Nepohodlný

Der ewige Gärtner

Nepohodlný

Drama / Thriller / Romantický / Mysteriózní

Velká Británie / Německo / USA / Čína, 2005, 129 min

"Nepohodlný" je jeden z těch filmů, při jejichž sledování si uvědomím, jakou cenou se platí to MOJE POHODLÍ (v tomto případě dostupné a bezpečné léky). Nejvíce zabíjí lhostejnost. Ať už k těm nejpotřebnějším, nebo k těm, kteří se snaží alespoň trochu pomoci a stávají se tak těmi nepohodlnými. Vždycky tedy bude mít smysl natočit takovýhle film, a vždycky bude mít smysl vidět ho.(6.5.2006)

Romantická drama nebo do morku kosti děsivý a nekompromisní thriller ukazující praktiky ďábelských, jen na zisk myslících a přes mrtvoly chodících farmaceutických firem? Ne, Meirelles to naprosto dokonale zmíchal dohromady, vybral úžasné herce a naservíroval jeden z nejlepších filmů tohoto druhu z velmi brutálním poselstvím o ceně a bezcennosti lidského života. Fiennes je famozní, ještě nikdy nehrál takového sympaticky a strašně smutně působícího člověka a jde mu to neskutečně dobře, Weisz prostě nádherná i v těch pár minutách a všichni ostatní takoví, jací prostě být mají. Meirellesa jsem do nedávna neznal, takže mně příjemně překvapily i zvláštní filtry, kamerové hrátky a atmosféra, která by se dala krájet, navozující v některých okamžicích neskutečně paranoidní pocity. A závěr byl jeden z nejúžasnějších závěrů, jaké si jakýkoliv film může přát. A samotný celý film tak stoupl v mých očích ještě mnohem výš, a to i přesto, že už v něm bylo mnoho krásných, dechberoucích scén. I když obsah často moc krásný nebyl, spíš strašně znepokojivý až děsivě hrůzný. Jeden z filmů, které vás donutí se zamyslet a ve vašich myšlenkách chvíli přetrvají. A to je dobře, protože to, co se děje v Africe by nikoho nemělo nechat chladným a nikoho nemělo nechat vydechnout. Snad se najde víc lidí, kteří se, jako já, nespokojí jenom s napsáním takovéto myšlenky, ale ji i půjdou realizovat. Jinak... I think, I understand now.. Silné!!(8.8.2011)

Sympatické filmové drama se sympatickou dvojicí hlavních hrdinů. Nebo je hlavním hrdinou africký národ? Příběh lásky, smrti, bezmoci a beznaděje mě dokonale strhl. Ralph Fiennes(!) opět předvádí soužití s postavou a Rachel Weisz vás prostě přinutí k pocitům beznaděje. Svou atmosférou ve sféře vztahů Tessy a Justina mi Nepohodlný trochu připomněl Anglického pacienta. Příběh samotný mě dostal, měla jsem nad čím přemýšlet. Konec byl překvapivý a nečekaný. Skvělá kamera a střih. Usmívala jsem se, chvílema jsem nedýchala a i slzy v očích se mi objevily. Doporučuju.(3.1.2007)

The Constant Gardener mi daroval jedno užitočné poznanie- ale o tom potom... Vyprovokoval ma k intenzívnemu uvažovaniu a tak, ako to bolo zamýšľané, k znepokojivým myšlienkam- o filme a jeho pretínaní s realitou, ale tiež o tomto komentári- totiž- ako bude vyzerať. Obe odpovede sa dokonale zahmlievajú. A ja nemám ani tušenia, čo z toho vznikne...... Priznám sa, že obsah porazila forma. Ešte stále sa mi pekne vybavujú obrazy a zvuky Nepohodlného. Ak by som mala oceniť iba 3 veci, stali by sa nimi veľkolepý strih, dramatická a atmosférická kamera (plus hudba) a to správne meno režiséra (Fernandovi Meirellesovi podobné sociálne témy neprerastú cez hlavu.) Fiennes- vynikajúci kľuďas, ale strašne, ešte viac sa mi páči prejav Weiszovej... Scenár si udržiava pokľudnú drsnosť a tajnostkárstvo- to druhé i tam, kde už však žiadne okolky robiť netreba. Práve to kumulované zahaľovanie- alebo skôr odďaľovanie- a tým i naťahovanie stopáže mi vadilo úplne najviac. V úvode som hovorila o užitočnom poznaní, že? Tak tu ho máme: nemám rada konšpiračné snímky. Som z nich skľúčená. Pripomínajú mi ten hnusný chaos na Zemi, ozónové diery ľudského snaženia...... 75- 80% (Samozrejme to nijako nevplýva na tieto percentá!)(4.4.2008)

Vzhledem k tomu, že se tvůrci snaží o až přílišnou realističnost, to paradoxně ztrácí grády právě tam, kde musíte u filmového příběhu trochu přitlačit. Když jsou nám osudy postav podány div ne formou televizních zpráv nebo reality show, nemám s nimi takový prožitek a spoluprocítění, jako kdyby to bylo natočené jako normální film s obyčejnou strukturou vyprávění.(31.3.2012)

• - Režisér Fernando Meirelles musel lobovat za přesun natáčení do Keni, kde se odehrává příběh. Producenti totiž raději natáčejí v Jižní Africe, kde je soustředěný filmový průmysl černého kontinentu. (imro)

• - Původně se měl film točit v jižní Africe - do Keni, kde se děj odehrává, odjel štáb jen na tři dny "nasát atmosféru". Poté už ale filmaři středoafrickou zemi neopustili a do řady rolí obsadili i místní neherce. (Specs)

• - Postava Tessy Quayle (Rachel Weisz) byla napsána podle slavné aktivistky Yvette Pierpaoli, jíž i s dvěma kolegy zabili roku 1999 v Albánii. John le Carré jí knihu věnoval. (imro)