Samotný film, by byl maximálně za dvě hvězdičky, z jednoho prostého důvodu, často jsem se vůbec neorientoval o co jde nebo do konce o koho jde a to je ve filmu bohužel dost zásadní. Ovšem samotný obsah a námět filmu je doslova pětihvězdičková záležitost. Jinak já mít tatínka králem a on by se mě zeptal jako co ho mám rád, odpovím, že jako ropu . Zapoměl jsem dodat, že ten tatínek by byl americký prezident .(18.11.2006)

• Indiana

Nejnudnější film, co jsem viděl v kině. Šli sme na to s kámošem asi před sedmi rokama, oba na to koukali celou dobu s kamennym ksichtem a ke konci, když to vypadalo, že ten člun narazí do tankeru a všechno bouchne, tak cvak a bílá obrazovka!!! To sme si nezasloužili....a hraje tam tlustej Clooney :D.(26.3.2006)

Ocenění: Oscar '05 - vedlejší herec (G. Clooney); nominace: původní scénář Zlaté glóby - vedlejší herec (G. Clooney); nominace: hudba BAFTA - nominace: vedlejší herec (G. Clooney) Edgar Allan Poe Awards - scénář National Board of Review - adaptovaný scénář Scénář : Stephen Gaghan (podle vzpomínek Roberta Baera) Kamera : Robert Elswit Hudba : Alexandre Desplat Hrají : Kayvan Novak ( Arash ), George Clooney ( Bob Barnes ), Amr Waked ( Mohammed Sheik Agiza ), Christopher Plummer ( Dean Whiting )(25.4.2011)

Je dobře, že konečně někdo šel a natočil film o tom, proč Američané chtějí všem zemím na Blízkém a Středním východě přinést "mír a svobodu". Konečně Američané alespoň ve filmu naznačí, kde je pravda. Za to bych filmu dala 5*. Bohužel zpracování již není tak výtečné jako námět. Problém je v tom, že režie je dobrá, herecké výkony znamenité, scénář povedený, ale to všechno nějak nedrží pohromadě, chybí tomu větší emoce. Každý prvek filmu tak nedokáže dost dobře fungovat pro celek, byť samostatně mu nelze nic vytknout. Proto dávám velmi silné 3*.(1.4.2006)

Tříšť jednotlivých obrazů a epizod… Tak nějak by se daly popsat dvě hodiny „Syriany“. Ale i přes vysoké nároky na divákovu pozornost, zoufání si, že se ve všech těch jménech a postavách, o kterých se často jen mluví, minimálně v první polovině filmu ztrácím, i přes chvílemi nenuceně pomalé tempo a celkovou odtažitost, je tenhle film skutečně zajímavý. Načrtnuté charaktery dostávají hloubku jen v několika málo případech (Bob Barnes, Bryan Woodman, princ Nasir, mladík), zbytek osob vypadá jakoby se do film propadnul přímo z aktuálního zpravodajství CNN. Atmosféra se z odtaženého „sledování zpráv a zákulisních intrik“ mění ve skutečné osobní a až fyzické vcucnutí přímo do děje opět jen v několika scénách, přesto zůstává vyváženě neutrální a tímto svým postojem zvláštně podmanivá. „Syriana“ se netočí kolem zjednodušeného konfliktu dvou stran, černé a bílé, naopak představuje sestavu mnoha pěšáků a vládců s různými motivacemi a prostředky. Nestraní ani jednomu z protagonistů, skoro až dokumentárním stylem pouze konstatuje, že takhle nějak to ve světě chodí - nedává odpovědi, pouze klade otázky. Je už pouze na nás, jestli na její hru přistoupíme a necháme se vyprovokovat k provětrání mozkových drah nebo zůstaneme pasivními konzumenty… Já sám se těším, až „Syrianu“ uvidím podruhé, jsem si totiž jistý, že jsem nepochytil veškeré souvislosti. Ale možná právě v tom je kouzlo „Syriany“. Však kdo, a to i z lidí hluboko zasvěcených, ví všechno?(18.2.2011)

• - Keď sa točila scéna mučenia, George Clooney bol ťažko zranený, keď utrpel poranenie hlavy. Aj keď vedel, že má bolesti, lekári mnoho týždňov neboli schopní diagnostikovať presný charakter zranenia. Až kým neurológ, brat Lisy Kudrow zistil, že Clooney mal únik mozgového moku a dostal náležitú liečbu. Údajne bolesť bola taká intenzívna, že Clooney premýšľal o samovražde. (busev)

• - George Clooney kvůli své postavě agenta Barnese přibral 16 kilogramů, ale nechat si oholit hlavu odmítl, neboť se bál, že by mu vlasový porost nedorostl. Díky své nové váze si však přivodil při jedné z kaskadérských scén zranění páteře, kvůli kterému musel podstoupit operaci. (imro)

• - Herečka Michelle Monaghan ztvárnila původně důležitou postavu ve filmu, ale po nepříznivých ohlasech z testovacích představení, když se publiku nelíbila vysoká minutáž filmu, herečku a její dějovou linii vyškrtli. Podobně dopadla Monaghan také ve snímku Constantine (2005). (imro)