejí, trikově bohatý. ()

El Pistolero

7/10. Pestrobarevná filmová báseň čínského megalomana Yimou Zhanga plná dějových zvratů, lásky, zrady, intrik, dechberoucích soubojů, zpomalených záběrů – a v samém závěru i krve a dojemných scén. Úchvatná výprava, krásné kostýmy, skvěle padnoucí hudba, hezky vymyšlený příběh, perfektní lokace (bambusový les), výborné herecké výkony, precizní režie a kamera... Ano, tohle všechno „Klan létajících dýk“ nabízí. ()

corpsy

Podobne úchvatný ako ostatné, moderné easternové veľkofilmy. Až z toho oči tlačí. Síce by som si vedel snímok predstaviť aj bez milostného motívu, ale tento z celkovým dejom ladí a hlavne od Zhang Ziyi je ťažké oči odtrhnúť. ()

curunir

,,ASPOŇ RAZ CHCEM BYŤ VETROM." ,,KAM PÔJDEŠ?" ,,TAM KAM MA VIETOR ZAVEJE." __ Čínske historické kopačky a sekačky veľmi nevyhľadávam, nakoľko som si na ich netradičné spracovanie nevedel nikdy poriadne zvyknúť, čo sa napr. u mňa dokonale ukázalo pri sledovaní tu často krát citovaného Hrdinu alebo Tigra a draka. V Klane lietajúcich dýk som však našiel akési zmierenie s týmto žánrom. Nad týmito filmami sa jednoducho netreba zastavovať, pokiaľ ide o bojové scény a artistické kúsky s nimi spojované, ktoré by v skutočnosti nezvládol snáď ani Chuck Norris. Sú skrátka vždy úplne o niečom inom. Čo je ,,Klanu" ubraté na dejovosti príbehu to je to pridané na vizuálnej kráse. Nominácia na Oscara je absolútne zaslúžená a dokonale sa tak zakrývajú ako jeho dejové nedokonalosti, tak i vlastne na historický film dosť minimalistická výprava. I keď film veľa dejových zvratov neponúka, pri jeho sledovaní som sa vôbec nenudil i keď je pravdou, že len pramálo vecí ma nadchlo. Väčšine akčných scén aj cez ich technickú dokonalosť chýba väčšia dynamika, ktorou by dokázali strhnúť. Ako-tak to zachraňuje tu častokrát spomínaný súboj v bambusoch a famózny záverečný súboj. Zdá sa mi však, že režisér presne vedel čo chcel natočiť a podarilo sa mu to. ()

ConanVJ

Nádherný filmek, který mi vždy zlepší náladu. Má to fantastický soundtrack a krásné jak exteriéry, tak i interiéry. Výprava se hodně povedla. Příběh se mi líbí a souboje jsou taky vypilované. Za mě 100% :) ()

Z0oMb3E

Príbeh ľúbostného trojuholníku uprostred bojov kráľovskej moci a rebelov. Hrdinný epos s prostredia starovekej Číny. Zhang sa pokúsil natočiť podobný epický príbeh ako predošlý HRDINA no u mňa sa k nemu len priblížil. Hrdina ostáva neprekonaný. Zaujímavé rozdelenie úloh a následná ich úplná zmena robí z tohto filmu veľmi vydarený snímok. ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží