Reklama

Reklama

Rambo: Do pekla a zpět

  • USA Rambo (více)
Trailer 4

Obsahy(1)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

(více)

Videa (5)

Trailer 4

Recenze (1 578)

Radyo 

všechny recenze uživatele

"Kam se hrabe Kill Bill, to se nedá srovnat!" - aneb jak vyplýtvat ve filmu "catchup" v množství, odpovídajícím zhruba roční spotřebě celého Lucemburska. John Rambo je kabrňák, což mohli jeho fandové vidět už v předchozích třech epizodách této romantické telenovely, v jejímž aktuálně posledním dílu John svým unylým pohledem okouzlí nejednu, ehm, chci říci jednu krasavici. Ta je však pohříchu katolicky rozpoložená a tudíž se jí nelíbí styl Johnovy přípravy večeře (zaživa vytáhneme vnitřnosti, nahrubo mačetou posekáme maso i s kostmi, vše napíchneme na špíz, vystřelený z luku a poté naprudko oflambujeme plamenometem - pozor tento recept je chráněn autorskými právy a jeho zneužití přijde ztrestat sám velký John osobně!). John nicméně své stravovací zvyky měnit nehodlá a tak se jeho fandové dočkají pravých gurmánských (v tomto případě tedy spíše barmánských) orgií. Na mě toho masa bylo ale až trochu moc, chyběla nějaká příloha a aspoň trocha zeleniny (byť se to John snažil aspoň barevně dozdobit cáry vojenských uniforem). Takže čtyřka má u mě za tři. Ale s hvězdičkou. ()

Hal_Moore 

všechny recenze uživatele

Za svého života jsem viděl požehnané množství masa. Kolik se jej nachází v novém Rambovi by však vystačilo na deset takových životů. Nové Johnovo dobrodružství je v kinematografii něco doposud nevídaného. Již první Rambova přestřelka na řece je nezapomenutelná a (pro ty, kteří neviděli trailery a nečetli žádné reference) dává tušit následující jatka. Rambův drsný, veteránský (dalo by se říci mentorský) hlas se ke krvavým hodům hodí perfektně, stejně jako jeho strhaný a událostmi ve světě znechucený výraz. Spolu se "Schoolboyem" tvoří smrtonosné duo, dělající z nepřátelů doslova řešeta a já bych se vůbec nezlobil, kdyby někdy vzniknul Schoolboyův spin-off. Stalloneův návrat je omnoho smrtonosnější, než comeback samotného McClanea, je o několik řádů stylovější než všechny akční filmy nového milénia, čemuž dopomohl fakt, že Sly věděl, co přesně chce. When you're pushed.. Killing is easy as breathing. ()

Reklama

BadoXXII 

všechny recenze uživatele

Ako malého chlapca ma uchvátilo veľa akčných hrdinov. Patril k nim aj Stallone a jeho postava Johna Ramba. Po dobrých ohlasoch som sa rozhodol, že si novú časť pozriem. Predchádzajúce diely predsa zlé neboli. Nový Rambo je iný ako väčšina akčných filmov. V čom? v prvom rade je to absencia rôznych žánrových klišé a siláckych rečí. To ma vždy vytáča pri podobných filmoch. Nevídaná je aj brutálnosť akčných scén, pôsobí však reálne. Nekonajú sa ani žiadne heroické výpady hrdinu, na ktorého letí tisíce guliek a netrafí ho ani jedna......Toto všetko je iné ako vo vačšine podobných filmov a mňa to milo prekvapilo. Veľmi spokojný som s hudbou, ktorá je jednoducho skvelá......Film je to však veľmi krátky, trvá úbohých 75 minút. Ja viem, na množstvo tečúcej červenej tekutiny, lietajúcich končatín a rozporcovaných tiel film vážne nemusí mať 3 hodiny, ale minutáž je v tomto prípade naozaj krátka. Lepšie mohli byť prepracované postavy a aj príbeh.................Každopádne som však spokojný. 4**** dávam za skvelú hudbu, dobrú fyzickú akciu, absenciu blbých klišoidných scén a atmosféru. 80% ()

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Absolutní akční orgasmus, kterým Stalone jasně potvrdil svoje celoživotní prvenství ve světě akčního filmu. Ultradrsné, ultraakční, ultrarychlé ... Jasný adept na akční film roku 2008 a zřejmě i přelom ve stylu natáčení akčních žánrů. Myslím, že "Bournův styl" může jít proti tomuto naprosto do háje. Stalone oživil starou dobrou řemeslnou práci a přitom ji dokonale, ale opravdu DOKONALE namixoval s dnešní dinamičností a rychlostí. Na filmu je však také úžasné, že pořád je to RAMBO! Film nevybočuje nikam bokem, jinam, nijak neexperimentuje ... pořád zde máme starého Johna Ramba, atmosféru jeho dobrodružství a mix toho nejlepšího, co zatím akční film v dějinách kdy vůbec vyplodil ... ()

Arx 

všechny recenze uživatele

Závěrečný comeback Johna Ramba se Slyovi opět vydařil. Jsem opravdu rád, že se rozloučení jak s Rocky Balboou, tak i nyní Johnem Rambem podařilo. Sly se na stará kolena, coby válečný veterán vydá do Barmské džungle osvobodit spolu s další jednotkou zajatce a zastavit nesmyslné vraždění zdějších obyvatel. Film má dobrý scénář, režii a konečně můžu říct, že aspoň jeden ze všech dílů série dosáhl kvalitou na vynikající první díl. Na druhou stranu bych možná filmu mohl vytknul jeho poněkud kratší délku ale jak se říká nic není dokonalé. Rambo je zkrátka opět jízda jak se patří a naprostá povinost pro všechny fanoušky nestárnoucí hvězdy Sylvestera Stallona. 85% ()

Galerie (149)

Zajímavosti (50)

  • Náklady na výrobu byly přibližně 50 milionů amerických dolarů. (NIRO)
  • Celosvětová premiéra proběhla 23. ledna 2008 v Kuvajtu. (Varan)
  • Jediný díl série, ve kterém se neobjeví helikoptéra. (HellFire)

Související novinky

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

06.11.2017

Už řadu měsíců je jasné, že úspěch amazonské princezny přižene do kin další superhrdinky. V Sony chystají týmovku s Black Cat a Silver Sable, v 20th Century Fox řeší spin-off Logana s X-23, a jak… (více)

Creeda 2 natočí Stallone

Creeda 2 natočí Stallone

10.10.2017

Boxerská sága o Rockym se před dvěma lety dočkala spin-offu se synem Apolla Creeda. Film za 35 milionů dolarů vydělal 173 milionů a dovedl Stalloneho ke Zlatému glóbu a nominaci na Oscara, takže není… (více)

Rambo se přesouvá do televize

Rambo se přesouvá do televize

23.08.2013

Rambo: Do pekla a zpět z roku 2008 nebyl žádný komerční trhák, ale fanoušci akce ocenili jeho žánrovou čistotu a snímek si pamatujeme jako důstojný návrate Slye do slavné role. Dlouho se mluvilo o… (více)

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)

Reklama

Reklama