Po pádu Římské říše si Irové podmanili rozdrobené britské kmeny. Aby si udrželi nadvládu, nesmí dopustit sjednocení britských kmenů. Na britském hradě Tantallon vede lord Aragon jednání mezi rozdrobenými kmeny a navrhne jako krále sjednocených Britů lorda Marka. O jednání se dozvědí Irové, a zaútočí pod vedením krvelačného Morholta. V bitvě padne Aragon i jeho žena. Z jejich syna Tristana je rázem sirotek, kterého zachrání lord Mark. Ale při záchraně přijde o pravou ruku. Mark odveze Tristana na svůj hrad, kde ho láskyplně vychová jako vlastního. O devět let později Irové v čele s Morholtem opět přepadnou Brity a získají i zajatce. Tristan vymyslí léčku, jak je osvobodit. V těžkém boji nejen osvobodí zajatce, ale také zabije Morholta, který se za věrné služby měl stát manželem irské princezny Isoldy. Tristan je v boji zasažen mečem s otrávenou čepelí a považován za mrtvého. Jeho tělo je podle tradic uloženo do člunu a vysláno na moře. Člun uvízne na irském pobřeží, kde ho najde Isolda. Pečuje o něj v opuštěné chýši a zamilují se do sebe. Isolda mu ale zatají svůj původ. Zotavený Tristan s pomocí Isoldy prchá před Iry a vrací se domů. Irský král chce překazit hrozící sjednocení Britů a vyhlásí turnaj, v němž vítězi připadne ruka jeho dcery Isoldy. Tristan Markovi slíbí, že pro něj vybojuje ruku irské princezny, a tím zajistí mír. Netuší, že irská dívka, kterou miluje, je princezna Isolda. Turnaj vyhraje a Isolda se podrobí svému poslání a vdá se za Marka. Ten se do ní také zamiluje a je k ní velmi pozorný... (TV Prima)

Alementina

Pro nekoho kyc, pro me je to dobre natoceny romanticky film, ktery funguje presne jak ma. Bonus navic jsou z pulky ceske exteriery a James Franco, ktery s dalsimi filmy ukazal, ze neni jen hezka tvaricka, ale i dobrej herec s budoucnosti. ()

SarumanKo

Pozeral som to povinne, musel som to recenzovať na hodinu slovenského jazyka, ale nakoniec to nebolo také bolestivé, ako som čakal. Neviem, či mám jednoduchý, priam až primitívny príbeh vyčítať scenáristovi, keďže základný dej vrátane zvratov bol daný už predlohou. Herecky je to ale nevyrovnané: otrasný Franco, milá Myles, výborný Strong a Sewell, ktorý by sa omnoho viac hodil do úlohy záporáka. Dialógy otrasné, zo začiatku žiadne emócie, vzťah dvoch mladých nepresvedčivý. Pôsobí to dosť lacne čo sa kostýmov, masiek a výpravy týka, o historickej dôveryhodnosti nehovoriac. Absencia akýchkoľvek režisérskych nápadov, zaujímavé šermiarske súboje žiaľ postrádajúce napätie. Paradoxne naberá príbeh grády až vstupom tretieho člena do „mileneckého trojuholníka“, pred finále sa to začne prudko (v rámci možností) pritvrdzovať a záver je jediný, ktorý za celý film zanechá nejakú emóciu. (50%) ()

kaylin

Ještě před Romeem a Julií tu byli Tristan a Isolda. Jen možná v tomhle provedení to není až tak zajímavé, jak by člověk chtěl. Hezká romance na pozadí historických událostí, kdy na vás trochu dýchne atmosféra artušovské Anglie, stejně jako příběhů ze severských legend. Romance mě ale nedostala a ani do dějinné pozadí mě nějak neoslnilo. ()

jajinka

Chtíč je někdy silnější než povinnost.. Krásný příběh a pěkné, nenáročné zpracování bez zbytečných okolků.. ()

Damiel

Režisér svým „dějepisem“ nijak nenudí, naopak historickou látku podává hodně moderně. Oba hlavní hrdinové jsou sexy, na dávný středověk možná až moc, ale je to na závadu? Nikoliv. Poutavě vyprávěný příběh s atraktivními herci se povedl, a čert vezmi některé ty historické lapsy. Víc než báseň ze 17. století, která ve filmu z období o staletí staršího zazní, zamrzí trochu fádní finále. Jinak to mohla být velkolepá podívaná za pět hvězd. ()

kajas

Po přečtení úryvku z čítanky jsem byla na film opravdu zvědavá. James Franco je bezva, ale to je tak všechno. Nic zapamatovatelného, aspoň pro mě ne. ()

Aleee89

Na filmu jsme byli dneska se školou a jelikož se mi už pěkně dlouho válí doma a pořád jsem ho neviděla, výběrem jsem byla mile potěšena:-). Věděla jsem, že původní legenda bude trochu okleštěná a pozměněná, takže mě to jako některé nijak nerozhodilo. Narozdíl třeba od slečny praktikantky, která nás má na děják a říkala, že je to úplně jiné než skutečnost. Ale kdo taky říká, že zrovna ta legenda, co se všichni učí, je zrovna ta skutečnost jak to bylo... Asi taky není... Takže ještě něco k filmu. Na to, že to měl být historický film, to místy bylo dost komické, i když to možná dělá to prostředí, samotnému to nepřipadá tak srandovní. Taky to místy bylo dost postavené na hlavu a nereálné. Ale celkově? Líbilo se mi to. Sice se mnou nijak necloumaly emoce, ale třeba narozdíl od Tróje, Krále Artuše či Alexandra Velikého se mi to prostě líbilo více. ()

wipeout

Klasický príbeh, v klasickom spracovaní, proste všetky jeho atribúty sa udržujú na priemere, no v ničom podstatne neviniká. Bitky sú minimalistické, ani partnerská chémia medzi Tristanom a Izoldou nie je dychvyrážajúca. A čuduj sa svete, aj keď viem, že s tím tvorcovia nič nenarobia, mi hlavný párik dvoch hrdličiek neúmerne liezol na nervy. On si nevie udržať v nohaviciach svoj reproduktívny orgán a aj napriek svojej proklamovanej láske k svojej krajine sa správa ako malé decko čo stratilo hračku na pieskovisku. A ona napriek tomu, že sa hovorí o ženách ako o rozumnejších a pragmatickejších polovičkách ako malé dievčatko princeznička sníva o nejakom princovi, aj ke´d vie že to bude stáť životy tisíce ľudí. Proste aristokracia a jej šábesy a zase len ludia trpia. Ale no ja viem, že proste autori pracovali už s vopred danou dejovou líniou ale no musel som to tu povedať lebo v podstate som len celý čas nadával. ()

Carlossss

Ničím vyjímečná adaptace pověsti, kterou mám moc rád... protože už samotný příběh je vyjímečný a myslím, že se tvůrcům jeho převedení na filmové plátna podařilo. Není to přehnaně přeslazené, ale taky žádný akční blábol. Kdybych měl nějaké city, možná bych i zabrečel:-D ()

lioncel

Za sebe : co může být krásnější a dojemnější než stará dobrá legenda o osudové lásce .... vlastně ještě musím dodat : I Love You, Sophia Myles ... ()

balba

Je to film jak časovaná bomba . která na vás vybuchne směs dramatických bojových scén a velkých citů.Film mi připomína tak trochu Romea Julii.Taky šlo o lásku silnější než život a smrt.Jinak je to skvěle vytvořený film ze vším všudy, jak herecky tak i po stránce scénáře. ()

ZoltanCZ

Mám tento krásný příběh rád. O to víc mě tento film zklamal. Hlavním mínusem je absence jakýchkoliv emocí, což je u milostného příběhu "docela" důležité. Bylo mě úplně jedno, co se s Tristanem a Isoldou stane. Jakýkoliv citový výlev na mě působil chladně, navíc mne velmi nemile překvapilo průměrné herectví Jamese Franca, kterého mám jinak velmi rád. Naopak Sophii Myles to sluší, její Isolda je daleko přesvědčivější než Francův Tristan. Celé to působí jako levný televizní film, navíc je to všechno, podobně jako Troja a Král Artuš, natočeno ve stylu "jak to mohlo asi být", takže se člověk nedočká žádné magie, což mě jako fanouška fantasy mrzí. Kevin Reynolds asi nehodlá od Robina Hooda natočit zajímavý film... 4/10 ()

lekr

Bezpochyby nejtupější historický film hned po Jánošíkovi. Britská kravinka, která legendu totálně zmršila. Nahlouplý scénář, který líčí vztah Tristana a Isoldy jako vztah dvou lidí, kteří se scházejí výhradně kvůli sexu, nevěrohodné herecké výkony a tupá filmová akce... ()

Marqta

Trochu mě překvapilo celkové hodnocení fillm. Čekala jsem, že bude mít minimálně o 5 procent více. No mě se to prostě líbilo, hodně líbilo. Prostředí je nádherné. Atmosféra ponurá/ občas hřejivá - přesně taková jaká by podle mě mla být. herecké výkony jsou dobré a James Franco mě vážně mile překvapil. ()

Martin741

Celkom slusny film Tristan a isolda od rezisera Kevina Reynoldsa o zakazanej laske. Scenar je v ramci priemeru, k tomu hlavne krasna Sophia Myles, a dostatocne dobra dejova kostra. 69 % ()

selviskhed odpad!

Nechutné znásilnění velkého příběhu do pusy. Za prvé, film nemá s komplexním, poctivě vystavěným a především moudrým eposem společný víc než jména postav. Tristan a Izolda je příběhem, ve kterém severozápadní Evropa objevila jednu naprosto novou ideu - ideu romantické lásky. Ideu, která nakonec z prožívání lidí téměř úplně vytlačila ideu zbožnosti. Tristan má být první moderní člověk - člověk který nehledá zkušenost sjednocení v náboženství, nýbrž ve vztahu k ženě. ___ Co mi vadí zejména je to, že postavy jsou úplně zeschématičtělé. Tristan se ve filmu do Izoldy zamiluje hned jak ji uvidí. Epos ale vypráví o Tristanovi, který Izoldu nejdříve využije, když potřebuje, aby ho jako čarodějka vyléčila a pak ji navíc coby ctižádostivý sobec veze jako pouhou trofej králi Markovi, který navíc o žádnou ženu nestojí. Do Izoldy se zamiluje až když náhodou (doslova) vypije nápoj lásky, který nebyl připraven pro něho, ale pro krále Marka. ___ Izolda se v eposu zamiluje do Tristana, který ji zneužil jako čarodějku a utekl, poškodil ekonomické a mocenské zájmy její matky a její rodiny, zabil jejího strýce Morholta (dobrého strýce, žádnýho odpornýho nastavajícího manžela, proboha!) a pak ji podvedl tím, když si jí získal ne pro sebe (jak si myslela), ale pro krále Marka a to jen proto, že měl v plánu uplatnit svou ctižádost a předvést své kvality před jeho dvorem. ___ Nejen že film úplně zastírá ambivalentnost postav, ale zastírá také ambivalenci samotné romatické lásky. Kde epos představuje sobecký charakter romantické lásky, tam film mlčí a opomíjí tak všechny témata, který by mohly být pro moderního diváka objevný proto, že by ho seznámily se starší, původnější a zdravější pohledem, který si dnes nepřipouštíme. Film nemá pochopení pro fakt, že když někoho milujeme v romantickém smyslu, tak v tomto člověku vždy milujeme pouze své představy o něm a tedy že milujeme sami sebe. Vůbec nechápe, že vztah k předmětu romantické lásky je vztah k jakémusi přeludu a ne vztah k člověku z masa a kostí. Že si romanticky zamilovaný člověk, který je odmítnut přeje (zdánlivě nepochopitelně) utrpení předmětu jeho lásky a ne jeho štěstí. Že romantická láska vždy stojí v opozici ke všem velkým morálním hodnotám a ničí je ve jménu nejasné fantazie. To všechno jsou nejzajímavější témata eposu, ale film se věnuje pouze naprosto banálnímu příběhu o nenaplněné lásce, který jsme viděli tisíckrát. Naprosto zbytečné zpracování. ()

Flaxik

Přišlo mi to podivně zprzněné, ale nejsem schopen argumentovat, co všechno konkrétně mi tam vadilo. Nelíbil se mi film jako takový, Tristan a Isolda mi vůbec nepřišli jako milenci, bitky byly nějaké komorní, takže by to byl takový zapomenutelný průměr. Nezapomenutelný průser z toho pro mě vytvořil naprosto odporný Rufus Sewell, z jehož vytřeštěného výrazu mám kopřivku i na chodidlech a zkurví mi každý film kde hraje. Tenhle hnusný prdelní ksicht tomu sebral jednu hvězdu, takže se to do průměru prostě nenacpe. ()

Crawler-D

Režisér Kevin Reynolds a scénárista Dean Georgaris vytvořili magie zbavený, ale citů plný film, který se dá směle považovat v rámci historického filmu k tomu lepšímu, co vzniklo. Přestože Reynolds netvoří žádné geniální dílo plné skvělých záběrů (pár se jich najde – například Isoldina plavba na svatbu), řemeslně tvoří dobře a herci hrají pod jeho vedením bravurně. ()

Na co do kina v XVIII. týdnu?

Na co do kina v XVIII. týdnu?

05.05.2006

Ač se to může zdát podivné, odpověď na tuto otázku není vůbec jednoduchá. První květnový týden totiž připomíná bonboniéru, která je sice malá, ale všechno co v ní najdete je vynikající, i když je… (více)