Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil

Sin City: Ženská, pre ktorú by som vraždil

Sin City: A Dame to Kill For

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2014, 103 min

Vizuální pecka a dech berouce zpracovaný komiks, možné lépe řečeno doslovně převedený na plátno, jenž vyprávěl několik stejně dobrých a poutavých příběhů naráz, to bylo přesně první Sin City. Hříšné město po devíti letech zůstalo, bohužel většina ostatního ne. Druhé pokračování je netradičně sequelem i prequelem zároveň, záleží, jaký příběh se zrovna vypráví, ale kvalitně se těm původním vyrovná jen jeden. Jemu bezkonkurečně kraluje neuvěřitelně sexy Eva Green, nestydatě pak krade všechny sympatie pro sebe, bez ohledu jestli je její postava kladná nebo záporná, ani bouchač Marv nemá moc šancí s tím něco dělat. Ještě menší změnou, než herecká parta, prošlo výtvarné pojetí, no vlastně žádnou. Odstíny černé, bílé, rudé, s občasnými záblesky jiných barev (zrzavé vlasy či zelené oči) pořád lahodí oku, jenže na pozadí onoho nepříliš zajímavého děje začnou komiksové obrázky s bublinami nudit, ani koketování filmu se stylem noir příliš nepřidá. Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil, jednoduše přišlo příliš pozdě a určitě mohlo více čerpat z původních prací Franka Millera, místo nově napsaných příběhů. Pro fanoušky jedničky bylo čekání příliš dlouhé, nemluvě o strachu příchodu dalšího Spirita, což potvrzují i výdělky ze zámoří. Raději tedy dali přednost pokrčování 300: Vzestup říše nebo Strážcům - Watchmen, není se čemu divit. Robert Rodriguez měl buď zkusit něco nového, posunout tenhle specifický styl ještě dál nebo se více zaměřit na postavy a samotný děj, avšak nejlépe by udělal, kdyby již kultovní Město hříchu nechal spát, i když z pozice velkého fanouška jedničky se mi to píše těžko. 50%(8.9.2014)

Tu čtvrtou hvězdičku musím dát a všichni, kdo ji přidávali také, už určitě budou vědět proč:) Miss Eva Green. Ona je prostě úžasná. Dokonalá a nebezpečná Femme Fatale. Scény s ní jsou pastva pro oči. Ty její havraní vlasy, hypnotické oči, nádherné křivky a bujné poprsí... ach jo, vypadat tak jako ona:) Záporné role jsou jí jako šité na míru a dokáže v nich být démonická, tvrdá a téměř neporazitelná. Další dámou v pořadí je Rosario Dawson. Tato dáma má nezaměnitelný sex-appeal a přitom pořád působí jako správná ženská. Obsahově i scénáristicky je na tom toto pokračování docela slušně, i když zase na druhou stranu těžko říct, co by z příběhu zůstalo, nebýt Avy Lord a drsných holek ze Starého města. Jinak je zajímavé sledovat ten vypucovaný, temný, noirovský vizuál, když zjistíte, že se všechny scény natáčely před zeleným plátnem:) "Bohyně nemá milence, bohyně dělá z mužů otroky. V mžiku ti nahlédne do hlubin duše a promění se podle tvých nejtajnějších přání."(4.10.2015)

Dvakrát totéž není vždy totéž. Rourkovi ta plastelína na držce nadělala protentokrát spíše imbecilní výraz, Grýnová je asi ráda, že není v barvě, páč stínohra jí docela svědčí (zatímco nyní může ještě ukazovat různé tělesné součástky, které jsem doposud neznal, a to pohříchu nejen u ní, bez uzardění, tak za deset - patnáct let skrzevá koketérii s černobílou materií zajisté ovládne laternu magiku), a ostatní mi též chvilkami srali. Dalo se. Ovšem nemuselo to být.(4.3.2015)

• Malarkey

Vlastně se nic moc od předchozího dílu nezměnilo. A to i přesto, že uběhlo devět let od prvního dílu. Opět je svět Sin City brutální, nepříjemný. No vysloveně k blití. Také se kolem něj točí jenom samý nařezaný lidi a polonahý krásky. Plátnem prosakuje na kila šedivé krve a sem tam se objeví nějaký ten lepší moment, který ale celý film stejně tak, jako jeho první díl, nezachrání. Třeba musím říct, že se mně moc líbila postava Joshe Brolina. Líbil se mi ten jeho cynický přístup ke všemu, který mi ve filmech hrozně chybí. Eva Green tu ale třeba zahrála tak, že už mě to trošku přestává bavit. Ona je všude stejná. Drsná, zlá, nepříjemná. Mám ji jako herečku moc rád, ale čeho je moc, toho je příliš. No a Bruce Willis? Vysvětlete mi prosím někdo, proč se tam vůbec objevil? Vždyť to nedávalo žádnej smysl. Je mimo celej příběh, najednou přijde, něco pronese a zase de do prdele. Asi jenom na efekt, ostatně jako celej film.(27.8.2015)

|| Scenár: Frank Miller | Hudba: Robert Rodriguez | Distribúcia: Dimension Films | Štúdio: Troublemaker Studios, Aldamisa Entertainment, Miramax Films, Demarest Films, Solipsist Films | Rozpočet: 65 miliónov $ | Tržby: 31,6 miliónov $ (29.9.14) || Film, ktorý ma zo začiatku neuveriteľne pohltil, no ku koncu nechal úplne prázdnym. Neviem, či to bolo tým Jamesonom u vchodu, ktorý ma naladil (díky:), každopádne druhú pólku filmu ma už neovplyvňoval. Vizuálne ešte stále podmanivé, ale už raz videné, a obsahovo síce dobre rozohraté, ale bez akejkoľvek nadstavby k výnimočnu. Eva Green sa definitívne zapísala do top5 (upravujem, top3) filmových štetiek hollywoodu. Naopak, Gordon-Levitt herecky najzaújimavejší, akurát škoda občasného nelogického chovania jeho postavy. Tým ale trpela väčšina postáv, tak isto, ako aj absenciou fyzických zákonov. Ale to zas ku komixu patrí. Ps: Je zaujímavé, že to bude pravdepodobne finančný prepadák. 60% | Cinestar Anděl Praha, 3.9.2014 |(3.9.2014)