Španělsko na samém konci 18. století bylo sice ještě sebevědomým královstvím, myšlenky francouzské revoluce však už začaly pronikat i tam. A právě v té době se aragonský malíř Francisco José de Goya y Lucientes stal dvorním malířem španělského krále Karla III. a po jeho smrti i jeho nástupce Karla IV. Obrazy, které v té době namaloval, dodnes fascinují svou originalitou. Byl posledním mistrem tradičního malířství a prvním modernistou zároveň. Maloval portréty královské rodiny i dvorní šlechty, ale i nejbídnější život v chudých čtvrtích a hospodách. Jeho nemilosrdně pravdivé kresby, v nichž neskrýval nic z ošklivosti a surovosti světa, zůstaly dodnes uměleckým dokumentem doby. Španělská inkvizice, obávající se francouzského vlivu, obnovila v té době hanebné praktiky útrpného práva. Hledala nevinné oběti, aby demonstrovala svou sílu, a Goya to všechno maloval. Pozoroval události a lidské osudy krutých let a ve svém díle o nich zachoval svědectví... Nejnovější film Miloše Formana, na němž spolupracoval s proslulým francouzským scenáristou Jean-Claudem Carriérem, není ani Goyovým životopisem, ani pouze o Goyovi. Ačkoliv byl Formanův film produkčně náročný a nákladný, přesto je vlastně intimním příběhem několika lidských osudů. Příběhy Goyi, jeho mladičké múzy Inés a vlivného kněze svaté inkvizice Lorenza se však odehrávají v jednom z nejdramatičtějších období španělských dějin. Období natolik dramatickém a hořkém, že o něm sami Španělé ještě nenatočili jediný film! Herci, kteří se na tomto projektu nerozlučné dvojice Miloš Forman-Saul Zaentz podíleli, jsou jako vždy vynikající. Javier Bardem, překvapivě nikoliv v roli Goyi, ale kněze Lorenza, skvělá Natalie Portmanová v herecky náročné trojroli a švédský herec Stellan Skarsgard v roli Goyi natolik fascinující, jakoby Goya po dvou staletích znovu ožil. (Česká televize)

tcheque

Příběhu chybí úvod, zápletka i pointa. Vůbec nechápu, co tím chtěl básník Forman říci, kromě vysvětlení Goyovy malby v té době, kterou si ale můžeme najít v jakékoli učebnici Umění. A nezachrání to ani dvě Natalie Portman, bohužel. A to nemluvím o nepřesvědčivých Francouzích! ()

shinlove

Je to velice zajímavý film a to je nezaujatý komentář, naprosto neovlivněný tím, že ho režíroval skvělý režisér a zrovna Forman :D film je ponurý, ale víceméně pravdivý, prostě autentický a to mu dává obrovskou sílu... 4* ()

Tomulka

Mě film moc neučaroval, kdybychom ve filmu nahradili Natalii a Stellana jinými (né tak dobrými herci) pohybovali bychom se asi někde v rovině hvězdičky jedné. Čekal jsem také trochu méně brutality a více psychologie. Viděl jsem jednou a bohatě, bohatě mi to stačilo. Nemohu film doporučit. ()

Spike86

Historické filmy mám rád. Vždycky se rád podívám na pěknou výpravu, kostýmy. Ne, že by toto tady nebylo, ale takový film musí mít i silnou dějovou linku, příběh, který má hlavu a patu. Tento film mi přišel takový neuspořádaný a ačkoliv z něho nějaké ty nosné myšlenky jsou cítit, tak přesto po shlédnutí zůstává otázka - o čem to vlastně bylo, na kterou je těžko odpovědět. Nějaký nosný příběh prostě chybí. 78% ()

perw

Myslím si , že filmů podobného ražení jako je tenhle již pár existuje, ale rozhodně tento nepatří mezi ty horší. Je tady kvalitně odvedená práce a opět herecké obsazení sedlo. Javier opět se svým výrazem výtečný a Natalie to zahrála taky přesvědčivě, že mi ji opravdu bylo moc líto, jak její postava dopadla. Ale dějově nic překvapujícího. Dávám 70% . ()

lapatata

Klasický Forman. Co víc k tomu dodat? Typické rysy jeho filmů se zde opět objevují. Boj jedince se systémem, výborné obsazení hlavních rolí. ()

Trevize

Příběh samotného malíře je skvostný, vždyt i sám Lion Feuchtwanger o něm píše román( dost si vymyšlí, ale kniha boží). No ale tento počin mě moc nenadchl, vlastně naopak. Dobré obsazení, nudné zpracování strašně zajímavého člověka. Škoda ()

novotny.petr

Právě jsem shlédl Goyu a přečetl pár zdejších komentářů. Víte možná je moje hodnocení dost subjektivní, což si nemyslím, že je špatně, možná taky proto, že prostě mám filmy od Formanna rád a Goyu jsem dost dlouho sprostě ignoroval....ale nevím jak vy, Forman ve mně vždycky dokáže vyvolat silné emoce, stejně jako v Přeletu nad kukaččím hnízdem nebo v Man on the Moon, tak i Goya ve mě vyvolal nechutenství z toho co se ve filmu odehrává (inkvizitoři, Lorenzo), úžas ze sršících paradoxů a spoustu dalších pocitů a konec, který mě opět ohromil, jestli něco Forman opravdu umí tak to to je gradace konce, který téměř vždy končí mými otevřenými ústy!!! Nemusím hledat žádné mouchy ani s ničím srovnávat... Jistě jsou jiné jeho filmy lepší, ale filmy se přece točí i kvůli jiným věcem. Kostýmní a vůbec jakékoli výtky nechám jiným rádoby znalců a já rádoby znalec svých pocitů říkám:,,Bravo, Miloši opět si mě dostal!" a pěti hvězdiček, které nedávám tak často rozhodně nelituji. ()

Filatov

Goyovy přízraky tak trochu v první půlce připomínají Kladivo na čarodějnice. Forman vychytal atmosféru, temno a špínu 18. století a vlastně i celou atmosféru inkvizice, kdy církev oblbovala své věrné a naváděla je k smýšlenému udávání nevinných. Pohrál si zkrátka s dobou, kdy církev byla všemocná, hrabala peníze a mohla dostihnout asi každého. Vizuálně je film moc pěkný, stísněný a místy až mrazivý. Například při skončení inkvizice a ukázka hlavní hrdinky, jak opouští vězení. Důkaz toho, jak systém může zlomit člověka jak fyzicky, tak psychicky. Druhá půlka už je spíš o převlékání kabátů a o následcích inkvizice. Výprava byla povedená, Goya sympaťák, představitelé církve nesympatičtí od pohledu. Tohle se povedlo. Asi nejlepší film od Formana, jaký jsem zatím viděl. ()

malyLibor

Musím říct, že mi tady v hodnocení trošku chybí půlhvězdičky nebo deset hvězdiček. Tento film mne hodně zaujal svým tématem, neboť skvěle ukázal, že pokud je jakkoliv vznešená myšlenka prosazovaná násilím, tak je to špatně. Bylo to nádherně ukázáno na velikášském bratru Lorenzovi, jemuž nešlo o žádnou myšlenku, ale jen o vlastní prospěch, jak to už většinou při prosazování podobných věcí bývá. Silné téma, velmi dobře ztvárněné, přesto však bych v tomto případě nedal 100%, ale pouhých 90% a na to mi tu právě chybí ty půlhvězdičky. Ovšem mám-li se rozhodnout, jestli je to pro mne spíše na 4 hvězdičky nebo na 5, pak tedy to pro mne bylo spíše 90,1% než 89,9% a dávám tedy 5 hvězdiček. ()

krijka

S historickými filmy mám prostě problém. Osobně mi vadí svévolné nakládání režisérů s minulostí a pan Forman nešel jinou cestou. Jasně, je to umělecké ztvárnění, pokud chci historickou věrohodnost, mám si pustit dokument (i ty ale stojí většinou za houby), jenže se domnívám, že by se autor měl historické pravdy držet přece jen pevněji. Tento film je jakýmsi podivným podobenstvím, odehrávající se, bůhví proč, ve Španělsku na přelomu 18. a 19. století. Jasně, inkvizice byla zlá, áno, a nikdy nikdo nečeká španělskou inkvizici, ale proč jí nasazovat hlavu ještě osobitější, než ve skutečnosti má? Pokud chce autor bojovat proti totalitě, proč si nevybere jinou organizaci? Inkvizice je natolik zneužívaná, že její použití ve mně už dopředu vyvolává pocit frašky a taškařice, viz Monty Python. Ale dobře, odhlédnu od historické věrohodnosti a přihlédnu jen k ději a ten je… No takový nedopečený pejsko-kočičkovský dort. Je to napůl telenovela, podivný příběh lásky nelásky, který je ale podaný natolik vlažně, až se musím přiznat, že mě vlastně vůbec nezajímalo, jak to s dcerou dopadne. Podle konce filmu ale režiséra taky ne, takže mě to nemrzí. Proč tam vystupuje Goya? Díváme se na příběh jeho očima? Nepřipadá mi to. A proč ten přerod z člověka, který myslí sám na sebe na láskyplného pečovatele šílené Portmanové? Proč se změnil? Protože ohluchl? Nebo protože po patnácti letech pochopil, že byla jeho inspirací? Proč byla inspirací? Že ji kdysi maloval portrét a nakreslil ji na fresku? Herecké výkony-matné, Bardema jsem už viděl v lepších rolích, Skarsgarda jsem si skoro nevšimnul a Portmanová mě neskutečně štvala hlavně v druhé půlce filmu, kdy, nevím proč, pořád křivila hubu. Nejhorší Formanův film. ()

clemetine

Zas až taký Formanov prešľap to nebol. Aj keď sú Goyove prízraky jeho najslabším filmom, myslím že by si zaslúžili aspoň 80%. Možno že mi to tak príde kvôli Bardemovi a Portmanovej ale každý kto to videl, musí uznať že ich herecké výkony boli výborné ()

raadec

Výborný scénář, skvělý začátek, ale totálně pokažený závěr filmu, nejenom absence happy endu, ale i ty idi.otské dějové zvraty totálně zprznily výborně rozjetý film. Rozhodně takový příběh potřebuje delší stopáž, klidně 2dílný film. Z herců, naprosto skvělý J. Bardem, to jeho charizma, Natalie se mi líbila jen jako kurtizána, role bláznivé Ines byla podle mě přehraná. A ať se na mě Forman nezlobí, ale to, že v každém jeho filmu úmyslně chybí happy end, je zde vysloveně na škodu. Nic se nemá přehánět. ()

fanda_filmu

Film je podle mého názoru skvělý, odhaluje děsivou temnou stránku církve svaté, páchající strašlivé zločiny ve jménu páně. Dvorní malíř francouzského krále Francisko Goyrad kreslí démonické malby, odsuzující církev. Hereckému obsazení také vůbec není co vytknout, výborná Natalie Portman hrající šílenou ženu, která se stala obětí inkvizice. Příběh, zrada, umění... ()

klaranapoli

Film, který zhlédnete jedním dechem. Bavilo mě to tajemno, ta doba jaká byla hrozná, je to skvěle natočené a taky výborně herecky obsazené. ()

foehr

Po celkem zajímavém začátku to bylo už jen horší, horší, horší a horší. Pořád jsem čekal, kdy už přijde okamžik, který dá smysl celému filmu, jenže on nepřišel…jo přišel! Rozkládající se Natalia Portman měla dásně zdravější a zuby čistější než v době, kdy ještě byla na svobodě. ()

MyFairLady

Cloveku sa az nechce verit, ze ten isty clovek, ktory natocil filmy ako "Lasky jedne plavovlasky", "Hori, ma panenko", ci "Amadeus", ma na svedomi toto takmer 2-hodinove klise o spanielskej inkvizicii... ()

stepma

Na Goyovy přízraky nikdy nezapomenu. Promítač měl zřejmě nějaké hlubší zájmy a zapomněl pustit na plátno kus filmu :-) Ani po shlédnutí celého filmu (po několika letech, kdy mi ten nelogický děj vrtal hlavou) bohužel ne víc než 3 a půl. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Sejmi eso, Formane!

Sejmi eso, Formane!

14.07.2007

Goyovy přízraky ještě ani nebyly v kinech a už se nadšeně diskutovalo nad dalším filmem našeho nejznámějšího režiséra. Amarillo Slim měl být dalším biografickým snímkem ve filmografii… (více)