Návrat sedmi statečných

• slovenský

Návrat siedmich statočných

Western

USA / Španělsko, 1966, 95 min

První pokračování legendárního westernu má několik problémů, ale i přesto nepatří do kategorie odpadu. V první řadě je potřeba vysvětlit pojem "pokračování"; Než na začátku 80. let přišlo revoluční Star Wars, bylo do té doby běžným jevem, že pokračování úspěšných A filmů byla upravena zákonem klesajících výnosů - čili pokračování byla standardně Béčka se zlomkem nákladů původního filmu (čestnou výjimkou byl asi jen James Bond). Režiséra Johna Sturgese nahradil Burt Kennedy, do té doby známý asi pouze jako scénárista Béčkových (jinak ale skvělých) westernů s Randolphem Scottem z konce 50. let (Seven Men from Now, The Tall T nebo Buchanan Rides Alone). Z původních herců se vrátil pouze Yul Brynner v roli ledově klidného Chrise Adamse, zbývající dvě postavy nahradili jiní herci - Chica zahrál Julian Mateos (namísto Buchholze) a Vina zahrál Robert Fuller (namísto McQueena). Zde vidím jednu z hlavních slabin filmu - zatímco Buchholze jsem nijak nepostrádal, Steve McQueen byl zkrátka nenahraditelný. Dodnes se přesně neví, zda McQueen (v době své největší slávy) film odmítl kvůli čitelnému a neoriginálnímu scénáři anebo zda to bylo kvůli nesnášenlivosti a rivalitě s Brynnerem, každopádně jej zastal Fuller a ten mi osobně vůbec nesedl. Vedle Brynnera tak bylo nejhvězdnější jméno asi Warren Oates, známý z bezpočtu westernů, v roli holkaře Colbeeho však nijak nevyniknul a byl spolu se zbývajícíma 4 pistolníkama lehce zapomenutelnou postavou filmu. Sympatický snad byl jen Frank Riker v podání tvrďáka Akinse. Když to tedy shrnu, tak se to samozřejmě zdaleka nemůže rovnat původnímu filmu, ale i tak je to decentní Béčko, které stojí za to vidět už jen kvůli tomu Brynnerovi. PS: Ve zbývajících dvou pokračováních Yul Brynner už nefiguruje, nahradil ho (nepochopitelně) diametrálně odlišný George Kennedy a poté (o něco vhodnější) Lee Van Cleef.(8.8.2016)

• A.MacGyver

Sedm statečných je pro něj nejlepší western a jeden z nej filmů celkově. Má děj, spát, filmové hvězdy. Jak někdo mohl natočit tohle nechápu. Když Vina a Chica hrál jiný herec, tak mohli jinak pojmenovat i postavy a už by na to divák koukal jinak. Na první pohled je vidět, že film neměl ani polovičku peněz než jednička. Smutné pokračování. I trojka Pistole sedmi statečných jsou 10x lepší western...(8.6.2011)

To, že existuje i nějaké pokračování legendárních Sedmi statečných jsem věděl, stejně tak jsem věděl, že rozhodně nepatří k těm povedeným pokračováním, nicméně, když se vyskytla možnost se na tento sequel podívat, neváhal jsem ani vteřinu...a po shlednutí musím konstatovat, že to tak hrozné není, ale žádný zázrak taky ne. Příběh částečně recykluje příběh původního filmu. Naše stará známá vesnice je opět napadnuta ozbrojenou bandou, která odvleče všechny muže, včetně Chica (Julián Mateos), aby pro ně byli opravdu levnou pracovní silou na stavební práce. Chicova žena se tak vypraví nalézt Chrise (Yul Brynner) a Vina (Robert Fuller), aby unesené muže zachránili, ti souhlasí a sestaví záchranný oddíl, který dále tvoří sukničkář, tajemný pistolník, slavný desperád a mladý Mexičan a vydají se na zdánlivě nesplnitelnou misi. Jak je z popisu patrné, tak základní idea je stejná jako v případě originálu: malá skupina pistolníků proti obrovské přesile. Problém je, že tento nový tým, byť se snaží každého člena nějak odlišit, se s tím původním nemůže příliš měřit a celý film tak prakticky stojí na jediném navrátilci Yulu Brynnerovi (a také na slavné melodii). Návrat sedmi statečných, tak pravděpodobně měl za úkol se přiživit na slávě svého předchůdce, přesto z něj režisér Burt Kennedy i Yul Brynner udělali sice průměrnou, přesto koukatelnou kovbojku.(1.7.2014)

„Koľko?“ – „500.“ – „Dolárov?“ – „Pesos.“ V roku 1954 nakrútil Akira Kurosawa legendu SEDEM SAMURAJOV. V roku 1960 spravil John Sturges legendárny americký remake SEDEM STATOČNÝCH. A v roku 1966 nejakú múdru hlavu v United Artists napadlo stvoriť jeho voľné pokračovanie. Nápad rovnako vtipný, ako zlý. Plešatý frajer s cigarou Yul „Už na mňa párkrát strieľali“ Brynner sa nechal prehovoriť na návrat a vďakabohu aspoň za to, pretože bez neho by sa na to skutočne príliš pozerať nedalo. Tuctový priemerný western, skôr kuriózny (už tým, že je), ako zaujímavý.(30.12.2008)

Jakoby jenom vykrádačka prvního filmu, ale přitom stále velice příjemná. Jedná se o snímek, na kterém není nic, co by stálo za zapamatování, děj je jen kopie, všude různá klišé, ale i přesto všechno je to pořád neuvěřitelně příjemná a dobrodružná podívaná. Kdybych se měl rozhodnout jestli 2* nebo 3*, rozhodl by Elmer Bernstein.(21.6.2011)

• - Ačkoli se hrdinové vracejí do známé vesnice na americko-mexickém pomezí, byl film ve skutečnosti natáčen ve Španělsku. Ke změně došlo následkem mnoha neshod mezi americkými tvůrci a mexickou vládní cenzurou během natáčení prvního filmu. (Rocky62)

• - Yul Brynner prohlásil, že se zúčastní pouze pod podmínkou, že se v roli Vina objeví někdo jiný než Steve McQueen. Tím vyvrcholily hádky mezi oběma herci, které se táhly již od natáčení původního dílu a role Vina se nakonec chopil Robert Fuller. Steve McQueen v reakci na Brynnerovu podmínku prohlásil, že by se nezúčastnil tak jako tak, protože nebyl spokojen se scénářem a zápletka mu přišla absurdní. (Rocky62)

• - Na konci býčích zápasů poté, co je probodnut mečem, býk vinou chybného střihu hned v dalším záběru beze stopy mizí z arény. (GordonCZ)