Ve válečném pekle si jen málokdo zachová tvář. Mladý německý důstojník Christian Diestl (Marlon Brando) je v civilu švec. Věří ve správnost nacistických myšlenek a v budoucnost německého národa. Po vypuknutí války však prochází postupnou deziluzí: je svědkem toho, jak se chová gestapo v okupované Francii a během tažení v severní Africe se mu zhnusí bezcitný a kariéristický velitel, kapitán Hardenberg (Maximilian Schell). V Americe jsou tou dobou mimo tisíců jiných odvedeni do armády i chudý, avšak zásadový židovský mladík Noah Ackerman (Montgomery Clift), jenž se zamiluje do křesťanské dívky, a zbabělý divadelní umělec Michael Whiteacre (Dean Martin), jehož hlavním zájmem je vyhnout se frontě. Po náročném výcviku je oba čeká nasazení v ostrých bojích v Evropě. Všichni tři muži si projdou útrapami války, na jejímž konci se jejich osudy protnou. Avšak v té době už nikdo z nich nebude tak docela tím, kým byl dřív...
Americký snímek režiséra Edwarda Dmytryka vznikl podle románového bestselleru Irwina Shawa. Snímek líčí válečné dění z obou stran fronty a spíše než na bojové akce se soustřeďuje na osobní dramata jednotlivých hrdinů. Snímek byl nominován na tři Oscary – za nejlepší černobílou kameru (Joseph MacDonald), nejlepší hudbu (Hugo Friedhofer) a nejlepší zvuk (Carlton W. Faulkner). (Česká televize)

Pritok

tento film zabil celu vypovednu hodnotu knihy. nebyt marlona branda, ktory to drzal nad vodou, tak to ani nedokukam. pri konci som si povedal doslova : "to co bolo" ()

PSyk

Z monumentální knižní předlohy si holyvůd "vyzobal" jen to nejméně důležité. Ty nejlepší epizody zůstaly divákům utajeny, navíc došlo k nepochopitelnému (pro mne) posunu charakteru u Brandovy postavy - asi proto, že Marlon nechtěl hrát záporáka... Postava Dean Martina se (ve filmu) jeví jako zbytečná - protože její klíčové "francouzské" dobrodružství v něm prostě není. A navíc "trošinku" pozměněný konec - docela by mne zajímalo, jak se s tím Irwin Shaw vypořádal. ()

Ferguson

Tvůrci odebrali z knihy Irwina Shawa to nejzajímavější - americký antisemitismus, protikomunistickou histerii na obou znepřátelených stranách, Diestlův vývoj od "normální" vojáka wehrmachtu k pěkný svini atd. Z knihy zůstalo jen torzo a to ještě torzo toho nejméně zajímavého. ()

MayB2

Škoda že Martin nesahá herecky Brandovi a Cliftovi ani po paty, působí to dost rušivě. Blonďák Brando hrál bezvadně, ale Clift byl úžasný, že by nad ním člověk brečel. Dějově se mi to líbilo, ale vzhledem k počtu komentářů, které film srovnávají s knihou, si román taky přečtu. ()

Widlicka4

Konec padesátých let aneb dozvuky druhé světové války a ještě více korejské války, zuřící antikomunismus a mccarthismus, počínající vietnamské angažmá... Nelze se tedy divit, že si tvůrci filmu trochu poupravili původní knižní předlohu a vznikl z toho film se silným vlasteneckým patosem, který v dnešní době je až příliš viditelný a rušící. Současně to vytváří určité dilema pro hodnocení filmu. Střet tří schematizovaných typů (postupně stále méně a méně entuziastický, přesto nacista vs. Americký Žid oddaný ideálům svobody a demokracie a ochotný obětovat těmto ideálům svůj život vs. typický floutkovský WASP hledící primárně na své osobní zájmy a to, jak se vyhnout spárům všudypřítomných armádních náborářů) v knižní předloze a jeho vyústění (jako první umírá Noah, vzápětí Christian a jako jediný přežije Michael) čtu jako obžalobu jak války samotné, tak totalitní diktatury, která k ní vedla a která v marasmu po první světové válce byla schopna oblbnout většinu Německa. Posud od protiválečné knihy k vlasteneckému filmu bohužel znamená, že děj ztrácí poměrně dost ze své přesvědčivosti a je spíše poplatný své době, než že by přinášel nějaké nadčasové poselství. Ostatně ne nadarmo měl Irwin Shaw k filmu značně rezervovaný, až negativní vztah. I přesto se jedná o povedený a zajímavý film, který stojí za to vidět, v porovnání s o něco mladším filmem Morituri ale musím dát o hvězdičku méně. ()