Osm statečných

8 statočných

Antarctica

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Romantický

USA, 2006, 120 min

Dlouho jsem s tímto filmem otálel, můžu hovořit o x letech, než jsem se k němu dostal. Přece jen není často nálada na rodinný film. Dnes však ten den přišel a dnes již zesnulý Paul Walker nám tu se svou osmičlennou psí smečkou předvádějí skvělé výkony a skoro nezapomenutelný zážitek. Závěr nejednoho diváka dojal, avšak i více momentů bylo emotivních. Také oceňuji skvělou práci se psy, výcvik se opravdu povedl a člověk z jejich gest úplně věděl, co chtějí říct. Škoda, že ve skutečnosti osud pejsků dopadl jinak a chápu tvůrce filmu, že zvolili závěr takový, jaký zvolili. Přece jen je to rodinný film a v podstatě happy end zejména nejmladší diváky potěší a vykouzlí jim úsměvy. Dobrá práce. 75%(8.11.2014)

V rámci „psích“ filmů patří Osm statečných k absolutní špičce. Frank Marshall si sice nedpustil trošku toho patosu, který navíc dokresluje hodně podbízivá hudba, ale nabízí nám i syrové osudy smečky psů, do nichž patří i nelíbivé události, jako napříkad smrt některých z nich. Psí herci jsou vůbec fantastičtí a jestli film někde vázne, tak v nadbytečně působících scénách z USA atp. Žádný z herců zkrátka není takový kalibr, aby mohl konkurovat těm čtyřnohým krasavcům. Tím nejlepším jsou scény z divočiny – přenádherná arkticky vyhlížející krajina je skvělou kulisou pro dojemné, místy napínavé a jednou dokonce i lekavé scény ze života psů.(12.1.2012)

Dokonale odvedená práce se psy. 75%(19.11.2010)

Klasický produkt made by Disney, který se však tváří trochu jinak, než jaký doopravdy je. Namísto desítek minut s pejsky dostanete otravné psychologizování, spoustu kýče, plastu a cvičených zvířecích svěřenců, kteří koukají mimo záběr na své trenéry. A digitálního tuleně. Zdaleka nejzábavnějším faktem na celém filmu je, že ho točil člověk zodpovědný za survival thriller Přežít ;)(25.6.2006)

Od Disneye velmi slušný snímek o pejscích, kteří vydrželi na polární základně několik měsíců, aby se nakonec páníček pro ně vrátil. Krajina je velmi pěkná a kamera je také velmi slušná. Není nic co bych mohl vytknout prostě klasickej Disney, který končí jak jinak než dobře :)(16.7.2006)

• - Frank Marshall je známý zejména jako producent filmových sérií o Indiana Jonesovi a Jasonu Bournovi, ale Osm statečných je už jeho čtvrtý samostatný počin. (imro)

• - Tento film bol natočený podľa skutočnej udalosti. Prostredníctvom ôsmich ťažných psov (krásnych severských plemien), ktoré slúžia ako jediný spôsob prepravy členom vedeckej expedície naprieč ľadovou Antarktídou v čase núdzového stavu, sa snažili režisér i scenárista čo najvernejšie zobraziť práve v okamihoch ohrozenia životov rovnaké priateľstvo človeka so psom, vernosť, oddanosť a odvahu, aké vidíme u ľudí taktiež vo vyhrotených životných situáciach. Scenárista DiGilio, ako majiteľ psa, využil jedinečnú šancu preskúmať jazyk, sociálnu štruktúru a duševný svet týchto zvierat. Hoci sám vedel, aké radosti a zázraky prináša priateľstvo so psom, DiGilio podrobne študoval správanie psov a históriu ich spolužitia s človekom v nádeji, že sa mu podarí vytvoriť vzrušujúci pohľad do mysle psov bojujúcich o prežitie. (ash99)

• - Film je věnován všem antarktických výzkumníkům a jejich psům, jejichž odvaha a elán inspirovala k natočení tohoto příběhu. (Terva)