Casino Royale

• Velká Británie Casino Royale (více)
Velká Británie / Česko / USA / Německo / Bahamy, 2006, 144 min (Alternativní 139 min)

Casino Royale pojednává o začátcích Bondovy špionážní kariéry. V rámci své první mise s pověřením "007" se má dostat na kobylku Le Chiffreovi (Mads Mikkelsen), který se stal bankéřem světového terorismu. Aby jej mohl zastavit a rozložit tak teroristickou síť, musí Bond Le Chiffrea porazit v pokerovém turnaji s astronomickými sázkami, který Le Chiffre pořádá v Casino Royale. Zprávu, že se s ním na misi vydává okouzlující účetní ministerstva financí Vesper Lynd (Eva Green), která má zajistit finanční prostředky na pokerové partie a poté na vládní peníze dohlížet, přijímá s krajní nevolí - avšak poté, co společně přežijí řadu smrtících útoků ze strany Le Chiffrea a jeho nohsledů, se mezi nimi vyvine vzájemná přitažlivost. Ta je nakonec zavede do ještě nebezpečnějších situací, které navždy změní Bondův život. (oficiální text distributora)

TheDarKnig

Bond, James Bond Nový věk bondovek. Martin Campbell a Daniel Craig dali Casinu něco co neměla žádná Bondovka před tím. A bondovky se začaly ubírat úplně jinou zato však velmi dobrou cestou. Bond větší drsňák a to i přesto že nemá žádné vynálezy, Vesper taktéž úžásná. Konec trochu překvapí, ale budiž. Agent, jak má být. Stále u mě vede Bourne, ale Bond ted ten náskok pekne snížil. Uvidíme jake bude Bournovo Ultimatum a jake bude Quantum of Solace... UPDATE: Bourne Bonda smetl do propasti, ani se přitom nezapotil, stejně mi je toho ale trochu líto. Ta 22 měla určitě potenciál být skvělým pokračováním.. ()

KevSpa

Tahle bondovka na mě dýchla úplně jinou atmosférou než všechny ostatní. Jako bych všechny ty Bondovy emoce cítila na vlastní kůži, ať už jeho naštvanost, bolest i zamilovanost. Casino Royale je jiné, ale je skvělé. A Daniel Craig je zkrátka bůh a splnil všechna má očekávání. Doufám, že všichni ti, kteří měli negativní poznámky na jeho adresu, budou mít dost soudnosti, aby uznali, že ten chlap prostě umí. Craig má v sobě tolik živočišnosti, která z plátna přímo sálá, že vás dokáže zcela zasáhnout a vtáhnout hodně zvláštním způsobem do děje. Casino Royale je po všech stránkách drsný film a působí velmi sugestivně. Právě na tohle jsem u bondovek dlouho čekala, a konečně se to někomu podařilo. Bravo! ()

tron

„Nepotrebujete čas?“ – „Je mŕtva. Načo čas.“ Po megalomanskom "sci-fi" Dnes neumieraj sa asi vážne nedalo nijakým rozumným spôsobom v sérii pokračovať a tak nečudo, že došlo k drsnému, ale asi jedinému možnému (a logickému, a nevyhnutnému) rozhodnutiu: všetko zmiesť zo stola, tváriť sa, že sa nič z toho nestalo a začať od nuly. Casino Royale je teda prequel. S prižmúrenými očami nadpriemerná jazda, ktorej veľa dáva dravé, dynamické tempo novozélandského veterána Martina Campbella, ktorý si tým pádom pripísal na svoje konto unikátny rekord: dva razy sa mu podarilo reštartovať bondovky (prvý raz samozrejme v Zlatom oku). Hoc snímka oproti Dnes neumieraj skutočne pôsobí ako realistická komorná dráma, faktom je, že produkcia rozhodne na ničom enormne nešetrila: Casino Royale stálo fajnových 150 miliónov, čo je v skutočnosti ešte o 8 miliónov viac, ako preklínané Dnes neumieraj. Rozdiel je  "len" v tom, že kým Dnes neumieraj napriek masívnemu rozpočtu na celom svete zarobilo "len" 271 miliónov, Campbellov reštart ich nahanobil až geniálnych 600. Ono, scenár je skutočne revolučný a v rámci možností realistický, čo znie šialene, ale funguje to, aj keď nejaké chyby by sa určite našli. Zamilovaný Bond, kto to kedy videl? A čo "to" s mučením??? Ono obecne mali bondovky s Craigom nejeden raz šokujúce nápady, aké by ešte pár rokov dozadu v žiadnej bondovke nemohli byť. Našťastie, niektoré trademarky boli dodržané, takže na výpravu je spoľah, záporák je extra charizmatický ("plačúci" Mads Mikkelsen) a i zvyšok kastingu je parádny (okrem cholerického Craiga určite ešte Dench, Wright, Eva Green a sympaťák Giannini). Pri všetkej tej bondovskej revolúcii prekvapivo nechýba poctivé starosvetské napätie (príjemne dlhý kartový súboj), ale pochopiteľne ani monštruózna akcia (strhujúca naháňačka s "atlétom"). Táto bondovka vymenila brosnanovskú eleganciu za craigovskú modrookú, šľachovitú špinavosť. ()

gudaulin

Casino Royale je vybočením z dlouholeté britské tradice a v mnoha ohledech se liší od svých starších předchůdců. Je méně noblesní, uhlazené a obsahuje méně (sebe)ironie. Mnohem spíše jde o moderně pojatý, svižný akční thriller, kde by vůbec nemuselo figurovat jméno Jamese Bonda. Nicméně výše uvedené není z mého pohledu na škodu věci. Naopak, v některých ohledech jde o příjemnou změnu zažitých klišé. Daniel Craig není na první pohled tak sympatický a přízeň diváků si musí zasloužit jinak. Tak dobrého charakterního herce, který je zároveň fyzicky na výši, patrně žádná bondovka dosud nezažila. Eva Green není pouze krásná holka v sexy šatičkách, ale platí o ní totéž to, co o jejím hereckém protějšku. Je to především vynikající herečka. Akční scény a honičky jsou Campbellem režírovány na vysoké úrovni a jsou ozdobou tohoto snímku. Scénář je spíš průměrný, na druhé straně se dokázal vyhnout absurdním scifistickým konstrukcím a ďábelským vynálezům. Sečteno a podtrženo - příjemné překvapení v oblasti akčního žánru. Celkové hodnocení: 80 %. ()

Nathalie

POT, KREV a SLZY. James Bond Begins aneb Mr. Martini coby zelenáč. Britské impérium vrací úder a Novozélandaň s kšiltovkou Martin Cambell vrací agenta 007 z bezkrevné figurky zpět do těla z masa a kostí a místo technologických hraček mu dává do vínku duši. Casino Royale je syrové, tvrdé a nekompromisní. Návrat ke kořenům symbolizuje odklon od brosnanovského stylového product placementu, tenhle nadupaný vůz má pod kapotou akční(rvačka na schodech, honička na výstavě) i mírné (niterná sprchová scéna, rafinované mučení nenápadně zlým Madsem Mikkelsenem, pokerová partie) koně. Coby koňská síla fungují geniální hlášky a suchý humor. Třešničkou na dortu je královská disciplína parkour by Sebastian Foucan..... Daniel Craig nastavuje tvář,v níž se buldočí zabijácké rysy střetávají s ruskými geny, ale charisma z něj prýští na plátně jako láva z vybuchlé sopky. Není úniku. Věřím mu všechny polohy- zlomeného Romea, neotesaného drsňáka i ačního hrdinu. BOND with NO BOUNDS. ()

• V čase 45:28 se objevuje Boeing 737 české letecké společnosti Travel Service, avšak scéna se odehrává na miamském letišti, kam žádné z letadel této společnosti nikdy neletělo. (imagoo)
  • Jedná se o první bondovku, ve které postavu Felixe Leitera (Jeffrey Wright) ztvárnil herec tmavé pleti. (Žralok)
  • Pro roli Vesper Lynd (Eva Green) byla zvažována Vera Farmiga, ale tvůrcům připadala „příliš americká“. Ucházela se o ni i Eva Longoria, ta ale zase byla „příliš hispánská“. (ČSFD)

Banderas by rád natočil třetího Zorra

28.10.2019

Staří známí v novém Bondovi

Staří známí v novém Bondovi

08.12.2018

Režisér zatím nepojmenovaného pokračování Bonda Cary J. Fukunaga (Temný případ, Maniac) před pár dny v rozhovoru uvedl, že se mu velice líbil příběh započatý ve filmu Casino Royale a momentálně při… (více)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze