Detektivní příběh začíná objevením mrtvoly Josky Sedláčka. Muž byl zavražděn. V podezření je téměř celá vesnice, protože mladý Joska byl nejen velmi atraktivní a záletný muž, čímž proti sobě obracel nevraživost mnohých mužů a žen, ale mimo to honil v družstvu lidi do práce a nic jim neodpustil. Rozplétá se klubko vztahů na malé vesnici, kde každý vidí do talíře tomu druhému. Podezřelých je několik, k vyřešení vraždy však přispěje až jistý pokus majora Háska (E. Cupák)… (Česká televize)

LadyPupu

Slabší průměr. Cupák byl fajn, Matyáš taky, ale celkově mě ta zápletka a vůbec výsledné dílo moc neuhranulo. ()

brooklyn73

Odkud se tento film vyloupnul doopravdy nevim, doufam ze takovych ktere za neco stoji a o kterych ja nevim mame vice.Prvnich pet minut jsem se nemohl naladit na tu spravnou delku teto inscenace a priznam se ,ze dokonce jsem uvazoval i o vypnuti VLC playera.Nyni jsem rad ze jsem tak neucinil, jelikoz to byl pro mne zazitek sledovat film O mrtvych jen dobre. Rezie se chopil pan Kubecek ,s kterym jinak nemam moc zkusenosti. Skvele dirigoval herce , ktere od prvniho do posledniho predvadeji famozni vykony.Hudba se pomalu rozjizdi,ale v zaveru uz fajnove doplnuje atmosferu.Trikrat jsem se doopravdy zasmal poprve, kdyz uz se asi po desate ve vypovedich jednotlivych osob zminuje vlak ,ktery jede o pul desate a o desate.To mi az prislo moc.Potom kdyz v jedne z vypovedi se o vlaku prekvapive nezminuji ,nato vsak vytahnou jiny trumf a tim byl TV serial Sest ran do klobouku. A to bylo v dobe kdyz uz jsem ocekaval opetovne urceni casu podle vlaku .Mozna vsak toto bylo udelano schvalne a tvurcum tim krivdim, jelikoz by se jednalo o super for. Po treti mne dostali , kdyz u stolu sedici policajti probiraji informace o pripadu a jeden z nich se zacne hlasit a to tak jako ve skole, ze zdvihne levou ruku s dvemi prsty. Po dvaceti sekundach zdvizene levice take dostava slovo. ()

crozet

Stažen TV vodníkem do hlubin tlejícího komoušskýho rybníku a přímo pěkně k bahnitému dnu v podobě expresívní socialistické vesnice 80. let českého poststalinského formátu, vydržel jsem do konce, což považuji za znamení dobré. Pomineme-li odpudivé a pokud možno zapomenutelné reálie doby výroby a obrátíme pozornost k čistě řemeslnému kontextu, našel bych i slova chvály - tento "detektivní" film pro dobrou režii a povětšinou dobré herecké vedení nabývá prvky autenticity (pochvala Cupákovi, nepříjemnému S. Matyáši, uhrančivé Libuši Geprtové, režii dialogů a scénických momentek a - dle dobového klišé - "dalším"). Ota Sklenička měl s postupem věku herecký rejstřík opravdu silně redukovaný, nicméně když mu napsali roli na míru (a to u Oty nebylo úplně výjimečné), prohru této sportovní sázky o kursu 1,01 očekávat patrně nemohli. Za zmínění dále stojí občasné obrazy, které svůj hurónský výsměch tehdejším poměrům zabalily do totálního dadaismu, což patrně cenzurujícím ochranitelům socialistického umění znemožnilo nějaký restriktivní zásah (vzpomeňte si na během "svědecké výpovědi" člověka sedícího na posteli, který v inkriminovanou dobu spal, což mu nemůže odpárat nikdo, ani ten nejchytřejší socialistický divák, zadívá-li se mu zkoumavě do tváře). Detektivní zápletka a příběh postupného odhalování v pořádku, charakterová precizace oběti tápavá. ()

mh.mail

40% — Tuctová studiová detektivka s několika exteriéry, jak bývalo v tehdejší době zvykem. Celou dobu se vyšetřování pořád točí kolem časového snímku jednotlivých osob (a děje se tak prostřednictvím svérázného vnímání času místními podle odjezdů vlaků), kde jste byl, kde byli ostatní, ale pachatel se nakonec musí přijít přiznat sám. ()

Raziel_cz

Naprosto v pohodě detektivka s charismatickým Eduardem Cupákem v hlavní roli. Na televizní inscenaci to překvapivě hodně využívá exteriéry a neméně překvapivě to zvládá vykouzlit úžasně depresivní a sychravou podzimní atmosféru. A ten případ za to taky stojí, už kvůli tomu, kolik postav v něm vstupuje a všechna mají tajemství. Snad jenom do role Hanouska si tvůrci mohli sehnat někoho méně třicetiletého. ()

Schlierkamp

Československý televizní krimifilm zabývající se vyšetřováním vraždy v zapadlé vesnici. Obětí se stal Joska Sedláček, známý místní nabíječ a milovník, takže motiv k činu byl poměrně jasný a podezřelých bylo mnoho. Pátráním po vrahovi byli pověřeni zkušený uvážlivý major Hásek v podání skvělého E. Cupáka a kapitán Kříž, coby prchlivý, opět nikterak nevyčnívající S. Matyáš. Vedlejší postavy notně přispěly ke zkvalitnění jinak finančně málo náročného filmu, jehož velká část se odehrává ve venkovské hospodě. Zejména zaujal pomocník VB, znalý místních poměrů Z. Martínek, majitel pohostinství zbabělý alkoholik, řečený Tlusťoch V. Krška či tchán zavražděného O. Sklenčka. Ve velmi zdařilém a zajímavém snímku se objevili i dvě české filmové uhrančivé krasavice L. Geprtová a J. Kotrbová. Režisér Z. Kubeček, autor mnoha podobných televizních snímků, dokázal velmi dobře navodit bezútěšnou atmosféru československé vesnice 80. let i s jejími obyvateli dychtícími po klepech, jejich propletenými vztahy a jejich omšelými, neupravenými domy a bahnitými cestami. ()

knihovna odpad!

JZD, vesnice jak po odjezdu okupačních armád ( hned několika, jedna by to takhle sama nezdevastovala ), o.p. Plastik ( kde spousta dělnic myslí jenom na styk) - no jedním slovem běs. Matyáš vypadá jak profesor matiky co chce studenta za každou cenu potopit, Geprtová se Sklenčkou mají výstupy jak z Maryši ( to není pochvala ). Krásná Jorga Kotrbová tady vypadá jak údernice z roku 1920. Detektivní napětí jak na schůzi přátel žehu. Běs děs - za mě odpad na druhou. Až zas někdo bude tvrdit jak se točily za socíku skvělé inscenace tak tohle je jedna z nich - a to je prosím inscenace z roku 1985!. ()

Pitryx

Vůbec nic překvapivého, kupodivu se mi povedlo odhalit bystrou logikou pachatele již v polovině. (Ano, tipoval jsem). Je to celé nudné, a tak se dali jen poslouchat herci. ()

ostravak30

Scénáristkou je paní Božena Šimková, která, jak jsem zkoumal podrobně, má na kontě hlavně pohádky. Možná proto nás slovem doprovází vypravěč, což je u kriminálky dost neobvyklé. V místní vesnici se toho zase tak moc neděje, krom faktu, že místní mají mezi sebou složité vztahy a navzájem se pomlouvají. To ale není zrovna neobvyklé. Vyšetřování navíc probíhá bez jakékoli špetky dramatu stylem vyslýchání, kdy se mění pouze místo a čas výslechu. A leckdy se filmaři ani neobtěžovali se změnou scény, prostě jen nastříhali výpovědi jdoucí za sebou. A kdyby major Hásek neprovedl pokus, nejspíš by na vraha nikdy nepřišli. Už jen proto, že se jim po tomto pokusu přihlásili vrazi dva a jejich přiznání si ani neměli jak ověřit, neboť nedisponovali žádnými důkazy. Oběti jsme prakticky nepohlédli do tváře, stejně jako nešťastně zabitému muži ve fabrice a obsazení krom hlavních postav nebylo z nejsilnějších. Pravdou ale je, že herci zrovna neměli co hrát. Hodně průměrná detektivka. ()

majky19

Vcelku povedená televizní detektivka, kterých bylo v osmdesátých letech natočeno poměrně dost. Vyšetřují se zde dvě podezřelá úmrtí dvou mužů, a jistý se nemůže být v podstatě nikdo ničím, protože každý měl svým způsobem nějaký motiv jeden či druhý zločin spáchat. Zaujmou zejména obě hlavní role vyšetřovatelů, s charismatickými herci Eduardem Cupákem a Svatoplukem Matyášem. Inscenace se mi líbila a hodnotím ji na solidních 60 %. ()

javlapippi

"Když čubka nechce, pes nemůže!" Bezútešná zablatená dedina, kde trávite život robotou na družstve, dochádzaním do neďalekej fabriky, chlastaním v krčme, sledovaním šiestich rán do klobúka a kurvením sa. Sranda končí násilnou smrťou hlavného sukničkára a príchodom dvoch kriminalistov, dobrého Cupáka a zlého Matyáša, ktorí sa začnú vŕtať v spletitých prehnitých vzťahoch a pozvoľna odhaľujú kto s kým, proti komu a za koho chrbtom. Vynikajúca atmosféra nestrediskovej vesničky (dokonca aj Jaromír prešiel z rastlinnej na živočíšnu výrobu a nestrká sirky naspäť do krabičky) a slušné herecké výkony (okrem detektívov stoja určite za zmienku Geprtová, Sklenčka, Kotrbová a Krška) dávajú dokopy solídne ponurú kriminálku. ()

Blackadder

Takový průměr tehdejší doby. Zápletka celkem zajímavá a udržela mne až do konce. Ale dvojice vyšetřovatelů, kdy Svatopluk Matyáš vždy něco "kazil" a Eduard Cupák ho zarazil chycením za ruku, nebo nějakým náznakem, to byla bída. Když to udělali asi popáté, tak mě to už štvalo. ()

carl.oesch odpad!

Trochu nechápu to nadšení, a pokud s něčím souhlasím, pak jedině s tím, co napsal sluníčko2....taková sestava nesympatických lidí, absurdních charakterů a neuvěřitelných motivací se hned tak někde nenajde. A přehrávání třeba Oty Sklenčky při jeho přiznání, to bylo na úrovni šmíry okresní kategorie. Je mi líto. Já jsem tam ty kvality skutečně nenašel a s tupými telenovelami bych to až zas tak nesrovnával. Spíš třeba s velmi příjemně koukatelným Pitavalem (ten byl někde jinde...) a nebo mi chce někdo tvrdit, že některé moderní detektivky typu Kriminálka Anděl jsou horší než tohle. To snad ani náhodou....... ()

martins

Další dobrá kriminálka, překvapivé rozuzlení a výborné herecké obsazení...V hlavních hlavních ženských rolích manželek zavražděného dvojice Geprtová - Kotrbová, která se v tv příliš neobjevovala. ()

koza3

Příliš mnoho podezřelých a jejich výrazy v obličeji vám přímo prozradí, kdo je vinen nebo nevinen. Lezla mi krkem ta autoritativnost fízlů a přehrávání postav, když popisovaly co se stalo v jejich části příběhu. Navíc tam chyběl nějaký sympatický policajt, který by do toho vnesl nějaké moudro nebo pragmatičnost, což od těchhle osmdesatkovych detektivek, tak nějak očekávám. Slabý podpůrměr. ()

Aidina

Na malé vesnici se stane vražda. Rázem jsou všichni podezřelí, protože zavražděný Joska měl mechtle - techtle téměř s každou místní ženskou. Ve vesnici, kdy si všichni vidí do talíře, a vědí co, kdy a jak, najednou si nejsou jisti, kdo mohl Josku zabít? Rozbíhá se pátrání... Výrazně do filmu zasáhla nepřehlédnutelná Líba Geprtová a hlavně její uhrančivý pohled, před kterým každý scener musí blednout závistí. Nevím proč, ale vždycky jsem z ní měla strach. Asi pořád jsem v ní viděla bláznivou Viktorku od splavu. Jako herečka však byla výborná. ()