Rambo: Do pekla a zpět

John Rambo

Rambo: Do pekla a naspäť

Rambo IV.

Akční / Thriller / Válečný

USA / Německo, 2008, 92 min (SE: 99 min, Alternativní: 87 min)

Stalloneho navrat do druhe z jeho velkych roli neni tak nostalgicky jako v pripade Rockyho (i kdyz i tady se vzpominkove sekvence najdou), ale mozna o to je zabavnejsi. Rambo se vraci v neuveritelne brutalni jizde, kde umiraji decka, koncetiny letaji na vsechny strany, prasata zerou lidi za ziva a hlavni hrdina doslova trha barmske vojaky na kusy. Brutalita je to navic hnusna, uveritelna a nechutne realna, coz je dost rozdil proti drtive vetsine soucasnych filmu. Tentokrat nesel John do akce sam, ale podporuje ho skupinka vojaku, kde vynika predevsim skvely sniper, mozna i diky tomu je barmske dobrodruzstvi uveritelnejsi. Dnesni mladezi, neznale predchozich trech dilu, film asi moc nerekne, ale nostalgici budou celou dobu chrochtat blahem.(19.1.2008)

Ako malého chlapca ma uchvátilo veľa akčných hrdinov. Patril k nim aj Stallone a jeho postava Johna Ramba. Po dobrých ohlasoch som sa rozhodol, že si novú časť pozriem. Predchádzajúce diely predsa zlé neboli. Nový Rambo je iný ako väčšina akčných filmov. V čom? v prvom rade je to absencia rôznych žánrových klišé a siláckych rečí. To ma vždy vytáča pri podobných filmoch. Nevídaná je aj brutálnosť akčných scén, pôsobí však reálne. Nekonajú sa ani žiadne heroické výpady hrdinu, na ktorého letí tisíce guliek a netrafí ho ani jedna......Toto všetko je iné ako vo vačšine podobných filmov a mňa to milo prekvapilo. Veľmi spokojný som s hudbou, ktorá je jednoducho skvelá......Film je to však veľmi krátky, trvá úbohých 75 minút. Ja viem, na množstvo tečúcej červenej tekutiny, lietajúcich končatín a rozporcovaných tiel film vážne nemusí mať 3 hodiny, ale minutáž je v tomto prípade naozaj krátka. Lepšie mohli byť prepracované postavy a aj príbeh.................Každopádne som však spokojný. 4**** dávam za skvelú hudbu, dobrú fyzickú akciu, absenciu blbých klišoidných scén a atmosféru. 80%(21.3.2008)

Stallone to hral, režíroval, ešte aj scenár písal on a musím povedať, že si dal záležať. Jediná vec, ktorú vyčítam tomuto filmu je úvod, trvá to trochu dlho kým sa to rozbehne, práve preto dávam 4 hviezdičky... Po dlhom úvode však príde brutálne zabíjanie a ten film sa strhne na čistý masaker. Užil som si aj striekajúcu krv, lietajúce kusy mäsa a iné efekty, ktoré pôsobili dosť realisticky... ten film sa oplatí vidieť :)(26.9.2010)

Definitivně padám na kolena a odprošuji Stallonea za to, že jsem mu ani po šestém Rockym nevěřil a příchod válečné mašiny bral jen jako další pokus "ejtýs" legendy o návrat na výsluní. Slyovi očividně nešlo o to obrátit sérii úplně novým směrem, ale o prvotřídní bezmyšlenkovou nálož, ve které se mnohem více střílí, než přemýšlí a mluví. A je to jedině dobře. Rambo se s výjimkou jedničky nepotřeboval vykecávat a já jsem rád, že tomu tak je i tentokrát. Přiznám se, že jsem byl místy dokonce příjemně dojatý a hned po titulkách jsem dostal chuť navštívit nejbližší střelnici, kde bych si mohl také pořídit tak stylový luk na kropení barmské armády. Live for nothing or die for something. ;)(11.2.2008)

Po veľmi, ale veľmi dlhej dobe mi bolo ľúto že nejaký film, v ktorom ide iba o zabíjanie, netrvá dlhšie. Posledný RAMBO je nostalgiou opradené akčné béčko s ruskými digitálnymi efektami, ktoré je fyzicky intenzívnejšie než ktorákoľvek megalomanská záležitosť Michaela Baya. Dve efektné scény (prvý výstup s lukom, bomba), dokonalá žánrová čistota a postava Johna Ramba - o tom to celé je a úplne to stačí. „Nič nehovor a proste odíď.“ K záverečnému rambovskému motívu od Jerryho Goldsmitha skrátka netreba nič dodávať. Keby Sly pridal zopár minút a viacej sa povenoval postavám, mohlo ísť o najlepší akčný film nového tisícročia.(25.2.2008)

• - Celosvětová premiéra proběhla 23. ledna 2008 v Kuvajtu. (Varan)

• - Vzhledem k tomu, že jednička byla v USA uvedena pod názvem "První krev" a v Evropě jednoduše pod "Rambo", tak ne všude mohl být použit současný distribuční USA název "Rambo". V Německu tedy mají "Johna Ramba", u nás řádí "Rambo: Do pekla a zpět", v Indii mají "Ramba 4", v Singapuru pro změnu diváci chodí na "Rambo 4: John Rambo" a v některých španělsky mluvících zemích je snímek v nabídce kin k nalezení pod názvem "Rambo - Návrat z pekel". (DaViD´82)

• - Rambovo celé jméno je John James Rambo. (DaViD´82)