Teď se nedívej

• Velká Británie Don't Look Now (více)
TV spot
Mysteriózní / Thriller / Horor / Psychologický
Velká Británie / Itálie, 1973, 110 min

Vizuálně bohatá adaptace zlověstného příběhu Daphne du Maurier o zlé předtuše. Režisér Roeg využívá expresivního potenciálu italských Benátek a jeho jedinečný střih, fragmentarizující časoprostorové kontinuum, vytváří neopakovatelně zlověstný pocit. Na začátku tohoto mistrovského psychologického hororu potká šťastné manželství Laury a Johna (Julie Christie a Donald Sutherland) noční můra všech rodičů, tragické úmrtí dcerky. Johna, který tragédii instinktivně vycítil, pronásledují výčitky, že jí nedokázal zabránit. Manželé odjíždějí do Benátek, kde potkají sesterskou dvojici starších, výstředních Angličanek. Jedna z nich, slepá jasnovidka, tvrdí, že vidí jejich dcerku... Film se proslavil i odvážnou erotickou scénou mezi Laurou a Johnem. Legenda praví, že návštěvníci pracovních projekcí projevovali velký zájem o záběry právě z této scény. (oficiální text distributora)

Rodriguez

Slušela by tomu o 20minut menší stopáž a pak by bylo hodnocení daleko lepší. Jinak příběh i atmosféra vynikající. 55% ()

cariada

Z mého pohledu poměrně zdlouhavá nuda. Příklad toho jak se v Evropě 70.let točí horory. Jenže to bylo spíš víc psycho,horor, na který musíte mít náladu a tu já jaksi neměl. Nebýt celkem slušné depresivní atmosféry a poměrně zdařilých hereckých výkonů, zvlášť postava Laury (která je moc hezká), není se na co moc koukat. ()

MrPierc

Čekání na katastrofu! Stále přemýšlíte, kdo za tím vězí. O jaké spiknutí se jedná. Minulost s budoucností, výstrahy. Jako divák jsem stále balancoval mezi nervozitou a napětím. Kdy to přijde? Myslel jsem si, že viník je jasný a prásk. Všechno je jinak a konec změní zcela perspektivu. Dlouho jsem se necítil tak nekomfortně. Neutěšené Benátky, zima, hnusné sestry. Pocit nejistoty, všichni se chovají podezřele, civilní hraní - film vleze za nehty a špiní a špiní. ()

dubinak

Tady jsem vlastně za celou dobu stopáže moc nepochopila, na co se to vůbec dívám. Ten příběh byl tak prapodivně napsaný a nedotažený, že jsem nebyla s to nalézt tam nějakou přidanou hodnotu a pořád si spíš jen všímala, jaké pocity ve mně ta neurčitá nejistota vyvolává. Hororem bych to nenazvala ani zdaleka, spíš jen takové mysteriózní drama a i s tím mysterióznem bych byla opatrná. Jedna hvězda by šla určitě za atmosféru, druhá za prostředí, které tu atmosféru navozuje. Dál ale nejsem schopná vychválit víc, protože mi tento snímek opravdu nic nedal a vadilo mi, že nenabídl jedinou zapamatovatelnou zajímavou scénu nebo zvrat a pořád jen tak kroužil kolem horké kaše. Hodně těžký film k popsání, ale dost mi tam toho chybělo. ()

zette

Na filmu nejvice ocenim strih, pak atmosferu. Ted se nedivej ma nekolik silnych momentu, na ty si ale divak musi pockat a prokousat se tak spoustou zbytecnych a nudnych pasazi. Julii Christie ve sve dobe povazuji za jednu z nejhezcich herecek, delsi vlasy ci paruka (?!) ji ale moc nesedla. Po precteni obsahu jsem cekal vetsi filmovy zazitek. ()

forsythia

V sedmdesátých letech jsem se narodila a už asi chápu, proč mám takové sklony k depresím. V Benátkách jsem nikdy nebyla a díky tomuhle filmu se tam ani nijak zvlášť netoužím podívat. Kdo ví, jestli bych se nějakou divnou časoprostorovou dírou nepropadla do té sedmdesátkové ponuré atmosféry. Pár skvělých okamžiků na začátku a na konci filmu a to mezi tím mě až tak nevzalo. Asi jsem pořád čekala, že ten film bude ještě divnější, než byl. ()

StanislachKo

Opäť nemôžem byť objektívny... Napriek až mrazivej chémií medzi ústrednou dvojicou (erotickú scénu popretkávanú prestrihmi na idylicky fungujúcu rodinku chystajúcu sa na spoločenskú udalosť považujem za priam revolučnú!), časovo nelineárne flashbacky a ešte k tomu melacholická hudba, kde by ju človek čakal najmenej. Toto sú geniálne atribúty, ktoré vo mne vzbudzujú pocit, že som pozeral na akúsi kuchárku (nie len) hororových filmov. Cítim, že moje hodnotenie pôjde vyššie, ale bezprostredne po vzhliadnutí mi príde, že tento žáner a ja sme si asi fakt cudzí... ()

Courtemanche

Mysteriózní filmy moc nemusím. Ale Donalda Sutherlanda ano. Ne jen on přidával potřebnou kvalitu, jsou tady i jiné postavy a tvůrci vyprávění tohoto příběhu zvládli hodně zajímavě. Nenápadný ale originální film. 4/5 ()

andrii

Zimní Benátky se stávají azylem k vymýcení trýznivosti, lékem k obrození slzavé duše manželské dvojice. Benátky v ledové "krustě" probouzejí tóny melancholického chrámového obřadu, benátské uličky pulsují bloudivou těsností, sžíravou "slunností," matoucím rozpoložením. Mrazivá pochmurnost halí onu krásu městečka gondol v záblescích akcentu vizuálních prostřihů reminiscence, spletité reality, přeludů, záchvěvů predikce budoucnosti. Jasnozřivé svědectví vzkazu ze záhrobí záhadné slepé ženštiny - sudičky přináší neklid, strach před nehmatatelným nebezpečím, tragickou předtuchou. Symbol červené svítí jako pečeť, odkaz, varovná výstraha před "poselstvím" zla. Vizuální dialog ještě více prohlubuje přízrak mysteriózního pohlcení. Zlo zčistajasna zákeřně udeří, ukryté pod červenou pelerínou. Prolog přeludu "Červené karkulky" splývá s pojítky vizuálně fragmentujících výbojů epilogu - kontrast vidiny vlastní krve cestou k osudové smrti v Benátkách. ()

Cushing

Smrt v Benátkách II :-) Horor, který se ani tak netváří, ukolébá a pak vám to dá sežrat. Brr. Roeg je zvláštní mistr a umí se zažrat pod kůži. Smutek, neštěstí, past, do které si, vlastně dobrovolně, vlezete sami. Poselství až bergmanovské -- kdo příliš truchlí, sám bude brzy oplakán. ()

danoo

Ľahko mysteriózny thriller - jeho obsah by sa dal jednoducho vystihnúť slovným spojením . s m r ť . v . B e n á t k a c h . - zaujme neobvyklým vizuálnym štýlom, ktorý sa stal štandartom. ()

Kalidor_

Celý film byl sice takový chvíli mrazivý chvíli nudný, ale pro mě nezapomenutelný začátek a šokující konec to zvedly na 4*. ()

klima777

Chci prohlásit toto filmové řízení za zmatečné!------- Nevím, kolik drog do sebe zainteresovaní nacpali, ale je fakt, že se odvážili do teritorií nečistých a zatracených, a přece se vrátili bez úhony.------- Velmi intenzivní a fyzicky bolestivé umění pro umění. ()

jefff

Předloha od Murierové je geniální. Atmosféra je tu naprosto dokonale vykreslena. O filmu se to říct bohužel nedá. Má trhliny, občas podivný střih i zbytečné scény roztřišťující atmosféru. Možná mohl být i o takových deset minut klidně kratší. Nadruhou stranu není lehké takto vyjímečná literární díla přepsat na filmové plátno a Teď se nedívej je jedno z těch lepších zpracování. ()

vitekpe

Dobry film, ktery docela svizne utika, dobre herecke vykony, podivnost, prolinacky a strihy udrzuji divaka v pozornosti. Slavna sexualni neni zas tak divoka, jak by clovek cekal. Zaver filmu je jak z nejakeho gialla. ;) ()

Edgar Wright chystá psychologický horor

Edgar Wright chystá psychologický horor

24.01.2019

Britský režisér Edgar Wright (Baby Driver, Jednotka příliš rychlého nasazení) čerstvě prozradil detaily o svém příštím filmu. Tím by měl být psychologický thriller/horor odehrávající se v Londýně,… (více)

Teď se nedívej!

Teď se nedívej!

30.06.2005

Paramount Pictures chystají remake úspěšného snímku režiséra Nicolase Roega z roku 1973, TEĎ SE NEDÍVEJ. V něm si Donald Sutherland a Julie Christie zahráli partnerskou dvojici, která se vydá do… (více)