Mira90

Při sledování 9. roty jsem si vzpomněl na český Tobruk. Scénáristické postupy podobné a takové scény obléhání se lišily takřka jen kontinentem, na kterém se odehrávaly. Jeden zásadní rozdíl tu však je. Zatímco českoslovenští vojáci jsou bráni za obránce, sovětská vojska byla agresory... To však nic nemění na tom, že válčili prostí vojáci. Které nezajímaly hry vrchního velitelství. A vrchní velitelství pro změnu prachsprostě zapomene na ty, kteří brání rudou vlajku... Produkce evidentně vlastnila přesně dva vrtulníky ,,Hind", a proto je cpala, kam mohla. Ve spojitosti s nimi (či GRADy, vyberte si) - ukázka naprosté zbytečnosti lidských ztrát. Takřka celá posádka je pobita, aby si pak přiletěly dva vrtulníky a ,,pořešily to"... Válka je hrozná a ta v Afghánistánu rozhodně taky. ()

Acrobat

Šťastie, že to nie je Made in Soviet Union. Rozbroj diskusií, kto má väčšiu propagandu vo vojnových filmoch, či Hentí za morom alebo chlapci zpod Uralu môže doplniť aj táto beznádejná Deviata légia, pardón, rota. Po tejto deviatej nezostal orol, a nenaháňali ich pomaľované indivídua, ale skutočne tvrdí chlapi s turbanmi. Ruská akcia nie je vo svojej podstate odlišná od americkej, chlapci konajú, hovoria, milujú rovnako. Afganistan stále fascinuje svojou geológiou (orientácia takmer nemožná. Hora, piesok, rovina, hora, piesok, rovina, hora, piesok, rovina....) no a Mi-24 Hind ponad neho je balzam na východoeurópsku dušu, kotrá ich dokonca vída aj nad vlastným domom. Výborná záverečná scéna. Pevný Rusáci. http://www.youtube.com/watch?v=QfvCUoqFzhk&feature=related (videné 01.04.2012, BDrip) ()

kratina

Podobná kostra scénáře jako v Olověné vestě, působivé a bojové jako Četa a přitom chvílemi i drsně rozjímací jako v Mezi nepřáteli. A Sněhurku, dceru zdravotnice, si ti kluci, kteří s ní přišli o panictví, budou určitě pamatovat. Tedy jen ti, kteří ten Afghánistán - ruský Vietnam - přežili. Asymetrická válka má méně obětí než ta frontová, ale o to záludněji zabíjí. Jen těm mrtvým je to pak asi jedno, čí mina je zabila (dost často to totiž byla vlastní). ()

kukkik

Film sleduje docela zajímavý příběh dle skutečných událostí, což je u válečných snímků vždycky minimálně velká výhoda, já to u nich považuji spíš za vhodný základ. V tomhle případě mě ale film přesto neoslovil, ačkoli stopáž je velkorysá a vyobrazení reality se zdá být poměrně věrné. Nemůžu si pomoct ale narozdíl třeba od Mariňáka, Olověné vesty a podobně laděných filmů jsem si tenhle moc neužil. Ruská nátura jako taková je mi nesympatická, všechny postavy jsou jako naprostí burani, "gopnici", hospodští rváči, kteří by nejlépe zapadli někam mezi fotbalové hooligans rozbíjející auta cestou ze stadionu. Žádná vojenská čest z filmů z první a druhé světové války, ba ani fanatický patriotismus amerických proválečných dramat jako Černý jestřáb sestřelen tady nenacházím; všichni hrdinové tu působí dojmem, že neumí do pěti počítat a divák se vlastně ani pořádně nedozví motivace žádného z nich. Bohužel mi ale nečiní problém uvěřit tomu, že to není chybou tvůrců ale temnotou reality, ze které příběh vychází. Upřímně řečeno jsem se na 9.rotu těšil a i přes současné dění v Evropě jsem do sledování nešel s předsudky ale tenhle film mě tedy nezaujal, nebavil a až na dvě tři postavy, které mi utkvěly v paměti hlavně svojí grotesktností, si ho nejspíš ani nebudu dlouho pamatovat. 2/5 ()

Freemantle

Tvrdý (nejenom) ruský vojenský dril při výcviku nováčků je ve skutečnosti možná ještě horší, fyzicky a psychicky namáhavější, než je ve filmech ukázáno. Nicméně ani v tomto filmu nebudeme ochuzeni o nic, co zažívají speciálně cvičení vojáci pro mise tvrdší a bolestnější, než přetáhnutí ocelovou trubkou přes žebra. Pod vedením psychicky zhrouceného důstojníka, zažívá parta mladých ruských hochů přestavbu těl, ducha a mysli. Trénink se zdá být nekonečný, ale mise v Afganistánu - zemi, kterou ještě nikdo nikdy nedobyl, je příliš lákavé sousto na to, aby někdo udělal krok vpřed a opustil řadu. Příběh do poloviny nevybočuje z řady filmů, podobně jako "Olověná vesta" nebo "Černý jestráb sestřelen". Rozhovory vojínů a ostřílených chlapů, výborná kamera, exteriéry, nápaditost a přiblížení charakteru jednoho z hrdinů, který na první pohled nemá se zbraní co dočinění, diváka pomalým tempem unáší v poklidných vodách. A zdá se, že o zemi, která se stala nedobytným peklem, jen lehce zavadíme. Tento okamžik se ale zlomí, potůček klidu za babiččiným domkem na Sibiři se během chvilky změní v dravou řeku, řeku plnou zrádných vírů a hlubokých vod, odkud ne pro každého vede cesta zpět. Tam, daleko v těch zrádných horách, kde "duchové" se čas od času zjeví, nastane pro "9. rotu" apokalypsa. Čas zúčtování, čas, kdy se z kamaráda, s tím, co jste před chvilkou prohodili pár slov, je nehybně ležící tělo s kulkou v lebce... "9. rota" se mi neobyčejně líbila celkovým zpracováním - tím, že jsem měl možnost vidět začátek (trénink) a pak pekelný konec. Už dávno jsem vyrostl z tupého zírání na výsadek vyholených hlav, jenž se najednou zjeví uprostřed ničeho, aby bezhlavě řezal vše, co se kolem mihne, a to bez jakékoli pointy. Je sice pravdou, že akční scény mohly být trochu delší a dramatičtější, ale i tak to byl výkon, který ohodnotím nejvyšším počtem. ()

Dantte..

Těchhle filmů s válečnou tématikou je mraky, některé jsou realistické, jiné idealistické a některé obojí :-D. Některé zaujmou, některé nudí. Tenhle mě nudil. 50 % ()

markyzgero

měli jste je doma, byli v každé chodbě paneláků. postřiky nezabíraly, zůstávali na věčné časy... rusi... podívejte se na svět jejich očima---oficiální text distributora:) ()

vozralec

Prostě ruský film o sovětských hrdinech. Většina z nich byli pěkní dobytkové, tedy správní muži do války. Dygalo byl nejlepší. ()

altaica

PRO MUŽE:Už jsme si zvykli, že slova ruský (sovětský), válečný velkofilm a pravda, či historická objektivita se navzájem vylučují, takže přistoupíme-li k tomuto dílu s notnou dávkou skepse, může dojít k určité pozitivní reakci na informace z vjemových čidel. Trochu jako když Vy, coby cizinec ve vlastní kuchyni pátráte po sušené smetaně, nebo cukru do kafe a vyčucháte slušnou dávku kvalitního koksu. Trochu smíšené pocity. Setrvalým nedostatkem je jako obvykle vyšší počet zastřelených nepřátel vysoce překračující zásoby munice. Samotné bitky s Talibanem a radosti okupantů v hornatém terénu, kde mohou očekávat vše, jen ne mávátka v rukách servilních dospělých a zpitomělých pionýrů, byly zachyceny celkem věrně. Sice to stále ještě nebyla skutečná obžaloba režimu, který své velmocenské ambice opíral o vývoz revoluce, ale stahující se armáda byla vším možným, jenom už ne vítězně pochodující Rudou armádou. Samozřejmě, že ruský voják byl stále geroj, ale už si přiznali, že kromě chlastu i šuká a v hlavě má nasráno. Ještě nezaznělo dostali jsme na prdel a po právu, ale už se nemluví o vítězství a to je v zemi, kde zítra již znamená absolutně cokoliv, celkem úspěch. S drobnými výhradami k zemi původu mohu doporučit.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE:Tak to nebude nic pro Vás, madame, jedna z věcí, která se tu fuckt povedla je totiž zobrazení ruského vojcla tak, jak si ho pamatujeme z nesčetných posádek dočasně umístěních na území ČSSR. Držky tak strašidelné, že proti jejich skupinové fotce vypadá i Guernika jak omalovánky pro předškolní mládež. Přes obrazovku smrděli až do obýváku a inteligenční kvocient sečtený z celého praporu se limitně blížil číslu velikosti bot méně vzrostlých jedinců. Ta trocha nezbednosti, v níž probleskuje opětovná touha po společném vlastnictví, totiž, že všichni společně vojeli dceru zdravotnice celý film nezachrání. Mimochodem od té soudružky to byl vzhledem k velikosti posádky slušný výkon a přesvědčila mě, že existují sovětské mašiny, co vážně vydrží fšecko. ()

Mabe22

Trošku atypický ruský válečný velkofilm, který na různých místech pokulhává(na některých vojácích bylo vidět, že absolutně netuší co mají dělat), ale na ostatních to dohání mílovými kroky(výprava, a skvěle podaný výcvik nováčků). Příběh filmu se odehrává v afghanistánu, kam je poslána rota vojáků ze sibiře a zde bojují s muhamedány - sice na první pohled klasické hollywoodske "mainstreamové" téma, ale řekl bych, že bylo zvládnuto na výbornou (no na až zas tak výbornou ne, ale dejme tomu). Film bych určitě doporučil všem fanouškům válečných filmů, kteří klasiku, která moc nezklame. ()

mikhail

Ako bolo spomenuté vo viacerých komentároch, ide o dobre natočený film. Nič viac, nič menej. Práve preto, že sa ruskí filmári zhostili svojej úlohy tak dobre dávam 4*. Predsalen z americkej produkcie sa sem tam objaví tiež niečo pozerateľné, ale popritom aj kopec braku. ()

Pepeto

Úplne súhlasím s komentárom gudaulina...sledoval som ***** film, až po tú záverečnú bitku, ktorá je síce natočená skvele, ale mohla byť urobená trošku reálnejšie...asi jediná väčšia výhrada k filmu z mojej strany, ináč bol zbytok podľa mňa až príliš reálny...spomínaná scéna je síce heroistická, ale na niektoré americké patriotistické vojnové filmy (a nie je ich žiaľ ani dnes málo) sa to nechytá, pretože v nich jednotlivec často vystrieľa viac nepriateľov než má nábojov...keď padne, všetci sa zastavia, aby si niektorí poplakali, potom zas bojujú 2x tvrdšie...česť výnimkám samozrejme...a k tomu častému porovnávaniu s Olovenou vestou, ktorú niektorí považujú za vojnový film...podľa mňa sa oň nejedná, pretože v ňom sa po tej bojovej stránke tvorcovia zmohli tak akurát na prepad vietnamského mesta zhruba desiatimi americkými vojakmi, z ktorých polovicu vystrieľala šikmooká "vraj sniperka s kalašnikovom"...keď ju konečne strelili, 15 minút nad ňou stali a polemizovali, či je správne ju doraziť alebo nie...super vojnový film však?...môže byť hocičím, len nie vojnovým filmom, pretože ak chcem vidieť akciu, tak si pustím radšej 9. rotu, alebo si pustím film Medzi nepriateľmi, ktorý perfektne skĺbil dohromady aj psychickú, traumatizujúcu, aj bojovú časť...určite nesiahnem po spomínanej kubrickovke...tam nie je nič, okrem dobrej drezúry na začiatku filmu, v 9. rote je aj to lepšie podané...tak až týmto ju rota údajne vykradla...je tam toho... ()

GianniP

Velmi milé překvapení. Jeden z nejlepších válečných filmů posledních let, který překonává (a občas i připomíná) mnohé filmy americké produkce. První půlka filmu hodně připomíná Kubrickův Full Metal Jacket a druhá půlka zase Četu. Herecké výkony jsou solidní, kamera vynikající, perfektně byly vybrány i lokace pro natáčení a hudba. Navíc neuškodí podívat se občas na válečný film i z jiného pohledu než amerického. ()

Plastík

Omlouvám se všem, kterým se tenhle film líbil. Bylo to vynikající téma, ale uchopeno podle mého soudu velice špatně. Herci přehrávali a bylo to moc nedůvěryhodné. Stále záběry dvou vrtulníků-jak laciné vytváření válečného prostředí. V porovnání s Olověnou vestou: 23:1 pro Olověnou vestu. Mám pocit, že mnozí nevyjádřili svůj opravdový názor, což je pro mě rozčarováním. ()

PeterJon

Spracovaním pôsobí 9. rota až príliš „filmovo“. Prílišná snaha o trendovosť. Má aj svoje silné momenty, ale dôveryhodnú atmosféru vojnových filmov ako napr. Platoon alebo Apocalypse Now nedosahuje. ()

Stalingrad jako nejdražší ruský velkofilm

Stalingrad jako nejdražší ruský velkofilm