Tommy a Pentlička (TV seriál)

Tommy a Pentlička: Tajemný protivník

• Česko

Tommy a Pentlička: N či M?

Agatha Christie: Tajemný protivník

Agatha Christie: N či M?

Partners in Crime

Agatha Christie's Partners in Crime

• Austrálie

Agatha Christie's Partners in Crime

Mysteriózní / Krimi

Velká Británie, 2015, 5 h 17 min (Minutáž: 52–55 min)

• CaptNemo

Neuvěřitelná slabota. Tohle nemá s Agathou Christie, ani s anglickými detektivními seriály nic společného. David Walliams možná kraloval Malé Velké Británii, okouzloval v Come Fly With Me a občas pobavil v Big School, tady je ale úplně mimo. Žádný příběh, napětí, vývoj, spíš náhodný generátor jednotlivých scén. Divák jen čeká, kdy ho těch neskutečně pitomých detektivů někdo zbaví, ať už je padouchem kdokoliv.(9.4.2017)

BBC se chopila Tommyho a Pentličky, asi nejkrásnějších Agathiných charakterů a já byl z jejich nápadu nadšen. Navíc předloha, zejméná povídková sbírka Zločiny pro dva, je naprosto úžasná, vtipná a inteligentí, a přesně taková je i tato minisérie. Dáma anglické detektivky by totiž zrovna dnes, kdy píšu tento komentář, slavila 125.narozeniny. Ale k seriálu - zvolený formát, tři díly na knihu, byl rozhodně velmi šťastný - příběh proto máme dostatečně rozpracovaný, kvalitně zahraný a natočený, se skvělou hudbou a vynikající atmosférou. Má to skvělé tempo, šmrnc, skvěle fungující vtipy, akci, napětí i chemii mezi postavami. Co se týče předloh, Tajemný protivník mě moc nevzal a navíc si ho moc nepamatuju, takže za mě je zpracování rozhodně lepší a N či M? jsem nečetl, i když to se mi taky líbilo hodně, bylo celkově vtipnější (zatímco Protivník byl spíše akčnější a špionážní) a ve druhé trojici potěšila i účast Roye "Dalglieshe" Marsdena. Další parádní kousek od BBC, která má letos opravdu silný, úspěšný rok a plodí samé kvalitní věci. A i když pokračování asi není zrovna na pořadu dne, já bych ho uvítal, materiálu je dost a herci jsou tady (ostatně jako všechny seriálové složky, na které si jen vzpomenete) perfektní, rozhodně je fajn že Agatha v televizi jede dál a takhle zatraceně kvalitně. 100%.(15.9.2015)

Celkem sympatičtí herci a slušná dobová atmosféra ve svérázném - a originálem spíše jen inspirovaném - zpracování příběhů Agathy Christie. Z německých špiónů se v této verzi posunuté do 50. let stali sovětští agenti a největším nebezpečím pro lidstvo je kromě Bomby komunismus... Chtělo by to víc humoru a nadhledu a méně stupidity v chování postav a výsledek by byl mnohem lepší.(13.5.2017)

Hm. Vzhledem k tomu, že tyhle knížky znám dost podrobně, nejsem nadšená. Snaha o pobavení tu je, ale celkem vzdálená od originálu, kdy by se T+P měli teprve potkat, seznámit, hladovět... nebudu sem házet spoilery, kdo chce, ať si přečte. Moje maminka by řekla "Je to nějaké zdžezované" a nemyslela by tím k dobrému...(2.4.2017)

• pakobylka

Snad zápletce uškodilo přesazení do jiné dějinné epochy - a přidělení jiného nepřítele. Takového, který byl z dnešního pragmatického pohledu první "na ráně" ... snad aby se neurazil aktuální bratr ve zbrani - a v domácím obyvatelstvu nebyly vůči němu vyvolány negativní emoce ?!? To už je samo o sobě trochu hloupé - i když připouštím, že to může být jen pouhopouhá náhoda, zapříčiněná nadprůměrnou kreativitou na nesprávném místě. Nicméně společným jmenovatelem zfilmovaných detektivních příběhů z pera Agathy Christie bývá specifická starosvětská atmosféra - a té jakoby padesátá léta minulého věku v tomhle případě už trochu odrostla. Nebo je to jen nešikovností režie, že se dějová linie vyvíjí poněkud nevěrohodně, ústřední dvojice působí dosti nesympaticky - a její nadmíru amatérské pátrání tím pádem nedokáže zaujmout. Takhle to zkrátka dopadá, když se žena v domácnosti po anglicku zbaví svého potomka a odloží ho do internátní školy. Kdyby se řádně věnovala jeho výchově, neměla by zbytečně dlouhou chvíli a nepouštěla by se do pochybných dobrodružství, která ji a celou její rodinu mohou stát krk ... 2,5*(29.8.2019)

• - Seriál byl napsán podle prvních dvou románů s Tommym & Pentličkou The Secret Adversary (Tajemný protivník) z roku 1922 a N or M? (N či M?) z roku 1941 jako dvě třídílné adaptace přesazené do roku 1952. (NinadeL)

• - Román Tajemný protivník byl zfilmován již potřetí (1929, 1983, 2015), ale N či M? měl v tomto seriálu premiéru. (NinadeL)

• - Je zajímavé, že ačkoli v 50. letech nevyšel žádný román nebo povídka s Tommym & Pentličkou, tak se v této době odehrává celý tento seriál. A do stejné doby byla také zasazena epizoda s hostujícími T & P v seriálu Agatha Christie's Marple (od r. 2004) - Cukání v palci (2006). (NinadeL)