Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

Kozlowski8

Egyptská Casablanca se v období 2. světové války stává pro lidi prchající před nacisty azylem a přechodnou stanicí k cestě do Ameriky. Ocitá se zde i fašisty pronásledovaný muž se svou krásnou ženou. Právě ona se zde setkává se svojí dávnou a osudovou láskou...Ani Humphrey Bogart, ani Ingrid Bergman, ani jejich vzájemné jiskření a chemie - nic z toho není pro mne tou hlavní silou a devízou filmu. Je jí úžasná atmosféra v baru Americana a podmanivá hudba, která ji podtrhuje. Legendární dílo, nabízející příjemný, avšak rozhodně ne nijak vyjímečný zážitek. 65%. ()

Scaevola

Film přirozeně odvislý od doby svého vzniku (a je to pochopitelné) poměrně aktuálně až překvapivě rychle reaguje na dobové dění a povedeně do něj vplétá milostnou linku založenou na osudové ženě a nalomeném cynismu muže, který před vykročením kamsi dál nutně potřeboval uzavřít jednu ze svých životních etap. Řemeslně bezchybný snímek z dnešního pohledu trpí malým spádem a minimem akce, ale právě jeho uměřenost, s jakou se soustřeďuje na vnitřní vývoj hlavního hrdiny zanedbávaje rozvoj všech ostatních postav, je podmanivá a zcela nahrazuje nenaplněná očekávání. ()

Winster

Nebyvala v tom filmu valka? Docela fajn, oba hlavni hrdinove mi prisli desne podobni. Nejvic se mi libilo jak prekriceli nacky))) Trochu takovej E.M Remarque styl :) ()

Syndrom

Kokteilový ultrabrak tak krystalicky čistý, že je parodií sám sebe. Etalonem se Casablanca stala až časem, ale je to takový kombo děje (válečný drama, melodrama, lehkej thriller, politickej film + to unikátně splňuje všechny tři klasický typy konfliktu - "man against man", "man against society", a "man against self.") že by si možná zasloužil větší pozornost při uvedení. Kromě evidentní propagace pozitivního přístupu USA k Francii kvůli invazi do Afriky a pak do Normandie, je tady taky zajímavý subtext. Rick reprezentuje nihilismus - "I stick my neck out for nobody". Po žebříku lásky, který mu vlastně umožní přemoci sobecké zájmy zaměřené na jeden objekt, se vyšplhá až k obecnému dobru, které je samozřejmě formální - "It doesn’t take much to see that the problems of three little people don’t amount to a hill of beans in this crazy world" - jinak by bylo opět zaměřeno sobecky na jeden objekt - a opět se zamilovat, ale už ne do sebe - "I think this is the beginning of a beautiful friendship." Najednou má i taková holywoodská srágora pořádnej význam když se odehrává za druhý světový. Srovnej s Klubem rváčů, který funguje přesně obráceně. Reprezentuje úpadek morálních hodnot, protože ty už nejsou konkrétně vyjadřovány - "No purpose or place. We have no Great War. No Great Depression." a vysvoboditelem je spirituální cesta ke svému ženskému já, jak stojí a čumí na bortící se mrakodrapy držíce se přitom za ruce. Srovnej konec Casablancy a Klubu rváčů. Horní nahradilo spodní. Řád chaos. "Welcome back to the fight." ()

meda2016

Dobře chápu rozdíly v hodnocení. Doba posouvá a tlumí významy. Jakoby dál od válečných střetů, jakoby dál od citů, zodpovědnosti. ()

Belerofonu

Svět se zbláznil...mě se to sakra moc líbilo..kam se na tohle hrabe Občan Kane...Zručně natočený film plný krásných klišé, které ve filmu občas škodí, ale ne v tomhle případě... ()

Mic-hal

Americka nestarnouci klasika. Ukazuje jak bylo tezke se behem 2. svetove valky dostat do USA. Kdykoliv ji zahlednu ve filmovem klubu uz kupuju listky. na plakatech se vetsinou pise nejromantictejsi film vsech dob. Ale krome romantiky toho nabizi mnohem vic. 6. nejlepsi film na IMDB. ()

Formanka

Hlášky, atmosféra, husí kůže, když Victor Laszlo spustí Marseillaisu, citlivej drsňák Bogart:) Tenhle film je celej zahalenej kouzelným závojem, kterej odděluje svět náš a ten přízračnej svět Casablancy, plnej nepolapitelných hrdinů, lásky, kterou nezničí čas ani rozchod. Stačí jedna hláška a člověku se na tváři objeví úsměv...právě nakoukl za závěs. Here's looking at you, kid. ()

Moraldo

Klišé vždy filmu škodí... safra, ale ne v tomhle případě. Film jsem viděl poprvé v kině, v původním znění s titulky a.... a od této chvíle budu mít vždy svou Casablancu. ()

estella

Skvělé i po tolika letech. Lehce plynoucí příběh lásky na pozadí rozpolcené Casablancy během 2. světové války. ()

Kvico

aaa, klasika...Ingrid je krásna, hudba je výborná a scéna v bare ktorá je akoby malým bojiskom kde sa začne spievať marseillaisa je na city... ()

Nephilim

Sice jsem nikdy nesdílel názory amerických fanoušků o "nejlepším filmu všech dob", ale je to dobrý film. Plný nezapomenutelných hlášek, které byly stokrát parodovány a napodobovány, plný patosu a přitom neskutečně romantický. Play it again, Sam ! ()

Cycake

Humor bylo to poslední, co jsem čekala, za to taky tu pátou *, když vezmeme v potaz dobu a podmínky své doby, určitě si zasloužil tu pozornost, kter0 se mu dostalo. Při způsobu hollywoodské produkce té doby není samo sebou, že jméno tohoto filmu a některé scény zná v podstatě každý. ()

Muňa

No pane jo, nečekal jsem, že mi takhle starý film sedne, obyčejně s nimi mám trošku problém :) Ale musím uznat, že se mi to fakt líbilo a některé scény (Marseillaise v báru) byly fakt výborné. No a samozřejmě ta návaznost na Červeného trpaslíka... (Android potká androida z něhož se stane chameleon. Android ztratí chameleona, jenž se změní na slizku. Android získá slizku, slizka potká slizku s níž odejde a android ztratí slizku, chameleona i androida :D) ()

WHMMD

O tomto filme som počul už toľko, že som si ho musel pozrieť. Casablanca v roku 1941, pod nadvládou slobodnej francúzskej vlády. Miesto, do ktorého prichádzajú utečenci z celej Európy, aby sa potom dostali do Lisabonu a odtiaľ do Ameriky. Humphrey Bogart a Ingrid Bergman sú úžasný. Niektorí uživatelia tú píšu, že je tento film presladený. No nie je sa čo diviť, veď bol natočený v roku 1942, keď boli Nemci na koni, musel zobraziť aspoň nejaké pozitivné emócie. ()

teryk

Konečně po shlédnutí pochopila, proč pro Američany kultovní: idea USA jako spasitele světa bude asi jednou z nejsilnějších am. tradic. + všechny postavy od hlavních po portýry sršící vtipnovtipnými replikami v každou denní dobu = docela zklamání a ujistějí, že USA kulturu nemůžu nazřít... ()

mire.k

Perfektní filmařské řemeslo. Chce to vidět aspoň podruhé. Kdy už nejde o obsah a člověk si může vychutnat detaily. ()

freemol

Kultovní film, ale mně to nijak nezasáhlo, nedojalo. Přišlo mi to neúplné a tu velkou lásku jsem jim nějak nevěřila... ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána