Oblíbená pohádka režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně je přímo stvořená pro vánoční čas. Hned v úvodu nás zavede na samotná nebesa: je časně ráno, v předvečer Štědrého dne, a všichni se chystají na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Maria (K. Issová) se svatou Veronikou (V. Žilková) pečou vánoční cukroví, andělské sbory nacvičují Gloria a Ježíšek zlobí úplně stejně jako ostatní malí kluci. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy - Petronel (I. Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (J. Bartoška). Ten mu dá důležitý úkol - zastat zaneprázdněného svatého Petra u nebeské brány. Jenže Petronel začne příchozí soudit přísněji než samotný Pán Bůh. A když si později troufne dokonce kárat samotného Pána Boha - trest na sebe nenechá dlouho čekat! Je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den propadne peklu. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (J. Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Společně putují zasněženým krajem a pokouší se najít svého hříšníka, kterému by Petronel napravil hlavu. Cesta je zavede na nejbližší hrad. Tam je pánem mladý hrabě (D. Švehlík), který veškerý čas tráví zábavou a pitím. Jeho správce (O. Navrátil) ho za vydatné pomoci ostatních bezostyšně okrádá. Je tu i půvabná a skromná služtička Dorotka (Z. Kajnarová)... Jenže – Petronel je pěkný popleta – nejenže nikoho nenapraví, ale vlastní hloupostí uvrhne nevinné lidi do neštěstí. Naštěstí ale nakonec přijde k rozumu a pochopí, že nic není tak jednoduché, jak se zdá. A pak musí napravit všechno, co způsobil... (Česká televize)

Vojcl

Podle mne nejlepší česká pohádka od r. 1989!!! Poměrně jednoduchý, ale fungující scénář nabitý celou řadou výborných hlášek a dialogů vůbec.. Z herců vyniká zejména Ivan Trojan, všichni ostatní mu víceméně jen přihrávají, moc se mi nelíbil Jiří Bartoška v úloze Pána Boha, ale naštěstí tu má jen málo prostoru.. Někoho možná odradí laciné triky, ale na české poměry a navíc televizní projekt si myslím, že to nedopadlo vůbec špatně! Mladému režisérovi Jiřímu Strachovi debut vyšel a já se jen těším na jeho další tvorbu... ()

Siegmund

Milá, nenáročná pohádka pro trošku větší děti. Velmi zajímavě je tam podané „spojenectví“ anděla a čerta. Herecké výkony slušné, i když ne oslňující. Andělova popletenost je milá a jaksi anděla zlidšťuje. Pohádka je zajímavým spojením biblických postav s postavami z reálného (byť pohádkového) života. ()

gogos

Pomerne zdarila pohadka. Ma velmi sympaticky pribeh a dobre zpracovani. Navic je i obcas vtipna, ovsem ze by me uchytila nejak zvlast se rict neda, tak to dava krasne 3* :D ()

blackrain

"Ježíšku, ty lumpíku." Petronel je průšvihář, proto je za trest poslán mezi smrtelníky. Doprovází ho poťouchlík čert Uriáš. Petronel bloudí zasněženou Šumavou. Musí napravit jednoho hříšníka, aby neskončil v pekle,ale to není tak jednoduché. Lidé se totiž od nadpozmských bytostí dosti odlišují. Moc hezká vánoční pohádka. ()

Dawe.zs

Konečně pěkná pohádka po dlouhý době.Není tam žádné kvičení a kvílení,prostě normální pohádka s hezkým příběhem a dobrými hereckými výkony.Dokonce i Žilková, na kterou jsem alergická mi tam nevadila:-) ()

slunicko2

Označí-li vás anděl za hříšného pyšníka, pak je to s vámi zlé. 1) Neuctivé, chvílemi až vulgárně trapné pokusy o vtipy na účet Nového zákona prostřídávají nepříliš zajímavé scény z pozemského života. Přesto však jde o relativně svěží počin v zatuchlém chlívku českých pohádek. 2) 39tiletý Ivan Trojan (anděl Petronel) hraje jako o život, 38letý Jiří Dvořák (čert Uriáš) mu příjemně sekunduje a 33letému Davidu Švehlíkovi to docela sluší. Co si přát více? Buďme vděčni za ty dary. ()

kaylin

Dřív jsem film neviděl, ale po úspěchu druhého dílu jsem si řekl, že je čas se na tuhle pohádku podívat. A musím říct, že je dbrá. Pravda, čekal jsem trochu více humoru, v závěru je to najednou všechno takové nějaké rychlé, snad i proto, aby to nebylo tak moc klasické a tenhappy end nebil do očí, ale jinak je to prostě dobré. ()

jajinka

Musím souhlasit s již vyslovenými názory, že se zase po dlouhé době podařila natočit pěkná česká pohádka.. Dobře zvolené herecké obsazení, Trojan a jeho hlášky a grimasy výborné.. Má to hlavu a patu a děj.. Trefně využívaná pořekadla a svatí.. Jen tak dál, ať nezůstane další generaci jen Pyšná princezna a Popelka.. ()

Dr. Hawkeye

Škoda že film vznikal primárně jako televizní pohádka a jeho uvedení do kin přišlo až tak nějak v průběhu... na výpravě to je vidět, což je u jinak skvělého filmu velká škoda. ()

topi

Konečně pohádka, na kterou se dá bez problému koukat a člověk se i zasměje. Vtip rozhodně nechybí a není to žádná trapnost ve stylu Z pekla štěstí, Princezny ze mlejna nebo podobných paskvilů. Jiří Strach prostě umí filmovat a je kvalitní režisér. Anděl Páně je nejlepší česká pohádka, která po revoluci vznikla. Jsem zvědavý na pokračování. ()

Maq

Není to reklama na křesťanskou víru, není to ale ani žádná parodie. Je to takové vlídně infantilní hraní s biblickými motivy, nic kacířského, s některými vskutku půvabnými hříčkami. Třeba když Pán Bůh řekne: "Blbce ze mě nikdo dělat nebude!" ()

stration

Bezesporu naše nejlepší porevoluční pohádka! Perfektní scénář, parádní režie Jiřího Stracha a vynikající herecké výkony v čele s Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem. Myslím, že takhle vypadá klasika. A myslím, že tohle bude klasika, která bude jednou patřit k Vánocům, tak jako dnes S čerty nejsou žerty a další naše geniální pohádky. ()

major.warren

Fantastický film. Jiří Strach po Popelce natočil nejlepší pohádky české historie a nebál bych se říci, že možná všech dob. Dvojka byla ještě lepší, ale to vůbec nevadí. Ivan Trojan a Jiří Dvořák jsou borci. Kdo jiný by měl Petronela s Uriášem zahrát, když ne oni dva. Scénář výborný. Člověk se nasměje a chvílemi je to velmi dojemné. Perfektní vzor jak by měla vypadat pohádka. Ostatní herci Zuzana Kajnarová, David Švehlík i slizký Olda Navrátil byli též skvělí. Klárka Issová jako Panna Marie byla vynikající a Jiří Bartoška byl bohem doslova. Musím pochválit krásnou hudbu, kostýmy, masky, vizuální efekty i krásnou kameru. U mě to nejlepší hodnocení. Nejlepší scéna je podle mě s nebeskou branou, svatba a návrat do nebe. ()

dom156

Konečně pohádka, která je pro mě jasnou volbu na Štědrý den. Trojan je vynikající a nemá to na pohádku nějaký připitomělí děj. ()

Lucjen

Nebo, anjeli, čerti, láska, to všetko tvorí príťažlivý námet, ktorý začal veľmi dobre, príbeh bol zaujímavý, vtipný, odsýpal...niekde v polovici sa to však doslova upchalo a už sa tempo nepohlo z miesta. Začalo ma to pomaly uspávať, nemusela ani zaznieť Tichá noc. Nebyť spoločnosti, nie som si istá že sa dostanem ku koncu. Nápad pekný, no uprostred to tvorcov zrejme prestalo baviť, že to tak odflákli. Dokonca niekedy pozabudli, pre koho sú rozprávky určené a zakomponovali zaujímavé narážky, všimla som si ich dokonca aj ja a to som v hĺbi duše puritánka. Klinec večera bola Dorotka, ktorá si nechcela zobrať žobráka, ako náhle sa z neho vykľul bohatý Maxmilián, už sa túlila. Verné vyobrazenie doby. Ále čo...Hral tam Trojan? Hral. Bol Bartoška Boh? Bol. To úplne stačí. :) ()

willow666

Nemá to kouzlo starých českých pohádek, to by ani nebylo možné s dnešní technikou a vším, co k tomu patří. Ale jinak celkem milá pohádka, na naše poměry vážně ujde. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka