Návrat na Brideshead

• Velká Británie Brideshead Revisited (více)

Romantické drama natočené podle klasického románu Evelyna Waugha vypráví o přátelství aristokrata Sebastiana a Charlese, který do světa privilegovaných nepatří, ale zamiluje se do kamarádovy sestry. Hrají Matthew Goode, Ben Whishaw a Hayley Atwellová.  Klasický román Evelyna Waugha o zakázané lásce a ztrátě nevinnosti dostal vytříbenou filmovou podobu pod režijní taktovkou Juliana Jarrolda. Příběh začíná v roce 1925 v Oxfordu, kde se Charles Ryder (Matthew Goode), mladík ze střední třídy, spřátelí s šarmantním a provokativním aristokratem Sebastianem Flytem (Ben Whishaw), synem lorda a lady Marchmainových. Charles záhy podlehne svodům kamarádova fascinujícího blahobytného světa a nadšeně přijímá pozvání do velkolepého rodového sídla Brideshead. Sebastian si tu sice užívá radostí života privilegovaných, který je mu dopřán, ale zároveň cítí, že mu něco podstatného v životě schází a okamžiky depresí utápí v alkoholu. Charles, jehož vztah k Sebastianovi je hlubší než běžné přátelství, se zamiluje do krásné Sebastianovy sestry Julie (Hayley Atwellová), ale idylické dny na panství končí s příjezdem lady Marchmainové (Emma Thompsonová). Bigotní katoličce, kterou opustil manžel a žije se svou milenkou Carou (Greta Scacchiová) v Itálii, se totiž ani trochu nezamlouvá synův svobodomyslný život... (oficiální text distributora)

cherita

Audiovizuální pohlednice z meziválečné Anglie. Což o to, já mám hezké obrázky ráda, Julian Jarrold umí skvěle navodit atmosféru letních opileckých večerů a co se týče hudby, tak ta je fakt nádherná, jenže samotná podstata předlohy zmizela bůhvíkde. Hlavní hrdina ztratil s přechodem z papíru na plátno veškerou svou osobnost i vlastní názory a stala se z něj nesvéprávná pijavice obtěžující toho obyvatele Bridesheadu, který je zrovna poblíž. Náboženské otázky se smrskly na týrání nebohého Sebastiana a vztah Charlese s Julií dostal podobu zakázané lásky. TAKHLE to tedy Evelyn Waugh určitě nemyslel. ()

Marsello

Boh tak krutý... Berie si všetko len pre seba. Kvôli svojmu katolíckemu presvedčeniu sa vzdať lásky, prísť o deti a zanechať v nich pochybnosti. Kvôli matke, presvedčenej katolíčke, sa stať nadosmrti alkoholikom... Cesty sú nevyspytateľné a hriešny otec sa vracia, aby na smrteľnej posteli prijal Boha a zradil tak svoje celoživotné presvedčenie. Zaujímavý snímok, ale na môj vkus až veľmi katolícky. Proti Bohu nemám nič, ale tento snímok ukazuje aj druhú tvár zarytého katolíckeho života. Každý sme iný, a preto nie je možné, aby sme žili v pokoji a bez pochýb, a mali Boha radi tak, ako si to "zaslúžime". ()

hazaba

Jak katolická výchova dokáže ovlvinit život lidí, kteří se jí sice snaží vzepřít, ale nakonec se jim to nepovede... Strhující Ben Whishaw, výborná Emma Thompson, naprosto nevýrazný Matthew Goode, hezké záběry na Oxford, Brideshead a Benátky. ()

lemonova

Problém tohto filmu ani tak nespočíva v hereckých výkonoch či réžii. Problémom je preniesť do filmového priestoru tak ťažkú problematiku katolíckej spirituality, ktorú si autor predlohy zvolil za svoju "hlavnú postavu", aby nevyznela teatrálne alebo falošne. Na jednej strane tu máme zbožnosť matky, ktorá je vo svojich prejavoch veľkorysá a vystavená na obdiv, zatiaľ čo vo vnútri je bezobsažná. Na strane druhej zbožnosť dcéry, ktorá je navonok udusená a takmer popieraná, ale zato vnútorne silná. Tak silná, že hlavná hrdinka si zvolí svetom nepochopenú cnosť namiesto svetom ospevovanej lásky. Je takmer nemožné ukázať tieto intímne stránky viery vo filmovom príbehu. Filmu sa to ani nepodarilo, to by ho musel mať v rukách zrejme niekto, kto s danou látkou dokáže pracovať dôslednejšie.. ()

charmin

BBC produkcia = filmy, kt. ja nehodnotim inak ako 5*. Nehovorim, ze 100 percentny uzasny zazitok. Ale je to rozhodne lepsie vybrana volba ako nejaka stupidna komedia o muzoch a zenach a detoch a sexe a co ja viem o com inom este. Nieco z historie, aj sa clovek moze priucit ako to s tou cirkvou vlastne chodi, aky zivot mal kto v UK v medzivojnovom obdobi, a tak..o zivote roznych ludi. Dobre spracovane, dobri herci, dobre vykony, dobra idea, dobra tematika, a ked ma niekto este nejake dotazy, staci si tento film pozriet. ()

cinemaboy7

Netradiční melodramatický příběh lidí, které spojilo aristokratické sídlo v Brideshead. Trochu rozvleklý, ale přesto zajímavý a neokoukaný děj z počátku 20. století nutí diváka přemýšlet o chování a citech všech zůčastněných postav, o vině a hlavně o víře. Směsice různorodých postav (chudý student, gay, jeho věřící sestra, despotická a silně katolicky založená matka) rozehrává skutečně velmi dobře obsazené psychlogické drama. Nad všemi září Emma Thompson, ale hlavně Ben Whishaw, který zaujal už v thrileru Parfém:příběh vraha.70% ()

vandalka

Ještě jsem to neviděla (napravím) - ale nemůžu si pomoct: EVELYN WAUGH byl MUŽ, ne žena! Oficiální text distributora mě dostal do kolen.. ()

Rodin

Obrazově opulentní, scénáristicky stroze hubené, režijně jen průměrné. Nebýt hereckých výkonů (a to zejména u špatně a placatě napsané role pro Emmu Thompson), šlo by o podprůměrnou nevyužitou šanci. Takto si film zaslouží přece jen těch 60%. ()

TEKAS

Seriál jsem neviděla, knihu jsem nečetla. Zpočátku zajímavý příběh, svěžest a zajímavý nádech mu dodávala především postava Sebastina, výtečně ztvárněná Benem Whishawem. Čím míň jej ovšem ve filmu bylo, tím to bylo horší, druhá půlka filmu se vlekla jako nudle z nosu ročního dítěte a víceméně byla úplně prázdná. Hayley Atwell je sice velice rozkošná, ale rozhodně to nemohla zachránit. Ovšem krásná hudba. ()

DadysGirl

Sakra... Rozporuplné reakce... Kdysi jsem zahlédla asi dva díly z verze s Jeremy Ironsem a zaujalo mě to... Nicméně celý seriál jsem neviděla... Rozhodla jsem se pro filovou verzi a hrozně jsem se těšila a z toho asi plyne moje zklamání... Jako průměrný film to zcela a naprosto obstojí, ale já od toho čekala víc... Navíc konflikt mezi láskou, vírou a psychickými problémy asi nejsem schopna úplně pochopit... ()

jafuska

tak toto byl nádherný film o nenaplněné lásce kde hrála svou roli i divná víra, která jako vždy ničí vše kolem sebe, nádherný děj, herci, sebastiana mě bylo moc líto, byl to vyvrhel rodiny, i když on jediný si zasloužil, aby ho měli lidi rádi, ale vykašlali se na něho, doporučuji, opravdu skvělý film ()

Gortyna

Nesmírně kultivovaný film s nádhernými interiéry a kostýmy. V první třetině skvělý Antony Andrews v roli Sebastiana. Později loajálně se tvářící, bezbarvý Irons naslouchající sáhodlouhým monologům tu umírajícího potenciálního tchána, tu Julie, tu Sebastiana, tu Sebastianova kamaráda, tu postiženého přítele ze studií. Tohle se scénáristovi opravdu nepovedlo. ()

sir23

Tento film som si pozrel lebo som chcel vidieť lokality v ktorích sa nakrúcal, musím pochvalíť režiséra tento film je veľmi pekný a má dobrý dej, knihu som žial nečítal tak neviem porovnať. stopáž by som trocha skrátil. ()

Talita1

Mladý a dobrosrdečný Charles (Matthew Goode) si od začiatku získava sympatie diváka. Počas štúdia sa zoznámi s rodinou Flytových a odchádza na ich sídlo do Brideshead. Postupne režisér odkrýva vzťahy v rodine a to počas niekoľkých rokov. Ide o britské klasické sfilmovanie diela Evelyn Waugh. Veľmi vydarené. ()

BigBen87CZ

To nejlepší, co tenhle snímek o lásce, náboženství a jeho slepém uctívání, je jeho jednoduchost a nezákeřnost. Všechny postavy jsou de facto jasně vyprofilovány a tak se nedá na jednu stranu čekat nějaké super překvapení, na stranu druhou se nemusíte hnusit nad něčí zákeřností. Pro mne, docela osvěžující. Na druhou stranu film nemá moc čím zaujmout. Neurazí nenadchne, příjemná podívaná. 60% Pravdou je, že jsem Návrat od doby mého provního hodnocení viděl ještě několikrát (HBO :D) a pokaždé si ho rád nechám puštěný. A musím přiznat, že se mi začal opravdu líbit. Zvyšuji o hvězdu. 80% ()

Sadi

“I wanted too much. But you’re not coming with me. I don’t want to make it easier for you. I hope your heart breaks. But I do understand.” ()