V neprozkoumaných prostorách New York City, v obrovském labyrintu tunelů a jeskyň, živoří celé kolonie bezdomovců a "ztracených" lidí. Najednou se začnou objevovat zprávy, že vláda Spojených států v zoufalém pokusu pomoci v havarijním stavu nukleárního průmyslu uvažuje o plánu uskladnit radioaktivní odpad právě do těchto podzemních chodeb. Jejich obyvatelé jsou posléze vystaveni obrovské dávce radioaktivního záření a jeho působením se změní na C.H.U.D - Canibalistic Humanoid Underground Dwellers (kanibalistické humanoidní podzemní obyvatele). A tito mutanti se začnou živit obyvateli New Yorku... (Intersonic)

Rakosnicek77

Dnes už celkem úsměvná retro podívaná, na hranici hororu a komedie, bylo asi to první co jsem společně s Lesním duchem (1981) viděl na tehdejší pirátské burzovní VHS kazeťe. Tehdy ani tak nešlo o děj, ten by se dal shrnout na dva řádky :-) šlo spíš o pocit navozeného strachu a hrůzy, kterou v tehdejší době mohla způsobit maximálně tak "Nedělní chvilka poezie" Ve filmu toho divák moc neviděl, tím že se většina děje odehrává v kanálech pod městem a tak defacto nebyl ani příliš nákladný a zbylo i na natočení škvárovitého druhého dílu, pak už finance asi definitivně došli! ()

Hennesy

Ďalší film z kategórie "viac známy ako dobrý". O tomto filme som počul už ako malý chlapec, bol to jeden z tých snímkov, ktoré som vždy chcel vidieť, ale nejakou náhodou sa mi to úspešne vyhýbalo...až dodnes. A bohužiaľ prišlo to vo veku, kedy sa už minul akýkoľvek zamýšľaný účinok. Mám rád lacné B-čkové horory z 80-tych rokov, ktoré sa stali svojim spôsobom kultové, lenže v tomto prípade bol zub času neúprosný a rozpočet ultra nízky. A tak som sa díval na slabučký "horor", v ktorom sa objaví pár známych tvár, ktoré sa o pár rokov stretnú v Home Alone:) Ale okrem toho sa tu nedeje takmer nič, minimum akcie, zápletka je chabá, dejová linka bez akýchkoľvek zvratov a záver sa ani poriadnym záverom nedá nazvať. C.H.U.D. mal zrejme ostať iba nesplneným filmovým zážitkom malého chlapca...:) ()

tron

„Čat“ je nostalgická bomba, ktorá patrila k hitom videopožičovní 90. rokov. Ku mne sa však dostala už až v dospelosti, takže nemôžem dať 4* za nostalgiu. Je každopádne príjemným prekvapením, že i po desaťročiach ide o veľmi solídny a temný horor, ktorý síce je mierne odľahčený, ale rozhodne nejde o žiadnu hororovú komédiu! Netvormi tvorcovia šetria a je vcelku jedno, či preto, že nemali peniaze, alebo preto, aby budovali napínavú, tiesnivú atmosféru; proste ich ukrývanie v tme a náznakoch funguje, ako fungovalo vo Votrelcovi alebo v Čeľustiach. Bod k dobru za pôsobivú podzemnú kanalizačnú výpravu a zaujímavý motív nedôležitých bezdomovcov; chuť na túto skupinu obyvateľstva hororoví a trileroví filmári prejavujú dlhodobo (Mimic, lekársky triler s Hughom Grantom Smrtiaca liečba atď.). C.H.U.D. obsahuje v tej dobe módne veci: komando v stiesnených priestoroch, na ktoré čosi útočí (Votrelci), neekologická firma nechtiac vyrobí vraždiace monštrum (Aligátor). John Heard a Daniel Stern si o 6 rokov neskôr dali repete v trháku Sám doma, ale nemali ani jednu spoločnú scénu. Vrchol kuriozity je, že na scenári neoficiálne pracoval údajne aj samotný Stern. ()

MM_Ramone

Americký béčkový krimi horror v ktorom nejde o žiadnych vampírov, zombie, duchov, vlkodlakov či dokonca nebezpečných mimozemšťanov. Tu útočia na nič netušiacich občanov New Yorku zmutované príšery, ktoré žijú pod mestom v rozsiahlom kanalizačnom systéme. A práve to je originálne na tomto filme. Canibalistic Humanoid Underground Dweller - Kanibalistickí humanoidní obyvatelia podzemia - "C.H.U.D.". Páčila sa mi aj špinavá atmosféra zapadnutých uličiek veľkomesta podfarbená ponurou hudbou. Mimochodom názov tohto snímku poslúžil Davidovi Calabresemu, bubeníkovi kapely Misfits, pri voľbe jeho umeleckého pseudonymu (Dr. C.H.U.D.). *** ()

choze

Laciný osmdesátkový videokultík (nejen u nás) několikrát zmiňovaný v SIMPSONOVÝCH, tuším že ze stejné intersoňácké kolekce jako MĚSÍČNÍ PAST. Tady někdo viděl ALIGÁTORA (příšera v kanále, hrdinové marně se snažící utéct před ní a explozí zablokovaným poklopem na ulici), VETŘELCE (sledování akce v kanále, která se zvrhne v masakr, přes kamery, co mají účastníci u sebe) a pár hororů z 50. let (radiace) a vyvařil z nich tuhle vodu okořeněnou řadou klišé (autority se snaží vše ututlat, velká exploze na závěr, otevřený konec - zde s cameem Johna Goodmana!). Neříkám, že to nemá atmosféru, ale nebavilo mě to už v pubertě a s odstupem času se na tom nic nezměnilo. První a poslední film jak scenáristy, tak režiséra. Produkce: New World Pictures, která podobná hororová a jiná béčka chrlila jako na běžícím pásu (SADOR VLÁDCE VESMÍRU, PIRAŇA, PĚNA ZABIJÁK, CREEPSHOW 2, JÍZDA ČERNÉHO MĚSÍCE, ZATYKAČ: ŽIVÝ NEBO MRTVÝ, ŽENSKÁ VĚZNICE, PUNISHER, KARATE TIGER). Pro zajímavost - ve státech se jako "Chud" slangově označují transexuálové. ()

• Skratka C.H.U.D. znamenala podľa komisára z NRC, Wilsona (George Martin), Cannibal Humanoid Underground Dwellers, no oficiálne, ako sa aj na konci filmu dozvieme, sa jedná o skratku ku Contamination Hazard Urban Disposal. (Lukoh)
  • Jay Thomas v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

Časové pásmo bylo změněno