Já zírám. Nečekal jsem, že z temných hlubin osmdesátých let se může vynořit taková brilantní, dokonalá parodie na naši socialistickou armádu. Skláním se před panem režisérem, že k něčemu takovému našel odvahu, a divím se komunistům, že něco takového mohli pustit do kin. Sklepáckým Mlýnům se vynořil zdatný konkurent. Tvrdý, nesmlouvavý, ale spravedlivý Mrkvička je poprávu zbožňován celou svojí rotou, vojíni dokonce neváhají zneužít gaz (alebo uaz), jen aby mu mohli přijet osobně vyjádřit svoji podporu. Uvědomělý voják dá před setkáním s děvčetem přednost sledování nácviku spartakiády. Povinně zlý element kouří v tanku a zahodí zapálenou cigaretu pod sebe (což by neudělal žádný jedinec byť jen s minimálně kladným iq), takže kromě týdnu vězení pak dostane i trest ze všech nejvyšší - musí odevzdat cvičební úbor. Všechno je korunováno vrcholem vrcholovatým, spartakiádou v Praze. Zaujala mě obětavost toho herce, co hrál kuchaře a spálil se kvůli tomu, aby mohl přesvědčivě ztvárnit spáleného.(9.3.2013)

• kingik

Prequel k seriálu Chlapci a chlapi? Odvážná parodie na ČSLA? Snaha zmírnit budoucí dopad spartakiádního maniaka? Rozhodně je to jeden z nejstupidnějších výplodů tehdejších filmů v "zeleném". Přít se o zelenkavou barvu má svůj smysl, ač se to nezdá, film je (patrně nevědomky) poměrně nahláškovaný a pochopitelně je uvědomělý. Mrkvička má u svých vojáků velký kredit, ti ho v těžkých chvílích nenechají padnout, zelené sukno působí i eroticky, nechybí scény, kdy se smyčkově opakují scény, kdy se Mrkvička probouzí vedle mladinké Jitky Smutné, která permanentně vrací nastavený budík na ranní buzení o nějakou tu hodinu zpět. Blbost, nadšenost i uvědomělost mlátí všemi přítomnými, ustál to jen Josef Langmiler, který jediný působí důstojným dojmem. Jen s vypětím všech sil se dá film vydržet až do konce. Vojíni jsou ve svém postoji jen těžko stravitelní, talent být tím nejodpornějším uvědomělým svinstvem spolu s věčně neutuchajícím optimismem jim rozhodně nechybí. Stanislav Strnad stvořil dílo, které se za své vymývání zelených mozků nestydí, ke všemu to má otřesné střihové pojetí, prokládané dokumentárními záběry ze spartakiádního vystoupení vojáků roku 1980. Strnad šel po tomhle ideologicky zhůvěřilém filmu tvůrčím způsobem dolů, jeho dalším filmům často chybělo výraznější pojetí, nic už tak úděsného ale jeho filmografii nehyzdí. Dva díly "prima bráchů" zůstanou navždy jeho televizními odrhovačkami. Čistý tvůrčí blábol a čistý odpad. 0/10(29.10.2018)

• Opferlamm

Nevěrohodná atmosféra, která místy snižovala seriál Chlapci a chlapi, je v tomto filmu všudypřítomná. Karikaturně působí velitel pluku, stejně jako většina vojínů, s výjimkou přirozenějšího D. Rouse. Takže vlastně hodnotím jen určitou výpověď o době vzniku a zajímavé záběry ze strahovského stadionu.(17.8.2015)

• Aberdeen

Chceš zaručený recept na výrobu odpadu? Vezmi spartakiádu, smíchej ji s povinným optimismem a absolutně zkresleně podaným prostředím Československé lidové armády, okořeň to pitomým scénářem a ovzduším vlády jedné strany konce 70. let 20. století a výsledek jest zaručen. Přiznávám se zároveň, že jako starý recesista bych toto veledílo rád vlastnil ve své videotéce.(8.8.2008)

• Big Bear

No dnes je to rekord. Dva odpady za sebou, to jsem tu snad ještě neměl... Na rozdíl od předchozího filmu jsem to ale tady čekal. Mně tyhle filmy z minulé éry celkem dost baví, sleduji je a bavím se nad jejich častou debilitou, naivitou a neumětelstvím. Je jedno jestli se jedná o snímky z padesátých let, či z doby socialismu a normalizace... Již sám název tohohle majstrštyku mi zavoněl jako masařce flákota na sluníčku... ale že to bude tak blbé, to jsem nečekal. Můj předpoklad byl, že se asi divák seznámí s partou záklaďáků, kteří byli vybráni cvičit na Strahově a mají ty své strasti s bojovou přípravou a secvičováním sestav... V tom jsem se až tak nezmýlil, ale scénář ten byl tak pitomý, že by jej nikdo normální nevymyslel. Do celé té rádobyvtipné šaškárny jsou promítány dobové záběry ze stadionu... Důstojníci jsou zde charakterizováni jako moudří hodní otcové, kteří mají pro své kluky pochopení... Kluci zase milují svého předcvičovatele a ten když je mu za trest předcvičování odebráno je zavalen jejich projevy smutku a podpory! Ale úplně nejhustčí trest je ve filmu určen těm nejhorším z pluku. Ti totiž musejí odevzdat cvičky a bílé trenky s tílkem a nesmí nastoupit na značky... No masakr. Tomuhle nejde dát nic jiného než odpad, sledování nácviku na spartakiádu v seriálu Chlapci a chlapy je proti tomuto silným duchovním zážitkem... - ODPAD!(6.10.2015)