Rokenrol nikdy nezemře. Životní příběh zpěváka Ritchieho Valense... 3. února 1959 se zřítilo letadlo, na jehož palubě mj. byli známí rokenroloví hudebníci Buddy Holly, Ritchie Valens a Big Bopper. Toto datum bývá dodnes označováno za „den, kdy zemřela hudba“. Americký film La Bamba vypráví životní příběh mexického chlapce Ricarda Valenzuely, který se pod uměleckým jménem Ritchie Valens stal jednou z rokenrolových hvězd. Jeho zářivá kariéra netrvala ani šest měsíců, stačil natočit pouze tři hity (jedním z nich byla právě La Bamba, rokenrolová verze mexické lidové písně) a zemřel ještě před osmnáctými narozeninami, jeho hudba však přetrvala. Snímek převážně divadelního režiséra mexického původu Luise Valdeze (nar. 1940) je působivou rekonstrukcí krátkého života nadaného hudebníka. Mimořádný výkon v hlavní roli podává Lou Diamond Phillips (nar. 1962), jehož exotický zjev mají na svědomí indiánští, čínští, španělští ale také irští předci. Atmosféru filmu dokreslují známé rokenrolové skladby, Valensova tvorba tu zazní v podání známé skupiny Los Lobos. Snímek La Bamba patřil v době svého vzniku k překvapivým diváckým hitům a získal také nominaci na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší film (drama). (Česká televize)

Radyo

Perfektně natočený životopisný film o životě mladého zpěváka Ritchieho Valense. Vesměs neznámí herci svým projevem pomáhají navodit onu kouzelnou atmosféru z časů, kdy se rokenrol teprve začínal prosazovat na výsluní. Lou Diamond Phillips ve svých tehdy 25 letech hraje mladého 17-letého zpěváka působivě a s chutí, díky čemuž ještě zvyšuje věrohodnost filmu. Zazní zde spousta slavných hitů té doby, především pak ty dva, díky nimž Ritchie odstartoval svou hvězdnou kariéru, která neměla dlouhého trvání. Přiměřená dávka sentimentu, romantiky a na závěr i poměrně očekávaný, tudíž nekalkulovaný útok na divákovy emoce, to vše řadí tento film mezi špičku v žánru hudebních dramat. ()

gogo76

Filmy o muzikantoch mi zatiaľ vždy sedeli, tak narýchlo spomeniem výborný Walk the line, Ray, Crazy heart a nedávno Liberace alebo Danny Collins - všetko výborné filmy navyše so skvelou hudbou. Meno Ritchie Valense mi nehovorilo nič, ale jeho piesne poznám a to nielen slávnu La Bambu. Mám veľký výber cd oldies, takže viem o ňom a na film a jeho príbeh som sa tešil. Lou D. Phillips musí byť právom hrdý na tento film, vo svojej kariére zas tak veľa dobrých filmov nemá, ale tento sa vydaril. Film funguje nielen hudobne ale i ako rodinná dráma, kde pochválim dobre obsadené vedľajšie postavy. Všetko pekne sedí a atmosféra 60- tych rokov je výborná. Prvé vystúpenie v bare malo iskru a odpichol sa raketovo. Tragický záver chytí za srdce napriek tomu, že divák nevidí ani haváriu ani jeho telo či pohreb. Niekedy je menej viac. Škoda takých talentovaných muzikantov, mohol ešte pridať veľa nezabudnuteľných hitov. 80%. ()

cheyene

The Day the Music Died. Ne každé hudební drama, zejména pak životopisné, umí zaujmout na plný počet hvězdiček, ale např. Walk the Line či Ray, jsou důkazy toho, že filmy o ikonách z muzikantského světa fungují. La Bamba se může zařadit po bok dvou právě zmíněných snímků, neboť samotný životní příběh Ritchieho Valense je dostatečně zajímavý. Vynikající písničky jako "Donna" či "Come on, Let's go" dotvářejí perfektní atmosféru Valdezova počinu a i díky perfektním hereckým výkonům se divák nebude nudit. Závěr je pak silnou, emotivní tečkou za příběhem mladíka, který byl jedním z průkopníků rock'n'rollu a ač zemřel (spolu s ostatními hvězdami, s nimiž cestoval) příliš mladý, jeho muzika žije dál. ()

Segrestor

On tu sere, on tu sere, bá la lamba... Kdo by neznal nejznámější píseň Ritchieho Valense, jenž tragicky zahynul spolu s dalšímu začínajícími ikonami amerického rocknrolu. Tento film docela stylově zachycuje Ritchieho život i události, které vedly k oné tragédii. Jinak docela mdlá(!) puška, Lou Diamond Phillips, je zde naprosto vynikající. ()

Malarkey

Kdo by neznal rocknrollovou hitovku La Bamba. Kdo ale může říct, že zná příběh zpěváka, který ji napsal a párkrát ji před pódiem zazpíval. Přiznám se, že jsem byl hodně zvědavý. Když se povede životopisný film, tak je to zážitek na celý život. La Bamba je ale podle mě někde na půli cestě. Není to špatný film, ale vše je zobrazeno tak trošku decentní formou, aby neuškodil na žádné frontě. Samotný závěr ale zaručuje silný zásah do srdce, u kterého si uvědomíte, že stačí jedna malá událost, jedna pitomá náhoda, a celý svět se obrátí vzhůru nohama. I proto musím říct, že v tomto ohledu na film La Bamba rozhodně nezapomenu. ()

• O roli Ritchieho Valense (Lou Diamond Phillips) se původně ucházel Esai Morales, o roli Boba Moralese (Esai Morales) naopak Lou Diamond Phillips. (Roman.Ticka)
  • Typy některých hudebních nástrojů použitých ve filmu pocházejí až z doby po Valensově smrti. Letadlo DC-3, kterým zpěvák se svým manažerem cestovali, nebo popelářský vůz, na kterém jezdil jeho bratr, ještě nebyli za jeho života v provozu. (c.tucker)
  • Herci hrající Ritchieho, Buddyho a The Big Boppera, byli starší než hvězdy, které hráli. Pětadvacetiletý Lou Diamond Phillips hrál 17-tiletého Ritchieho Valense, jednatřicetiletý Stephen Lee hrál 29-tiletého Big Boppera a třiatřicetiletý Marshall Crenshaw hrál 22-tiletého Buddyho Hollyho. (c.tucker)