Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil

Sin City: Ženská, pre ktorú by som vraždil

• Nizozemsko

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2014, 103 min

Tak stejné, a přesto tak jiné... Pokud se (podobně jako moje maličkost) řadíte ke skupině, kterou první "Sin City" nadchlo, pak neváhejte s hurá do kina - litovat s největší pravděpodobností nebudete. Film je opět černobílý (s několika dobře zvolenými barevnými výjimkami, samozřejmě), opět ho tvoří 3 vzájemně se prolínající příběhy, opět nechybí skvělé monology, brutální scény, ani vybraná mluva. Je tu zkrátka vše, co udělalo z devět let starého "Sin City" jednu z nejlepších a nejoceňovanějších komiksových adaptací vůbec. Nejprve jsem byla lehce zklamaná, že se z prvního dílu nevrátilo více postav, nicméně vzhledem k tomu, že se některé příběhy odehrávají před a jiné po "Sin City (2005)", se dá jejich absence - alespoň, co se děje týče - logicky vysvětlit, a tudíž i omluvit. Co se ovšem logicky vysvětlit nedá, je Marv a jeho fyzická koexistence hned v několika odlišných časových liniích. Nicméně kromě této Marvovy "komiksovosti", výše zmiňované absence některých postav / výměny některých herců a místy až nečekané předvídatelnosti (asi největší kámen úrazu), ale nemám, co bych vytkla. No, možná snad... Zatímco finále s Joshem Hartnetem působilo jako třešnička na už tak dokonale vypadajícím dortu, finále s Jessicou Albou onu pomyslnou třešničku postrádá. Ale i tak se třetímu dílu rozhodně nebráním.;-)(22.9.2014)

Ono se vlastně oproti jedničce moc nezměnilo. Pár postav se opětovně připomíná, černobíle laděný svět Sin City vypadá stále jak vystřižený ze stránek časopisu (k nerdovské dokonalosti by možná stačilo jen dokreslit komiksové bubliny, ale jsme ve filmu, kde postavy mají to štěstí, že jim hlasivky slouží) a tři samostatné příběhy se nám dělí a zase proplétají. Jenže .. tentokrát tomu nějak chybí jednoduchost, přímočarost. Hlavní prostor dostává jen vyprávění o Dwightovi a Avě, až na to se, snad i zbytečně, nabaluje story o gamblerovi Johhnym vyhrávajícím, ovšem prohrávajícím zároveň, protože tohle sousto je prostě až moc velké. Stejně tak Nancyna touha pomstít se tu jede jen po jakési vedlejší koleji, snad aby byla stopáž o něco delší (což mi po těch třech vypitých koktejlech s Jamesonem - ještě jednou díky, Kamile - neudělalo tak moc radost : )(4.9.2014)

Vyleštěnej stylizovanej vizuál, typickej grindhouse-post-retro feeling jaký můžu, ale co do obsahu to bída. Jinak ale až příliš nastavované, předvídatelné, nelogické, bez hlubší myšlenky, mraky postav které jak rychle přijdou tak rychle odejdou a za chvíli tu máte konec, kterej nikterak nepřekvapí natož aby jakkoliv ohromil. Sexy buchty, kurvičky, sexistické narážky a provokace, naleštěný fára (Mustang tuším rok '65 lahůdka, ak se hrabou ty dnešní moderní atrapy!), luxusní rezidence a interiéry, brutální násilí, moře komiksové krve, a trochu zábavy (zasmál jsem se tak 3x), a to je tak vše, v celku nic ohromujícího, film na který asi lehce zapomenete na jedničku to nemá a stejně tak ani ne, na dva starší ('07) grindhouse flicky Tarantino & Rodriguez u kterých jsem se bavil daleko víc. Takže nakonec celkem zklamání, moje očekávaní byli daleko vyšší! Z filmu jsem si odnesl další potvrzení v tom, jaký jsou baby (především pak ty atraktivní) mrchy (obratný manipulátorky a citové vyděračky) a že je lepší si "některé" asi držet od těla a nemyslet jen tím dole, ale prsatá Eva by každopádně stála za hřích jako, ale pak raději zastřelit!:-)(3.9.2014)

Brolin postrádá charisma Owena a ani ty pěkné trojky to nezvýší na čtyři. Polovinu stopáže zabírá manipulativní mrcha Ava, jejíž příběh je šablonovitý a bez překvapení. Hojně prezentovaná prsa Evy Green jistě nejednoho muže potěší, ale její přednosti jsou na plátně tak často a zřetelně, že vymizí jakákoliv aura tajemství a prostor pro fantazii. Dvojka je bohužel jen šedým odstínem vynikající jedničky a postrádá silné scény nebo nápaditou akci. A co humor a chytlavé repliky? Zapamatováníhodných hlášek je ve filmu pohříchu málo, a to vzhledem k pestrému hereckému ansámblu a jejich postavám obzvlášť mrzí. Vždyť v jakém jiném filmu kroutí J. Alba zadnicí tak, až jí málem pánev vyletí z kloubů, vkusně oblečená (!) Lady Gaga dává zmlácenému Gordonu-Levittovi dolar, nebo M. Rourke vytrhává nepříteli oko, jako kdyby to byla pampeliška? 65 %. [CSFD projekce, 2D](3.9.2014)

Dvakrát totéž není vždy totéž. Rourkovi ta plastelína na držce nadělala protentokrát spíše imbecilní výraz, Grýnová je asi ráda, že není v barvě, páč stínohra jí docela svědčí (zatímco nyní může ještě ukazovat různé tělesné součástky, které jsem doposud neznal, a to pohříchu nejen u ní, bez uzardění, tak za deset - patnáct let skrzevá koketérii s černobílou materií zajisté ovládne laternu magiku), a ostatní mi též chvilkami srali. Dalo se. Ovšem nemuselo to být.(4.3.2015)

• - Celosvětová premiéra proběhla 19. srpna 2014 v Los Angeles. (Varan)

• - Vzhledem k tomu, že natáčení nezačalo dalších několik let, až během Comic Conu 2011 v San Diegu Rodriguez oznámil, že scénář pro Sin City 2 je téměř kompletní a mělo by se začít natáčet před koncem roku 2012. Rodriguez řekl, že Sin City 2 bude kompromisem mezi Dámou, pro kterou se zabíjí a dalšími příběhy ze Sin City, které Miller napsal přímo pro film, z nichž by se jeden měl jmenovat The Long, Bad Night. (NinadeL)

• - Když Nancy (Jessica Alba) mluví k duchovi Hartigana (Bruce Willis), zmiňuje, že se zabil tím, že si strčil pistoli do pusy. Na konci jejího příběhu v prvním filmu Sin City - město hříchu (2005) je však jasně vidět, že Bruce Willis alias Hartigan si pistolí namíří na čelo a zmáčkne spoušť. (Kam3L)