Tisíc dnů s Annou

Anne of the Thousand Days

Tisíc dní s Annou

Drama / Historický

Velká Británie, 1969, 145 min

Tento film stojí za to vidět i s jeho nadprůměrnou délkou. Marťan popsal děj bravurně, podrobnosti, jak to všechno bylo, lze nalézt na wikipedii. Nejvíce mě překvapila Genevieve Bujold v roli energické, ambiciózní a drzé Anny Bolein (skvělý dabing Jorgy Kotrbové). Richard Burton hrál roli malicherného a panovačného krále Jindřicha VIII. dobře, jak jsme u něho zvyklí. Ale nejvíc si na filmu cením podrobný popis rozchodu anglického vládce s Vatikánem a katolickou církví (vznik církve anglikánské, kde hlavní autoritou není papež, nýbrž anglický král). Mocichtivá a destruktivní role církve je zde popsána skvěle a bez jakékoli přetvářky. Včetně dialogů, které jasně ukazují, o co katolické církvi šlo (jde?), že spása lidských duší to není ani náhodou. Proto hodnotím plným počtem.(30.12.2013)

Anglický král Jindřich VIII poprvé ženatý s Kateřinou Aragonskou, se kterou se mu narodila dcera Marie (později neblaze proslulá „Krvavá“ ). Seznámí se s krásnou, ale také mimořádně chytrou a ambiciózní Annu Boleyn. Po velkých potížích, a především tahanicích s církví dosáhne rozvodu se španělskou princeznou, a ožení se s Annou. Nejdříve je jejich manželství šťastné a plné vášně. Když se jim narodí dcera Elizabeth, král není nadšený, ale doufá, že konečně dalším potomkem bude tentokrát vytoužený následník trůnu a dědic. Anne ale dítě mužského rodu porodila mrtvé, a od té chvíle se začne všechno v jejím životě hroutit.Král se již ohlíží po nové ženě (Jane Seymour) a Anny se potřebuje rychle zbavit. Pověří důvěrníky mezi svými věrnými, aby nastrojili past, a nepohodlné ženy ho opět zbavili. Po vykonstruovaném procesu,kdy je Anna obviněna z krvesmilstva se svým bratrem umírá na popravišti .......drobná dětská postavička malé osiřelé Elizabeth prochází obrovskými zahradami ……a její otec se baví s novou ženou. Genevieve Bujold a Richard Burton byli vynikající...(8.2.2007)

Rovnako zaujímavá a kvalitne odvedená práca ako pri ďalšej historickej dráme s tematikou kráľa Henryho VIII a jeho žien - Človek pre každé počasie. Mrzí ma iba, že tu bol Cromwell vykreslený ako veľmi ctižiadostivý a nemilosrdný kráľovský služobník, ktorý splnil všetko, čo videl na kráľových perách. Herecké výkony brilantné, obsadenie až na Bujoldovú taktiež, predsalen by som o čosi viac vyzdvihol výkon Anthonyho Quayle-a. Zápletka zaručuje vyhranie sa s príbehom, ale privítal by som viac exteriérových scén.(20.3.2016)

Kdysi, kdysi, kdysi to bylo moje první "setkání" s Jindřichem, Annou i Alžbětou. A bylo to setkání nezapomenutelné. Dneska jsem si ho po spoustě let zopakovala a trochu se bála zklamání. Přece jenom už jsem velká holka, kterou neokouzlí to, co tenkrát tu malou. Strach byl zbytečný. Ten film je tak skvělý, že jsem si ho dneska užila úplně stejně, jako tenkrát. Víc snad ani nemá cenu něco psát, protože už to řekli mnozí přede mnou.(5.4.2014)

Další jedinečná historická záležitost s Richardem Burtonem (nedávno jsem viděl Becketa) a samozřejmě nejen s ním. Geneviève Bujold coby Anna Boleynová je mu rovnocennou spolu/protihráčkou, a to tak rovnocennou, že mě to překvapilo. Oba dva herci dali do svých postav naprosto vše, král i královna jsou díky nim uvěřitelní v každé scéně, v každé náladě... A totéž platí i o zbytku obsazení, ačkoliv jeho členy ústřední duo poprávu zastiňuje. Z příběhu je cítit vášeň, láska, zklamání, naděje, strach - asi neexistuje emoce, která by v Tisíci dnech s Annou nebyla. Úchvatná podívaná.__P.S. Skvělý televizní dabing z roku 1977. Richard Burton s hlasem Luďka Munzara je sázka na jistotu.(30.12.2013)

• - Říká se, že na půvabnou kanadskou herečku Geneviève Bujold Elizabeth Taylor natolik žárlila, že se objevila mezi komparzisty v kostýmu dámy s maskou, jen aby mohla být Burtonovi nablízku. V titulcích však žádnou zmínku o jejím účinkování v tomto filmu nenajdeme. [Zdroj: Jiří Žák – kniha Elizabeth Taylorová – Nebezpečný život] (Pavlínka9)

• - Kate Burton v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)