Jak jsem balil učitelku

Ako som balil učiteľku

Romantický / Komedie / Drama

USA, 1998, 93 min

• Zeek

Tak přeložit Rushmore jako Jak jsem balil učitelku mi přijde hodně nešťastný. Proto moje očekávání bylo úplně jiný než skutečnost. Čekal jsem něco lepšího než klasickou teenagerovskou romantickou komedii, něco v tom smyslu, ale netradičního. Nedostavilo se ani jedno. Herecký výkony nepopírám, ale ty dialogy a směr, jakým se film vyvíjel, i jeho průběh se mě vůbec nelíbily. Byl to mix jakoby všeho a ničeho, z čehož mi celkově po shlédnutí tohoto filmu vychází, že jsem se nudil. O charakteru postav (především Maxe) radši ani nemluvím. Nebylo to zas tak hrozný, ale jediný větší pozitivum tohoto filmu je Bill Murray. Moje hodnocení: 40%(5.11.2008)

Oproti pozdější Wesově tvorbě to není taková pecka, ale nebudu škarohlíd a namluvím si, že jde jen o zahřívací kolo, o zkoušku s takovými charaktery, oťuknutí herců (že jo, Bille?) a v rámci toho učňoství, i o snahu být co nejnormálnější. A to je z jeho stylem zbytečné plýtvání filmovým pásem. PS: Určitě chce poslat díky i do dabingového studia, především té hlavě pomazané, která vybrala pro hlavní part Daniela Tůmu. Člověk (já) už ho má zafixovaného s jistými charaktery a tady to zas jednou sedlo jak prdel na nočník.(17.1.2012)

Tenhle film je něco jako óda na losera. Myslím si že to opravdu hodně lidí zná, a většina z nich z vlastní zkušenosti. Ale i přes pár výborných vtipů, a totální originalitu provedení, mi to jako film moc nesedí. Je to přeci jen trochu optimistické, a všichni začnou jako loseři, a skončí jako loseři. Což je sice velice podobné realitě, nicméně nenabízí to žádné řešení, a to mi k happy endu nestačí. Ale jinak celkem příjemná zábava.(10.2.2012)

Hlavni postava urcite nebudi sympatie na pockani, musite si k Maxovi najit cestu, aby jste zjistili, ze jeho vtiravy styl a rec je minimalne vtipna a zabavna. Alespon ve filmu to tak funguje, za kamarada bych ho nechtel:-). Z hercu urcite zaujme Bill Murray a Olivia Williams. Nenarocna, ale jinak humorna komedie z americkych skolnich lavic.(23.9.2014)

Rushmore je bezpochyby jednou z nejoriginálnějších romantických komedií devadesátých let. Za mořem má kultovní status, který si stále u nás Wes Anderson nevydobyl. Je zkrátka až moc divný a nekonvenční, a to není pro každého. 70 % [Druhé zhlédnutí] Wes Anderson je prostě výstřední až na půdu, na jednu stranu jsou si všechny jeho filmy neuvěřitelně podobné (klad nebo zápor?), ale stále musí být osvěžující pro jakéhokoliv unaveného filmového fanouška. Ač preferuji Hackmana s celou jeho tanenbaumovou famílií, Rushomore je tím štětcem jímž se Anderson upsal ďáblu filmové originality. Mimózní, ale vůbec ne oddechová komedie, která to právem dotáhla do slovníků. 85 %(13.3.2010)

• - Wes Anderson pôvodne zamýšľal, že hudobný doprovod k filmu by tvorili iba piesne skupiny The Kinks. (m.a.t.o.)

• - O úlohu Maxa Fischera (Jason Schwartzman) sa uchádzalo vyše 1 800 teenagerov z USA, Kanady a Veľkej Británie. (m.a.t.o.)

• - Brian Cox bol do úlohy Dr. Guggenheima obsadený vďaka hereckému výkonu, ktorý predviedol v snímke Manhunter (1986). (m.a.t.o.)