Britsko-americký film anglického režiséra Charlese Jarrotta Tisíc dnů s Annou zavádí diváky do anglické historie první poloviny šestnáctého století, do doby vlády krále Jindřicha VIII., kterého filmoví diváci znají jako manžela šesti žen – tak ho alespoň vylíčil režisér Alexander Korda ve své slavné historické komedii Šest žen Jindřicha VIII. z roku 1933 – kterého však historie zaznamenává jako představitele počátku absolutismu v Anglii a zakladatele anglikánské církve. Pouhých tisíc dnů prožila po Jindřichově boku jeho druhá žena, mladičká Anna Boleynová. A z tohoto tisíce dnů byl jenom jediný, kdy se jejich láska potkala a kdy byli oba dokonale šťastni. Králova přelétavost se Anniny krásy brzy nasytila, a když mu ani ona nedokázala dát vytouženého syna, začal přemýšlet, jak by se jí mohl zbavit... Jindřicha VIII. ztvárnil slavný britský herec Richard Burton, jeho druhou manželku ve filmu hraje kanadská herečka Genevieve Bujoldová. Návrhářka kostýmů Margaret Furseová byla za svou práci oceněna Oscarem. (Česká televize)

Trailer

majo25

Rovnako zaujímavá a kvalitne odvedená práca ako pri ďalšej historickej dráme s tematikou kráľa Henryho VIII a jeho žien - Človek pre každé počasie. Mrzí ma iba, že tu bol Cromwell vykreslený ako veľmi ctižiadostivý a nemilosrdný kráľovský služobník, ktorý splnil všetko, čo videl na kráľových perách. Herecké výkony brilantné, obsadenie až na Bujoldovú taktiež, predsalen by som o čosi viac vyzdvihol výkon Anthonyho Quayle-a. Zápletka zaručuje vyhranie sa s príbehom, ale privítal by som viac exteriérových scén. ()

nascendi

Napriek tomu, že historické témy nie sú mojou parketou, som si Tisíc dní s Annou užil, ako keby to ani nebola história. Pretože záujmy, politika, intrigy, úklady, zrada a napríklad aj výroba priznaní mučením sú tu prítomné dodnes. Menia sa iba kostýmy. Za tie dnešné síce nikto nedostane Oscara, ale dnes je ťažké aj zohnať takého presvedčivého predstaviteľa Henricha VIII., akým bol Richard Burton. Napriek tomu, že film bol neokázalý, bez veľkolepých a masových scén, skvelé herectvo, výborné dialógy a divadelné ladenie mohli prikovať diváka na 145 minút ku kreslu. So mnou sa im to podarilo. A Richarda Burtona zaraďujem do svojej Top Ten. ()

Cafú

Historické drama z doby krále Jindřicha VIII. Geniální dialogy i herecké výkony. Zejména Geneviéve Bujold strhla veškerou pozornost na sebe a převýšila velikány Burtona nebo Quyala. Vůbec se nedivím těm historkám o žárlivé Taylorce, která se prý pro jistotu nechala upíchnout u komparzu jen proto, aby měla svého Richarda a tuhle mladou charismatickou žábu pod dohledem. Pokud bych měl zmínit i nějaké negativum, tak snad jen to, že ten patetický a příliš doslovný závěr se záběry na malou Alžbětu a opakováním Anniných slov v snovém ozvěnovém aranžmá zavánělo úlitbou pro méně vzdělané americké publikum, kterému se musí školomecky připomenout, jaké historické vyústění příběh má. Škoda, stačila (SPOILER!) poprava a šmytec. ()

emma53

Před projekcí tohoto filmu jsem si přece jen šla něco přečíst o těchto postavách do wikipedie i když jsem měla možnost číst i knihy, kde se nám spisovatelé snažili oživit tyto postavy. Byla jsem nadmíru spokojená, protože nejen že Jindřich s Annou odpovídali historickým faktům co nejvěrněji, ale hráli bezkonkurenčně výborně. Ta posedlost Jindřicha, který udělal maximum pro svou nalezenou krásku, kde na něj působilo asi i její vystupování, či šarm a jistý půvab, ale i vášeň, že z toho málem zešílel. Richard Burton byl vynikající. A pak Anna, která to měla vše velmi dobře spočítané, ale kdo ví, co my víme, třeba ho nakonec také přece jen trochu milovala. Genevieve se této role ujala také výborně a tu její až krutou tvrdohlavost, hrdost, vypočítavost, ale nakonec smutný konec jsem jí věřila. Co jsem si asi neměla číst, byl fakt o jedné její ruce, protože jsem tomu věnovala víc pozornosti než bylo nutné, ale holt ta ženská zvědavost.....Zkrátka nádhera a nenechte si to ujít, stojí to za to. ()

Garson

Byly doby kdy našeptávači z řad církve byla ta nejhorší pakáž která kdy existovala,horší než všichni králové co vládli diktátorskou rukou.Herečka Geneviéve Bujold,která ztvárnila Annu Boleynovou byla moc roztomilá,do určité doby nevinnost sama,ale bohužel padla do oka královi kterému bylo jedno s kterou bude žít,nebo že zrovna s nějakou žije a bylo mu i jedno koho svým jednáním v nejbližším okolí zasáhne.Svobodné rozhodování pro mladé dívky téměř žádné a vše podřízeno královské moci.Církev dál držela dohled nad milostným životem Jindřicha VIII kterého tak výborně ztvárnil Richard Burton i když v těch barevných královských kostýmech působil až moc dobrácky něco jako Waldemar Matuška ve filmu Noc na Karlštejně.Král se stále pokoušel dobývat chladné srdce Anny,ale ona sama nevěděla co skutečně cítí,ale věděla,že král je jejím touhám stále dost vzdálený.Vzpurná Anna,kterou král dobýval jako Robert Peary Severní pól se nakonec podrobila státníkově vůli.Bylo to prosté a jednoduché jako facka,Anna Boleynová zatoužila po moci stejně jako později Marie Antoinetta u dvora Ludvíka XVI a proto obě dopadly stejně a život jim ukončil kat neboť každá moc má kluzké schody a na podpatcích se snadněji uklouzne.Královi v uzavření sňatku bránilo jen stále platné manželství s královnou Kateřinou,které ho začalo velmi tížit a ve vykonstruovaném soudním procesu proti ní díky nesouhlasu církve neuspěl.Jindřich VIII proto upevňuje svou moc schválením nových zákonů a potlačením práv církve které nemůže zapomenout,že mu dlouhodobě omezuje jeho absolutismus.Anna dosáhne sňatku s Jindřichem VIII a stane se královnou-KDYŽ CHTÍČ JE JAKO BIČ,PAK LÁSKA POZNÁ LYNČ...První dítě které nová královna porodí je dcera Alžběta.Rozepře královského páru se po narození dcery ještě víc prohloubily,ta upnutá touha na jeden cíl,tedy zplodit syna ohrozilo celé manželství.Jako další dítě se narodil mrtvý syn což královu zlobu nafouklo do obludných rozměrů a jediné o co pak královi šlo bylo vymyslet jak se zbavit Anny a tak jí obvinil z cizoložství které se rovnalo vlastizradě a nejvyšší trest na sebe nenechal dlouho čekat.Církev zde ukázala svou temnější tvář která však nikomu chytrému nezůstala nikdy utajena.Výborný herecký výkon všech představitelů a výborný dabing,ale historický film Panenská královna který jsem viděl minulý rok byl mnohem lepší. ()

• Říká se, že na půvabnou kanadskou herečku Geneviève Bujold (Anne Boleyn) Elizabeth Taylor natolik žárlila, že se objevila mezi komparzisty v kostýmu dámy s maskou, jen aby mohla být Richardu Burtonovi nablízku. V titulcích však žádnou zmínku o jejím účinkování v tomto filmu nenajdeme. (Pavlínka9)