Dobrou noc a hodně štěstí

• USA Good Night, and Good Luck. (více)

Černobílý film George Clooneyho je rekonstrukcí sporu komentátora zpravodajství stanice CBS Edwarda Murrowa se senátorem Josephem McCarthym. Jejich konfrontace se odehrávaly přímo v živém vysílání. McCarthy stál v 50. letech v čele senátního výboru, který vyšetřoval občany podezřelé ze spolupráce s komunisty. Práce výboru se ve skutečnosti rovnala honu na čarodějnice. Kampaň senátora McCarthyho v nejmrazivějších letech studené války lze přirovnat k politickým procesům ve východním bloku ve stejné době, i když postihy v případě USA nebyly naštěstí tak tvrdé. Nespravedlivé obvinění přesto zničilo řadě lidí život nebo kariéru. Právě televizní zpravodajství o těchto kauzách pomohlo pronásledování zastavit. Film dosud získal 5 ocenění na MFF v Benátkách 2005, dále cenu pro nejlepší mimoevropský film v při udílení Evropských filmových cen 2005 a má také 3 nominace na Zlatý Glóbus v hlavních kategoriích. (oficiální text distributora)

dwbmb

"Pro neamerického diváka (zvláště mladšího) bude tenhle film asi pouze "černobílá nuda"" napsal golfista a defacto se trefil i do mě. Jen jsem prostě nějak nepochopil chování a způsob uvažování některých postav, stejně jako se mi dnes zdá nepochopitelná a bezdůvodná americká rasová segregace. Film se mi líbil, přestože se mi zdál nereální a absurdní. To ale spíš hovoří o znázorněné době, než o ztvárnění filmu. ()

J.e.r.e.c

Přestože jde o jiné téma, můžu v podstatě zkopírovat svůj komentář k duelu Frost/Nixon, a to včetně hodnocení. Vynikající drama, kde veškeré napětí a tlak vytvářejí dialogy … a víc toho ani není potřeba. Samozřejmě se hodí, když víte, kdo byl senátor McCarthy, ale jinak mě to vtáhlo do děje i bez hlubších znalostí tehdejších poměrů. Davida Strathairna jsem vůbec neznal, ale on nejenže se v záplavě hvězdných kolegů neztratil, on jim dokonce vládne. Jeho závěrečný projev je skoro na slzy. 85 % ()

Pai-Mei

Štáb zrejme musel ísť po dokončení filmu na detoxikačnú kúru pretože toľko cigariet, koľko David Strathairn vo filme vyfajčil by zabilo aj slona. Clooneymu sa tento experiment velmi vydaril. Štýlom prevedenia mi film pripomína takisto čiarnobielu a tiež skvelú snímku Fail Safe. David Strathairn zahral na jednotku a to nehovorím o tom, že tak brutálny scenár by som sa teda učiť nechcel. ()

nula87

Mistrovská filmařina, skvělá dobová atmosféra vykreslující americký "hon na čarodějnice" v 50. letech. ()

B.Jay

Vskutku povedené retro 50. let, které ovšem cílí na diváka alespoň ždibec obeznámeného se situací dané doby - šílenství vyvoláné senátorem McCarthym a následným honem na čarodějnice. Obávám se tedy, že pro člověka neznalého se snímek stane jen snůžkou (s odpuštěním) politických keců. I kdyby tomu tak bylo, myslým, že film stojí za shlédnutí už jenom kvůli režii, za kterou nestál nikdo jiný než sám George Clooney - a že mu to panečku šlo. Zajímavost na závěr. Clooney kvůli své roli přibral 15 kg - tomu se říká přínášet oběti :) ()

Humprt Pum

Dobrý film, který dává nahlédnout do zajímacé kapitoly americké historie. Velmi pěkný výkon podal David Strathairn, ostatní dělali křoví. Filmu ale chybí gradace a napětí. Pomalu se veze kupředu a člověk se dívá jen aby se dozvěděl, jak to tehdy vlastně dopadlo. To by ale v tomto stylu určitě šlo i za 20 minut. Anebo za 3 hodiny v dobrém dokumetárním filmu. ()

tygr!

Skvěle nasnímané, neuvěřitelně autentické a skvěle zahrané, bohužel ale také poněkud chladné a akademicky nevzrušivé drama o boji CBS s McCarthym. Clooneyho facka Bushově administrativě a připosranosti nebo zkorumpovanosti komerčních televizí. Vlastně mi ten film přišel nejdřív takový donkichotsky utopický a naivně angažovaný, ale pak mne napadlo, že když to takhle vidím, že bych se spíš než nad filmem měl zamyslet sám nad sebou... ()

Plague.

Clooney točí co se týče formy velice kvalitní filmy, problém je, že pro mne je obsah příliš řídký nebo nudný :( ()

lektvar

No a čo, čakala som Hollywood. Ostrejšie výmeny názorov, vačšie výpady na CBS zvonka, proste to typické americké klišé na úkor histórie. Toto je hodnotenie, čisto stavby filmu. Je to dvojhodinová chvíľka spravodajskej poézie 50tych rokov. Na drámu príliš nedramatické, na dokument primálo faktografické, na komorný film priveľa bezúčelových postáv neposúvajúcich dej (a to Robert Downey Jr. je moj obľúbenec) a na film ako taký je scenár príliš rozhlasový (aj keď fantasticky rozhlasový). Inak bravúrna kamera, aj herecké výkony, na to, že som o téme nevedela nič, je to v celku prehľadné a tá hodina a pol sa odsypala tak rýchlo, že vzhľadom na fakt, že sa tam nič extra dramatické neudialo, čakáte ďalšiu hodinu a pol. A bez problémov by som si ju pozrela. Ono aj tento film si kedykoľvek pozriem, len aby som nemusela pozerať another bulshit on TV. :) Ale nostalgia z úpadku kvality vysielania televízií ma nedonúti dať o hviezdičku naviac. ()

jack_scott

Vynikající „dokument“, který je skutečně spíše dokumentem než čímkoliv jiným. Autenticita snímku je neskutečná- režie, herecké výkony, výprava…prostě vynikající. Chápu že téma osloví málokoho….což ale není problém snímku,ale diváka. Kdo prostě nemá zájem to vidět, či to viděl aniž by v tématu nebyl nějak angažovaný, ten asi dá nižší hodnocení. To je pochopitelné, ale to svědčí o divákovi, a jeho hodnocení pak není obrazem filmu,ale jeho. Uděluji absolutní hodnocení ***** - v rámci žánru „hraných dokumentů“ pak 100%, protože skutečně není co vytknout. ()

djPeťál

Snímek vedený skvělou Clooneyho režií a výtečným výkonem Davida Strathairna v hlavní roli, o kvalitě zbytku zde přítomného hereckého ansámblu ani nemluvě. Okolnost mimo samotný film, která mě ale zaujala, jsou obavy mnoha z nemožnosti naplno si film užít, jestliže člověk není obeznámen s konkrétním problémem, který film prezentuje. Vzhledem k tomu, že žijeme v zemi, která má s komunismem dost zkušeností a stejně tak máme dost dobré povědomí o sebeprezentaci USA jakožto té "opravdu svobodné země" - to jsou dva aspekty, o jejichž střet vlastně jde, a které si myslím tento film předkládá dost srozumitelně - tak by s tím vnímavý divák snad problém mít neměl. Nadto je zde stejně navíc ještě další zastřešující tématická rovina o vývoji a údělu televize jako média.. Každopádně se mi to prostě fakt líbilo, hltal jsem každou minutu jako málokdy..:) ()

Achab

Démonický senátor McCarthy (obdoba našeho prokurátora Josefa Urválka z vykonstruovaných procesů z padesátých let, tady v naší zemi však Urválek byl hlasnou troubou režimu a daleko většího totalitního zla a neměl takovou moc jako americký senátor) a "inkviziční" procesy a tzv. Black List. Atmosféra strachu, neklidu a nejistoty a možného nařčení, aneb kdo je proti nám musí být nutně komunista, či jejich zastánce, neřkuli, že vaše rozvedená žena v mládí (dávno před vaší svatbou) chodila na setkání komunistů......, nebo rozhodnutí socialisticky smýšlící autora dedikovat vám svou knihu, popřípadě jen samotná četba může být závadná. David Straithairn je vynikající - nezbývá než dodat: Good night, and good luck. ()

Broda84

Není to jen film o politice. Přesto by člověk měl něco vědět o McCarthnyho době, jinak bude trochu ve filmu plavat. Clooney se snaží o autentičnost pomocí černobílé kamery a dobové hudby. Kromě toho ve filmu použil i dobové záznamy. Film mě opravdu vtáhl do padesátých let a tehdejší hysterie, kdy mohl být obviněn kdokoliv bez možnosti se spravedlivě hájit. Clooney opravdu dokázal, že umí nejen skvěle hrát, ale i režírovat. Přesvědčivě vystihl strach lidí z pronásledování. Hlavně scény, kdy členové štábu čekaly na reakci McCarthnyho a novin. ()

lulu37

Som neamerický mladý divák:) ale aj napriek týmto dvom hendikepom :D sa mi Good night and Good luck páčilo. To ako ho Clooney dokázal natočiť, urobiť z neho "starinu" (a "stariny" ja rada:)) je obdivuhodné. ()

gotham

Tak rozhodně to není film pro každého, z mých známých bych tento film doporučil tak dvěma, maximálně třem známým. Politické drama, z období honu na čarodějnice, které se celé odehrává v zázemí zpravodajské stanice, kde nenajdete žádné příběhy ze soukromí, žádnou odbočku příběhu, nic jiného než jen řešení politického problému tehdejší doby. Přesto mi tento film nesmírně učaroval, a to díky hereckému projevu Davida Strathairna, skvělé kameře, černobílému čistému obrazu, civilnímu herectví dalších hollywoodskách hvězd (Clooney,Downey,Langella), nádhernému kouři z cigarety. 90% ()

exoomer

Urcite kvalitny film pre starsich, ale ja osobne nedisponujem takmer ziadnymi poznatkami o danej tematike, takze sa ma film velmi nedotkol. 3,5/5 ()

CrazymanM

Neznám sice příliš pozadí těchto událostí,ale dovedu si to představit v porovnání s našimi dějinami,kde to ovšem bylo obráceně,komunisti proti kapitalistům.Samozřejmě,politické drama,to není žádný blockbuster,takže nic pro komerční diváky.Film byl dobře natočen,skvělé výkony,silný příběh,opravdu se Clooneymu podařilo zachytit ducha doby,i ta černobílá kamera mi vůbec nevadila,naopak! ()

Stanmi

George Clooney nám ve svém druhém režijním počinu naservíroval historickou rekonstrukci boje komentátora zpravodajství Edwarda Murrowa proti republikánskému senátorovi Josephovi McCarthym, který stal v čele výboru pro neamerickou činnost, jenž vyšetřoval lidi podezřelé ze spolupráce s komunisty. Metody kterých k tomu použival nebyly takové, kterými by se demokratická společnost jako USA chtěla chlubit. Toť k hlavní tezi příběhu. Georgovi se povedlo sehnat kvalitní ansámbl, kterému ovšem naprosto přesvědčivě kraluje David Strathairn jako Ed Murrow, ale i ostatní herci (samotný Clooney, Robert Downey jr., Frank Langella nebo Ray Wise) hrajou velmi dobře. Film, aby byl správně "historický" tak je oděn do černobilé barvy, což výslednému zážitku jenom prospělo. George odvedl kus dobré práce jak výběrem neotřelého tématu, tak režií, která sice není nijak invenční, ale je účelná a filmu prospívá. ()

Oscary plné překvapení

Oscary plné překvapení