Konec rozkvětu

• USA Prime Cut (více)

Zkušený vymahač dluhů Nick Devlin dostane od svého mafiánského zaměstnavatele speciální úkol: přivést k rozumu kansaského dobytkáře jménem Mary Ann. Potíž je v tom, že bezskrupulózní Mary Ann se dosud brutálně zbavil každého, kdo mu skřížil cestu. Jeho nepřátelé končí jako součást mletého masa či náplň párků. Dobytkář zároveň obchoduje se zotročenými a zdrogovanými mladými ženami, které získává z malého soukromého sirotčince. Nickovi a jeho pomocníkům se rozhodně nehodlá podřídit. A tak se mezi gangstery brzy rozpoutá válka, jaká tu zřejmě neměla obdobu od dob Divokého západu... (oficiální text distributora)

Willy Kufalt

Konec rozkvětu si značně pohrává s nadsázkou až na úroveň černého humoru, dění odlehčuje hláškami, kdy to jen lze, ale vzhledem k tématu naštěstí ne natolik, aby se film úplně překlopil do roviny parodie. Komu unikne před úvodními titulky jeden krátký záběr na něco nečekaného, nepochopí třeba krutý význam "vtipu" s botou na běžícím pásu... Coby kriminálka disponuje pomalším tempem, hudební podkres divoce střídá různé styly, ale atmosféra prostředí je zde výborně vykřeslena z temné (připomínající tehdejší neo-noiry) i té honosnější stránky (opětovně mne okouzlil nápad s koncertem jazzového orchestru během jízdy velkoměstem na veteránském kabrioletu). Neškodilo by ani více prostoru pro femme fatale v podobě krásné záporákovy manželky, od které divák čeká, že při nevěře a svádění protivníka na to výtečník doplatí – tvůrci ale i zde nechávají klišé klasických noirů stranou a obrátí ho na vtip s nečekanou výměnou rolí a galantní pomstou naopak ze strany "osudového" muže. :) Za pozornost pak stojí minimálně volba hereckého obsazení pro ústřední postavy: Lee Marvin působí od prvního pohledu jako drsný rváč, s nímž při setkání není radno očekávat něco ušlechtilého, přesto stělesňuje kladného bojovníka proti zlu ve městě. Jeho protipól, místní předseda (Gene Hackman) zejména ve scéně před veřejností, když na pouti rozdává dětem medaily za usilovnou práci s dobytkem, budí více dojem sympatického člověka... nicméně o to rafinovanější záporák se pod osvětovým pracovníkem se zásluhou o zdánlivý rozkvět skrývá (kdo si ještě u toho vzpomene na kousek první scény s dobytkářem, lehce se mu vynoří i odvrácená strana výstavy "kraviček"). Skrývá-li se na jedné straně tajný úkol a násilí s bezprávím na druhé, je nutno i dlouhá léta od bojů Divokého západu rozpoutat velkou šarádu za doprovodu silných bouchaček a velkých auťáků, v níž coby trest pro někoho možná nepostačí ani pouhá smrt zastřelením. Drsné, hodně drsné... až se jeden nakonec diví dost idylickému zakončení. 75% ()

J.Connor

Kdyby mi pan Světlý řekl to obligátní : Boy that was really exciting. I bet you're a big Lee Marvin fan aren't ya?, musel bych odpovědět, že odteď už teda na 100%. Stylová drsná kriminálka se stejnými adjektivy honosícím se Marvinem, rutinním Hackmanem a naprosto okouzlující Sissy. Žánrově balancující někde mezi westernem, redneckploitation a noirem. Scéna, kdy tři kriminálníci uhánějí vozem po zaprášené cestě, v dálce zuří bouřka, Marvin si skládá svůj samopal a k tomu hraje na rok vzniku neuvěřitelně ostrá muzika (K čertu s nima Nicku !) na mě zapůsobila mimořádně. K tomu např. scéna s kombajnem, s hrstí nikláků nebo když Nick vyjebe s Clarabelle, ale jinak, než by očekávala. Prime cut není žádný diamant, ale velmi důstojný příspěvek do pokladnice 70kových drsných kriminálek. ()

špaček421

Drsňák Lee Marvin versus dva bráchové - brutální bestie (Gene Hackman a Gregory Walcott), k tomu hezká Sissy Spacek, skvělá hudba Lalo Schifrina, blonďáci s brokárnama a cool scény jako úvodní titulky s rozsekáním krav, honička s kombajnem v poli a následné sešrotování auta kombajnem, přestřelka mezi slunečnicemi a závěr ve chlívě. Drsnej sedmdesátkovej nářez. ()

mm13

Priamočiare len naoko, inak ale, ako to už v tých 70. rokoch bývalo zvykom, ponúkajúce hneď niekoľko interpretačných rovín. Veľmi hravé, svojim spôsobom milé, bavil som sa a usmieval po celý čas. Myslím, že zúčastnení to pri natáčaní tiež nemali inak. Pamätná miniatúra. ()

Kimon

Naivní pohádka o dobru a zlu pro dospělé. Marvin a Hackman si pro tentokrát v tomto snímku vyměnili role. Hackman jako záporňák a Marvin klaďas jako vyšitý. Sissy dovršuje ten duchem chudý příběh svou dívčí "nevinností", odhalenými prsy a neuvěřitelně oddanýma očima, kterýma kouká na Marvina. No jo, točily se v sedmdesátých letech lepší filmy. ()

Lacike

Je to klasicka sedemdesiatkova zalezitost. Jednoducha zapletka, drsne charaktery, nekompromisne akcne sceny, nejake tie nahotinky. Toto vsetko mi sedi ale klasicky pomale sedemdesiatkove tempo je to, co na tychto filmoch neznasam a preto je to pre mna maximalne jednohubka na jedno pozretie. 5/10. ()

MrCreosote

Nenechte se odradit dementním překladem názvu filmu, který poukazuje na něco, co tam vůbec není. Zato je tady ale drsňák Lee Marvin, krásná Sissy Spacek (!) a záporák Gene Hackman. K tomu si přidejte několik skvěle natočených akčních pasáží, pár odhalených ženských těl a neopakovatelnou atmosféru buranského venkova, a je tu film jako víno. I když po vzoru let sedmdesátých poněkud přímočarý. ()

Padme_Anakin

Úsměvná, černohumorná, zcela jednoznačně chlapácká záležitost (kdo má většího?), se kterou jsem neměla žádný výraznější problém. Lee Marvin v mých očích obstál, Gene Hackman jako Mary Ann (já si původně myslela, že je to ženská) zábavný, no a za ten překrásný lán slunečnic nemohu jinak, než dát solidní tři hvězdy.. ()

seeker23

Mezi exploatací a dramatem visící akční krimi (přičemž k obojímu má dost daleko), která nabídne pohled mezi jižanské burany v jiném žánru, než na který jsme zvyklí. Oproti vidláckým mučitelům ze snímků typu Texas Chainsaw Massacre či Deliverance, kteří by si zgustli na nebohýchˇpřivandrovalcích z "civilizovaného" městského prostředí, jsou tu síly venkov vs. město vyrovnané a na půdorysu zápletky Lee Marvin proti bandě buranů tu a tam mezi drsnými hláškami a ještě drsnější a přímočařejší akcí probleskne i něco víc. A není to jen podmanivý úsměv mladé Sissy Spacek... ()

Freemind

Juj, plesá srdce retrofilovo. Nebudem si lhát, ona je to od začátku do konce přímočará akční blbůstka, ale ... No právě, těch "ale" je tady neuriekom. Stylová kamera a ultracool Marvin, černočerný humor, hudba Lalo Schifrina, malebné krajinky a celá sada scén bitek/útěků s náběhem na kult. Zbytky kontrolek mi propálila mlaďoučká, éterická, vílovitá (a poměrně často nahá) Sissy Spacek. Opravdu se divím, že jsem na tuto lahůdku narazil až teď. ()

YURAyura

7/10 No asi mam slabost na 70. leta, LeeMarvina a hixploration, ale ten flick neni vubec spatny: akce-je, jatka-jsou, redneckove-jsou, obnazenost krasnych bab-je, divny konec-je, prestrelka v poli-je... tak ku@, co byste chteli od bourackeho filmu vic? ()

Skip

Film přímočarý jako kansaské silnice, kde si to mezi sebou rozdají drsní chlapi a kde ženy jsou jen dobytek, kterého je všude kolem dost ve všech formách. Dá se to zkouknout, ale že by to byl nějaký extra filmový zážitek, to ani náhodou. ()

Martin741

"- Vis, co je Chicago? Chicago je stara, nemocna svine. Chrochta a chce cerstvy mliko. Zaslouzi si jit pod nuz". Reziser Michael Ritchie /roku 1972 natocil film Kandidat s CervenymFordom/ natocil sympaticky film z americkeho Stredozapadu. Dejova linka zaujme hned divaka, takze nuda nehrozi, Lee Marvin /Man who shoot Liberty Valance, muzikal Paint Your Wagon/ spolu s Gene Hackmanom /Francouzska Spojka, neskor aj Mississippi Burning 1985/ to pekne tahaju. Film, ktory stoji za to pozriet si : s dievcatami sa zachadza ako s dobytkom, s dobytkom sa zachadza ako s ludmi, prasne cesty Americkeho Stredozapadu, kombajn v poli a mladici s puskami su ochotni strielat takmer na vsetko, co sa hybe/. Lee Marvina zacinam mat coraz radsej, Sissy Spacek bola skvela. 86 % ()

MrPierc

Nebojím se tak vysokého hodnocení, protože tenhle film pro mě má všechno. I když jde o gangsterskou zápletku s pomstou, jsou tu všechny důležité části života. Pomoc, nevinnost, láska, zlo, pomsta. Drsný dobytkářský gangster dluží chicagskému podsvětí a nehodlá zaplatit a proto je Nick Devlin (Lee Marvin) najat za 50 tisíc na pomstu v jakémkoliv provedení. Na ranči se ale neprodává jen maso na konzum, ale také lidské maso = mladé zfetované dívky odebírané ze sirotčinců na prodej bohatším rančerům. Nick zachrání mladou dívku a dá jí volnost. Vzniká mezi nimi láska. Ona je zamilovaná jako pana, on okouzlen mladostí a otevřeností. Ten rozdíl dvou generací mezi náctiletou a padesátiletým je sice velký ale vůbec to nevadí. Velká dávka šokujících záběrů, které sice nejsou přehnané ale mají velkou váhu (porážka krav, noční šaty bez spodního prádla, detaily...). Hudba byla skvělým doplněním scény. Od veselého bendža až po temnou hudbu pomsty. Sissy Spacek je klenot lolitek, nádherná, né nevinná, upřímná, roztomilá. Lee Marvin s šedým oblekem, bílými botami a bílými vlasy s kamenným pohledem - krutý, rozumný a někdy lidský. Možná tenhle popis vyzní, že je to velké drama, ale film je naplněn velmi vtipnými momenty = zábava pro celou rodinu. ()

Courtemanche

Konec rozkvětu patří mezi moje absolutně nejoblíbenější thrillery. Je to příběh s menším rozpočtem (těch já miluji), trocha toho originality a poctivá práce od všech. 5/5 ()

andrii

Dosti sytili se. Sulcem, salámy, karé... Mezi sluncem, senem, "nehodami." Vyražte okenice, za nimiž rozporky houpaly se. Zaražte vytahování/stahování (z) těl. To nepřítelovo uložte tam, kam patří, i s kostmi. "Vosolte" porci. Kýt, prejtů rej. Uzavřete karem. ()

Cushing

Lákavý námět, ale příšerná režie a otřesný střih. Herecké výkony bych odpustil, o ty tady jde až v poslední řadě. Trh s dobytkem a zdrogovanými nahými kráskami je dobrý nápad, rád bych ho viděl v lepším filmu. Skoro nic jiného si z tohoto těžkopádného pokusu nepamatuju. Mimochodem -- proč to má český název Konec rozkvětu, proboha? Nabízí se třeba... Roštěná. ()