Ja si myslím, že film sa hrá na niečo, čím nie je. Je takou zmesou drámy, thrilleru, politickej sondy a obchodných machinácií, no ani jedno poriadne. Možno je ten film až príliš vyzretý na to, aby ho bežný konzument pochopil. Filmu ubližuje množstvo postáv, s ktorými sa bližšie nezoznámi a preto je potom zmätený z celkového deja. Celkovo príbeh a pointu je ťažko pochopiť, preto myslím, že si tento snímok pre uležanie treba pozrieť viackrát. Ja to teda skúsim, no zatiaľ sa nedarí. 65%.(1.5.2006)

Škoda že sa všetky tieto filmy točia o USA (Záujmy bolševickej Číny sú určite v poriadku, určite sú presadzované skrz mier a vzájomné porozumenie, že ano?). Je správne nato upozorňovať. Je správne upozorňovať aj na chyby našich spojencov, len aby to neviedlo k mylným, či jednostranným presvedčeniam. Sú aj väčšie svine na svete... Snáď si môj (úmyselne minimalistický a nekonkrétny) komentár nikto nevyloží zle. Snáď si tak nikto nevyloží záver tohoto filmu. Čiastočne nesúhlasím, proti spracovaniu ale neni o čom. 95%(12.9.2014)

Samotný film, by byl maximálně za dvě hvězdičky, z jednoho prostého důvodu, často jsem se vůbec neorientoval o co jde nebo do konce o koho jde a to je ve filmu bohužel dost zásadní. Ovšem samotný obsah a námět filmu je doslova pětihvězdičková záležitost. Jinak já mít tatínka králem a on by se mě zeptal jako co ho mám rád, odpovím, že jako ropu . Zapoměl jsem dodat, že ten tatínek by byl americký prezident .(18.11.2006)

Komu sa páčil Traffic,nemôže ľutovať.Nečakajte akčný príbeh,aj keď na to dojde.Je v tom hlavne veľa politiky,práve preto pre niekoho nudný.Problém je,že sa film v niektorých momentoch berie až príliš vážne a bežný divák sa môže v niektorých momentoch stratiť.Herecké obsadenie skvelé a výborný záver a scéna mučenia Clooneyho je surovo reálna.80%.(11.2.2009)

V závažnosti sdělení a ve své struktuře (přímo či nepřímo prolínající se dějové linie) Syriana hodně připomíná TRAFFIC, akorát že režisér Stephen Gaghan (právě scenárista Trafficu a teď i Syriany) vyměnil drogy za strategické suroviny, kolem kterých se točí celý svět - ropu a olej. Nepopírám, že jsem se při prvním shlédnutí v příběhu fúze společností Connex a Killen, v té změti jmen a faktů, ztrácel, osudy Clooneyho agenta CIA, prince Násira a těch dvou arabských chlapců však zaujaly hodně a v závěru i dokázaly strhnout. Gaghan si nebere servítky, nešetří CIA, zahraniční politiku své země ("Když má země 5% světové populace, ale vynakládá 50% ze světových prostředků na armádu, znamená to, že její přesvědčovací schopnost upadá."), poukazuje na korupci, dotýká se problému islámského fundamentlismu, problémem ale je, že jeho vyprávění působí poněkud chladným a odtažitým dojmem, což může některé diváky odradit. Já jsem ale filmu, který má myšlenku, ambici něco důležitého sdělit a navíc je z něj cítit poctivá filmařina (kamera a výprava se sugestivními arabskými reáliemi), schopen hodně prominout. PS: Clooney už dávno není tím, co - slovy Stevena Spielberga - škube hlavou jako holub, svým uměřeným civilním projevem příjemně překvapil, stává se z něho velký herec.(30.8.2006)

• - George Clooney kvůli své postavě agenta Barnese přibral 16 kilogramů, ale nechat si oholit hlavu odmítl, neboť se bál, že by mu vlasový porost nedorostl. Díky své nové váze si však přivodil při jedné z kaskadérských scén zranění páteře, kvůli kterému musel podstoupit operaci. (imro)

• - Syriana je termín používaný ve washingtonských analytických kruzích a znamená hypotetické přetváření nebo přebudování Středního východu. (imro)

• - Režisér chtěl do úlohy Bryana Woodmana (Matt Damon) původně obsadit Christiana Balea, ale ten už byl rok vázaný natáčením snímku Nový svět pod vedením Terrence Malicka. (imro)