Rambo: Do pekla a zpět

John Rambo

Rambo: Do pekla a naspäť

Rambo IV.

Akční / Thriller / Válečný

USA / Německo, 2008, 92 min (SE: 99 min, Alternativní: 87 min)

Soundtrack Brian Tyler: 1. Rambo Theme ,2. No Rules of Engagement ,3. Conscription ,4. The Rescue ,5. Aftermath ,6. Searching for Missionaries ,7. Hunting Mercenaries ,8. Crossing Into Burma ,9. The Village ,10. Rambo Returns ,11. When You Are Pushed ,12. The Call To War ,13. Atrocities ,14. Prison Camp ,15. Attack on the Village ,16. Rambo Takes Charge ,17. The Compound ,18. Battle Adagio ,19. Main Title ,20. End Title(18.6.2011)

• gudaulin

Sylvester Stallone je zvláštní řízek. Začínal jako herec v pornografickém snímku a odborná kritika se o něm vyjadřuje ve stylu "mistr jednoslabičných vět" nebo "mistr jednoho výrazu", ale Stallonovi to vůbec nevadí a jeho fanouškům taky ne. Za svou činnost před kamerou, kterou bych nenazýval herectvím, obdržel neuvěřitelné množství anticen zvaných Zlatá malina za nejhorší herecké výkony, desetkrát ji získal a třicetkrát byl nominován. Mimo jiné má tuším výhru i za Ramba 2. Je čestným držitelem titulu Nejhorší herec století. Už jednička Ramba je z pohledu jeho hereckého výkonu zoufalá, ale kompenzoval to relativně slušný scénář, který pracoval s postválečným syndromem, a několik charakterních herců k tomu. Čtyřka nic z toho nemá, o scénáři je zbytečné hovořit, tohle napíšu u snídaně, (vlastně ne - nic tak ubohého bych nenapsal ani u snídaně po těžkém flámu), herecké výkony se ve filmu prakticky nevyskytují a celý film se dá zredukovat na nekonečnou řadu bojových výjevů v tom nejpohádkovějším duchu akčních filmů. O podobné produkci se někdy v půli 90. let vyjádřil v televizi jeden český nájemný žoldnéř ve velmi pejorativním duchu a jeho zpověď by si každý příznivec "akčních pohádek" měl poslechnout. Tehle druh pohádkových příběhů pro dospělé mě nebavil ani v patnácti. Schází tomu byť jen minimální nadhled nebo realismus. Je to jenom oslava zabíjení. Má to relativně slušnou kameru a střih, takže za to jednu hvězdičku. Celkový dojem: 15 %. Tenhle druh filmů je zajímavý spíš ze sociologického hlediska. Chodí se na něj ze stejného důvodu jako se kdysi diváci hrnuli na zápasy gladiátorů nebo proč jsou tak oblíbené zápasy profesionálního boxu nebo wrestlingu. Nad tím, proč má podobná produkce tak vysoké hodnocení a že hravě poráží oskarové snímky, nemá cenu mudrovat, je to spíš doklad toho, že jakékoli žebříčky jsou čistě orientační a člověk musí znovu a znovu zapojovat vlastní mozek.(10.3.2008)

"Kam se hrabe Kill Bill, to se nedá srovnat!" - aneb jak vyplýtvat ve filmu "catchup" v množství, odpovídajícím zhruba roční spotřebě celého Lucemburska. John Rambo je kabrňák, což mohli jeho fandové vidět už v předchozích třech epizodách této romantické telenovely, v jejímž aktuálně posledním dílu John svým unylým pohledem okouzlí nejednu, ehm, chci říci jednu krasavici. Ta je však pohříchu katolicky rozpoložená a tudíž se jí nelíbí styl Johnovy přípravy večeře (zaživa vytáhneme vnitřnosti, nahrubo mačetou posekáme maso i s kostmi, vše napíchneme na špíz, vystřelený z luku a poté naprudko oflambujeme plamenometem - pozor tento recept je chráněn autorskými právy a jeho zneužití přijde ztrestat sám velký John osobně!). John nicméně své stravovací zvyky měnit nehodlá a tak se jeho fandové dočkají pravých gurmánských (v tomto případě tedy spíše barmánských) orgií. Na mě toho masa bylo ale až trochu moc, chyběla nějaká příloha a aspoň trocha zeleniny (byť se to John snažil aspoň barevně dozdobit cáry vojenských uniforem). Takže čtyřka má u mě za tři. Ale s hvězdičkou.(20.5.2013)

Je vidět, že Rambovi zatím pumpa funguje, kardiologa nepotřebuje a stárne s grácií sobě vlastní, tj. v žádným případě se s tím nepáře a ohryzky z krku vytrhává, jako kdyby kupoval rohlíky v krámu. Problém ale je, že už od druhého dílu jede pořád podle stejného mustru (s malými nuancemi) - někde se něco podělá, Rambo je požádán o pomoc, chvílí se cuká, ale pak v záchvatu altruismu podlehne a nastupuje osvobozovací nekompromisní řežba až do závěrečných titulků. Zřejmě čekat od něho něco jiného by bylo asi naivní, ale mě už potřetí vylouhovaný ten samý čajíček prostě nešmakuje, jak by měl. Že je něco „totální masakr“ a „jatka“, to není pro mě žádné měřítko kvality filmu, i když uznávám, že ta syrovost, špinavost a do jisté míry realističnost zde předkládané akce asi nemá v současném filmovém mainstremu obdoby. De facto, pokud bych chtěl srovnávat, tak zde závěrečné Rambovo „kázání těžkým kulometem“ vypadá jako krátká sekvence ze ´Zachraňte vojína Ryana´ (moment, kdy se na Omaha Beach otevře vyloďovací tanker a v něm sedící vojáci dostanou kulometnou spršku ze samopalů), akorát s tím rozdílem, že zde je natažena na cca 10 minut času, se všemi těmi čistými průstřely a odpadávajícími částmi těla. Díky tomu nabývá až jakéhosi surrealistického rozměru, který nelze brát vážně. Pro milovníky brutálních akčních nátěrů tohle musí být učiněná nirvána.___PS: Jestli tenhle film v reálu nasral barmskou despotickou juntu, tak přihazuju 10 hvězdiček.....(1.3.2008)

Rozpočet $50miliónovTržby USA $42,754,105Tržby Celosvetovo $113,244,290Tržby za predaj Blu-ray v USA $828,369 //počet predaných kusov ?Tržby za predaj DVD v USA $40,504,434 //počet predaných kusov 1,987,602║ Samozrejme že aj Sylvester Stallone ide z dobou a do filmu napchal toľko extrémnej brutality koľko sa len dalo, dnes sa už asi bez toho len tak nezaobídeme, lebo celková prezentácia filmu je postavená len na stanovenom štandarte dnešnej doby čim viac nechutností, tým lepšie. A popritom sa zabúda hlavne na dejovú osnovu, čo by malo byť hlavnú výstuhou filmu a nie len priamočiary dej, s heroickými hláškami, stvárnené cez zadumanú kamennú tvár a taktiež sa opomenie vyrysovanie postavy hlavného záporáka. Hlavné čo tento akčný film zo série Rambo zdobí je drvivá ohlušujúca akcia, samozrejme že prehnaná ale zas dá sa to zniesť. V každom prípade je to úplne iný Rambo než sme boli zvyknutý, keď vyčíňal v 80.rokov, jeho oživenie nenabralo až taký retro smer ako tomu bolo pri filme Rocky Balboa, čo trošku škoda. "Slušný akčný priemer aj keď bez lepšieho deja." /videl v kine: 60%/(27.4.2008)

• - Než scénář tohoto filmu nabral finální podobu, pracovalo se i s jinými náměty. V jednom John Rambo žil poklidný život se svojí rodinou, dokud mu ji neunesli zločinci. Jiný byl o Rambovi, snažícím se vyřešit napjatou situaci s únosem v newyorské budově Spojených národů, kde pracoval jako diplomat. Jedním z únosců-teroristů měl být jeho filmový adoptovaný syn. (POMO)

• - Rambo: Do pekla a zpět je prvním filmem, se kterým nemá nic společné spisovatel David Morrell. Ten postavu Johna Ramba stvořil v knížce „První krev“, která byla předlohou k prvnímu filmu o Rambovi, a také napsal románové přepisy dalších dvou filmů o Rambovi. (POMO)

• - Skladatel Brian Tyler, který hudbu komponoval s využitím legendárního motivu od Jerryho Goldsmithe, se s jeho prací nesetkal poprvé. V roce 2003 Tylerova hudba nahradila Goldsmithův zamítnutý soundtrack k filmu Proud času (2003) a v roce 2007 Tyler v Goldsmithově stylu komponoval soundtrack ke snímku Vetřelci vs. Predátor 2 (2007). Kromě toho Brian Tyler také skládal hudbu k několika epizodám seriálu Star Trek: Enterprise (od r. 2001)Jerry Goldsmith přitom stojí za soundtracky k pěti startrekovským filmům a za znělkou seriálu Star Trek: Voyager (od r. 1995). (D.Moore)