Bytost

• USA The Entity (více)

Carla Morenová je ve svém pokoji kýmsi surově napadena a znásilněna. Nikdo, včetně manžela, jí ale nevěří, že útoky záhadné bytosti se opakují, ačkoli má tělo samou modřinu. Když se Carle nepochopitelným způsobem porouchá auto a ona se málem zabije, poslechne svou přítelkyni Cindy a vyhledá pomoc psychologa doktora Sneidermana. Ten s ní probírá její dětství a mládí a společně skládají mozaiku událostí, které by mohly nynější útoky vysvětlovat. Doktor Sneiderman usoudí, že útoky jsou jen Carliny představy, s jejichž pomocí se snaží vyrovnat s rozličnými životními traumaty. Carla s jeho závěry nesouhlasí a když ji chce doktor hospitalizovat, odmítne a rozhodne se čelit útokům dál sama a zůstat se svými dětmi. Nedlouho nato se Carla seznámí se dvěma parapsychology z místní univerzity, kteří ji vyslechnou a rozhodnou se věci přijít na kloub. K pokusu se dostaví i doktor Sneidrman, který parapsychologii nevěří a chce Carlu za každou cenu chránit... (oficiální text distributora)

Jello Biafra

Pôsobivý psychologický horor o žene, ktorá je opakovane znásilňovaná neznámou bytosťou a je pre ňu prakticky nemožné sa tejto sile brániť. Navyše odborníci i jej známy ju považujú za blázna. Silná atmosféra, presvedčivý herecký výkon Barbary Hershey a napätie, ktoré sa dá krájať. Jeden z mojich obľúbených hororov. ()

Šakalík

Proč? Proboha PROČ už se dneska netočí takové filmy? Stačí pár sugestivních záběrů do vystrašených očí, několik rozhoupaných lustrů, trocha vybitých oken, občas nějaký ten vyděšený výkřik a duchařina jedna báseň je na světě. Jak jsem se tady někde dočetl, film "The Entity" u široké veřejnosti propadl. Hlavní příčinu bych viděl v jeho dost odvážném pojetí. Hlavní hrdinka je totiž opakovaně napadena sexuálně, a to dost brutálně, a na dané téma se vede několik otevřených debat. Nejedná se tedy o "rodinný strašidelný film", tak jako třeba v tomto směru nezávadný Poltergeist. The Entity obsahuje několik velmi silných scén podkreslených jednoduchou, ale o to chytlavější hudbou, které tento snímek zařazují do TOP svého žánru. Škoda jen trochu nedotaženého konce, jinak bych šel do plných. Přesto fanouškům duchařských hororů nezbývá než vřele doporučit. ()

Danula13

Stará hororová klasika, z které přímo čiší 70-80 léta 20.století a nastupující nová hororová éra. Z dnešního pohledu diváka odkojeného klipovým střihem a neustálou akcí může snímek "The Entity" připadat trochu zdlouhavý a nudný, ale pamětníci (jako já) jistě ocení na tehdejší dobu výbornou horovou atmosféru a několik zajímavě originálních duchařských scén s nádechem erotična. ()

Forsberg11

Ďalšia uznávaná klasika, ktorá ma trochu minula, alebo aspoň som z nej nemal taký pôžitok aký som podľa referencií a hodnotení očakával. Vadila mi hlavne zbytočne prepálená stopáž (125 minút !!!), ktorú tvorcovia ani zďaleka nedokázali celú vyplniť tak, aby som sa dokonale vžil do deja a nenudil sa. Malo to byť minimálne o 30 minút kratšie a moja spokojnosť s filmom by bola nepriamoúmerne vyššia. Čo sa týka strachu, nedostavil sa, nebál som sa vôbec. Hrôzostrašná, nepríjemná bytosť na mňa takmer vôbec nepôsobila tak ako mala. Práve naopak, pri niektorých momentoch som sa pousmial, nie bál. Ale príbeh je to dobrý a ak sa takéto niečo skutočne niekedy niekde stalo, tak tým čo to prežili rozhodne nezávidím. Filmové spracovanie týchto zážitkov však mohlo byť o poznanie lepšie a to aj vzhľadom na rok výroby. 60 %! ()

bruceman7

Ze začátku jsem tomu moc nefandil, ale s postupujícím dějem mě mrazilo čím dál tím víc. A jestli se něco podobného skutečně stalo, to teda potěš koště. Navíc musím ocenit dobovou kvalitu. 7,5/10 ()

bari68

Najväčšou vadou tohto filmu bol prekvapivo hororový smer 80. rokov, ktorý výrazne ovplyvnil toto dielo.Práve po tejto stránke nebol film nijako strašidelný ani desivý....A to je u tohto žánru asi to najdôležitejšie. ()

Han22

Tak tohle byla trefa do černého. Mladá racionální matka třech dětí je uprostřed svého domu znásilněna duchem. A pak znovu a znovu a znovu. Do toho létají předměty, ženě nikdo nevěří, psychiatři ji berou za blázna a doktor, který ji léčí se ji celý film snaží přesvědčit, že vše je v její hlavě. Naštěstí se objevuje skupina parapsychologů, kteří jsou odhodláni ji opravdu pomoci. Celý film stojí na naprosto fantastickém výkonu Barbary Hersheyové, která svoji roli pojala jako strhující boj jedné obyčejné ženy o přežití a každou její emoci ji sežerete i s navijákem. Stejně jako její napětí, kdy přijde další útok. Díky ní a neméně skvělém Silverovi se z toho chvílemi stává výborné psychodrama, ale o hororové scény není nouze a navíc Barbara je kočka a při nahatých scénách i skvěle vypadá. Vytknout se nedá nic, snad až na konec, který nedopadl podle mého přání. Nicméně i tak zasloužených pět hvězdiček. ()

Holina

Nepříjemná podívaná, řekl bych, že Poltergeist je proti tomu čajíček (což ovšem není zas taková vizitka). Tvůrci dosahují nepříjemného mrazení v divákovi prostřednictvím protivných zvuků (každý příchod ducha provází lomozící cosi) a plíživé atmosféry. Klobouk dolů před představitelkou hlavní role, na ní je 90% úspěchu. Navíc: Jak udělali v roce 81 trik s těma prsama? Za zbytečně přemrštěnou stopáž a debilní závěr ovšem strhávám 2**. No a co? ()

Prochy38

O tomto filmu jsem se dočetl v časopisu Enigma. Už nevím, které to bylo číslo. Ale řešily se tam podobné případy. Tento film je opravdu založen na skutečných událostech, či spíše na skutečných VÝPOVĚDÍCH C. Moren. Dost mě zajímalo, jak se k tomu filmaři postaví. A upřímně? Jsem trochu zklamán. Protože jsem čekal těžké psycho. Ale tady se z toho vyklubalo celkem slabé hororové zpracování... První polovina filmu byla výborná. Fakt se mi líbila a dost mě i mrazilo. Ale ve chvíli, kdy na scénu přichází vědci a jejich přihlouplé teorie, film jde úplně do kytek... Škoda, téma to bylo více než dobré!! ()

Zombi

Hodně působivej duchařskej horor s hutnou atmosférou, konfrontace s duchem jsou dosti nepříjemné, ne jen nějaké poletování nábytku, libilo se mi zapojení parapsychologů a trochu vědečtější přístup. Myslím, že ve svém žánru se film může řadit ke špičce, škoda že je trochu v ústraní. ()

sona123

Čtvrtý druh, Paranormal Activity a teď i (nebo spíš předtím i) Bytost. Zde navíc souboj psychologů a parapsychologů, stejně jako konečné rozhodnutí diváka, k jakému vysvětlení se přikloní. Ale tak či onak, na místě hrdinky bych být nechtěla. Bytost je starý film, ale nenudí ani po téměř dvaceti letech. ()

Standic1

Zajímavá duchařina, které nabere vysoké tempo hned po prvních pár minutách. Postupné navštěvování a znásilňování matky je sice předvídatelné, ale stejně to má něco do sebe. Nechybí tu ani banda chytrých doktorů, kteří by neuznali možnost existenece entity ani kdyby je kopala do zadku a psycholog Sneiderman to svojí sladkou debilitou taky nezachraňuje a nechápu, že ho Carla nevzala do domu hned na začátku, aby jí uvěřil. Ale neee ona pozve první celý město a pan psycholog uvěří až na konci filmu. Lovení bytosti v závěrečných scénach byli asi nejhorší částí filmu a vlastně hlavně díky tomu ubírám 1*. Jinak musím říct, že na to z jakého roku je snímek, tak efekty jsou parádní a tahle duchařina se tak zařadí mezi ty nejlepší kousky ve svém duchařském žánru. ()

Blue.Shark

Tak tenhle horor jsem znenadání zastihl v televizi a už jsem se od něho do konce neodlepil. Nevím proč, ale tyhle starší kousky bez hektolitrů krve, střev a mozků, jsou mnohem děsivější, než moderní horory. Asi tomu také přispívá ta atmosféra osmdesátých let, která je pro takové horory jako dělaná (třeba takový vymítač ďábla). Je obecně známo, že člověk se nejvíce bojí neviděného a u tohohle filmu to platí dvojnásob...a možná to bude znít troufale, ale dovolil bych si Bytost přirovnat k Osvícení. Má tak nějak podobnou atmosféru a možná i hudební doprovod...no prostě parádní film i když do kvality Osvícení mu ještě něco chybí. ()

bolan

Žena znásilňovaná neviditelným nepřítelem je látka poměrně nedotčená. Na to, že to je staroba se zde nemusíme vypořádávat s lascívními potvorami a klišovitým humorem jenž nás v béčkových hororech okupovaly celá osmdesátá léta. Nepříliš známý psycho thiller, který mě velmi pozitivně překvapil. ()

Warhorr

Tak tohle tady snad ještě nebylo. Idylický život na kraji města se promění pro neúplnou rodinu v noční můru, obzvláště pro hlavní představitelku. A proč ? Je to jednoduchý. Jsou duchové co straší, pak ti co zabíjejí anebo třeba taky ti, kteří si potrpí na pohlavním styku. A že tenhle poltergeist je teda náruživý člen domácnosti. Scény, kdy je matka celá nahá na posteli, nemůže se hýbat a neviditelný Casper začne se svými choutky jako mačkání koz apod. jsou docela drsný. K tomu všemu jednotvárná depresivní hudba jako třešnička na dortu. Za mě rozhodně lepší než původní díly Poltergeistu. ()

warrenur

Opat raz som siahol po vyssie hodnotenej klasike a bol som sklamany. Je to sposobene hlavne starsim datumom vyroby, amaterskym herectvom a kinematografiou, ktora v tej dobe, az na svetle vynimky za vela nestala. Cim ale nechcem povedat, ze v tej dobe to nemohla byt pecka. Zvlast, ked to vyslo v dobe sexualnej revolucie, a tak naha Barbara Hershey atakovana sexuchtivym duchom mohla byt skutocne atraktivna. Ale myslienka je to rozhodne zaujimava a na tu dobu jedinecna. ()

Saur.us

Bezesporu kvalitní duchařská záležitost, které bohužel nejvíc škodí dlouhá a natahovaná stopáž ne vždy zaplněná správným způsobem. Krásná a nestydatá B. Hershey ale předvádí výborný výkon silné ženské postavy jak po vzoru E. Ripley. ()