Jak jsem balil učitelku

Rushmore

Ako som balil učiteľku

Romantický / Komedie / Drama

USA, 1998, 93 min

O novou mladou učitelku tvrdě soupeří patnáctiletý student (podivuhodný Jason Schwartzman) s vyhaslým milionářem (dokonalý Bill Murray). Dobře namíchaný humor i smutek. Zajímavý kontrast: na jedné straně hyperaktivní organizátor a rozumbrada Max Fisher a na druhé všichni ostatní, v porovnání s ním jakoby zpomalení. Vtipné, zábavné, originální...a ten soundtrack! 80%.(1.10.2008)

Výborný Bill Murray a hlavně Jason Schawrzman, hlavní ženská hrdinka byla špatně vybrána, dle mého celý film kazila svou existencí. Námět obyčejný,ale Wes Anderson je skvělý vypravěč a mně se jeho filmy líbí. Hlavní hrdina je aktivistický student, který nevahá udělat cokoliv, pokud si myslí, že to prospěje dané škole. Některé vtípky jsou dobr,é jiné slabší. Ale působilo to na mě věrohodným dojmem a mile.(28.1.2009)

• rikitiki

Film o podivínovi, kolem kterého všichni chodí po špičkách, přestože on nevykazuje jiné kvality, než že se žene za uznáním, i když k tomu nemá jiné předpoklady než vlezlost a podrazáctví. Podivný film, který nemá, co by mohl říct. Snad kromě prapodivného a nevtipného pobíhání Billa Burrayho. /13. 10. 12./(13.10.2012)

Druhý, celovečerný film Wesa Andersona je zcela zásadným establishmentom úprimného a cieľavedomého auteurstva, ktoré sa prenáša, variuje a podvracia od jedného majstrštyku k druhému. Špecifický rukopis však nie každému sadne a osočovanie patetickými frázami v zmysle údajného hipsterizmu či manierizmu dozaista neprekvapí. Ono sa do toho v poslednej dobe zaťahuje už aj divák, ktorý sa od nejakého samozvaného experta ľahko môže dozvedieť, že vlastne - zjednodušene napísané - sleduje niečo len kvôli tomu, lebo je to kúl a nie preto, lebo sa mu to páči. Samozrejme tak nejak nepriamo, žoviálne a s odvolávaním sa na slobodu slova, že ano. A bez akéhokoľvek náznaku irónie musím priznať, že nikto mi ohľadom tohto do pošty nepísal, vážne nie…len som si vybavil zopár detinsky rozhorčených príspevkov z imdb a proste som si nad tým musel, takto verejne, povzdychnúť. Jak málo niekomu stačí ku šťastiu. Ale k veci. "Rushmore" je ďalším, komplexným a svojráznym dielom v pestrej filmografii W.A. Od vycizelovanej formy, cez vychytaný casting, až po plastický soundtrack. O opojnej atmosfére, kde vládne unikátna poetika melanchólie a ťažko rozšifrovateľný druh suchého humoru ani nehovoriac. Kto má vzťah k pochybným a zároveň výnimočným charakterom, na svoje si určite príde. Max Fischer je totižto v podaní Jasona Schwartzmana naprosto fenomenálny a jeho vnútorné (spoločenské) pnutie dané predovšetkým vekom a hyperbola vitálneho kreativca/tvorivého glosátora ktorý okrem iných schopností aj vie, ako na učiteľku, predstavuje najprenikavejší segment celku. Hlavnej postave sa podriaďuje aj samotné rozprávanie a z toho dôvodu máme možnosť participovať, byť bližšie k hrdinovi než ktokoľvek iný, užívať si onen odhodlaný performance. Všetko ostatné - ako napríklad vymazlená a puntičkársky naaranžovaná mizanscéna, hravý štýl natáčania založený na účelne statických kompozíciach obrazu a singulárnych, vertikálno-horizontálnych jazdách či nenútené texty piesní jemne odznievajúce v druhom pláne - je už potom "len" vzrušujúcim prídavkom. Wes, určite sa nemeň.(11.1.2014)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Mnohými oceňovaná školní komedie o teenagerech v čele s jedním vlezlým studentem v přiblblé rádiovce. Mne to bohužel jen dost hodně nudilo. Chcete vědět víc? Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=-hQel3noQeI(9.8.2009)

• - O úlohu Maxa Fischera (Jason Schwartzman) sa uchádzalo vyše 1 800 teenagerov z USA, Kanady a Veľkej Británie. (m.a.t.o.)

• - Film sa z časti natáčal aj v St. John's School v Houstone, bývalej strednej škole režiséra Wesa Andersona. (m.a.t.o.)

• - Mŕtvy manžel pani Crossovej (Olivia Williams), ktorého obrázky má v spálni, je Owen Wilson. (m.a.t.o.)