Tommy a Pentlička

(TV seriál)
  • Česko Tommy a Pentlička: Tajemný protivník (více)

Epizody(6)

Píše se začátek 50. let minulého století, čas studené války. Z vojenské základny v Norfolku je unesen jaderný vědec, který vynalezl novou atomovou bombu. A v MI 5 došlo k úniku informací. Do případu se opět zapletou Tommy a Pentlička... Píše se začátek 50. let minulého století, čas studené války. Rozvážný chovatel včel Tommy Beresford se vrací se svou aktivní manželkou Pentličkou, milující detektivní romány, z Paříže do Londýna. Do vlaku nastoupí žena, odejde do jídelního vozu a už se nevrátí. Podle podpisu v knize, kterou zanechala v kupé, jde o Jane Finnovou. Její přítel Dominic jí v jídelním voze předá balíček, který má odvézt do Londýna. Dominica zastřelí ve vlaku neznámý muž a Jane zmizí. Tommy s Pentličkou nenajdou v londýnském tisku žádnou zmínku o tom, co se stalo ve vlaku. Tommy hledá práci. Oba navštíví strýce, majora Cartera, a ten jim řekne, že pracuje v oddělení špionáže, kde pro Tommyho není místo. Pentlička najde v Janině knize fotografii Dominica i s adresou. Na adrese sídlí sázková kancelář kamuflující úkryt skupiny mužů. Jeden z nich, Whittington jí nabídne, aby jako Jane Finnová jela do Paříže a zpět. Ona mu vyčte, že kryjí zmizení Jane, a muž ji vyhodí. Je však sledována. Kancelář je později vystěhována. Manželé v ní najdou účet z pařížského hotelu na jméno Vandemeyerová.

V inzerátu, který nechají uveřejnit, prosí o informace k Jane Finnové. Ozve se jim její strýc Julius Hersheimmer, který si je najme, aby Jane našli. Připadá jim podezřelý. Dostanou také anonymní obálku a v ní hodinky Jane, které dostala od Julia, a negativ fotografie Jane s Dominicem v Paříži, fotografii operní hvězdy Rity Vandemeyerové a svou fotografii z pařížského nádraží. V pozadí je vždy muž se skvrnou na tváři, kterého Pentlička viděla v sázkové kanceláři. Carter jim prozradí, že Dominic pracoval pro něj, stejně jako Arthur Pemberton, Tommyho přítel. V Anglii se totiž pohybuje sovětský agent pod jménem Brown, jehož úkolem je zavraždit jistou veřejnou osobu. Dominic měl přivézt nahrávku, která by Browna identifikovala. Tommy sleduje Whittingtona, odcházejícího od Rity, až do peep show, která je zástěrkou pro muže komplotu. Muži si ho spletou s Clementem Drennanem, který jim má přivézt peníze od sovětského kontaktu na severu. Tommy zjistí, že muži ukrývají pod zámkem Jane Finnovou. Pentlička se nechá zaměstnat u Rity jako služebná. Všimne si, že ji navštíví Whittington a předá jí balíček. Má v něm být jed pro ministra zahraničních věcí USA, milovníka opery, který přijíždí do Velké Británie na návštěvu. S Pentličkou se seznamuje soudce James Peel, který také pracuje pro Cartera a u Rity plní svou misi. (TV Prima)

Trailer

pakobylka

Snad zápletce uškodilo přesazení do jiné dějinné epochy - a přidělení jiného nepřítele. Takového, který byl z dnešního pragmatického pohledu první "na ráně" ... snad aby se neurazil aktuální bratr ve zbrani - a v domácím obyvatelstvu nebyly vůči němu vyvolány negativní emoce ?!? To už je samo o sobě trochu hloupé - i když připouštím, že to může být jen pouhopouhá náhoda, zapříčiněná nadprůměrnou kreativitou na nesprávném místě. Nicméně společným jmenovatelem zfilmovaných detektivních příběhů z pera Agathy Christie bývá specifická starosvětská atmosféra - a té jakoby padesátá léta minulého věku v tomhle případě už trochu odrostla. Nebo je to jen nešikovností režie, že se dějová linie vyvíjí poněkud nevěrohodně, ústřední dvojice působí dosti nesympaticky - a její nadmíru amatérské pátrání tím pádem nedokáže zaujmout. Takhle to zkrátka dopadá, když se žena v domácnosti po anglicku zbaví svého potomka a odloží ho do internátní školy. Kdyby se řádně věnovala jeho výchově, neměla by zbytečně dlouhou chvíli a nepouštěla by se do pochybných dobrodružství, která ji a celou její rodinu mohou stát krk ... 2,5* ()

mandlova

Hodnocení po shlédnutí "N či M": Ojojoooj ....tady si zase někdo zapřeháněl. Celou minisérii neznám a po této adaptaci si říkám, jestli o to vůbec stojím. Už jen to, že se nám tak zásadně změnil hlavní protivník z nacistického Německa na komunistické Rusko. Moc tyhle scénáristické úkroky a výstřelky, obzvlášť pokud se jedná o dobře sepsanou detektivku bez výrazných mezer, nechápu. V kostce - zůstal tomu jen název a jména postav, jinak si scenáristi vymysleli vlastní děj a celek je úplný nonsens. ()

filmmovier

BBC se chopila Tommyho a Pentličky, asi nejkrásnějších Agathiných charakterů a já byl z jejich nápadu nadšen. Navíc předloha, zejméná povídková sbírka Zločiny pro dva, je naprosto úžasná, vtipná a inteligentí, a přesně taková je i tato minisérie. Dáma anglické detektivky by totiž zrovna dnes, kdy píšu tento komentář, slavila 125.narozeniny. Ale k seriálu - zvolený formát, tři díly na knihu, byl rozhodně velmi šťastný - příběh proto máme dostatečně rozpracovaný, kvalitně zahraný a natočený, se skvělou hudbou a vynikající atmosférou. Má to skvělé tempo, šmrnc, skvěle fungující vtipy, akci, napětí i chemii mezi postavami. Co se týče předloh, Tajemný protivník mě moc nevzal a navíc si ho moc nepamatuju, takže za mě je zpracování rozhodně lepší a N či M? jsem nečetl, i když to se mi taky líbilo hodně, bylo celkově vtipnější (zatímco Protivník byl spíše akčnější a špionážní) a ve druhé trojici potěšila i účast Roye "Dalglieshe" Marsdena. Další parádní kousek od BBC, která má letos opravdu silný, úspěšný rok a plodí samé kvalitní věci. A i když pokračování asi není zrovna na pořadu dne, já bych ho uvítal, materiálu je dost a herci jsou tady (ostatně jako všechny seriálové složky, na které si jen vzpomenete) perfektní, rozhodně je fajn že Agatha v televizi jede dál a takhle zatraceně kvalitně. 100%. ()

Crocuta

Celkem sympatičtí herci a slušná dobová atmosféra ve svérázném - a originálem spíše jen inspirovaném - zpracování příběhů Agathy Christie. Z německých špiónů se v této verzi posunuté do 50. let stali sovětští agenti a největším nebezpečím pro lidstvo je kromě Bomby komunismus... Chtělo by to víc humoru a nadhledu a méně stupidity v chování postav a výsledek by byl mnohem lepší. ()

NinadeL

6/6 Ok, uznávám, že trpím. Ale je to potřeba brát s nadhledem. Kdyby nebylo nedožitých 125. narozenin Agathy, nikdo by zřejmě po novém zpracování dobrodružství Tommyho & Pentličky ani nesáhl. Ale co dělat, když milujete předlohu, která je cele spjata s 20. roky? A oni vám ji přesunou do období New looku let padesátých? Charaktery i jejich prostředí jsou autenticky spjaty s náladami a módními vlivy poválečného Londýna a navíc Agatha si na počátku bouřlivých dvacátých ještě žila skrze Beresfordovi ideální verzi svého prvního manželství s Archibaldem. Ale jak šel čas, více se věnovala Poirotovi a Marplové. Ve 30. letech zcela své miláčky zanedbala a až zase za války pro ně připravila nový román, aby je znovu v padesátých nechala spát a definitivně se k nim vrátila zase až v 60. a 70. letech. A co nám s tím BBC vymyslela pro letošek? Guláš prvních dvou románů přepracovala do reálií roku 1952. Z vyrovnaného dua udělala spíše manželství založené na téměř mateřské péči dominantní Pentličky o výrazně pasivního a nešikovného Tommyho. No toto! Je jasné, že takto to více sedí hercům, ale čeho je moc, toho je příliš. Zač tedy to poměrně dobré hodnocení za Tajemného protivníka? Už ta energie skrze kterou skřípu zubama za to stojí. Pepita jako přirozená Pentliččina silueta? Jako špionážní román je to akceptovatelné, jako téma na neděli přijatelné, ale mohlo to být mnohem lepší. Na N či M? jsem ale byla vlastně mnohem zvědavější, protože doposud nikdo tento román neřešil. Zde funguje jako navazující dobrodružství roku 1952 a finále se tváří, jako by roky Zločinů pro dva měly teprve přijít. Zajímavý pohled, ačkoli tak jiný. Dvojitá hra na agenty v převleku T & P vždycky sedla. Chyběl tomu ale humor. Každopádně jsem ráda, že tuto událost letošního léta mám za sebou a vracet se očividně budu častěji k seriálu z 80. let, ale samozřejmě si vážím toho, že se T & P připomenuli i dnešní generaci. Zatím sbohem, miláčkové. #bbc ()

• Je zajímavé, že ačkoli v 50. letech nevyšel žádný román nebo povídka s Tommym & Pentličkou, tak se v této době odehrává celý tento seriál. A do stejné doby byla také zasazena epizoda s hostujícími T & P v seriálu Agatha Christie's Marple (od r. 2004) - Cukání v palci (2006). (NinadeL)
  • Na začiatku prvej epizódy číta Tuppence vo vlaku knihu „Strong Poison“ od Dorothy L. Sayersovej, z roku 1930. (Hank_Scorpio)
  • Seriál byl napsán podle prvních dvou románů s Tommym & Pentličkou The Secret Adversary (Tajemný protivník) z roku 1922 a N or M? (N či M?) z roku 1941 jako dvě třídílné adaptace přesazené do roku 1952. (NinadeL)