Nepohodlný

Der ewige Gärtner

Nepohodlný

Drama / Thriller / Romantický / Mysteriózní

Velká Británie / Německo / USA / Čína, 2005, 129 min

"Nepohodlný" je jeden z těch filmů, při jejichž sledování si uvědomím, jakou cenou se platí to MOJE POHODLÍ (v tomto případě dostupné a bezpečné léky). Nejvíce zabíjí lhostejnost. Ať už k těm nejpotřebnějším, nebo k těm, kteří se snaží alespoň trochu pomoci a stávají se tak těmi nepohodlnými. Vždycky tedy bude mít smysl natočit takovýhle film, a vždycky bude mít smysl vidět ho.(6.5.2006)

Postavit se drzosti "vyspělého" světa, který si osobuje právo cokoli si beztrestně vůči bezmocným dovolit, je aktivita hodná chvály. Přesto, že v počínání Tessy a hlavně jejího manžela, který je tak zaujat zahradničením, že nepostřehne, jak celé dny tráví čas jeho všetečná manželka, je mnoho naivního (např.otázky jsou kladeny sice správným lidem, ale ve špatnou dobu a na špatných místech, informace nemají jen špičky, ale i malé rybky, jen manžel ne), mě blaží pocit, že Meirelles nakalkuluje a nevyhrocuje na efekt, naopak cítím upřímnost a naléhavost. A pak ještě nelze nezmínit skvělou kameru a přesvědčivý výkon Ralpha Fiennese.(25.4.2006)

Velmi kultivované drama přecházející do uměřeného thrilleru. Hlavní představitel si nehraje na supermana a vše probíhá velice střízlivě, uvěřitelně, aniž příběh ztrácí na zajímavosti a napětí. Navíc se z filmu dovídáme to, co dávno tušíme, že farmaceutické firmy vytvářejí nemoci, epidemie a pandemie podle toho, pro jaký lék zrovna potřebují získat odbyt. V Africe, kde, což také tušíme, se ztrácí většina humanitární pomoci jinam, než kam směřovala, a Afričané slouží za pokusné králíky, všechno toto probíhá mnohem křiklavěji.(18.7.2009)

The Constant Gardener mi daroval jedno užitočné poznanie- ale o tom potom... Vyprovokoval ma k intenzívnemu uvažovaniu a tak, ako to bolo zamýšľané, k znepokojivým myšlienkam- o filme a jeho pretínaní s realitou, ale tiež o tomto komentári- totiž- ako bude vyzerať. Obe odpovede sa dokonale zahmlievajú. A ja nemám ani tušenia, čo z toho vznikne...... Priznám sa, že obsah porazila forma. Ešte stále sa mi pekne vybavujú obrazy a zvuky Nepohodlného. Ak by som mala oceniť iba 3 veci, stali by sa nimi veľkolepý strih, dramatická a atmosférická kamera (plus hudba) a to správne meno režiséra (Fernandovi Meirellesovi podobné sociálne témy neprerastú cez hlavu.) Fiennes- vynikajúci kľuďas, ale strašne, ešte viac sa mi páči prejav Weiszovej... Scenár si udržiava pokľudnú drsnosť a tajnostkárstvo- to druhé i tam, kde už však žiadne okolky robiť netreba. Práve to kumulované zahaľovanie- alebo skôr odďaľovanie- a tým i naťahovanie stopáže mi vadilo úplne najviac. V úvode som hovorila o užitočnom poznaní, že? Tak tu ho máme: nemám rada konšpiračné snímky. Som z nich skľúčená. Pripomínajú mi ten hnusný chaos na Zemi, ozónové diery ľudského snaženia...... 75- 80% (Samozrejme to nijako nevplýva na tieto percentá!)(4.4.2008)

Po Městě bohů, které jsem viděl ve stejný den musím uznat, že opět výborná režie, kamera a scénář, z filmařiny nemám moc co vytknout, Rachel je úžasná a Fiennes se také snaží, ale film je pro mne nezajímavý, moc mě neoslovil zdlouhavý příběh, který poukazuje na více globálních problémů, takže 3in1. Kvalitní drama o pvysoké politické hře po všem stránkách, ale ta délka, není stejně vyvážena kvalitou.(17.3.2008)

• - 25-milionové drama vydělalo během úvodního prodlouženého víkendu (2. – 5. 9. 2005) 10,9 mil. dolarů a celkový výdělek z promítání v USA se vyšplhal na 33,5 milionu. (imro)

• - Román Johna le Carré byl původně v Keni zakázaný, protože zobrazoval zkorumpovanost místních politiků. (imro)

• - Snímek je prvním anglicky mluveným filmem režiséra Fernanda Meirellese. (Olík)