Rushmore je příběhem nadaného a rebelantského teenagera Maxe Fischera (Jason Schwartzman), studenta desáté třídy elitní Rushmorské akademie. Redaktor školních novin, kapitán nebo prezident nespočetných klubů a spolků, je zároveň jedním z nejhorších studentů ve škole, nad nímž neustále visí hrozba vyhazovu. Jeho svět se otřese, když se Max zamiluje do učitelky prvního ročníku slečny Crossové (Olivia Williams) a chce na její počest postavit akvárium. O její přízeň však musí soupeřit se svým přítelem, ocelářským magnátem panem Blumem (Bill Murray), bohatým otcem jeho dvou spolužáků. (oficiální text distributora)

pollstro

V pořadí druhý film Wes Andersona, ve kterém se naplno objevuje jeho osobitý rukopis a nenapodobitelný vizuál, který ho následně proslavil po celém světě a v dalších svých filmem ho zlepšoval a vedl k dokonalosti. Působivá kamera v podobě statických záběrů a přímočarých pohybů, které jsou místy doprovázeny zpomalenými záběry, společně tak vytváří impozantní obrazy, zapříčiněné nádherným vizuálem daných scén, které jakožto celkem působí na jednu stranu netradičně, ale za to kouzelně a úchvatně. Rushmore v sobě skrývá opravdu kouzelný svět, plný zajímavých a osobitých postav, které jsou od sebe zcela a naprosto odlišné, žijí netradiční životy a zažívají poněkud zvláštní situace a skrz ně Anderson vypráví celý příběh. Rushmore vypráví o lásce v pubertě, rodině a přátelství, vše v poetickém a unikátním stylu, který v sobě skrývá, hluboko uvnitř, mnohem víc. Anderson mění žánr za žánrem, místy se jedná o hořkou komedie, někdy zase čistokrevnou, či hořkosladkou, někdy komedii střídá emotivnější scéna, která dojímá a prohlubuje postavy a společně s nimi i příběh. Právě zmíněně postavy jsou tím hlavním klíčem úspěchu. Bill Murray je jednoduše geniální a zcela přirozený, předvádí opravdu neuvěřitelný výkon. Olivia Williams je naprosto kouzelná a nádherná, její britský přízvuk a šarm jsem si prostě nemohl nezamilovat. Wes Anderson je vskutku osobitým režisérem, jehož styl vyprávění společně se zajímavým stylem pojetí humoru opravdu nemusí sednout každému. Díky tomu v celé kinematografii neexistuje nikdo, kdo byl měl takhle specifický, originální a osobitý rukopis. Umělecky nádherně natočeno a odvyprávěno skrze jednotlivé postavy, jejichž dialogy a životní situace jsou nezapomenutelným filmovým zážitkem. Postava Jasona Schwartzmana v podobě geinálního mladíka, který se nedokáže smířit s običejností a snaží se všemožné situace řešit svým vlastním způsobem, je naprosto jedinečná a úchvatná. "I saved Latin. What did you ever do?" ()

esmoke

Wes Anderson jak z ucebnice. Rukopis rezisera je jedinecny a nezamenitelny. Rozhodne pekny film, vahal jse mezi 3 a 4 * ()

FandaF

Netradiční a skvělý příběh. Nemohu hodnotit jinak, nemá to totiž chybu. Příběh, režie, herecké obsazení, výkony, kamera a nesmím zapomenout pochválit ani povedený český dabing (ČT). Ještě, že to ČT uvedla pod názvem Rushmore, což je daleko výstižnější, než stupidní a lacinný název, který tomu dali (zřejmě) čeští a slovenští ditributoři... ()

gu-staff

No, mrknul jsem na to jenom proto, že jsem se v programu dočet, že v tom hraje Bill Murray. Ten mně nezklamal, na rozdíl od snímku jako takového, ten mi připadal jako (skoro) kravina, ale to je nejspíš tim, že nemám rád komedie jako takový. Nakonec jsem byl spíš naštvanej, že jsem radši nedělal něco jinýho.... ()

Dave.wud

Neuvěřitelně nesympatická hlavní postava. Nemohl jsem to vydržet a po hodině jsem film musel vypnout. Ani Bill Murray to nezachránil. velká nuda a zklamání. ()

jessic

Příjemná komedie o jednom praštěném středoškolákovi, která navzdory českému distribučnímu názvu, není typickou americkou teenagerskou taškařicí. ()

zazka

Jason Schwartzman je skvelý, scenár je skvelý a tiež soundtrack je fajn, nejak som sa však strácala v príbehu. ()

kolly13

Excelentní Murray a velmi dobrý Schwartzman. Trošku fracek, ale inteligentní a prožívající období, které je známě většině mužů napříč kulturami. Tajemná Williams je ideální pro roli věkově vzdáleného objektu touhy, leč nedovedu si ji představit v těžší roli. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 2/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

Pickardino

Pan Anderson umi navodit atmosferu, ktera me dokaze protahnout celym filmem, a dokaze utlumit onen podvedomy proces, bezici ve mne pri sledovani filmu: hadani co asi tak bude dal (..cim vic se trefuju, tim vic se zacinam nudit a zacina me svrbet tlacitko "stop"). Ono to totiz v techto pripadech opravdu nema cenu.. ()

sutorovic

Aha, takže to tie nájazdy kamery mali byť melancholické... A ja som čakal, že celý ten film sa bude niesť v takom duchu.Od diálogov až po kvety. Dokonca som čakal, čo mi príde teraz trochu Star Wars (priznávam), Jarmuscha kríženého s Lynchom. No jo, ale toto nebol minimalizmus, Suti. A surealizmus už vonkoncom nie. Anderson to bol, nadaný americký umelec s vlasmy plnými nápadov, narodený v šesdesiatomdeviatom, no a s humorom, ktorý pôsobí prinajmenšom zvláštne (čiže svojsky - nesadol mi úplne, snažím sa povedať) ()

RXP

Veľmi zvláštny film. V tom, že sa zdá byť na prvý pohľad gýčový a nudný, ale to je omyl!!! Skvelý vtip, scény, kamera..... a Bill Murray. Celý čas som sa cítil, akoby som nahliadol do iného sveta, sveta podobného našemu ale s užasne zaujímavými a bizardnými postavičkami. Žiadna naivná a patetická hlúposť, ale rafinovaná komédia balancujúca na hrane fantázie. K Wesovi Andersonovi som sa dostal úplnou náhodou a som milo prekvapený, rohodne mu dám v blízkej dobe znovu šancu. ()

cajda77

Chtěl jsem si jednou zase vybrat nějaký spíše odpočinkový film a myslím, že se mi to i celkem povedlo. Komedie s trochu zvláštním humorem s lžičkou romantiky, školní prostředí...ale joo..proč ne. Pobavilo, potěšilo:) ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona