Valachiho svědectví

• Itálie Joe Valachi - I segreti di "Cosa Nostra" (více)

Joe Valachi, bývalý mafián, se ocitnul ve vězení. Rozhodne se stát hlavním svědkem v ostře sledovaném procesu s mafiánským bossem. Ve své výpovědi před kamerami postupně odhaluje celý svůj životní příběh, historii svého pádu do osidel mafie a zločinu… (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

borsalino

Klasika ze staré školy v retrospektivním balení, uhlazení mafiáni a oddaní vojáci. Ovšem nedůvěra je mrcha, která rozoží i mafii. Jednoduše paráda. ()

evapetra

Dosti věrně a věrohodně podaná historie Cosy Nostry, včetně praktik a zákulisí této mafiánské organizace. Toto vše vyprávěno a prozrazeno Joem Valachim, skutečným členem newyorského podsvětí, ztvárněným ve filmu Charlesem Bronsonem. Potěšil mě také Lino Ventura v roli šéfa nejvyššího. ()

mm13

Porovnávať to s Coppolom alebo dokonca Scorsesem (úplne iná doba, možnosti, filmové vedomosti, kontext!) je scestné. Zatiaľ čo ten prvý menovaný stvoril mýtus o mafii, Terence Young sa pokúsil... podať svedectvo! Vo svojej evidentnej snahe o autenticitu a neprikrášľovanie sa síce nevyhol istým zjednodušeniam (a ani prikrášleniu svojho hrdinu - inak jedna z najlepších rolí Charlesa Bronsona!), je to ale dobre odvedený kus poctivej roboty, skutočná klasika so správne dezilúznym finále. Rok 1972 bol však skrátka rokom iného filmu, ktorého tvorca zašiel čo do filmovej estetiky a filmovej reči o celé míle ďalej (o tom žiadna) a Valachi tým jednoznačne trpí dodnes! No v akomkoľvek rebríčku 10-tich najlepších mafiánskych filmov (ak chcete príbehov) by chýbať nemal! V rámci žánru tvorí ojedinelý, neprehliadnuteľný výkon, na ktorom sa ani v najmenšom nepodpísal zub času. Som už napísal - Klasika! ()

Lacike

Je to taky encyklopedický zivotopis z gangsterskeho prostredia. Stretneme tu kopu postav zalozenych podla skutocnych gangsterov a udalosti okolo nich su vraj vykreslene dost verne. Film ma rychly spad, neustale sa nieco deje. Takisto sa tu najde dost mordov, ale mne na celom filme chybala ta klasicka mafianska vznesena atmosfera aku pozname z Kmotra a dalsich klasik. V tomto filme niektore sceny pôsobia natolko komicky az to skoro vyzera ako parodia. Aj sceny mordov aj ked nepostradaju krv, tak postradaju drsnost a nie su natocene prilis stylovo. Charles Bronson mi do tohto filmu prilis nesedel. Najlepsi bol Lino Ventura ako hlavny boss. Zvysok bol taky standardny. Vysledkom je svizny gangstersky film, ktory stoji za jedno zhliadnutie, ale na tie najväcsie klasiky zanru nema ani nahodou. 6/10. ()

Tommassi3

"Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem ?? No, to je úžasný !! Člověk nikdy nemůže vědět, kdy se mu to může hodit.." ;) ()

Pink.Panther

Film ukazuje mafii jako sociální fenomén, ale je to více zápis svědectví než hluboká sonda. Ve 30. letech dvojčata WTC nestála a dobové veterány vedle křižníků 60. let jsou také lapsus. Charles Bronson je jako indián vždy ve své kůži. Problém je, že zde nemá roli Siouxe, ale mafiána, na kterého jeho klasický vrásčitý výraz čumákem do zdi narazivšího bulldoga jednoduše nestačí. O to víc vynikne skvělý Ventura ve vedlejší roli. Produkce: Dino De Laurentiis Company ()

Padme_Anakin

Kriminální drama aneb drsně krvavá jízda sicilské mafie na území Spojených států, v jaké míře pravdivá, to neposoudím, já tam nebyla. Joe Valachi (nepříliš přesvědčivý Charles Bronson) porušil základní pravidlo mlčenlivosti (prostě práskač) v pokrouceném světě vnímání pojmů rodina, přátelství, úcta. Na druhou stranu Vito Genovese, extraligový všivák, v podání Lina Ventury dokonalý. ()

Vampireman

Nahý ženský, lesbismus, kastrace, velké množství krve, sem tam sprostý slovo... A za mě v podstatě stejný problém jako pozdější Klansman - silné téma, dobře zpracované, ale režijně uondané, pomalé. Co mě absolutně zaráželo byla postava Jill Irelandové, která, když hrála postavu o třicet let starší, měla na sobě jenom šedivou paruku a bylo jasně vidět, že herečce jí není ani čtyřicet. 3,5* ()

YURAyura

5/10 Zpocatku jsem mel za to, ze se konecne divam na konecne poradny film o mafii, ale nakonec to sklouzlo do stejne banality jako nejnadhonocenejsi film filmove historie - Kmotr. Ale jista mista byla podstane lepsi nez v Kmotrikovi. Jeste jsem se musel pousmivat nad vykradackou jiste ceske vyvojarske firmy ;]] ()

kinderman

První věta Maasova dokumentárního románu je jedno z nejlepších literárních otevření, jaké jsem zatím zaznamenal. Skutečný příběh převedl T.Young adekvátně do filmové podoby a Bronson zde vytváří jednu ze svých nejlepší kreací v titulní roli muže, který se z prostého mafiánského poskoka během 30 let vypracoval na trochu lepšího mafiánského poskoka a nakonec byl nucen zpronevěřit se přísaze, aby si zachránil život. ()

dyfur

...asi jeden z mála Á-čkových filmov s dobrým obsadením ....drsná scéna/na tú dobu/ s odrezaním penisu...a celkovo svižné môže byť... ()

ilemas

Film jsem viděl v mládí a tenkrát mě to moc nebralo, zdál se mi dost ukecaný, nudný. V hlavě mi ale dodnes zůstala jedinná scéna, jak bych hodnotil dnes nevím. ()

Martin741

Reziser prvych bondoviek Terence Young /Dr. NO, From Russia with Love, Thunderball/ sa opat ukazal tymto filmom ako mimoriadne schopny reziser. K tomu sa pridava vyborny scenar podla skutocnej udalosti, kvalitne rozhovory a herci ako Vino Lentura a Charles Bronson, ktoreho doteraz neuznavam. tematika Koza Nostra bola zase zaujimava a ne ze ne. A ze film obsahuje par drsnych scen, je tiez len pozitivom a prispieva to k sviznemu tempu. 89 % ()

honajz2

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale mě se to líbilo víc, než Kmotr. Filmařsky je rozhodně lepší Coppola, o tom žádná (ačkoli i tohle je filmařsky dostatečně na výši), ale je mi sympatičtější spíš mafiánský film pojatý způsobem nestranného pozorování a neutrálních charakterů postav, než mafiánský film, který v každé scéně k mafii vzhlíží. Vlastně mi to dost připomínalo Amerického gangstera (a nedivil bych se, kdyby si z toho Scott něco vzal), už jen tím postupným vrstvením složitějších vztahů, pomalým rozjezdem, který ale zároveň hned vrhne diváka do děje nebo nejasností hlavní postavy v tom, jaká strana je pro něj lepší. Má to silnou atmosféru, chytře to graduje, i výprava a kamera je pěkná... Problém jsem měl snad jen s Charlesem Bronsonem, který mi většinu času přišel poněkud prkenný, ale naštěstí ne až tak, aby mi to výrazněji kazilo zážitek. 4* ()

zette

Vyborna vyprava, hlavne interiery se povedly! Bronson je muj oblibeny herec a ani v tomto filmu me nezklamal. Dalsi z rady mafianskych snimku. Tento ma sice pomalejsi rozjezd, v prubehu vsak tempo nabere. Plusem je i to, ze scenar cerpa ze skutecnych udalosti. ()

destroy83

Charles Bronson je prostě Charles Bronson, kdo jinej by mohl udat mafii policajtům a to opět ve velkém stylu. V perfektně vystavěném příběhu sledujeme kariérní růst Joa Valachiho v jedné z nejobávanější organizací podsvětí a to Cosa Nostry. Valachi se k organizaci dostává díky své chladnokrevnosti a neposeroutkovstí, čímž ohromí členy mafie ve věznici a po propuštění je mu náruč organizace otevřená. Během více než dvouhodinovému příběhu, který již pod policejní ochranou vypráví, může divák zažít vzestupy a pády hlav organizace v čele s božským Lino Venturou, který se ve snímku ovšem krčí ve stínu Charlese Bronsona – tohle je prostě jeho film. I přes svou stopáž snímek nenudí a dokáže diváka strnout až do hořkého konce, ke kterému dochází po vystřílení hromady kulek a tuny projevů nefalšované vnitro organizační úcty. Luxusní výprava a hudební doprovod jen ozdobují tenhle gangsterský opus velmi často poměřovaný s Coppolou. Srovnání není na místě, zde se totiž vypráví reálný příběh plný strachu a krve díky porušení přísaze Cose Nostře. Nakonec hodnotím plným počtem. ()

mortak

Nechtěli pravdu, ale gangsterskou historku. Toto Bronsonovo povzdechnutí na konci bohužel přesně vystihuje tento film, který neví zda být bulvárem či seriózním pohledem na Cosa Nostru. Ovšem oproti mytologickému Kmotrovi Maria Puza je tu naštěstí mnohem více cynismu (Venturova patetická řeč o přátelství) a odpudivého násilí (nikoli estetizovaného). ()