Nastala chyba při přehrávání videa.
 • flanker.27
  *****

  Opravdu mrazivý film ukazující, že s překročením určité hranice významu člověk zpravidla ztrácí morální ohledy a účel začne světit prostředky (přičemž ten účel není vybudování demokracie na zemi)- Prostřednictvím osudů několika postav sledujeme průřez světem ropného obchodu, od dělníků z ropných polí, kteří se po ztrátě zaměstnání uchýlí do islámské školy, kde se z nich stávají sebevražední atentátníci, přes odepsaného agenta CIA a obchodního poradce k nejvyšším špičkám ředitelů ropných společností a ropných šejků. Dusná realita z filmu přímo sálá, sledujeme obchodní jednání ropných firem, politiků a pracovníků tajné služby, bez přílišných zjednodušení, přesto je vše uspořádáno logicky. Rozhodně je však ve výhodě divák s alespoň základní orientací ve středovýchodních záležitostech (kontrolní otázka soudruzi: co se stalo v Bejrůtu v roce 1984?). Zvláště silný je konec filmu, který samozřejmě nebudu spoilerovat - to se musí vidět. Jen tolik, že není v zájmu světové velmoci, aby se někdo věci pokoušel měnit. Po filmařské stránce zajímavé, syrové, s atmosférickou hudbou, jen ta pohyblivá kamera mi trochu vadí. Na závěr poznámka: jestliže si někteří (ano, i recenzenti) stěžují na složitost a nesrozumitelnost filmu, nezbývá mi nežli vyjádřit obavy o inteligenci národa, který se má za vzdělaný a chytrý.(3.4.2006)

 • tron
  ****

  Príliš zaujímavé (CIA, terorizmus, ropa, zákulisné machinácie) na to, aby sme to odpísali nemiestnou vetou „nudný politický triler“. Väčšina strhujúcich scén súvisí s Clooneym (hrozba Plummerovi, trhanie nechtov, kolóna áut), ale i Matt Damon má pár svetlých chvíľ – a všetky súvisia s jeho synom. Kino Považan 2006(20.5.2006)

 • Malarkey
  ***

  Nějak mě tento film nelákal, ale nakonec jsem se rozhodl, že se na něj podívám...už kvůli tomu že tam hraje G. Clooney. Jako politický thriller je to velice zdařilé a pro někoho kdo má rád film kde se jenom kecá je to jasná volba, ale já jsem se u toho nesnesitelně nudil. Ty tři hvězdičky dávám proto, že se ve filmu objevuje řada názorů na ropnou kampaň v Arábii od samotných pracujících a řekl bych, že i zdařile a občas se zde objeví pár silnějších scén. Jinak pro mě naprosto nezáživný film, ale přesto zajímavý a poučný svým způsobem.(19.8.2006)

 • Lima
  *****

  V závažnosti sdělení a ve své struktuře (přímo či nepřímo prolínající se dějové linie) Syriana hodně připomíná TRAFFIC, akorát že režisér Stephen Gaghan (právě scenárista Trafficu a teď i Syriany) vyměnil drogy za strategické suroviny, kolem kterých se točí celý svět - ropu a olej. Nepopírám, že jsem se při prvním shlédnutí v příběhu fúze společností Connex a Killen, v té změti jmen a faktů, ztrácel, osudy Clooneyho agenta CIA, prince Násira a těch dvou arabských chlapců však zaujaly hodně a v závěru i dokázaly strhnout. Gaghan si nebere servítky, nešetří CIA, zahraniční politiku své země ("Když má země 5% světové populace, ale vynakládá 50% ze světových prostředků na armádu, znamená to, že její přesvědčovací schopnost upadá."), poukazuje na korupci, dotýká se problému islámského fundamentlismu, problémem ale je, že jeho vyprávění působí poněkud chladným a odtažitým dojmem, což může některé diváky odradit. Já jsem ale filmu, který má myšlenku, ambici něco důležitého sdělit a navíc je z něj cítit poctivá filmařina (kamera a výprava se sugestivními arabskými reáliemi), schopen hodně prominout. PS: Clooney už dávno není tím, co - slovy Stevena Spielberga - škube hlavou jako holub, svým uměřeným civilním projevem příjemně překvapil, stává se z něho velký herec.(30.8.2006)

 • Superpero
  ****

  Zajímavé, neodfláknuté, hodně neakční, ale přesto zábavné a navíc výborně zahrané. Z hereckého obsazení mě mile potěšila Amanda Peet. Samozřejmě že tlustej George Clooney je taky fajn. Velice oceňuji, že se mluvilo více jazyky a ne jen angličtina s různejma přízvukama. Mě se to opravdu líbilo a na konci jsem měl dost zkrachovalej pocit.(26.3.2006)

 • - Herečka Michelle Monaghan ztvárnila původně důležitou postavu ve filmu, ale po nepříznivých ohlasech z testovacích představení, když se publiku nelíbila vysoká minutáž filmu, herečku a její dějovou linii vyškrtli. Podobně dopadla Monaghan také ve snímku Constantine (2005). (imro)

 • - Roli Bobyho, za kterou později získal George Clooney Oscara, odmítl Harrison Ford. Jak později uvedl, svého rozhodnutí litoval. (Indy_Brabino)

 • - Autor knižní předlohy Robert Bear si zahrál jednoho z bezpečnostních pracovníků v budově CIA. (imro)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace