Rambo: Do pekla a zpět

John Rambo

Rambo: Do pekla a naspäť

Rambo IV.

Akční / Thriller / Válečný

USA / Německo, 2008, 92 min (SE: 99 min, Alternativní: 87 min)

Po správach o tom, že Sly chystá návrat svojich oboch akčných hrdinov som prekypoval nadšením a nedočkavosťou. Pri Rockym sa čakanie oplatilo na výbornú, zostávalo už len čakať na pokračovanie série o vojnovom veteránovi. Z filmu som mal však aj trošku obavy. Hlavne z toho pohľadu, že okrem takpovediac najcharizmatickejšej jednotky ostatné diely série ponúkajú mierne klišéovitú a miestami len kŕčovitú akčnú strieľačku. Stallone ale nenechal nič na náhodu. Vedel, že charizmatické pokračovanie s dramatickým dejom už asi nevráti Ramba do takého svetla v akom bol, tak prečo mincu neotočiť na úplne opačnú stranu. Už všetci vieme ako je to tu s tou brutalitou a tak, niektorí sa pohoršujú, niektorí nie. Povedzme to tak, že je to proste len kurevsky reálne natočený film a podľa situácii v Barme je to možno jej lepšia stránka. Každopádne atmosféra je skvelá, zápletka jednoduchá, no o to účinnejšia. Už konečne nejde o to spasiť celú krajinu a sám vyhrať celú vojnu. Dialógy ani nemajú čo skaziť, tých pár súvetí čo odznie sú napísané fajn, hlavne zaujímavo a výstižne. Akčné a bojové sekvencie nemajú najmenšiu chybu, tento masaker má veľa inovatívnych okamihov (luk, míny), strih, práca s kamerou, všetko je v správnom uhle a presne ako má byť. Všetko lieta, smrteľná smršť výbuchov, popráv a nechutností, naozaj sa nečudujem ak to niekto nevydrží. Len to naozaj mohlo byť dlhšie a viac o postavách, hlavne rola psychopatického homosexuálneho vodcu barmských hajzlov by stála za viac znechutenie. Takže pri tomto filme treba proste vypnúť všetku humánnosť, ktorú v sebe máte a uistiť sa, že pozeráte len film a nič viac. Ja som tak učinil a spokojnosť sa dostavila. Zaručená. 100%.(28.2.2008)

Ještě mnohem lepší comeback než Rocky Balboa. Zapůsobila nostalgie a zase jsem se viděl, jak jsem jako malý žral příběhy Johna Ramba. Příběh bez nějakých složitých zápletek, ale tak to má být. Už jsem si ani nemyslel, že se ještě v dnešní době může natočit takový dobrý, klasický akčňák. A ty EFEKTY. To bylo maso, a to doslova. Jsem rád, že jsem se nakonec vypravil do kina, protože na obrazovce notebooku bych si to určitě tak nevychutnal. Zdravý rozum mi radí maximálně 4 hvězdičky. Ale malý John Rambo v mé hlavě, který znovu ožil, tam posílá plný počet. (hmm, lekrační koment, nechám na památku)(13.4.2008)

Sylvester Stallone sa po dlhých rokoch ešte raz rozhodol oživiť aj túto svoju ikonu akčného žánru a nielen, že natočil najlepší diel série, ale rovno jeden z najlepších akčných filmov vôbec. Aj keď tentoraz sa už vlastne nejedná o čistokrvnú žánrovku, ako boli predchádzajúce akčné pokračovania, ale už to trochu pôsobí aj ako vojnová dráma skombinovaná s klasickým akčným hrdinom, no to je len dobre a filmu to po všetkých stránkach prospieva. Film má len jediný výraznejší zápor, je ešte priamočiarejší, než predchádzajúce diely, čo v kombinácii s krátkou dĺžkou a vysokou úrovňou atraktívnosti spôsobuje, že skončí skutočne až príliš rýchlo a ešte k tomu vlastne v tom najlepšom, takže toho pocitu, že chcem ešte viac sa nikdy nedokážem zbaviť. No to je skutočne to jediné, zápletka je očakávane jednoduchá, ale výborná, vojnový konflikt v Mjanmarsku bol skvelý výber, aspoň sa Rambo opäť vracia do džungle, pričom mjanmarskí vojaci sú zobrazení nanajvýš bezcitne a tak sa divák teší na každú obeť z ich radov, ktorých teda nebude málo, ale film prekvapivo skvelo funguje aj v mnohých iných ohľadoch. Samotný Rambo je tu perfektný, aj mimo akcie z neho vyžaruje nesmierny rešpekt a skúsenosti a síce toho opäť veľa nenahovorí, ale každá jeho replika je výborná a nesie v sebe aj niečo viac, než len obvyklé reči na zabitie času. Skvelo funguje aj chémia medzi ním a misionárkou, ale nie v klasickej romantickej rovine, takže som si vychutnával aj ich spoločné rozhovory, no a časom sa samozrejme dostane do akčnej fázy, kde sa zase stane prirodzeným vodcom skupiny žoldnierov, ktorí mi tiež prišli nanajvýš sympatickí a je to rozhodne moja najobľúbenejšia filmová vojenská jednotka vôbec. To obsadenie sa tu skutočne vydarilo, Sylvester Stallone vo svojej najlepšej úlohe za celú svoju kariéru, sympatická Julie Benz, naivný šéf misionárov a celé zloženie vojenskej jednotky, kde vynikajú hlavne veliteľ a odstreľovač. A vôbec mi neprekáža, že záporáci vlastne ani nedostanú ten pravý žánrový priestor, predstavujú jednoducho len to najčistejšie zlo určené na čo najbolestivejšiu likvidáciu. A to rovnako ako samotná akcia teda rozhodne stoja za to. Akcia má štýlom tiež bližšie k tej vojnovej dráme, no to opäť nie je žiadny zápor. Samotný Rambo síce v akcii pôsobí fyzicky trochu pasívne, už nepobehuje medzi protivníkmi s nožom alebo samopalom ako predtým, ale už sa o nich postará prakticky z jedného miesta, ale na atraktivite akcie to aj tak neuberá. Hlavne, že je vynikajúco natočená, nesmierne brutálna a našťastie tým realistickým spôsobom, ale aj dostatočne veľkolepá. Celé finále a útok na dedinu patria medzi to najlepšie, s čím som sa vo filmoch vôbec stretol, pričom to funguje aj emocionálne, no aj ten zvyšok sa vydaril, poteší ešte hlavne ikonické použitie luku, ale aj celá časť s bombou. Sylvester Stallone má za tento film môj mimoriadny rešpekt a obdiv, zvládol ho dokonalo v každom ohľade, prvotriedna réžia, dokonalý vizuál, emócie, atmosféra, ale aj skvelý scenár a perfektný hlavný hrdina. Bezpochyby jeden z najlepších akčných filmov, ktorý si môžem pozrieť kedykoľvek. 91%(23.5.2008)

„Live for nothing, or die for something.“ Slye sice za každého zabitého Vietnamce dostal včelí žihadlo, za každého zabitého Rusa ho píchla vosa a steroidy se stihnul opíchat sám, nicméně musím uznat, že formu má skoro jako za časů First Blood. Vše začne nutným zlem v podobě rádoby hlubokých řečí a pak konečně přijde to, co akční film dělá akčním filmem. Divák i hrdina je přinucen nenávidět zločinné zrůdy (masakr ve vesnici), aby nemilosrdná vendeta i její brutální prostředky získaly opodstatnění (závěrečný výživný přísun čerstvého mletého masa pro barmský McDonald za pomoci Browning M2 .50 calibre). Čím má Rambův film starší datum výroby, tím větší motivaci vidím za tím, co v něm stroj na zabíjení činí, ale čert to vem. Nejdůležitější je přece urvat padouchovi kus krku a narvat mu ho do čéšky, protože nejen každý ovocnář ví, že ohryzek je nedílnou součástí jablka.. Snad ten konec značí, že John James Rambo z Bowie v Arizoně konečně našel klid, protože vzhledem k prostorové výraznosti jeho představitele by ho mohli v dalším díle už jen tak leda vyhodit svázaného do kozelce z bombardéru nad Severní Koreou. Cíl: Kim Čong-il..(22.4.2010)

Sly po druhe a definitivne stvrdzuje svoj comeback sposobom tornada niciaceho aj tie najvacsie stavby pochyb. Osobne pre mna testosteronova jazda, ktoru som od tretieho Bourna nezazil. Rambo 4 (podobne ako Rocky 6) je navratom nielen k teme, ale i k zanru a jeho preneseniu do noveho milenia. Oldschoolove rozvrhnutie deja je poctou i sikovnym pomrkavanim na jeden zo zakladnych stavebnych kamenov zanru (Rambo II), ako i zvysne casti sucasnej kvadrilogie. Zaroven v sebe vsak nesie i prvky moderny - John uz nie je soliterom (i ked najvacsi kus "prace" samozrejme ostava na nom), flasbackove momenty su rovnako hrave, dynamicky zostrihane a "trendy" kolorizovane ako zaverecny duel v Rocky 6. A nad tym vsetkym stoji brutalita - hnusna, spinava s nadychom realnosti. Brutalita v celej svojej nahote a pocetnom zastupeni, ktora vsetkych sucasnych mladych "reznikov" nechava v kute s hanbou, otvorenou sankou po zem a s pocitom, ze tam kde "oni dnes koncia s velkohubymi recami o posuvani hranic, dedusko Sly iba zacina...". Mozno sa sporit o jednoduchosti deja (kto cakal nieco ine, je ovsem naivny) ci samoucelnosti nasilia, ovsem cit pre dokonalu gradaciu nielen jednotlivych sekvencii, ale i celeho pribehu sa Rambovi upriet neda. Na konci filmu som osobne mohol adrenalin vyzarovat v nekonciacom kolobehu erupcii. [Kontr. projekcia](2.2.2008)

• - V minulých dílech Rambo bez trička zprovodil z filmového světa celkem 137 lidí. V této části má však na svém "odhaleném" kontě nulu. (DaViD´82)

• - Jedná se o první film série, kde Rambo (Sylvester Stallone) spolupracuje se skupinou a nebojuje jen sám (DEXTER099)

• - Spoiler: Z celkového počtu 236 mrtvých je 113 z řad "dobrých hochů" a 123 z řad zloduchů. Snímek byl proto považován za nejkrvavější ve filmové historii. (DaViD´82)