Iluzionista, který si dal umělecké jméno Eisenheim se narodil jako syn truhláře. V dětství se potkal s kouzelníkem, který ho naučil pár triků a ovlivnil tím jeho celý život. Jako mladý chlapec se seznámil s vévodkyní Sophií a zamilovali se do sebe. Vzhledem k rozdílnému původu obou mladých lidí, nebylo jejich lásce přáno a Eisenheim utekl z domova, aby si zachránil život. Asi po patnácti letech, kdy se živil jako velmi úspěšný iluzionista se vrací z cest po světě do Vídně. O jeho představení je velký zájem a jednoho večera se dostaví i korunní princ Leopold se svou snoubenkou Sophie von Teschen. Sophie se přihlásí jako dobrovolnice a vystoupí na pódium k Eisenheimovi. Později se dozvídá, že princ Leopold se ke svým přítelkyním nechová zrovna džentlmensky a je říká se, že jednu z nich dokonce zabil. Nicméně představení prince natolik zaujalo, že pozval Eisenheima, aby vystoupil na jeho soukromém večírku. Eisenheimovi se nelíbí princovo chování a tak ho veřejně poníží. Samozřejmě tak chytrým způsobem, že to není přímo napadnutelné. Princ se přesto urazí a podnikne vše pro to, aby Eisenheimovi byla další představení ve Vídni zakázána. Sophie a Eisenheim se setkají a Eisenheim ji žádá, aby s ním odešla. To se Sophie z obavy před Leopoldovou pomstou bojí udělat a prozradí, že Leopold plánuje puč proti svému otci císaři Franzi Josefovi I. Přestože má obavy, rozhodne se Sophie ukončit vztah s Leopoldem. Princ není zvyklý na odpor a hrozně reaguje velmi nepřiměřeně. Po pár dnech je vévodkyně nalezena mrtvá. Je očividné, že se jedná o vraždu. Princ je v podezření, ale chybí důkazy a navíc se k vraždě přizná jiný muž. Eisenheim je ze smrti Sophie zoufalý. Kupuje divadlo a zde vyvolá duchy zemřelých a také ducha Sophie. Na jedno z představení dorazí v přestrojení i Leopold a Sophiin duch řekne, že její vrah je mezi diváky a přitom ve vězení je muž, který se k její vraždě přiznal. Představení Leopolda velmi rozruší a tlačí na policejního inspektora Uhla, aby Eisenheima zatkl za podvod, ale Eisenheim se z obvinění dostane protože  se veřejně přizná k tomu, že se jednalo pouze o iluzi, nešlo o skutečné duše zemřelých. Je propuštěn, ale Uhl ho varuje, pokud bude s tímto představením pokračovat, vězení už neujde. Eisenheim však znovu vyvolá ducha Sophie a pak k úžasu všech přítomných zmizí. Jako by se rozplynul... (TV Prima)

Lyžař

Hodně často se vracím k tomuto snímku o kouzelníkovi, který za "starých" časů dokázal vyhnat policii ze svých úkrytů. Jeho dokonalé kousky jsou vzrušující, ten závěrečný však film pomůže vygradovat do vesmírných rozměrů. Myslím, že každý, kdo někdy zkoušel kouzlit a něco se mu i povedlo, tento filmek bude sledovat s velkou chutí. Edward Norton mě opět mile překvapil. ()

Olík

I takhle jde pojmout romantické drama – žádné srdceryvné scény, ale mystika vykukující z kouzelníkova klobouku. Časté srovnání na ČSFD s podobným filmem z téhož roku Dokonalý trik, bych vyhlásil jako remízu a nechal bych se příjemně unášet českými lokacemi a profesionálními hereckými výkony ústřední čtveřice. ()

boul

někomu to nedalo nic, někomu se to nelíbí ale pro mě je to skvěle natočený historický film s českým prostředím a hereckým obsazením. skvělý příběh + dobrý konec! jedině 5 * ()

jura-roy

Norton mě možná oklamal, ale líbilo se mi to. Kouzla mám rád a pokud se k nim připlete i Jessica Biel tak je to na 4 hvězdy. ()

Fawkes

Opět jeden z filmů, který mě dostal. Stará Vídeň, triky iluzionisty na té nejvyšší úrovni a milostný příběh plný mysterie, který byl záhadný až do poslední minuty. Každý kdo tento film uvidí poprvé, bude jistě na konci překvapen jako já.Trik s pomerančovníkem mi zůstane dlouho záhadou, naopak nevím jestli je skutečně možné přivolat na jevišti ducha, nebo je to jen fantazie scénáristy. Přesto jsem valil oči a na konci jsem byl plný dojmů. (95%) ()

Ukubumbahoo

Ne, ne všichni dosavadní i začínající iluzionisté si mohou oddychnout. Tento trik jste přeci probírali hned ve vaší první kouzelnické knize: Iluze pro každého blba, kapitola: Tudy cesta nevede. ()

Iwiiik

Ani hezké kostýmy, fotogenické prostředí a vyvážená hudební kompozice, nedokázaly vynahradit snímku předvídatelný, patetický scénář a mizerné herecké výkony. I když se Iluzionista snaží tvářit ambiciozně, není ničím jiným, než vysokorozpočtovým béčkem, reprezentujícím klasický, americký filmový konzum. Ve srovnání s jeho "kouzelnickým kolegou", snímkem The Prestige Christophera Nolana, vyznívá Burgerův kus dosti chabě.. ()

Destinytte

Těšila jsem se, až konečně uvidím toho opěvovaného Iluzionistu. A výsledek? Jeden z těch průměrných filmů, co se snaží zaujmout nějakými "čáry máry". ()

Wewerush

Trik je ve filmu vždy dvojí, ten který se odehrává v příběhu a samotný trik filmových prostředků. Stejně jako Edward Norton i filmová kamera, režie, střih, nasvícení a další vytvářejí iluzy reality, která je často k nerozeznání od skutečnosti. Filmy jako tento diváky oslňují právě tím, jak s nimy manipulují. Velice povedený film, který se ještě odehrává v místech, kudy chodím každým dnem. 5/5 ! ()

klar3

Abych byla upřímná, od tohoto filmu jsem čekala mnohem víc. Dějová linie je poměrně slibná, ale zpracování pokulhává. Ani jeden z herců (potažmo hlavním hrdinou) mě svým výkonem nedokázal přesvědčit. To bylo asi tím důvodem, proč jsem se po chvilce začala strašně nudit. I tak se v Iluzionistovi dá najít pár podařených a napínavých scén, za které také uděluji dvě hvězdičky. ()

Ombak▼Penari

Takové docela pěkné pokoukání. Norton mi sem teda absolutně neseděl (asi jako by tam hrál verbal) a to ho jinak mám opravdu rád. Musel jsem také chca nechca porovnávat s Dokonalým trikem, ale proti tomu je Iluzionista fakt jen příjemná pseudohistorická báchorka s tajemstvím, na kterou se dobře dívá a spokojeně se to slupne a jde se spát. Líbilo se mi to a třeba si film budu i pamatovat. ()

Evander

Iluzionista se mi celkově docela líbil a i přes dílčí výhrady mě zaujal mnohem více, než Dokonalý trik, se kterým je zde hojně srovnávám. Tímto tvrzením jdu jistě proti proudu, nicméně si za ním stojím. Druhou věcí, která mě na Iluzionistovi velice zaujala je herecký výkon jednoho z mých oblíbenců, Edwarda Nortona. Horší výkon zatím nepodal v žádném snímku, který jsem měl tu čest vidět. Připisuji to sice scénáři, nicméně i tak pohled na iluzionistu Eisenheima často zamrzí. 75% ()

Rockerman

Mám slabost pro tento typ filmů, kde se kouzla a čáry nedají jen tak lehce vysvětlit. Proto mám rád třeba Now you see me nebo Dokonalý trik. Nebývá v nich totiž nouze o různá překvapení nebo dějové zvraty. Nejinak je to i u Iluzionisty, u kterého jsem se výborně bavil a tak mávám rukou nad některými vadami a dávám za 5*. ()

salamandrr

Výborný snímek nezaměnitelného a skvělého herce edwarda Nortona.Tento film má velmi působivý příběh,téměř dokonalou kameru a strhující herecké výkony...co víc chtít? ()

vlkzbeskyd

Pěkné, poutavé, vtahující do děje... ale Éda Nortonů do toho nedal úplně všechno (působil trošičku svázaně...asi ta bradka...) ..ale možná jsem dost namlsaný z jeho předešlé tvorby (Kult,Klub) ()

Yomega

Příšerná slátanina. Na konci jsem jen čekal, že na zelené louce bude místo hnědého koně fialová kráva Milka. Ale Rufus Sewell byl jako jeden z mála velmy dobrý. ()

Filmárik

Bez ohľadu na to ktorý z filmov vznikol skôr,Iluzionista je minimálne o dve triedy horší než Prestige.Chýba mu hlavne ono úžasné čaro tajomnosti a neznáma postupne gradujúce zisťovaním pravdy a vzrastajúcim napätím.Nieže by bol Iluzionista vyslovene kravina, ale je to skôr dvojhodinová exkurzia historickou Prahou s takými neskutočnými filtrami za ktoré by sa nemusel hanbiť ani Limonádový Joe. ()

Blaogranas

Je to spíše 4,5 *. V porovnání s Dokonalým trikem zde děj trochu pokulhává, ale kvalitní herecké výkony (zvláště Paula Giamattiho) a příjemná hudba vám nedovolí se nudit. A určitě to není film pouze na jedno podívání. ()

PF 2014

PF 2014