Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Politický thriller, který nahlíží do dravého a zkorumpovaného prostředí světového ropného průmyslu, se několika souběžnými dějovými liniemi snaží poukázat na důsledky honby za bohatstvím a mocí. Dostaneme se v něm jak do pracoven washingtonských makléřů, tak mezi muže, kteří dřou na ropných polích v Perském zálivu. Zápletka filmu se rozvíjí na pozadí snahy mladého, charismatického a reformního prince Nasira, představitele nejmenované země v Zálivu, který se snaží vyvázat z dlouhodobě nevýhodných smluv s americkými firmami a vládou, jež sledují jen své zájmy. Nasir, který se má stát dědicem trůnu, přiřkl práva na další těžbu zemního plynu, jež byla dosud v držení texaského energetického gigantu Connex, větší a výhodnější nabídce ze strany Číny. Tento krok je pro Connex a americké obchodní zájmy v této oblasti bolestivou ránou pod pás... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (305)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Samotný film, by byl maximálně za dvě hvězdičky, z jednoho prostého důvodu, často jsem se vůbec neorientoval o co jde nebo do konce o koho jde a to je ve filmu bohužel dost zásadní. Ovšem samotný obsah a námět filmu je doslova pětihvězdičková záležitost. Jinak já mít tatínka králem a on by se mě zeptal jako co ho mám rád, odpovím, že jako ropu . Zapoměl jsem dodat, že ten tatínek by byl americký prezident . ()

Lima 

všechny recenze uživatele

V závažnosti sdělení a ve své struktuře (přímo či nepřímo prolínající se dějové linie) Syriana hodně připomíná TRAFFIC, akorát že režisér Stephen Gaghan (právě scenárista Trafficu a teď i Syriany) vyměnil drogy za strategické suroviny, kolem kterých se točí celý svět - ropu a olej. Nepopírám, že jsem se při prvním shlédnutí v příběhu fúze společností Connex a Killen, v té změti jmen a faktů, ztrácel, osudy Clooneyho agenta CIA, prince Násira a těch dvou arabských chlapců však zaujaly hodně a v závěru i dokázaly strhnout. Gaghan si nebere servítky, nešetří CIA, zahraniční politiku své země ("Když má země 5% světové populace, ale vynakládá 50% ze světových prostředků na armádu, znamená to, že její přesvědčovací schopnost upadá."), poukazuje na korupci, dotýká se problému islámského fundamentlismu, problémem ale je, že jeho vyprávění působí poněkud chladným a odtažitým dojmem, což může některé diváky odradit. Já jsem ale filmu, který má myšlenku, ambici něco důležitého sdělit a navíc je z něj cítit poctivá filmařina (kamera a výprava se sugestivními arabskými reáliemi), schopen hodně prominout. PS: Clooney už dávno není tím, co - slovy Stevena Spielberga - škube hlavou jako holub, svým uměřeným civilním projevem příjemně překvapil, stává se z něho velký herec. ()

Reklama

Cival 

všechny recenze uživatele

Pro mě jednoduše špatný film za lepší, ale stále notně pronuděné dvě hvězdičky. Povrchní, i když pro politické kulisy navoněné, ale bez života, emocí a uhrančivé formy Soderberghova Trafficu. Velikánské zklamání s dobrým koncem a Clooneym. A v podstatě jsem ani nepochopil, o CO se v některých liniích hrálo, přestože se probíraly politické otázky tak doslovně a s takovým zájmem o upozorňování na "skandální" skutečnosti. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Alarmující pohled na tematiku obchodu s ropou, která se nebojí nekorektního pohledu ze všech možných úhlů. Gaghan ve spletitém systému jmen, korporací a vztahů žádá od diváka maximální soustředění, za které ty vnímavější královsky odmění. Kdo chce, nechť si nadává na emocionální chlad a celkovou nekompaktnost. Tohle je ale tvrdý byznys, ve kterém čert aby se vyznal, tudíž vyhrají jen ti nejodolnější. Odteď nadlouho si při každém tankování vzpomenu, kolik ‚špíny‘ v tom vlastně doopravdy plave. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Takhle nezáživný film už se mi hodně dlouho nedostal do ruky. Unuděná jsem u něj několikrát usla a přestože řeší poměrně zajímavé a aktuální problémy, nedokáže z nich pořádně těžit. Možná za to může režisér, možná scénárista, nebo snad oba dva, ale tohle téma skýtá velký potenciál, se kterým by si lepší filmař mohl poradit nesrovnatelně lépe. ()

Galerie (49)

Zajímavosti (16)

  • Syriana je termín používaný ve washingtonských analytických kruzích a znamená hypotetické přetváření nebo přebudování Středního východu. (imro)
  • Autor knižní předlohy Robert Bear si zahrál jednoho z bezpečnostních pracovníků v budově CIA. (imro)

Související novinky

Clooneyho drogová střední

Clooneyho drogová střední

16.07.2014

Možná jste zaznamenali, že už má George Clooney dva Oscary. Prvního získal za vedlejší roli v Syrianě, druhého mu potom vynesla produkce Affleckova Arga. To původně čerpalo z populárního článku…

Pitt a Washington v hvězdné superkriminálce?

Pitt a Washington v hvězdné superkriminálce?

25.08.2012

Mediální vody se začínají zahřívat, ba přímo vařit kolem nového filmu Stephena Gaghana (foto), tvůrce neprávem opomíjené Syriany. Kriminální thriller Candy Store, ke kterému si Gaghan napsal scénář a…

Jaden Smith zachraňuje taťku... a Shyamalana

Jaden Smith zachraňuje taťku... a Shyamalana

12.11.2011

Znělo to zpočátku hodně nepravděpodobně, ale zdá se, že k tomu opravdu dojde: Will Smith a jeho potomek č. 1 si spolu zahrají v postapokalyptické sci-fi M. Night Shyamalana One Thousand A. E. Stopne…

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

08.07.2009

Dvě postavy, které proslavil Harrison Ford (pravda, Jacka Ryana si ještě před ním zahrál Alec Baldwin, ale svou pravou tvář získal agent až s Fordem), se pravděpodobně vrátí na plátna kin. Klepy o…

Reklama

Reklama