Reklama

Reklama

Populární píseň Irvinga Berlina "Bílé Vánoce" zazněla v podání Binga Crosbyho poprvé ve filmovém muzikálu Holiday Inn (1942) a získala Oscara. Už od té doby se datují pokusy o vytvoření stejnojmenného muzikálu, jež byl ovšem realizován až o dvanáct let později. Jeho zápletka je velmi jednoduchá a byla částečně opsána právě z Holiday Inn. Dvojice úspěšných kabaretních umělců se rozhodne pomoci bývalému veliteli z válečných let a rozhodne se v jeho rekreační chatě ve Vermontu uspořádat benefiční koncert. Při té příležitosti se dvoří sesterské dvojici přitažlivých zpěvaček. Společnost Paramount nešetřila náklady a film vyrobila jako svou první produkci v novém širokoúhlém systému VistaVision. Její péče se vyplatila, neboť film se stal divácky nejúspěšnějším titulem roku a postupem let také neodmyslitelnou součástí vánočního televizního vysílání. Partnerem Binga Crosbyho měl původně být Fred Astaire. Ten ovšem v té době zvažoval ukončení kariéry, a tak byl místo něho obsazen Donald O’Connor (známý především ze Zpívání v dešti), jehož však neuvolnilo jeho domovské studio Universal. Roli nakonec dostal zpěvák a tanečník Danny Kaye (jenž zaujal např. v hudebním přepracování Gogolova Revizora). V rolích partnerek obou hrdinů se objevují známá zpěvačka Rosemary Clooneyová (teta herecké hvězdy George Clooneyho) a vynikající tanečnice Vera-Ellen, jež byla filmovou partnerkou obou hollywoodských legend Freda Astaira i Genea Kellyho. Film natočil režisérský veterán maďarského původu Michael Curtiz (Oscar za Casablancu). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (41)

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Byl jednou jeden muž a ten se jmenoval Bing Crosby. Ve dvacátých letech dvacátého století se stal velmi populárním zpěvákem a protože tehdy bylo naprosto běžné, aby se zpěvák živil současně jako tanečník, herec, moderátor i komik, vstoupil poměrně rychle i do filmového průmyslu. Za 40 let si zahrál asi 80 rolí v nejrůznějších amerických filmech. Dnes - na počátku 21. století - by se dalo považovat za mistrný kousek, kdyby se vám aspoň polovinu Bingových filmů podařilo někde v archivech vyhrabat, je ale několik málo kousků, které se - minimálně na americké půdě během Vánoc - budou omílat stále dokola. White Christmas je jedním z těchto filmů, přitom toho v něm vánočního krom jména moc není. Název byl v tomto případě nejspíš sebrán z Bingovy slavné písně, která ve filmu zazní, ale ačkoliv mám její komorní vyznění v černobílém Holiday Inn, kde ji Crosby poprvé zazpíval, mnohem radši, nedá se ani tomuto rozjařenému barevnému kousku upřít styl. Irving Berlin se skutečně vyznamemal a i když jsem si původně myslela, že na hudební stránku rychle zapomenu, "Sisters" nebo "The Old Man" mi zní v hlavě dodnes a za "Count Your Blessings Instead of Sheep" bych položila život :-) Pokud se k některým filmům ráda vracím, jsou to právě tyhle staré snímky s Bingem Crosbym a White Christmas patří mezi ty lepší. ()

PTuranyi 

všechny recenze uživatele

Naivný sladučký príbeh popretkávaný rovnako naivnými piesňami prefláknutého charakteru zabalený do pozlátka brodwayského muzikálu. Produkcia je perfektná až dokonalá, vystúpenia vypilované do detailov, hereckí predstavitelia sympatickí, muži šarmantní, ženy zvodné, herecké výkony presvedčivé, ale to na viac ako 65% nestačí. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

K Muzikalom mam rozporuplny vztah, kde na jednej strane su genialne veci a na druhej strane su taketo romanticke podpriemerne zalezitosti, kde sa v priemernych kulisach riesia romanticke nedorozumenia - to je teda bieda, vystavat film na romantickych nedorozumeniach. To mi pripomina vsetky tie odporne presladene komedie s Rokom Hadsnom, alebo tie svinstva - zenske filmy od Minnelliho Cobweb tusim. taxa to volalo. No nic, plane reci- tanecky, ktore su dobre, zas plane dialogy, kulisy, zas tanecky, plane dialogy, nuda, zas tanecky : o tomto je cely film. Rovnaky level ako Vianoce na blate : 50 % ()

lakart 

všechny recenze uživatele

Tento film postrádá všechno, co dobrý a kvalitní film má mít. První hodina filmu se ještě odehrávala celkem svižně za doprovodu dobrých hudebních a tanečních čísel, ale druhá polovina byla doslova utrpení, neboť se celý film zastavil a čekal na závěčerné titulky. Hlavní problém: CHYBÍ TOMU DĚJ. tento nedostatek nedohoní dobrá hudební čísla, celkem slušně napsané dialogy ani dobří herci. Pro mě 40% ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Takový ten typický rozjuchaný muzikál 50. a 60. let, který má skvělé až nádherné songy, kouzelnou výpravu, skvělé herce (což tady platí bezesporu) a nikterak složitý děj, který diváka nabije optimismem. Já se u toho příjemně usmíval snad celou dobu. Vánoce tam nejsou nijak podstatné, ten film by se mohl odehrávat opravdu kdykoliv a kdekoliv jindy, ale o tom to fakt není. Tady jde o hudební čísla, sympatické písničky a o vztahy ústředních postav. Díky písničkám to pak celé příjemně pádí vstříc konci a je naprosto pochopitelné, proč je tenhle film totální klasika. Mezi mé srdcovky se sice nezařadí, ale rád se na něj zase někdy podívám. Pohodovka. 70 %. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (17)

  • Crosbyho a Kayovo vystoupení na píseň "Sisters" bylo improvizované a ke konci je vidět, jak už Crosby nezvládá držet vážnou tvář a rozesměje se. Bing Crosby se sám po letech v rozhovoru přiznal, že tato scéna byla za jeho hereckou kariéru jediná, kdy na okamžik úplně vypadl z role. (StarsFan)
  • Původně se měl ve filmu objevit Fred Astaire, který s Bingem Crosbym často na podiu vystupoval a natočil s ním i úspěšný film Holiday Inn. Astaire nicméně roli odmítl s tím, že je v důchodu, a jeho postavu převzal Donald O'Connor. I ten ale z projektu odstoupil, a tak role na poslední chvíli připadla Dannymu Kayovi. (StarsFan)
  • Všechny písně, které ve snímku zaznějí, napsal legendární Irving Berlin. (Olík)

Reklama

Reklama