Nepohodlný

• Velká Británie The Constant Gardener (více)

V odlehlé části Severní Keni je nalezena brutálně zavražděná aktivistka Tessa Quayle. Její manžel Justin, člen Britského vysokého komisařství v Nairobi, se rozhodne vyšetřit smrt manželky na vlastní pěst. Důkazy ukazují na zločin z vášně. Proto se Quayle pronásledovaný výčitkami a pověstmi o nevěrách své zesnulé ženy vydává po stopách její minulosti. Bude muset riskovat vlastní život a projít tři kontinenty, aby odkryl pravdu. Díky přístupu k diplomatickým tajemstvím začne postupně odhalovat spiknutí, které je mnohem rozsáhlejší, než by si kdy dokázal představit... Nepohodlný byl natočen podle románu bývalého příslušníka britské zpravodajské služby, nyní světoznámého autora špionážních bestsellerů, Johna le Carrého. Režisérem thrilleru je Fernando Meirelles, který má na svém kontě nominaci na Oscara (za režii filmu Město bohů). Hlavní role ztvárnili Ralph Fiennes (nominovaný na Oscara za Anglického pacienta a Schindlerův seznam) a stále oblíbenější herečka Rachel Weisz. (oficiální text distributora)

elea

Jen těžko se může uvěřit, že něco takového existuje i v těchto moderních časech. Nejhorší na tom je, že existuje. Samozřejmě nemyslím odstraňování nepohodlných osob, ale testování špatných léků na lidech, kteří stejně mají "před hrobem". Tento film tohle doopravdy věrohodně zachytil, a může o něm říct, že je to jeden z nejpovedenějších filmů roku 2005 a nejen kvůli Rachel Weisz a Ralphu Fiennesovi ale taky kvůli scénaři, výpravě, střihu, či hudbě. ()

hazaba

Fantastický přerod člověka od uhlazeného diplomata k osobě, která chce zjistit, co se vlastně stalo a proč. Téma je mozná již tolikrát použité, nicméně tady funguje na sto procent. Možná proto, že je to napsáno podle Fredericka Forsytha, možná za to může "exotické" prostředí Afriky, možná díky obdivuhodným výkonům herců... ()

tragos

Bravurní, politicky laděné a pekelně nepříjemné drama o muži, jehož ženu brutálně zavraždili uprostřed Afriky a on se přes veškerá varování snaží vypátrat proč. Zpětně poznává dosud neviděnou tvář své manželky a pomalu poodkrývá obrovské spiknutí, za které již mnozí zaplatili životem. Neplýtvá se tu odbočkami, mluví se hodně, ale žádné slovo není zbytečné. Citovou rovinu příběhu kupodivu nepředstavují desítky nevinných obětí, ale ztráta blízkého člověka, díky čemuž film působí neobyčejně osobně a vyváženě. Rozhodně stojí za vidění. Připomnělo: Uprchlík. ()

agassi68

R.Weisz v prekvapujúco civilnej úlohe bojovníčky proti farmaceutickej mafii.R.Fiennes štandartne dobrý aj keď uprednostňujem jeho záporné kreácie. ()

Páně

Nebudu již rozebírat to hlavní čím tento film je, totiž politicko-humanistickou agitkou, což je zde rozebráno v jiných komentářích již velmi hojně. Musím však upozornit na skvělou práci Fernanda Meirellese s postavami, kde vám Tessa zezačátku přijde jako nezralá a až příliš přímočará, živočišná bytost, jakoby naivně z jiného světa, aby se nakonec ukázalo jak hodně bylo vše jinak. Škoda jen, že Rachel Weisz nedostala více prostoru. Fiennes je jako Justin skvělý a jeho otevření očí a následné hledání vlastní spásy je kouzelné. Celý příběh působí velmi naléhavě a místy jistě i dojemně, ale především velice inteligentně. Fernando Meirelles zdá se disponuje velkým talentem, jeho rukopis se mi moc líbí. Zalahodila mi však i jemnocitná romantická linie, která jako tenká nit se táhne skrze celou stopáž.. Opravdu výsostně geniální záležitost. ()

Radek.SCH

Meirelles naštěstí úplně nesklouzl do levné aktivistické agitky, Weisz a Fiennes hrají jako o život, ale přeci jen tomu něco chybí. ()

Gumby

100%! V jakymkoli jinym filmu by mě některý pasáže ze Zahradníka svou sentimentalitou sraly, ale tady na mě působily přesně, jak bylo zamýšleno. Může za to, v tomhle pořadí: Ralph Fiennes, Fernando Meirelles, John le Carré, Já, Rachel Weisz, César Charlone,..no a pak ty tisíce dalších lidí, co na tomhle filmu dělali,..a taky (last but not least, ehm) bych neměl ve své děkovné řeči zapomenout na ty miliony umírajících černoušků, že. No nic. Podobně na mě ostatně tenkrát zapůsobil Anglický pacient, který má se Zahradníkem ostatně příliš mnoho styčných ploch (byť možná povrchních), než abych ho tu mohl nezmínit. ()

Fridecka

Drama o dnešním světě, moci peněz a velkých farmaceutických firem, kde život jednotlivce nemá téměř žádnou cenu. Téma, které jistě již mnohokrát zaznělo, ale právě v tomto díle vypadá opravdově a nevtíravě. Není třeba zbytečných krvavých či akčních, scén, nadbytku krve či slz, ani sentimentu. Přesto je velmi emocionální a sděluje, že lidé jsou jen figurky v nadnárodních hrách. Odvaha a ochota zabránit parazitování na již tak ubohých lidských životech se odehrává v mantinelech čisté a bezvýhradné lásky. Oceňuji vynikající herecké projevy obou hlavních protagonistů a krásný konec, kterým si Justin plní přání splynout znovu s jemu drahou ztracenou osobou. ()

Hapretor

Když mi jako mnohem větší zábava přišlo psát komenty během sledování tohoto snímku, myslím, že dále netřeba rozvádět. Dvě hvězdy za Fiennese a Weiszovou. Jsou to dobří herci, i když ne moji oblíbení. ()

rekkky

Poněkud chaotické prolínání dějových linek je největším zklamáním na celém průběhu filmu. Je očividné, že potenciál silného námětu, který je charakteristický sebemrskačstvím vůči britským metodám zasahování do humanitární pomoci, není naplno využit. Hlavní role Justina, která je dána do středu pozornosti až v druhé půli, má hodně nedotažených věcí a proto i sebevětší tlak na emoce prostřednictvím zobrazování tvrdé reality domorodců jednak v Keni a Jižního Súdánu, vychází vniveč. The Constant Gardener není natolik emotivní a lze jednoduše shrnout, že je příliš romantizovaný. Vůbec mě nesedla roztřesená kamera, která v určitých okamžicích lezla na nervy. ()

Heroine

Upřímně, i přes výborné obsazení se mi film moc nelíbil. Leze z něj snaha šokovat, ukazovat hrozné věci v kontrastu s dětskou naivitou a krásou květin...a nefunguje to. Protože Tess je sice pro věc zapálená, ale jde na to nesympaticky přes mrtvoly. Na druhou stranu její manžel se projevil jako velký ignorant, že ho něco podobného nenapadlo... K zamyšlení to je, ale jako velké drama, s kontrastem dobra a zla to nefunguje. ()

GOREGASM

Fernando Meirelles už svým "Ciudad de Dias" zapůsobil jako velmi komplexní tvůrce. Jeho hollywoodská premiéra dopadla neméně dobře a pracuje zde opět se stejnými proměnnými. Tedy palčivé téma propletení politiky a farmaceutických firem, které jak asi tušíme rozhodně nemá za cíl vyléčit africký kontinent. Pod tíhou humanitární ambivalence přitom nezapomíná na osobní drama hlavních postav, které dokáže velmi intenzivně a gradujícím způsobem vinout skrze celý film, i díky brilantní dvojici, Ralph Fiennes a Rachel Weisz. Nevyzpytatelně retrospektivní forma vyprávění nepůsobí manýristicky, naopak dokáže vtisknout mnohým scénám a myšlenkám silnější vyznění a Meirelles i v tomto navazuje na svou prvotinu, kde se také nebál říkat nepopulární věci a zároveň být velmi osobní. 100% ()

Shredo

Celkom možný aj reálny scenár dnešnej doby, odzrkadlujúci, aké skazené ľudstvo už v podstate je. Film zažiaril na festivaloch ako diamant, kde dráma začína pekne pomaličky, ako má. Rachel je fakt krásna herečka. Tu ešte v najlepších rokoch. Stojí za zhliadnutie. ()

lemonova

Veľmi dobrý fim, ktorý vidieť v dnešnom kontexte je trochu zvláštne. Nie je to typický thriller založený na typickej postave dokonalého pomstiteľa, ktorý vykoná spravodlivosť nad arogantnými mocnými tohto sveta. V skutočnosti je to film o manželskej láske a potom o arogancii mocných, ktorá sa nezastaví pred ničím. A ktorú nezastaví nič. Aj spôsob, akým je tento smutný príbeh vyrozprávaný, sa nedá veľmi porovnávať s inými filmami tohto žánru. A nad všetkým vyčnievajú dokonalé herecké kreácie Ralpha Fiennesa a Rachel Weisz. Tú jednu hviezdičku si nechávam pre seba, pretože je mi z tohto príbehu tak strašne smutno, že ho už radšej nikdy nechcem vidieť. Ale stojí rozhodne za pozretie. ()

Yomega

Velmi zajímavý a svým způsobem znepokojující film. Není sice natočen podle skutečné události, ale lehce si dokáži představit, že to takto v Africe funguje. Bohužel je to dost rozvleklé a celkově natočeno poměrně nezáživně. Ke konci přibývá postav a člověk se pomalu přestává orientovat v ději. Naštěstí precizní herecké výkony obou hlavních představitelů a místy nezapomenutelné scény a záběry (Ralph Fiennes kráčející v Africké poušti, hejno ptáků....) vyzdvihují tento snímek vysoko nad průměr. Slabé čtyři hvězdičky, ale přesto velice zajímavý film, který stojí za zhlédnutí. ()

yossarian-

Film který má skvělou atmosféru ve níž můžete cítit nedůvěru mamžela k ženě v první části a bezmoc člověka hledajícího pravdu v druhé části. Hlavní hrdina je skvěle ztvárněn Ralphem Fiennesem jehož stoický postoj a geniální barva hlasu jsou jedním z výrazných trumfů filmu. Srdcovím esem je dle mě příběh. Po hotelu Rwanda a Obchodníku se smrtí je tu další silný příběh z Afriky. Je v něm lhostejnost vyspělého světa k Africe, co vše zmůžou peníze ( aneb korupce nejen v ČR) a v neposlední řadě to jak stejně znějící věci můžou vypadat v různém světle jinak. Nesmím zapomenout zmínit skvělou kameru a vůbec krásu Afriky (i když někdy drsnou). ()

Blaogranas

Krutá realita. Film který, pokud pomineme politické machinace a vydělávání na smrti, ukazuje ubohost života v Africe. Zde se člověk opravdu raduje z každého dne protože neví, jestli přijde ještě nějaký další. Určitě vás to donutí alespoň jednou se rozhlédnout po místnosti s pocitem radosti z toho, jak žijete. ()

Gixian

Tento film není ani o politice, není o obchodu, je o životě, a o hodnotách v něm. Tento film je o muži, který našel to jediné podstatné - ženu, která dala jeho životu smysl - a o cestě, kterou se rozhodl projít, aby zjistil, proč ji musel tak brzy ztratit. Neuvěřitelná atmosféra, která mě vždy znovu a znovu dostane. Jednoduše úžasný film. ()

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (více)

Rachel Weisz v „sexuálním dramatu“

Rachel Weisz v „sexuálním dramatu“

24.09.2010

Někteří z nás nepotřebují vědět víc, aby se začali těšit do kina. Jsou tu ale i další zajímavá fakta: scénář pod názvem 360 píše oscarový Peter Morgan (zřejmě nejvytíženější scénárista současnosti) a… (více)

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Poslední podfu(c)k

Poslední podfu(c)k

12.10.2006

Nováčik Rian Johnson, autor nízkorozpočtového high school noiru Brick, vymetače nejrůznějších filmových festivalů, se opět chystá vkročit do nezávislých vod, tentokrát však s oscarovým záchranným… (více)