Zmizení

Brendan Frye je spolužáky ze školy označován za podivného samotáře. Jen tak se ničeho nevyleká a má na věci svůj vlastní názor. Je také stále dost zamilován do své přítelkyně Emily, která se s ním před třemi měsíci rozešla a zmizela. Když se mu dívka konečně po telefonu ozve, má vyděšený hlas a žádá jej o pomoc. Brendan ani na okamžik nezaváhá, pomocníkem v pátrání po Emily mu je pouze kamarád Brain, jenž má o dění na škole dokonalý přehled. Oba studenti přitom tuší, že celá věc nejspíše "pořádně smrdí" a že s ní má něco společného některý z členů zločineckého gangu mladistvých ve městě.
Detektivně laděný příběh, odehrávající se v prostředí střední školy v jižní Kalifornii, natočil Rian Johnson, který si k němu napsal také scénář. Film svým dějem plným zvratů, určitým tajemstvím i dalšími prvky připomene tak zvanou americkou "drsnou školu". (oficiální text distributora)

CamperCz

Velice zajimavy snimek, temna a nezvykla atmosfera, jemne vtipky v jinak drsnem deji, sympaticky hlavni hrdina, na muj vkus vsak az prilis zmateny scenar...Tak to je Brick. Vyberte si z toho co chcete, ja davam za 4* ()

no2

7/10 - Připadá mi, jako by se David Lynch díval na Beverly Hills 902 10 a rozhodl se to natočit po svém. Opak je pravdou - někdo se rozhodl natočit mysteriózní drama o mládeži á la Lynch. Taková drsná, halucinogenní Stínadla... Nepřidávám se ani na stranu nadšených, ani na stranu znechucených, jedno se ale musí nechat - film mě zaujal, vryl se mi do paměti a určitě se na něj v nejbližších měsících ještě jednou povídám, což rozhodně není málo... ()

Gore

Malej nenápadnej snímeček, kterej je kurevsky originální. Po skouknutí ho mám ještě stále v hlavě a žasnu nad jeho dokonalostí. Nemám nic, co bych mu vytknul. Od naprosto úžasného a chytrého scénáře, po vypiplanou režii, střih, kameru, herecký výkony dvou bývalých dětských hvězd a ostatních téměr neznámých herců. Prostě dokonalost. Až se stydím a je s podivem, že jsem o tom snímku doposud neslyšel. Dle mě si zaslouží svý místo v 'pomyslný' IMDB 250. A docela nechápu to nízké hodnocení oproti třeba Donniemu Darko, který je nadnesenej až do výšin a vlastně schéma příběhu má lehce podobný. Tak či tak, u mě se tenhle debut Riana Johnsona zařazuje do výsokých příček oblíbenosti a už se těším na jeho další film: The Brothers Bloom. ()

panmroz

vtipné, atmosferické, vynikající hudba. na druhé straně necharismatický Gordon-Levitt a příběh, který je na jednu stranu plytký, na druhou zbytečně překombinovaný a na třetí nikterak zábavný. konec ("to bylo tak...")už jsem jen tak protrpěl. ()

Mat21

Oslepen láskou je schopen člověk prakticky čehokoliv. Když se Brandon ocitne odkopnut a vypuzen svoji láskou, pln odhodlání se pouští po stopách své zbožňované. Po Amily jakoby se však zem slehla, pohltily ji spáry drogového podsvětí. Tu ránu utrčí, tu rozdá, rozhodující však je, že své milované je čím dál blíže. Nalezne ji v ústí stoky, s rozpuštěnými plavými vlasy, mrtvou. Jeho odhodlání však nekončí, vypátrá jejího vraha, pokud ovšem dříve nepadne. ● V netradičním pojetí střižená detektivka, tak by se nechal charakterizovat film Zmizení. Přesto si vůči zpracování neodpustím nekompromisní kritiku. Jednotlivé prolílání postav filmem mi přišlo jako hra na mozaiku. Brandon při svém pátrání svého přítele Hlavu vždy nalézá v ústraní, sedícího a opřeného o budovu školy, jako by pro něho jiný smysl života než-li rozhovor s Brandonem nebyl. Stejně tak další setkání a rozhovory budí dojem přílišné inscenativnosti. Z mnoha postav menšího či většího významu, zcela bezesporu mi byla nejsympatičtější postava hlavního bosse a záporáka Draka. Nečekaně mladistvá tvář a nečekaně nevinné vzevření anglického gentlemana, jenž ovládá obchod s bílým práškem. ║18.3.2010║ ()

KOZEL84

O tomhle filmu sem vůbec nic nevěděl a o to víc sem si ho užil.Tváří se o dost komplikovaněji než vlastně je a dala by se mu vyčíst velká překombinovanost,ale to z něj pro mě dělalo tak výbornou podívanou,napínavou od první do poslední minuty.Herci se mi líbili všichni a to jde o málo nebo úplně neznámé tváře.Výborné dialogy.A že je to nereálné?No ano,to filmy občas sou.Příjemné překvapení. ()

Platom

Nevím, ale na mě tenhle snímek nedolehl a musím hodnotit za pouhé 2*. Levittovi tato role rozhodně neseděla, byl nemastný a neslaný, bez emocí a celkově vyhlížely mladé tváře v roli "mafiánů" dosti neuvěřitelně. A to ani nemluvím o příběhu, kdy se pohublý středoškolák pustí na vlastní pěst do vyšetřování vraždy své ex-přítelkyně a vede si lépe než kde jaký agent z FBI. Celkově je to hodně natahované, nudné a bez napětí a já se u Zmizení nemohl dočkat závěrečných titulků, což se mi už dlouho u žádného filmu nestalo. Přesto se ve filmu našlo pár světlých momentů, tudíž ho úplně nezatracuji. ()

warrenur

Tak tazko uveritelny a nerealny film som uz dlho nevidel. Deti hraju role 10 rokov starsich ludi. Najviac ten patos asi vyznie u toho drogoveho krala, ked tam pobehuje jeho matka. Joseph sam to nezachrani a ako som uz napisal vyssie, uverit tomu, ze by tak skutocne konalo par pubertiakov je na mna moc. Rambo, dalsia smiesna postavicka. Dostala ma i priesvitnost toho, ako sa bude film vyvijat dalej. 40% max ()

Eleanor Rigby

Brick je film, který se rozhodně nedá zařadit do škatulky dobrý-špatný a jeho celkový dojem je na osobě diváka závislý víc než jakýkoliv jiný běžný kousek. Chce to nejlíp někoho s poněkud zvrhlým smyslem pro realitu a slabostí pro lynchovskou atmosféru. Celkově vážný téma drog, smrti, intrik zde narušují paradoxy v absenci přítomnosti dospělých postav či v samotné osobě největšího kinga, jímž je kluk v černým pláštíku, kterej dealuje drogy z maminčinýho suterénu. Inu bizar. Samotný děj se vyvíjí velmi složitě, místy až přehnaně, každý kuje pikle s každým a tu proti tomu a za chvíli zase proti někomu jinýmu; Brick jsem dokoukala a vůbec si nebyla jistá, co jsem to vlastně právě viděla a jak to všechno skončilo, nicméně po druhém shlédnutí vše přesně zapadá jako skládačka. Skvělá hudba, kamera a Joseph Gordon-Levitt. ()

ink flo

Zajímavá variace na neo-noir žánr od Riana Johnsona (Looper, Knives Out, Star Wars: Epizoda VIII). Hlavní vtip je v tom, že ačkoliv děj i postavy jsou dospělý, tak se to celý odehrává na střední škole. Má to podobnou snovou atmosféru jako Under The Silver Lake nebo Inherent Vice ()

kobliha

Tak toto uz nemusim nikdy.. Stredna skola (mimochodom VZDY uplne vyludnena) v ktorej kazdy studak predava kox, ma svoju ochranku z radov ostatnich studentov, consigliereho, ksefty s vedenim skoly (rovno vydieranie), v sklepe domu mafianske doupe, do ktoreho mu mamka chodi rozlievat pomarancovy Tang.. Hotova Cosa Nostra.. Vobec by som sa nedivil keby z tej skoly riadili drogovy obchod az dakam do Kolumbie a celemu tomu by sefoval sprt s tymi najtucnejsimi okuliarmi na skole. A neodpustim si par slov aj ku hudbe: zvonit cez 2 hodiny kravskym zvoncom, to vymysli len debil. A pouzit to este ako soundtrack, to uz chce fakt odvahu.. ()

Wolvie

Lahůdka.Noir zasazený do škoního prostředí působí neuvěřitelně svěžím dojmem,originálních nápadů je nespočet a jako celek je to jeden z nejlepších nezávislých snímků poslední desetiletky.Možná to není film pro každého,ale za zkoušku přece nic nedáte,mám pravdu? ()

KNTRFKT odpad!

FRAŠKA. Co tohle mělo být? Dva - pro filcky společností vyvržení psychoušové vědí všechno, co se na školních hajzlech šustne a kdy se kdo usere. Všechny tyhle informace z nich dělají fakt kůl feláky, kteří tak nějak strkají svůj genitál tam, kam nemají. Celou dobu čekáte, kdy se objeví houmlesák, co celý příběh rozhřeší a vy pak zjistíte, že je to vyprávěné z pohledu retardovaného koně z planety Magor z galaxie Vypečená vepřová hlava, ale žádné takové rozuzlení se nekoná a vy od začátku do konce čumíte jak chleba z tašky a nevěříte, co to ti retardovaní pseudoumělci zase splácali za ujetou pičovinku. ()

xmy

Silně podhodnocený, velmi zajímavě natočený mysteriózní neo-noir, co místy připomíná svou atmosférou Twin Peaks. :) Joseph Gordon-Levitt zahrál hlavní postavu dokonale. ()

Raziel_cz

Tak čistý noir, jak to jen jde, s jazzovým soundtrackem, pomalejším tempem, úzkostnou atmosférou a všemi motivy a archetypy, které od čistého noiru čekáte – postavy s morálkou křivější než skolióza, vraždy, drogy, války gangů, femme fatale a samozřejmě tvrďácky detektiv, který nikdy nejde pro wisecrack daleko. Jenom to jsou všichni teenageři a celé se to odehrává v prostředí střední školy. A je to fakt divné a nevím, proč tohle rozhodnutí padlo – snad kromě toho, abychom občas mohli dostat vtip v podobě baráku plného náctiletých gangsterů, mezi nimiž pendluje matka drogového krále se džbánkem džusu –, ale těžko to tomu vyčítat, protože jinak je to jako číst některého z klasiků žánru. Rozhodně doufám, že se k tomuhle žánru Johnson někdy (třeba až dotočí pokračování Knives Out) zase vrátí. A že třeba přihodí i nějaké ty kabáty a klobouky. ()

Charlie84

Doporučil bych vám podívat se na řekněme prvních dvacet minut. Nápaditá režie, kamera, kterou u podobného filmu nečekáte, hudba jako z Tarantina, postavy, scénář, atmosféra mezi Donni Darkem a libovolným filmem Guye Ritchieho. Lahoda. Ne, že by těch zbývajících 100 minut bylo v něčem horších, je to více méně stále totéž, ale skoro dvě hodiny se obdivovat řemeslné zručnosti tvůrců, kterou nezkazí ani pravděpodobně dosti směšný rozpočet, vás dříve nebo potději omrzí. Příběh jako takový šel bohužel mimo mě, kdo, s kým a proč...možná vás to chytí, já jsem už od poloviny proklikával. ()

arkie

Ja neviem, čosi ma na tomto filme neustále miatlo. Stále som mal pocit, že sledujem nejaký noir film, kde cynický detektív s vysokým golierom pľuje jednu štýlovú hlášku za druhou v argote - ale hlavným hrdinom v tomto filme je predsa "obyčajný" žiak strednej školy. Takže tam každý rieši kto je aký "player" príp. "who you're eating your lunch with", berie sa ako úplne samozrejmé, že ďalšia partička týpkov dealuje heroín (no buďme štýlovejší, možno to bol koks). Samotný dealerský kráľ vyzerá, že vodičák bude mať asi falošný (kvôli veku - je to také holátko). K tomu sa dejom pohybuje pár nastrčených figúrok, o ktorých hereckých schopnostiach možno s úspechom pochybovať - možno za pár rokov, keď skončia hereckú školu. Vlastne väčšina hercov je nejaká príliš mladá, ich "štýlové" hlášky akosi bez životného obsahu. Všetkému nasadzuje korunu nervové zrútenie hlavného hrdinu, čo nám má zrejme povedať, že napriek jeho úvodnému bogardovskému prístupu, je predsa len citlivý človek. Od polovice filmu som už čakal len ako to skončí. Neviem, o čom toto malo byť. Sklamanie. ()

E lan

Zajímavý film se zvláštním příběhem. Přesto spíše komorní thriller nedokáže tolik vtáhnout do děje a celkově je výsledek malinko nejasný. Takový nepovedený Twin Peaks, chvilku tak a chvilku průměrný teenagerovský thriller. ()

druhaveta

Revitalizace noiru přesazením do atypického prostředí - ve strohých kulisách oproštěných od přebytečných žánrových klišé (žádné matné sklo na dveřích detektivní kanceláře, žádný vnitřní monolog, žádný věčný déšť za okny, žádné pietní oprašování černobílé stylizace) si náhle jasně uvědomíte v čem je vlastně síla a energie archetypů drsné školy. ()

Star Wars: Epizodu VIII natočí…

Star Wars: Epizodu VIII natočí…

21.06.2014

Poslední podfu(c)k

Poslední podfu(c)k

12.10.2006

Nováčik Rian Johnson, autor nízkorozpočtového high school noiru Brick, vymetače nejrůznějších filmových festivalů, se opět chystá vkročit do nezávislých vod, tentokrát však s oscarovým záchranným… (více)