poster

Rambo: Do pekla a zpět

 • USA

  Rambo

 • Německo

  John Rambo

 • Slovensko

  Rambo: Do pekla a naspäť

 • Slovensko

  Rambo IV.

Akční / Thriller / Válečný

USA / Německo, 2008, 92 min (SE: 99 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Bluntman
  *****

  Transgresivnější než cokoliv od Cronenberga, adrenalinovější než celá bourneovská trilogie. Poslední půlhodinu jsem i kvůli jednoduché, ale o to funkčnější fabuli a práci se zvukovými efekty výskal nadšením. Pro fanouška 80. let splněný sen, který po Rockym Balboovi, filmu o simulacích a simulakrách, dává pocítit realitu v její nejryzejší podobě a tentokrát to není prohra se vztyčenou hlavou, vypořádání se s vnitřními démony, ale freudovské vytěsnění vytěsněného, v nichž RAMBO dá pocítit aktuálnost dané problematiky. A nepotřebuje k tomu ani "montáž". Fuck Yeah!_____ Napodruhé, spolu s předchozími díly, je to ještě výrazně lepší: vyloženě mě baví, jak celá série pracuje s fabulí westernů (jednička: jak psanec přišel do městečka, dvojka: jak kovboj jede zachránit bělochy před zlými Indiány...) a uzpůsobuje ji syžetům akčních, popř. exploatačních podívaných. Tenhle díl RAMBA: DO PEKLA A ZPĚT by se Reaganovi nelíbil (byl by živ), protože neužívá comicsovou nadsázku a nedává tak pocítit pravičákům, že když nevyhráli ve skutečnosti, docílili toho alespoň ve fikci. Přestože se děj odehrává v Barmě-Asii, jedná se o přenesení Vietnamu a vietnamského syndromu z džunglí do města (RAMBO I: PRVNÍ KREV) a zpátky na místo původního dění (RAMBO II a III) do džungle (RAMBO: DO PEKLA A ZPĚT). I když zde nepadne ani jedna narážka na 9/11, teroristické organizace apod., je jasné, že přiběh o navrácení pravých, křesťanských hodnot pomocí rozesračkování východňářů na hnůj komentuje právě tuhle bushovskou politickou rétoriku._____ Rambo tak zažil "regeneraci skrze násilí" a přestože boří pravidla sedmdesátek a osmdesátek (homosexualita mezi naolejovanými muži se zde změnila v homofóbii, protože homosexuální je pouze vedoucí záporáků, žena zde slouží jako základní zdroj konfliktů), závěrečným uzavřením jak jednoho kinematografického období, tak série dává najevo, že se konečně po letech "vrací domů". A s ním i divák. P.S. Nechápu, proč se na poslední díl série kouká nékdo, kdo neviděl předchozí díly a k akčním filmům se staví jako snob. Takoví by zasloužili vytrhnout zaživa ohryzek z krku... Viď, Silásku? P.P.S. Plakal jsem.(6.2.2008)

 • EdaS

  Stejně jako v případě posledního Rockyho jde o důstojný návrat (a zároveň snad i završení) legendy. Stallone boduje důrazem na fyzično, maso, krev, špínu a déšť, za což mu v současné "vydezinfikované" akci patří dík. Na pět hvězd to ale zdaleka nevidím (ani po druhém zhlédnutí), dvanáct mi totiž bylo už strašně dávno...(25.2.2008)

 • Karlos80
  ***

  Trhák? To zcela jistě ne, možná, že jen kvůli navrátivšímu se Slyemu. Jedině co bych vyzdvihl, jsou zcela jistě mimořádné efekty, detailně a někdy i hodně silně brutální záběry ale v dnešní technické době a s takovými fin. prostředky se tomu nelze vůbec divit. Film (necelých 80 minut) úměrný věku Slye, bez zbytečných řečí jdoucímu rychle na věc, už předem bylo jasné, jak to asi dopadne...Stále jsem čekal nějakou překážku-nečekaný zvrat a ono nic..Slye přišel viděl a zvítězil a to nad úplně všemi! Sečteno a podtrženo, podle mého skromného názoru se jedná jen o průměrný film se skoro žádnou duchaplností a se skoro žádným příběhem, jen s průměrnými hereckými výkony (tím neříkám že Slye nebyl opět akční (nebo ještě akčnější) tak, jak jsme ho znali v předchozích filmech nebo vtipnější jeho vesměs pesimistické hlášky "Jděte domů - Stejně nic nezměníte - Seru na svět." tady mají svou sílu i své opodstatnění).(7.4.2008)

 • H34D
  ***

  Nejprve si zkuste představit nového Ramba, kdyby se nejmenoval Rambo a nehrál tam Sylvester Stallone... Vyšlo by z toho při nejlepším průměrné béčko, z kterého by si lidé druhý den pamatovali maximálně pár amputovaných končetin a jeden flákanec krve na kameře... Jenže on to Rambo je, vrátil se ve velkém stylu (možná až příliš velkém, osobně mi více vyhovovala skromnost šestého Rockyho) a na počest i nečest akcí 80. let se opět a znová chystá rozjet tu samou vyvražďovačku podle starého, osvědčeného konceptu. Scénář je povrchní, dialogy nulové a charaktery příliš jednostranné, čekal snad někdo opak? Ale akce je doslova brutální, syrová a mocná, nebere si servítky ani před vyvražďováním žen a dětí. Ovšem v poslední části trochu nepřehledná, člověk skutečně vnímá jen ty hektolitry krve a rozkládající se těla pod palbou těžkotonážního kulometu... 6/10(18.9.2008)

 • Slasher
  *****

  *2014 epilog*/ Za mě je tohle možná to nejlepší co kdy vzniklo. *2012 epilog*/ Nejlepší, nejtvrdší, nejbrutálnější a nejnahláškovanější macho akční film vůbec, tečka. RAMBO IV. #1, #2, #3 *Původní koment kinoverze*/ Comeback jako HOVADO. V době kdy jsou klasické akční fláky kaput, přivalí se na nás Stallone s filmem, kde nehorázně vykosí půlku džungle a za celou stopáž se usměje tak jednou (a o to bolestivěji to pak vypadá:-). A klobouk dolů, že se mu povedlo to navíc uzpůsobit tak, aby to většině lidí nepřišlo trapný (jen v některých momentech úsměvný). Zápletka je jednoduchá a úplně přímočará, díky Bohu, a neakční úvod trvá tak akorát, abych si neměl na co stěžovat. Ale zase není zdaleka pravda, že by to bylo o ničem. Takže teď jsem se konečně dostal ke kosení, beztak je to na Rambovi to nejdůležitější. Rovnou můžu prohlásit, že si John přímo před očima tamních lidiček (ať už padouchů nebo v menší míře utiskovaných) rozpoutá menší válku. A to doslova, včetně toho, že vyhladí z povrchu zemského tak 100 metrů čtverečních barmské džungle. Násilí vypadá tak reálně, že reálnějí by už vypadala snad jen realita, a je ho tolik a v takové míře, že se to prostě a jednoduše NEVIDÍ. Jediný, ke komu mě napadá tenhle výkon přirovnat, je samotný Lobo. A to už je hodně velká meta. John Rambo jako charakter už je dnes legenda první ketgorie a tak z něj ve čtyřce přímo sálá charisma, snad nejvíc v momentě, kdy chladně pronese slova "fuck the world". Jo, a já říkám to samé, za to že už se dneska netočí takovéhle pořádné akční filmy. Očekával jsem hodně, a jsem naprosto spokojený. Před takovým rokem a půl by mě tohle nenapadlo ani omylem. Bezkonkurenční. Na závěr bych si vypůjčil slova jednoho zahraničního diváka - "Sly you didn't make it for the critcs, you made it for the fans. Best action movie ever!" [poprvé viděno v předpremiéře na Festivalu Otrlého Diváka - v kině narváno, v závěru totální aplaus] ...(6.4.2012)

 • - Jedná se o první film série, ve kterém se neobjevuje postava Trautmana (Richard Crenn). Objevuje se pouze ve flashbecku. (ManOfPhoenix)

 • - Původně měl Rambo držet obrovský kulomet M2 ráže .50 v ruce, ale bylo těžké s ním manipulovat, proto zůstal upevněn na džípu. (HellFire)

 • - V průběhu filmu je hned několik obrazových citací na předchozí díly. (DaViD´82)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace