Jak jsem balil učitelku

Rushmore

Ako som balil učiteľku

Romantický / Komedie / Drama

USA, 1998, 93 min

Rushmore možno zaradiť k bočnej vetve amerických komédií, ktoré majú ambíciu humor odvulgarizovať, pridať na jeho inteligentnosti vychádzajúc z použitia herecky veľmi dobre obsadených bizarných postáv, a to všetko v kombinácii s neotrelou vinikajúcou hudbou. Ako príklady by sa dali uviesť Life Aquatic with Steve Zissou, The alebo Royal Tenenbaums, The. Problém je v tom, že pri týchto kvázi komédiách veľa záleží od toho v akom rozpoložení sa momentálne nachádzate,hlavne preto, že nejde o priamočiary humor. Mňa osobne tento subžáner zaťiaľ naplno nedokázal osloviť, aj keď originalita sa mu nedá uprieť. No a Rushmore je tím lepším, čo ponúka. 3,5*(11.3.2007)

Film Wese Andersona, ještě ne tak stylizovaný jako pozdější filmy, ale jeho tvůrce už prozradí výběr hudby a také odhodlané chování a činy hrdinů. Je to jemná komedie na pousmání, ale příběh je tak dobře rozehraný, že nevadí, když se objevují další a další postavy. Každý dostane svůj větší či menší prostor, aby se projevil a aby se hlavní hrdina mohl rozhodnout jestli si ho ponechá v okruhu svých lidí. Podobně jako si Max vybírá herce do svých her. Celkově herectví ve filmu je minimalistické, postavy si hodně nechávají pro sebe, a proto je možné, aby se stále překvapovaly v dobrém či zlém. Wesovy filmy mi proto dávají naději, že i když se to mezi lidmi pokazí, je vždy ještě šance na nápravu.(13.4.2014)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Mnohými oceňovaná školní komedie o teenagerech v čele s jedním vlezlým studentem v přiblblé rádiovce. Mne to bohužel jen dost hodně nudilo. Chcete vědět víc? Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=-hQel3noQeI(9.8.2009)

Max Fisher je svéráz. A taky vizionář, snílek a originální týnedžr se způsoby zkušeného veterána. Tenhle ošklivý a brýlatý student se určitě v životě neztratí. Minulé filmy Wese Andersona (Lišák nebo Steve Zissou) mě nějak moc nebavily, i když pravda - netradiční byly. Ale tenhle, tenhle film mě bavil moc. Všichni herci tu perlili, scénář mě nepřestával překvapovat, výborná komedie!(17.11.2010)

Život je jedno velké jeviště aneb každý má svůj Rushmore. Mé první (přemilé) setkání s Andersonem plné překvapení, trefných citací pravidel každé správné gangsterky a především naprosto famózního obsazení. Bill Murray je BOREC, Schwartzman ušatec a Olivia Williams k zulíbání. Maestro? Další počin prosím!(27.9.2012)

• - Wes Anderson pôvodne zamýšľal, že hudobný doprovod k filmu by tvorili iba piesne skupiny The Kinks. (m.a.t.o.)

• - O úlohu Maxa Fischera (Jason Schwartzman) sa uchádzalo vyše 1 800 teenagerov z USA, Kanady a Veľkej Británie. (m.a.t.o.)

• - Brian Cox bol do úlohy Dr. Guggenheima obsadený vďaka hereckému výkonu, ktorý predviedol v snímke Manhunter (1986). (m.a.t.o.)