Jak jsem balil učitelku

Rushmore

Ako som balil učiteľku

Romantický / Komedie / Drama

USA, 1998, 93 min

Mám filmy Wese Andersona rád, ale tenhle prostě nepovažuji za to nejlepší, co natočil. Jeho poetika už je zde cítit, je to tak příjemně ujeté, ale ta hlavní postava je opravdu otřesná. Můžete ji snadno nesnášet. Navíc ani ten příběh vás tolik neuchvátí jako jiné Andersonovy věci. Herecky dobré, ale asi jsem čekal víc.(31.3.2016)

Film zvláštní hlavně v tom, že hlavní postava je hrozně nesympatická a v podstatě postava záporná. Prostě každým svým projevem si říká o tom, abyste mu seřezali prdel. A to způsobuje jakoby dvojí náhled na film. Který není natočený špatně a ani ten příběh není špatný, jen je nesympatický, protivný a sere mě. Nikdy jsem ten film nevnímal jako komedii, spíše takové podivně (u tohoto režiséra jak taky jinak) laděné drama. Místy trochu nudné. Jediné pozitivní na něm je vlastně jen tradičně skvělý Bill Murray a andělská Olivia Williams (té její tváři jsem propadl na první pohled).(28.8.2014)

• Madluska

Další z řady filmů, které mě naprosto minuly. Tento i přes občasné komické scény, které většinou (dá-li se vůbec při tak minimálním výskytu vtipu mluvit o nějaké menšině) obstarával Bill Murray. Trapný příběh trapného hrdiny tak nezachránila ani jinak celkem slušná stylizace celého prostředí. Pokud se něco povedlo, tak to byly scény, ve kterých tvůrci přitlačili na pilu ad absurdum (i když právě o to se asi - ne úplně úspěšně - snažil celou dobu). Nechápu to nadšení, nechápu Maxe, nechápu zaškatulkování (komedie? romantický? drama?), nechápu...(30.3.2014)

Andersonův druhý díl, vlastně film nás dějově vrazil na Rushmore, střední školu, kde šéfuje jistý Max Fischer. Je mu 15, není pro něj problém cokoliv sehnat, zařídit, vyjednat. Jenže jednoho dne se zamiluje do své učitelky a věci se tím pádem zamotají. Lepší a vypilovanější než pouze místy zajímavá prvotina. 70%(2.7.2013)

Jsem z té nejspíš zvláštní sorty lidí,kterým se líbí filmy Wese Andersona.U Života pod vodou jsem brečel,u Takové zvláštní rodinky se smál a u Darjeelingu jsem se nechal unášet uvolněnou atmosférou.Rushmore (ten český překlad ze mě nedostanete!) je Wesův asi nejslabší počin,taky je jedním z jeho prvních.Přesto má všechno,co na jeho filmech obdivuju.Laskavý humor,obrovské množství roztomilých detailů,skvělý scénář,propracované postavy a špičkové herecké výkony.Jason Schwartzman hrál tak dobře,že mi Max začal dost rychle silně lézt na nervy.A jako vždy skvostný Bill Murray,to je kapitola sama pro sebe.Jeho smutné oči a minimalistické herectví mě nepřestává fascinovat.Tento film se nebude líbit lidem,kterým se ostatní Andersonovy filmy nelíbily.Bude se líbit těm,kteří na jeho styl a humor rádi přistoupí.To jen takové malé doporučení. 75 %(8.4.2010)

• - Mŕtvy manžel pani Crossovej (Olivia Williams), ktorého obrázky má v spálni, je Owen Wilson. (m.a.t.o.)

• - Wes Anderson pôvodne zamýšľal, že hudobný doprovod k filmu by tvorili iba piesne skupiny The Kinks. (m.a.t.o.)

• - Billovi Murraymu (Herman Blume) sa scenár po prvom prečítaní tak zapáčil, že bol ochotný si vo filme zahrať bez nároku na honorár. (m.a.t.o.)