Ropa špiní, ropa smrdí.. Syriana v mých očích spadá do filmové skupiny takových těch těžkých, zbytečně komplikovaných filmů, u kterých minuta nemá šedesát vteřin, nýbrž dvakrát tolik. Řadu vynikajících momentů sráží až příliš užvaněné sekvence v několika liniích, které se začínají trochu zajídat, jsou bez emocí, bez života a ani pozorný divák velmi často netuší, kde se vlastně nachází. Herci jsou fajn, někteří dokonce moc fajn, ale oni diváka z té složité orientace a nepřehlednosti nedokáží vyvést. Chyba je jinde – u těch, kteří vlastně absolutně kašlou na diváka!!(27.11.2011)

V závažnosti sdělení a ve své struktuře (přímo či nepřímo prolínající se dějové linie) Syriana hodně připomíná TRAFFIC, akorát že režisér Stephen Gaghan (právě scenárista Trafficu a teď i Syriany) vyměnil drogy za strategické suroviny, kolem kterých se točí celý svět - ropu a olej. Nepopírám, že jsem se při prvním shlédnutí v příběhu fúze společností Connex a Killen, v té změti jmen a faktů, ztrácel, osudy Clooneyho agenta CIA, prince Násira a těch dvou arabských chlapců však zaujaly hodně a v závěru i dokázaly strhnout. Gaghan si nebere servítky, nešetří CIA, zahraniční politiku své země ("Když má země 5% světové populace, ale vynakládá 50% ze světových prostředků na armádu, znamená to, že její přesvědčovací schopnost upadá."), poukazuje na korupci, dotýká se problému islámského fundamentlismu, problémem ale je, že jeho vyprávění působí poněkud chladným a odtažitým dojmem, což může některé diváky odradit. Já jsem ale filmu, který má myšlenku, ambici něco důležitého sdělit a navíc je z něj cítit poctivá filmařina (kamera a výprava se sugestivními arabskými reáliemi), schopen hodně prominout. PS: Clooney už dávno není tím, co - slovy Stevena Spielberga - škube hlavou jako holub, svým uměřeným civilním projevem příjemně překvapil, stává se z něho velký herec.(30.8.2006)

Komentář k Syrianě by mohl začít otázkou, proč scénáristé a režiséři cpou do filmů tolik filmových klišé. Jednoduše proto, že jsou osvědčené a fungují. Syriana je případ filmu, který se naopak klišé systematicky vyhýbá, a tak s ním přes jeho nesporné filmové kvality a poselství má řada filmových fanoušků problém. Můžete stokrát argumentovat tím, že taková Gomora zobrazuje skutečný svět mafie a naopak slavné mafiánské snímky jako Kmotr a spol. jsou ve skutečnosti pohádkou pro dospělé, jenže pro většinu filmových diváků bude Gomora svou přízemností a deziluzí nestravitelná. Zatímco většina filmů je programově stavěná na efekt, aby film získal co největší komerční úspěch, Syriana se záměřně efektnosti vyhýbá a navíc to filmovým divákům neusnadňuje, protože vedle sebe staví několik příběhových linií, které se protnou až v samém závěru, a zahrnuje plátno spoustou postav, ve kterých se může leckdo utopit. Dokonce ani scény mučení nebo akčních střetů nejsou natočené se snahou šokovat nebo ždímat emoce, prostě jenom zpovzdálí zaznamenávají vývoj událostí. Určitě to není film nudný, taková scéna atentátu na automobilovou kolonu, kdy vteřinu po vteřině divák s napětím očekává nevyhnutelné, dokáže přikovat oči k filmovému plátnu či obrazovce. Opravdu to není film pro každého a fanoušek popkornovek asi Syrianu neocení, ale mě svým analytickým pohledem na cynický svět obchodu s ropou víc než uspokojila. Celkový dojem: 80 %.(6.3.2011)

Docela pěkněj příběh, odehrávajíc se převážně na Středním východě u šejků a emírů. Příběh, který ukazuje jak nepředstavitelně bohatá je tato oblast, ale pouze pokud je zde ropa. Jak nepostradatelná součást je ropa a slouží jako podstavec celému bohatství, který jednou dojde a celá tato pohádka jednou skončí. Jak se někdo snaží myslet do budoucnosti a ne pouze na současnost a je za to náležitě odměněn dárkem od Spojených států. Bohužel, podle mě, ne daleko od pravdy.(8.2.2007)

Když se to vezme kolem a kolem, tak Syriana není vůbec špatný film. Má jen jeden ale o to větší nedostatek - strašně málo času na strašně moc postav. A je to strašné… :-) Upřímně se přiznám, že jsem se ztrácel jak v ději, tak v postavách (jak ale koukám na komentáře jiných, tak nejsem sám) a když se film blížil ke svému konci, pochopil jsem, že tady chybí několik hodin materiálu, aby ty postavy mohly být řádně představeny a aby se divák s nimi nějak sžil a netápal, proč ten dělá to a ten zase ono. Zkrátka a dobře, tenhle námět si měla vzít televizní stanice HBO, udělat z toho minisérii o (řekněme) šesti dílech (každý po jedné hodině) a mohla z toho být událost roku. Takhle to je jen lepší průměr díky Clooneymu. Druhé zhlédnutí nevylučuju, chtěl bych se po nějakém čase ujistit, že tomuto filmu nějak nekřivdím, ale pochybuju… 55 %.(16.12.2012)

• - Roli Bobyho, za kterou později získal George Clooney Oscara, odmítl Harrison Ford. Jak později uvedl, svého rozhodnutí litoval. (Indy_Brabino)

• - Syriana je termín používaný ve washingtonských analytických kruzích a znamená hypotetické přetváření nebo přebudování Středního východu. (imro)

• - George Clooney kvůli své postavě agenta Barnese přibral 16 kilogramů, ale nechat si oholit hlavu odmítl, neboť se bál, že by mu vlasový porost nedorostl. Díky své nové váze si však přivodil při jedné z kaskadérských scén zranění páteře, kvůli kterému musel podstoupit operaci. (imro)