Režie:
Sylvester StalloneKamera:
Glen MacPhersonHudba:
Brian TylerHrají:
Sylvester Stallone, Julie Benz, Paul Schulze, Matthew Marsden, Graham McTavish, Tim Kang, Reynaldo Gallegos, Jake La Botz, Maung Maung Khin, Ken Howard (více)VOD (3)
Obsahy(1)
Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.
Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".
Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)
(více)Videa (5)
Recenze (1 579)
"Kam se hrabe Kill Bill, to se nedá srovnat!" - aneb jak vyplýtvat ve filmu "catchup" v množství, odpovídajícím zhruba roční spotřebě celého Lucemburska. John Rambo je kabrňák, což mohli jeho fandové vidět už v předchozích třech epizodách této romantické telenovely, v jejímž aktuálně posledním dílu John svým unylým pohledem okouzlí nejednu, ehm, chci říci jednu krasavici. Ta je však pohříchu katolicky rozpoložená a tudíž se jí nelíbí styl Johnovy přípravy večeře (zaživa vytáhneme vnitřnosti, nahrubo mačetou posekáme maso i s kostmi, vše napíchneme na špíz, vystřelený z luku a poté naprudko oflambujeme plamenometem - pozor tento recept je chráněn autorskými právy a jeho zneužití přijde ztrestat sám velký John osobně!). John nicméně své stravovací zvyky měnit nehodlá a tak se jeho fandové dočkají pravých gurmánských (v tomto případě tedy spíše barmánských) orgií. Na mě toho masa bylo ale až trochu moc, chyběla nějaká příloha a aspoň trocha zeleniny (byť se to John snažil aspoň barevně dozdobit cáry vojenských uniforem). Takže čtyřka má u mě za tři. Ale s hvězdičkou. ()
Nechci dělat přemoudřelýho, ale já jsem to říkal. Mělo se to jmenovat Rambo: Sly is back! a v lepší formě, než kdykoliv předtím. A to tahle série měla skončit už v první části, když Rambo povídá na konci s Trautmanem, jehož pistole ho měla původně zabít (a jestli jste si všimli, použili tenhle původní alternativní konec v Rambově noční můře). Sly s přibývajícím věkem se stává stále více lidštějším, měkčí horou svalů s více krušnými životními zápisy ve tváři... Jako kdyby našel něco, co i ten jeho bezintonační hrubej hlas změnilo. Jediná větší vada filmu je, že příběh je příliš jednoduchej, Rambo si se svou loďkou pluje po i proti proudu, jako by byl na nedělním výletu s rodinkou, a cesta z a do Barmy trvá jen pár hodin a nikdo si vetřelců vůbec nevšimne. Vlastně se divím, že tam už nenaběhli Bushovi vykradači hrobek a všechny tam nepostříleli, když tak všude po světě rádi samozvaně ochraňují mír a spravedlnost... Jinak to ale je nejdrsnější akční jízda, bez nějakých humorných suchých hlášek, bez jakýhokoliv odlehčení. Myslím, že Rambo má náběh k tomu, aby pozměnil novodobou akční filmovou scénu. A přiznejme si, už by to bylo skutečně zapotřebí. To neustálé létání na provazech, uhýbání kulkám, střílení o 106 bez nějakého viditelnějšího účinku, hraní si s barvičkama a s filtrama, humorné hláškující postavy k odlehčení děje a ta všudypřítomná nezbytná cenzura, aby naše dospělé mozky náhodou neviděly něco, co by nebyly schopny snést... Tomu všemu neřádu se Rambo vyhnul a já říkám, díky Slyi, že jsi to nevzdal. Už teď v březnu vím, že lepší film letos do kin z USA nepůjde. Takováto úžasná věc (Slyův návrat) se totiž stává maximálně jednou za deset let... (oprava: Ironman je pro mě na stejné úrovni). ()
Pokud hledáte film, kde se hodinu mluví o tom, jak je násilí špatné, aby se v poslední půlhodině rozpoutal masakr, který vážně nemá obdoby, tak je pro vás nový Rambo vhodná volba. I když Slyho jsem nikdy nemusel a rozhodně preferuju Arnieho, byl tohle opravdový nářez. Názor je opravdu smíšený a myslím, že 80% je možná moc, ale musím uznat, že tenhle film si troufá na to, co jiní ani nevyslovují. Když si vzpomenu na rozruch okolo zabití učedníků v Pomstě Sithů, tak je mi to po tomhle k smíchu. Pokud jste fandové jednorázové zábavy, máte rádi Ramba a nevadí vám mírná béčkovost, tak se klidně koukněte. ()
Po druhém zhlédnutí musím dát maximální hodnocení. Některé scény byly tak dynamické a vtahující, až mě z toho mrazilo v zádech. Vzpomenu např. Rambův zběsilý úprk džunglí, aby zmátl nepřítele. Navíc má film spád, příběh valí kupředu bez zbytečných odboček a moc se toho nenamluví. Ke skvělému zážitku přispěla také Tylerova hudba. Ve filmu plní svou roli výborně. ()
„Čo tam idete robiť?“ – „Zmeniť svet.“ – „Máte zbrane?“ – „Samozrejme, že nie.“ – „Tak nič nezmeníte. Choďte domov.“ S hnevom na svet a s problémami nezadržateľného starnutia nebojuje len Rambo, ale aj jeho herecký predstaviteľ: režisér, scenárista a producent Stallone. Ak niečo tejto krásne a hladko zrežírovanej snímke zbytočne ubližuje, tak paradoxne krátžka stopáž. Kvôli nej totiž nemajú kedy naplno rozoznieť vojnové zverstvá a rozvinúť sa prekvapivo výrazné postavy (Sarah, plešatý Lewis, odstreľovač), čo je škoda. Paradoxne zároveň ale práve oná skratkovitosť, rázna hláškarská úprimnosť („Nikdy si nezabíjal kvôli krajine. Zabíjal si kvôli sebe.“) a istá forma nedopovedanosti (titulný zlosyn takmer nič nepovie!) ho robia zvláštne mnohoznačným, ba až strhujúcim. Keď som na tom bol v kine, neveril som vlastným očiam, keď som videl, aký bitúnok Slyovi štúdio povolilo natočiť. Diváci boli nadšení, celosvetová tržba 113 miliónov síce nepatrí k najväčším favoritom desaťročia, ale pri skromnom rozpočte 5O miliónov fakt nebola zlá. Kino Považan NMnV 2008 ()
Galerie (149)
Zajímavosti (50)
- Odeon, řetězec více než 100 širokoúhlých kin ve Velké Británii, odmítl film promítat kvůli sporu s filmovým distributorem, společností Sony Pictures. (HellFire)
- Rambo: Do pekla a zpět měl být původně natočen před filmem Rocky Balboa (2006), ale když společnost MGM dala Rockymu zelenou, Sylvester Stallone (Rambo) pořadí filmů změnil. (POMO)
- Nôž, ktorý používa John Rambo (Sylvester Stallone), navrhol a vyrobil Gil Hibben. (ČSFD)
Reklama