Britsko-americký film anglického režiséra Charlese Jarrotta Tisíc dnů s Annou zavádí diváky do anglické historie první poloviny šestnáctého století, do doby vlády krále Jindřicha VIII., kterého filmoví diváci znají jako manžela šesti žen – tak ho alespoň vylíčil režisér Alexander Korda ve své slavné historické komedii Šest žen Jindřicha VIII. z roku 1933 – kterého však historie zaznamenává jako představitele počátku absolutismu v Anglii a zakladatele anglikánské církve. Pouhých tisíc dnů prožila po Jindřichově boku jeho druhá žena, mladičká Anna Boleynová. A z tohoto tisíce dnů byl jenom jediný, kdy se jejich láska potkala a kdy byli oba dokonale šťastni. Králova přelétavost se Anniny krásy brzy nasytila, a když mu ani ona nedokázala dát vytouženého syna, začal přemýšlet, jak by se jí mohl zbavit... Jindřicha VIII. ztvárnil slavný britský herec Richard Burton, jeho druhou manželku ve filmu hraje kanadská herečka Genevieve Bujoldová. Návrhářka kostýmů Margaret Furseová byla za svou práci oceněna Oscarem. (Česká televize)

Trailer

emma53

Před projekcí tohoto filmu jsem si přece jen šla něco přečíst o těchto postavách do wikipedie i když jsem měla možnost číst i knihy, kde se nám spisovatelé snažili oživit tyto postavy. Byla jsem nadmíru spokojená, protože nejen že Jindřich s Annou odpovídali historickým faktům co nejvěrněji, ale hráli bezkonkurenčně výborně. Ta posedlost Jindřicha, který udělal maximum pro svou nalezenou krásku, kde na něj působilo asi i její vystupování, či šarm a jistý půvab, ale i vášeň, že z toho málem zešílel. Richard Burton byl vynikající. A pak Anna, která to měla vše velmi dobře spočítané, ale kdo ví, co my víme, třeba ho nakonec také přece jen trochu milovala. Genevieve se této role ujala také výborně a tu její až krutou tvrdohlavost, hrdost, vypočítavost, ale nakonec smutný konec jsem jí věřila. Co jsem si asi neměla číst, byl fakt o jedné její ruce, protože jsem tomu věnovala víc pozornosti než bylo nutné, ale holt ta ženská zvědavost.....Zkrátka nádhera a nenechte si to ujít, stojí to za to. ()

troufalka

Luděk Muzar a Jorga Kotrbová - v roce 69 měl ještě český dabing dobré režiséry, skvělé dabéry a kvalitu filmu zvyšoval. Říká se, že sci-fi ukazuje svět, jaký nikdy nebude a historické filmy ho ukazují, jaký nikdy nebyl. Přesto si myslím, že je dobré točit historické filmy a jsou i takové, které se povedou. Tento k nim bezesporu patří. Pro větší pochopení doby doporučuji i film Člověk pro každé počasí. ()

Disk

Původní divadelní předloha je na Tisíci dnech s Annou znát docela dost (příliš mnoho dialogů), vše ale vynahrazuje dokonalé herecké obsazení v čele s Richardem Burtonem a Geneviève Bujold, mezi nimiž je neuvěřitelné napětí a fantastická chemie, takže k obrazovce či plátnu jste přimrazeni. Příběh Jindřicha VIII. a Anny Boleynové je notoricky známý a mnohokrát umělecky zpracovaný, ale troufám si říci, že Tisíc dnů s Annou patří k těm nejlepším zpracováním této látky. ()

kleopatra

Nádherná záležitost z anglických dějin, která ovšem není jen o suchých letopočtech, politických a válečných tazích, ale především o lásce a zradě. Richard Burton zbaví pochybností, jak asi mohl Jindřich VIII. ve skutečnosti vypadat a hlavně působit, a Genevieve Bujold je jako Anna křehká, nádherná a vášnivá a od tohoto filmu si jí už budete pamatovat. ()

D.Moore

Další jedinečná historická záležitost s Richardem Burtonem (nedávno jsem viděl Becketa) a samozřejmě nejen s ním. Geneviève Bujold coby Anna Boleynová je mu rovnocennou spolu/protihráčkou, a to tak rovnocennou, že mě to překvapilo. Oba dva herci dali do svých postav naprosto vše, král i královna jsou díky nim uvěřitelní v každé scéně, v každé náladě... A totéž platí i o zbytku obsazení, ačkoliv jeho členy ústřední duo poprávu zastiňuje. Z příběhu je cítit vášeň, láska, zklamání, naděje, strach - asi neexistuje emoce, která by v Tisíci dnech s Annou nebyla. Úchvatná podívaná.__P.S. Skvělý televizní dabing z roku 1977. Richard Burton s hlasem Luďka Munzara je sázka na jistotu. ()

• Říká se, že na půvabnou kanadskou herečku Geneviève Bujold (Anne Boleyn) Elizabeth Taylor natolik žárlila, že se objevila mezi komparzisty v kostýmu dámy s maskou, jen aby mohla být Richardu Burtonovi nablízku. V titulcích však žádnou zmínku o jejím účinkování v tomto filmu nenajdeme. (Pavlínka9)