Rambo: Do pekla a zpět

John Rambo

Rambo: Do pekla a naspäť

Rambo IV.

Akční / Thriller / Válečný

USA / Německo, 2008, 92 min (SE: 99 min, Alternativní: 87 min)

„Čo tam idete robiť?“ – „Zmeniť svet.“ – „Máte zbrane?“ – „Samozrejme nie.“ – „Tak nič nezmeníte. Choďte domov.“ S hnevom na svet a s problémami nezadržateľného starnutia/plynutia života pomedzi prsty nebojuje len Rambo, ale aj jeho herecký predstaviteľ, režisér, scenárista a producent Stallone. Ak niečo krásne zrežírovanej snímke zbytočne ubližuje, tak kratučká dĺžka. Kvôli nej totiž nemajú kedy naplno rozoznieť vojnové zverstvá a rozvinúť sa prekvapivo výrazné postavy (Sarah, plešatý Lewis, odstreľovač), čo je škoda. Paradoxne zároveň ale práve oná skratkovitosť, rázna hláškarská úprimnosť („Nikdy si nezabíjal kvôli krajine - zabíjal si kvôli sebe.“) a „nedopovedanosť“ (titulný zlosyn takmer nič nepovie!) ho robia zvláštne mnohoznačným a strhujúcim. Keď som na tom bol v kine, neveril som vlastným očiam.(18.5.2008)

Sylvester Stallone sa po dlhých rokoch ešte raz rozhodol oživiť aj túto svoju ikonu akčného žánru a nielen, že natočil najlepší diel série, ale rovno jeden z najlepších akčných filmov vôbec. Aj keď tentoraz sa už vlastne nejedná o čistokrvnú žánrovku, ako boli predchádzajúce akčné pokračovania, ale už to trochu pôsobí aj ako vojnová dráma skombinovaná s klasickým akčným hrdinom, no to je len dobre a filmu to po všetkých stránkach prospieva. Film má len jediný výraznejší zápor, je ešte priamočiarejší, než predchádzajúce diely, čo v kombinácii s krátkou dĺžkou a vysokou úrovňou atraktívnosti spôsobuje, že skončí skutočne až príliš rýchlo a ešte k tomu vlastne v tom najlepšom, takže toho pocitu, že chcem ešte viac sa nikdy nedokážem zbaviť. No to je skutočne to jediné, zápletka je očakávane jednoduchá, ale výborná, vojnový konflikt v Mjanmarsku bol skvelý výber, aspoň sa Rambo opäť vracia do džungle, pričom mjanmarskí vojaci sú zobrazení nanajvýš bezcitne a tak sa divák teší na každú obeť z ich radov, ktorých teda nebude málo, ale film prekvapivo skvelo funguje aj v mnohých iných ohľadoch. Samotný Rambo je tu perfektný, aj mimo akcie z neho vyžaruje nesmierny rešpekt a skúsenosti a síce toho opäť veľa nenahovorí, ale každá jeho replika je výborná a nesie v sebe aj niečo viac, než len obvyklé reči na zabitie času. Skvelo funguje aj chémia medzi ním a misionárkou, ale nie v klasickej romantickej rovine, takže som si vychutnával aj ich spoločné rozhovory, no a časom sa samozrejme dostane do akčnej fázy, kde sa zase stane prirodzeným vodcom skupiny žoldnierov, ktorí mi tiež prišli nanajvýš sympatickí a je to rozhodne moja najobľúbenejšia filmová vojenská jednotka vôbec. To obsadenie sa tu skutočne vydarilo, Sylvester Stallone vo svojej najlepšej úlohe za celú svoju kariéru, sympatická Julie Benz, naivný šéf misionárov a celé zloženie vojenskej jednotky, kde vynikajú hlavne veliteľ a odstreľovač. A vôbec mi neprekáža, že záporáci vlastne ani nedostanú ten pravý žánrový priestor, predstavujú jednoducho len to najčistejšie zlo určené na čo najbolestivejšiu likvidáciu. A to rovnako ako samotná akcia teda rozhodne stoja za to. Akcia má štýlom tiež bližšie k tej vojnovej dráme, no to opäť nie je žiadny zápor. Samotný Rambo síce v akcii pôsobí fyzicky trochu pasívne, už nepobehuje medzi protivníkmi s nožom alebo samopalom ako predtým, ale už sa o nich postará prakticky z jedného miesta, ale na atraktivite akcie to aj tak neuberá. Hlavne, že je vynikajúco natočená, nesmierne brutálna a našťastie tým realistickým spôsobom, ale aj dostatočne veľkolepá. Celé finále a útok na dedinu patria medzi to najlepšie, s čím som sa vo filmoch vôbec stretol, pričom to funguje aj emocionálne, no aj ten zvyšok sa vydaril, poteší ešte hlavne ikonické použitie luku, ale aj celá časť s bombou. Sylvester Stallone má za tento film môj mimoriadny rešpekt a obdiv, zvládol ho dokonalo v každom ohľade, prvotriedna réžia, dokonalý vizuál, emócie, atmosféra, ale aj skvelý scenár a perfektný hlavný hrdina. Bezpochyby jeden z najlepších akčných filmov, ktorý si môžem pozrieť kedykoľvek. 91%(23.5.2008)

Barma - země, jejíž problémy může vyřešit jen přítomnost Johna RAMBA…. Nevím, které jiné filmy už si zasluhují ,,jiný“ pohled a nadhled, než jsou ty s J.Rambem. Každopádně už dlouho jsem se na žádný tolik netěšil. Zjištění, že i po letech je John stále dobrák od kosti mě velice potěšilo. Stallone už ví, co příznivci očekávají a tak nám to dává. A ke smutnýmu ,,kukuči“ přidává ,,maso“ jako prase! Jediné co na konci zamrzí, je, že Sly stárne. Vždyť RAMBO je i kus mého života. A bohužel se tak pomali uzavírá další kapitola.(13.6.2008)

Sylvester Stallone vzkřísil po Rocky Balboovi i jeho druhou životní postavu, Johna Ramba. Sly nás tentokrát zavede do nehostinné Barmy, kde probíhá již nekolik desetiletí občanská válka. Několik lidí z Ameriky se rozhodne jet do Barmy, aby zde pomáhali a poprosí Ramba, který zde vede samotářský život, aby je odvezl na místo určení. Po jejich zajmutí se Rambo s pomocí několika vojáku rozhodne pro jejich vysvobození. Při hodně syrovém, krutém a smutném pohledu na těžký život v Barmě určitě každému přejede mráz po zádech. Za pochvalu stojí i hodně kvalitní exteriéry, slušně natočené akční scény, střih a v neposlední řadě hudba a samotná režie. Ať už je to s herectvím Sylvestra jakkoliv, tak svými postavami Ramba a Rockyho se navždy nesmazatelně zapsal do filmové historie........(3.2.2008)

Ako malého chlapca ma uchvátilo veľa akčných hrdinov. Patril k nim aj Stallone a jeho postava Johna Ramba. Po dobrých ohlasoch som sa rozhodol, že si novú časť pozriem. Predchádzajúce diely predsa zlé neboli. Nový Rambo je iný ako väčšina akčných filmov. V čom? v prvom rade je to absencia rôznych žánrových klišé a siláckych rečí. To ma vždy vytáča pri podobných filmoch. Nevídaná je aj brutálnosť akčných scén, pôsobí však reálne. Nekonajú sa ani žiadne heroické výpady hrdinu, na ktorého letí tisíce guliek a netrafí ho ani jedna......Toto všetko je iné ako vo vačšine podobných filmov a mňa to milo prekvapilo. Veľmi spokojný som s hudbou, ktorá je jednoducho skvelá......Film je to však veľmi krátky, trvá úbohých 75 minút. Ja viem, na množstvo tečúcej červenej tekutiny, lietajúcich končatín a rozporcovaných tiel film vážne nemusí mať 3 hodiny, ale minutáž je v tomto prípade naozaj krátka. Lepšie mohli byť prepracované postavy a aj príbeh.................Každopádne som však spokojný. 4**** dávam za skvelú hudbu, dobrú fyzickú akciu, absenciu blbých klišoidných scén a atmosféru. 80%(21.3.2008)