Reklama

Reklama

Rambo: Do pekla a zpět

  • USA Rambo (více)
Trailer 5

Obsahy(1)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

(více)

Videa (5)

Trailer 5

Recenze (1 578)

B!shop 

všechny recenze uživatele

Jatka. To se fakt jinak popsat neda. Pribeh podobnej jak predchozi dily, takze je cloveku jasnej vyvoj od zacatku do konce, ale o to tu nejde. Jde tu o postavu Slye. Nutno rict, ze vypada solidne namakane, prisel mi vzhledove lepsi nez v Rockym Balboovi a postava zamraceny mlcenlivy drsny korby mu proste paradne sedne. Co se tyce vedlejsich postav, tak cela jednotka zoldaku, ackoliv jejich kecy na lodi nemaj chybu, je vcelku zbytecna, jedinej, kdo stoji za pozornost, je ostrelovac. Prislo mi, ze je film desne kratkej a za chvilku k me litosti byl konec. Jinak film s brutalnima scenama setri, aby se neomrzeli, vetsina scen navic pochazi od Slye a ten se dostane k hlavnimu slovu az v posledni tretine filmu, protoze predtim je to spis takova ticha osvobozovaci akcicka, nicmene na platne je nastesti furt. A ted se dostavam k samotnejm akcnim scenam, ty jsou naprosto neskutecny, prakticky kazda Rambovo zabijacka akce je nezapomenutelna, pochcipa tady snad tisic lidi, vnitrnosti, koncetiny a litry krve litaj vzduchem a jelikoz to cely pusobi dost realisticky, tak to je proste totalni masakr a ze zaverecny bitky mi fakt malem spadly kalhoty. No a i samotnej konec se docela poved, takze krome nepatrne pomalejsiho rozjezdu si nemam prakticky na co stezovat. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Trhák? To zcela jistě ne, možná, že jen kvůli navrátivšímu se Slyemu. Jedině co bych vyzdvihl, jsou zcela jistě mimořádné efekty, detailně a někdy i hodně silně brutální záběry ale v dnešní technické době a s takovými fin. prostředky se tomu nelze vůbec divit. Film (necelých 80 minut) úměrný věku Slye, bez zbytečných řečí jdoucímu rychle na věc, už předem bylo jasné, jak to asi dopadne...Stále jsem čekal nějakou překážku-nečekaný zvrat a ono nic..Slye přišel viděl a zvítězil a to nad úplně všemi! Sečteno a podtrženo, podle mého skromného názoru se jedná jen o průměrný film se skoro žádnou duchaplností a se skoro žádným příběhem, jen s průměrnými hereckými výkony (tím neříkám že Slye nebyl opět akční (nebo ještě akčnější) tak, jak jsme ho znali v předchozích filmech nebo vtipnější jeho vesměs pesimistické hlášky "Jděte domů - Stejně nic nezměníte - Seru na svět." tady mají svou sílu i své opodstatnění). ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Nemůžu si pomoct, ale poslední díl Ramba se mi prostě líbil nejvíc. Tady poprvé jsem dokázal přijmout důvody, kvůli kterým se John zapojil do konfliktu. V tomto díle nezněly Rambovy řeči (či jiných postav) tak hloupě a pateticky. Ve čtyřce bylo nejmíň přestřelených či vyloženě dementních scén. V Rambovi: Do pekla zpět jsem neměl takovou potřebu se smát skrz trapné pasáže, nenudil se a plně fandil hlavním hrdinům. A přestože se dá nejen v případě závěrečných jatek diskutovat nad tím, zda má tahle nezřízená brutalita a zabíjení své opodstatnění, jestli to není jenom chorá zábava a potěšení, která snímek degraduje, mně se film celkově líbil a s čistým svědomím mu dávám slabší 4*. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

Barma - země, jejíž problémy může vyřešit jen přítomnost Johna RAMBA…. Nevím, které jiné filmy už si zasluhují ,,jiný“ pohled a nadhled, než jsou ty s J.Rambem. Každopádně už dlouho jsem se na žádný tolik netěšil. Zjištění, že i po letech je John stále dobrák od kosti mě velice potěšilo. Stallone už ví, co příznivci očekávají a tak nám to dává. A ke smutnýmu ,,kukuči“ přidává ,,maso“ jako prase! Jediné co na konci zamrzí, je, že Sly stárne. Vždyť RAMBO je i kus mého života. A bohužel se tak pomali uzavírá další kapitola. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Je vidět, že Rambovi zatím pumpa funguje, kardiologa nepotřebuje a stárne s grácií sobě vlastní, tj. v žádným případě se s tím nepáře a ohryzky z krku vytrhává, jako kdyby kupoval rohlíky v krámu. Problém ale je, že už od druhého dílu jede pořád podle stejného mustru (s malými nuancemi) - někde se něco podělá, Rambo je požádán o pomoc, chvílí se cuká, ale pak v záchvatu altruismu podlehne a nastupuje osvobozovací nekompromisní řežba až do závěrečných titulků. Zřejmě čekat od něho něco jiného by bylo asi naivní, ale mě už potřetí vylouhovaný ten samý čajíček prostě nešmakuje, jak by měl. Že je něco „totální masakr“ a „jatka“, to není pro mě žádné měřítko kvality filmu, i když uznávám, že ta syrovost, špinavost a do jisté míry realističnost zde předkládané akce asi nemá v současném filmovém mainstremu obdoby. De facto, pokud bych chtěl srovnávat, tak zde závěrečné Rambovo „kázání těžkým kulometem“ vypadá jako krátká sekvence ze ´Zachraňte vojína Ryana´ (moment, kdy se na Omaha Beach otevře vyloďovací tanker a v něm sedící vojáci dostanou kulometnou spršku ze samopalů), akorát s tím rozdílem, že zde je natažena na cca 10 minut času, se všemi těmi čistými průstřely a odpadávajícími částmi těla. Díky tomu nabývá až jakéhosi surrealistického rozměru, který nelze brát vážně. Pro milovníky brutálních akčních nátěrů tohle musí být učiněná nirvána.___PS: Jestli tenhle film v reálu nasral barmskou despotickou juntu, tak přihazuju 10 hvězdiček..... ()

Galerie (149)

Zajímavosti (50)

  • Sylvester Stallone (Rambo) chtěl, aby se film odehrával během aktuálního globálního konfliktu, o kterém se média příliš nezmiňují. Po vyloučení některých známých konfliktů na Blízkém východě, v Latinské Americe či v Africe, si Stallone promluvil s mezinárodními experty, kteří mu vyprávěli o vraždění karenského lidu barmskou juntou. (DEXTER099)
  • Rambo (Sylvester Stallone) střílí z kulometu M2 Browning, který je připevněn na jeepu. Když mu dojdou náboje, použije k nabití náboje z bedny s nápisem 5,56MM. Pro kulomet M2 Browning se ale používá munice ráže 12,7 mm, která má větší kadenci. (StevenW.)

Související novinky

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

06.11.2017

Už řadu měsíců je jasné, že úspěch amazonské princezny přižene do kin další superhrdinky. V Sony chystají týmovku s Black Cat a Silver Sable, v 20th Century Fox řeší spin-off Logana s X-23, a jak… (více)

Creeda 2 natočí Stallone

Creeda 2 natočí Stallone

10.10.2017

Boxerská sága o Rockym se před dvěma lety dočkala spin-offu se synem Apolla Creeda. Film za 35 milionů dolarů vydělal 173 milionů a dovedl Stalloneho ke Zlatému glóbu a nominaci na Oscara, takže není… (více)

Rambo se přesouvá do televize

Rambo se přesouvá do televize

23.08.2013

Rambo: Do pekla a zpět z roku 2008 nebyl žádný komerční trhák, ale fanoušci akce ocenili jeho žánrovou čistotu a snímek si pamatujeme jako důstojný návrate Slye do slavné role. Dlouho se mluvilo o… (více)

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)

Reklama

Reklama