• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Hudební / Životopisný

USA, 1987, 108 min

Filmy o muzikantoch mi zatiaľ vždy sedeli, tak narýchlo spomeniem výborný Walk the line, Ray, Crazy heart a nedávno Liberace alebo Danny Collins - všetko výborné filmy navyše so skvelou hudbou. Meno Ritchie Valense mi nehovorilo nič, ale jeho piesne poznám a to nielen slávnu La Bambu. Mám veľký výber cd oldies, takže viem o ňom a na film a jeho príbeh som sa tešil. Lou D. Phillips musí byť právom hrdý na tento film, vo svojej kariére zas tak veľa dobrých filmov nemá, ale tento sa vydaril. Film funguje nielen hudobne ale i ako rodinná dráma, kde pochválim dobre obsadené vedľajšie postavy. Všetko pekne sedí a atmosféra 60- tych rokov je výborná. Prvé vystúpenie v bare malo iskru a odpichol sa raketovo. Tragický záver chytí za srdce napriek tomu, že divák nevidí ani haváriu ani jeho telo či pohreb. Niekedy je menej viac. Škoda takých talentovaných muzikantov, mohol ešte pridať veľa nezabudnuteľných hitov. 80%.(4.12.2016)

Kdo by neznal rocknrollovou hitovku La Bamba. Kdo ale může říct, že zná příběh zpěváka, který ji napsal a párkrát ji před pódiem zazpíval. Přiznám se, že jsem byl hodně zvědavý. Když se povede životopisný film, tak je to zážitek na celý život. La Bamba je ale podle mě někde na půli cestě. Není to špatný film, ale vše je zobrazeno tak trošku decentní formou, aby neuškodil na žádné frontě. Samotný závěr ale zaručuje silný zásah do srdce, u kterého si uvědomíte, že stačí jedna malá událost, jedna pitomá náhoda, a celý svět se obrátí vzhůru nohama. I proto musím říct, že v tomto ohledu na film La Bamba rozhodně nezapomenu.(3.4.2013)

Ten příběh sám o sobě je zajímavý a hodně smutný. Když se podíváte na to, kolik bylo Valensovi, když zemřel - pouhých sedmnáct let. Vycházející hvězda... Buddy Holly to samé, jen o pár let starší. Jak by asi vypadala hudba, kdyby jejich život neskončil? No, rozhodně bychom neměli píseň "American Pie". Ač silný příběh, zpracování mi přišlo spíš mdlejší.(30.4.2017)

The Day the Music Died. Ne každé hudební drama, zejména pak životopisné, umí zaujmout na plný počet hvězdiček, ale např. Walk the Line či Ray, jsou důkazy toho, že filmy o ikonách z muzikantského světa fungují. La Bamba se může zařadit po bok dvou právě zmíněných snímků, neboť samotný životní příběh Ritchieho Valense je dostatečně zajímavý. Vynikající písničky jako "Donna" či "Come on, Let's go" dotvářejí perfektní atmosféru Valdezova počinu a i díky perfektním hereckým výkonům se divák nebude nudit. Závěr je pak silnou, emotivní tečkou za příběhem mladíka, který byl jedním z průkopníků rock'n'rollu a ač zemřel (spolu s ostatními hvězdami, s nimiž cestoval) příliš mladý, jeho muzika žije dál.(10.1.2016)

Tady není moc co váhat a řešit, jako ve většině biografických filmů. Herecky omamující, hudebně očarující, řemeslně okouzlující. Opět vzývám precizní osmdesátky s jasným poselstvím o pohodě a zřejmě posledním vrcholu lidského lidství. Každý pohár holt jednou přeteče, ale že to bude tak brzy snad nikdo nečekal. P. S. Žádné sektářské holalujáá, jen takový menší proud spontánnosti a volnomyšlenkářství...(12.10.2012)

• - O roli Ritchieho Valense (Lou Diamond Phillips) se původně ucházel Esai Morales, o roli Boba Moralese (Esai Morales) naopak Lou Diamond Phillips. (Roman.Ticka)

• - Herci hrající Ritchieho, Buddyho a The Big Boppera, byli starší než hvězdy, které hráli. Pětadvacetiletý Lou Diamond Phillips hrál 17-tiletého Ritchieho Valense, jednatřicetiletý Stephen Lee hrál 29-tiletého Big Boppera a třiatřicetiletý Marshall Crenshaw hrál 22-tiletého Buddyho Hollyho. (c.tucker)

• - Film se měl pvodně jmenovat "Let's Go". (c.tucker)