Nepohodlný

Nepohodlný

Drama / Thriller / Romantický / Mysteriózní

Velká Británie / Německo / USA / Čína, 2005, 129 min

• teutates

Iba ďalšia z konšpiračných teorií. Téma je zaujímavé, no na city tlačí viac pohľad na africké deti a biedu, ktorá je tu neustále v popredí, ako na hlavnú dejovú líniu. Zväčša sa tuna nič nedeje, mnoho postáv, ktoré stále niečo vysvetľujú (dokopy nič). Od Fernanda Meirellese som po Meste Bohov čakal oveľa viac. Nie je to nič v štýle akčných thrillerov. Réžia sa snaží o niečo, čo sa nedá len tak vykresliť. Herci mi nesadli, ale snaha zrejme bola. Ide o slabý priemer. Nepodarilo sa Fernando... 5/10(22.11.2007)

Diplomat Justin ve službách jejího veličenstva se seznámí s mladou a naštvanou Tessou a krátce na to (trochu mi to připomnělo The Girl in the Café) spolu odjíždějí, už jako manželé do Keni. Krásná příroda a všudypřítomná chudoba země, která nutně potřebuje pomoc a léky. Země, ve které je jeho žena brutálně zavražděna. Zoufalý a zmatený Justin se probírá vzpomínkami. Byl podváděn? Nebo někomu jeho žena překážela? A rozhodne se pravdu zjistit. Prvotřídní herci ve výborně natočeném sociálně politickém thrilleru. „Všude se najdou farmaceutické firmy, testující své léky na lidech, kteří jsou podle nich postradatelní.“ „Nezabíjíme je, i bez toho by byli mrtví. Koukni se na statistiky. Nikdo už je nepočítá.“(30.1.2006)

Sympatické filmové drama se sympatickou dvojicí hlavních hrdinů. Nebo je hlavním hrdinou africký národ? Příběh lásky, smrti, bezmoci a beznaděje mě dokonale strhl. Ralph Fiennes(!) opět předvádí soužití s postavou a Rachel Weisz vás prostě přinutí k pocitům beznaděje. Svou atmosférou ve sféře vztahů Tessy a Justina mi Nepohodlný trochu připomněl Anglického pacienta. Příběh samotný mě dostal, měla jsem nad čím přemýšlet. Konec byl překvapivý a nečekaný. Skvělá kamera a střih. Usmívala jsem se, chvílema jsem nedýchala a i slzy v očích se mi objevily. Doporučuju.(3.1.2007)

• Morien

(1001) Já teda vím, že pořád blábolím o tom, že budoucnost kinematografie leží ve slučování neslučitelných žánrů, ale když se doprostřed politického/korupčního thrilleru vloží čtyřminutová scéna, během které šedý muž za sklem brečí, protože přes sklo vidí do růžové zamilované minulosti, kde on a jeho růžová zamilovaná žena leží v posteli a říkají si růžové zamilované věci (což už jsme navíc v jednom předcházejícím flashbacku všechno viděli!!!), tak si jako divák připadám obtěžovaná záměrem polidšťovat postavy za každou cenu a manipulovaná k soustředění se na krávoviny místo na ty věci, které jsou důležité. Což se přirozeně projeví mou hněvivostí a pohrdáním směrem k celému filmu. Zkrátka provedení je hodně líbivé, což mě znechucuje, protože při pohledu na třeba Tinker Tailor Soldier Spy lze spatřit, že to jde i jinak.(9.3.2014)

1) Skvělý Ralph Fiennes. V této roli je tak citlivý! Být já holka 2) Skvělá Rachel Weisz. V té roli je tak dobrá a. krásná! 3) Nádherná kamera – ta barevnost! 4) Kvalitní příběh. 5) Dojem ruší akorát sentimentlní flashbacky, při nichž by asi měla ukápnout slza, měl jsem tendenci se spíš chytat za hlavu a dávat oči v sloup. 6) Když to sečtu, mohlo to být lepší, ale zážitek to je.(14.5.2006)

• - Role Tessy byla nabídnuta Evě Green. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Původně se měl film točit v jižní Africe - do Keni, kde se děj odehrává, odjel štáb jen na tři dny "nasát atmosféru". Poté už ale filmaři středoafrickou zemi neopustili a do řady rolí obsadili i místní neherce. (Specs)

• - Postava Tessy Quayle (Rachel Weisz) byla napsána podle slavné aktivistky Yvette Pierpaoli, jíž i s dvěma kolegy zabili roku 1999 v Albánii. John le Carré jí knihu věnoval. (imro)