Návrat sedmi statečných

• slovenský

Návrat siedmich statočných

Western

USA / Španělsko, 1966, 95 min

Snímek ´Sedm statečných´ se stal kultem mezi westerny a jako takový se jeví jako naprosto nepřekonatelný. To tvůrci zřejmě tohoto volného pokračování věděli a tak se ani nijak nesnažili původní snímek překonat. Obsažen je velice jednoduchý děj, který vlastně vše opakuje. Nijak zvlášť se nic nerozebírá a ve všem se šlo ihned k věci. A právě to ztratilo na atraktivitě příběhu jako takového. Charaktery postav, které jsou kromě hlavní postavy Chrise opět v podání Yula Brynnera, kterého již velmi dobře známe, pochopitelně jiné, nebyli vůbec nijak zvlášť rozebrány. Takže v podstatě o nikom nevíme nic. Pouze to, že tu prostě jsou. Za špatný snímek se však ale tohle v žádném případě považovat nedá. Ruku na srdce, jsou daleko horší.(23.1.2017)

• Inozuka

Tušil jsem, že to asi bude průšvih, ale rozhodl jsem se dát filmu šanci. Zbytečně. Prvotní zklamání přijde, když zjistíte, že Vina hraje někdo jiný než Steve McQueen (nebylo by pak lepší, kdyby postava Vina ve filmu vůbec nebyla?), že dějově se tvůrci snažili přežvýkat většinu nápadů z původního filmu a že zvolení herci s výjimkou Yula Brynera jsou charismatičtí asi tak jako banda účetních na teambuildingu. Je zajímavé, že "dvojka" obsahuje snad všechny atributy jedničky, ale přesto jaksi nefungují. Výsledek je trapný a nudný. Dvakrát do jedné řeky nevkročíš....(25.1.2014)

Nic víc než průměrné pokračování legendárního westernu. Yul Brynner byl zpět, ale tentokrát sebou bohužel přivedl již ne tak charismatické „spolubojovníky“. Navíc některé situace až moc napodobovaly svého předchůdce, no a bohužel už to nemělo ten správný šmrnc ani kvalitu a to samé se dá říci i o samotných hereckých výkonech. Přesto bych tuto dvojku úplně nezatracoval. Podívat se na ní dá.(23.11.2018)

• Armin82

Už jsem tady u jednoho pokračování úspěšnýho snímku psal, že to je jen nepovedená atrapa v krabici s dobrým jménem, ale o tomhle to platí dvojnásob. Prostě touha po dolarech je nekonečná v jakémokoliv desetiletí a nebylo tomu jinak ani v šedesátých letech. Autoři týhle hrůzy se evidentně jen snažili oživit jednu legendu, jakým western Sedm statečných bezesporu je a možná jí i oživili, ale opravdu jen na chvilku. První díl byl něco unikátního a tak výborně natočenýho, že to ani po pokračování nevolalo. Prostě bylo jich sedm, přežili 3 a nazdar. To co nám v tomhle díle štáb naservíroval, nestojí ani za řeč. Původní kouzlo v trapu, scénář jak přes kopírák (včetně toho, že to vesničané těsně před finálovým bojem chtěli vzdát) a v čem byl asi největší problém, tak herecké obsazení. Prostě nahradit takovou star jakou Steve McQueen bezesporu byl, neznámým a toporným Robertem Fullerem, byl teda úlet až někam do nebeských výšin. Zbytek herců? Ty snad posbírali v rychlonáboru v autobuse MHD, protože to byl výběr katastrofální. Původní snímek čerpal hlavně z hereckých výkonů a po celý film sálajícího charismatu jednotlivých postav, o který však v tomhle poračování nezvadíme. Vyjímkou jest samozřejmě Yul Brynner, ale ani ten a ani původní dokonalá hudba tenhle paskvil z propadliště ostudy nevytáhnul. Za zmínku ještě možná stojí Claude Akins, ale i tak je pro mě tohle opravdu velké zklamání a docela se i divim, že se do tohohle nechal Yul uvrtat--->30% (Brynner, Akins, hudba)(22.1.2013)

• Segrestor

Náladu prvního filmu Sedm statečných to evokuje snad jen původní hudbou Elmera Bernsteina, prostředím okolí Tabernas v Almerii a pochopitelně Yulem Brynnerem. Náladu. Ale to je vše. Potom zde najdete milión dalších prvků, které vám připomenou první film. Schématem počínaje a ukazováním prstů označující počet partičky pistolníků konče. Jen zápletka je v malém detailu jiná. Chico, nebohý Mexičan, použije bouchačku na svou obranu, tím to zavaří celé vesnici a malý hijo de puta jde bonzovat Chrisovi (Yul Brynner). Ten jde hned do vězení, vyzvednout pár dobrých chlapů... Sami vycítíte, že zde něco nehraje. K tomu si přidejte absenci dobrých herců v roli nových šesti statečných a dostane kravinu, která není ani parodie ani nic, co by stálo za hodinu a půl vašeho času. Zůstává jen úžasný Yul Brynner.(21.6.2011)

• - Yul Brynner prohlásil, že se zúčastní pouze pod podmínkou, že se v roli Vina objeví někdo jiný než Steve McQueen. Tím vyvrcholily hádky mezi oběma herci, které se táhly již od natáčení původního dílu a role Vina se nakonec chopil Robert Fuller. Steve McQueen v reakci na Brynnerovu podmínku prohlásil, že by se nezúčastnil tak jako tak, protože nebyl spokojen se scénářem a zápletka mu přišla absurdní. (Rocky62)

• - Ačkoli se hrdinové vracejí do známé vesnice na americko-mexickém pomezí, byl film ve skutečnosti natáčen ve Španělsku. Ke změně došlo následkem mnoha neshod mezi americkými tvůrci a mexickou vládní cenzurou během natáčení prvního filmu. (Rocky62)

• - Na konci býčích zápasů poté, co je probodnut mečem, býk vinou chybného střihu hned v dalším záběru beze stopy mizí z arény. (GordonCZ)