Rambo: Do pekla a zpět

John Rambo

Rambo: Do pekla a naspäť

Rambo IV.

Akční / Thriller / Válečný

USA / Německo, 2008, 92 min (SE: 99 min, Alternativní: 87 min)

Absolutní akční orgasmus, kterým Stalone jasně potvrdil svoje celoživotní prvenství ve světě akčního filmu. Ultradrsné, ultraakční, ultrarychlé ... Jasný adept na akční film roku 2008 a zřejmě i přelom ve stylu natáčení akčních žánrů. Myslím, že "Bournův styl" může jít proti tomuto naprosto do háje. Stalone oživil starou dobrou řemeslnou práci a přitom ji dokonale, ale opravdu DOKONALE namixoval s dnešní dinamičností a rychlostí. Na filmu je však také úžasné, že pořád je to RAMBO! Film nevybočuje nikam bokem, jinam, nijak neexperimentuje ... pořád zde máme starého Johna Ramba, atmosféru jeho dobrodružství a mix toho nejlepšího, co zatím akční film v dějinách kdy vůbec vyplodil ...(26.2.2008)

Barma - země, jejíž problémy může vyřešit jen přítomnost Johna RAMBA…. Nevím, které jiné filmy už si zasluhují ,,jiný“ pohled a nadhled, než jsou ty s J.Rambem. Každopádně už dlouho jsem se na žádný tolik netěšil. Zjištění, že i po letech je John stále dobrák od kosti mě velice potěšilo. Stallone už ví, co příznivci očekávají a tak nám to dává. A ke smutnýmu ,,kukuči“ přidává ,,maso“ jako prase! Jediné co na konci zamrzí, je, že Sly stárne. Vždyť RAMBO je i kus mého života. A bohužel se tak pomali uzavírá další kapitola.(13.6.2008)

77 minut čistého času trvající (alespoň na DVD) výtah ze všech předchozích dílů, navlečený do zatraceně slušivého moderního akčního hávu. Ten háv je samozřejmě neskutečně zasviněný blátem, vnitřnostmi a krví stříkající z různých ran a urvaných končetin. A je to moc fajn, a kašlu na nějaké filozofické rozbory ideového vyznění takovéhohle filmu - žádné totiž není. Barma je aktuální rekvizitou a stejně tak je tomu i s americkými misionáři, z nichž jeden má projít "šokujícím" přerodem, aby nebylo tak očividné, že jejich partička je jen nezbytným iniciátorem, aby bylo koho zachraňovat ze spárů smrti. Stejně tak Julie Benz je tu jenom proto, aby mohla Johnovi vyevokovat jeho ve dvojce (taky v džungli) zabitou lásku, a přimět ho dejme tomu že jakž takž věrohodně k tomu, aby uzavřel kruh a vrátil se domů. Stallone ví co chce, ví jak divákům připomenout to, co bylo (a zvládl by to i bez prostřihů z předchozí trilogie), a jak je potěšit. BTW větší šok než tlumič na poctivou všedrtící odstřelovačku od Barrettů jsem už dlouho nezažil, ale ta věc vážně existuje a funguje:) Prostě špíglnýgl krvavá zábava áčkové třídy. Podobně povedené zakončení jako Rocky Balboa. Jen doufám, že pětka nevznikne... 80%(16.9.2011)

Po příjemném, ale vcelku zbytečném šestém ROCKYM se do toho Sly konečně pořádně obul a znovu důrazně připomenul své jméno kronikářům světové kinematografie. Děj na minimu, naturalismus na maximu a ve výsledku prostinké komorní béčko, které ale svou nekompromisností těžce válcuje současná takzvaná akční áčka (bože, co z těch dnešních děcek jen vyroste, když musí čučet na ty vykastrované kraviny?) a je drzou a provokativní alternativou k předchozím třem áčkovým dílům série. Vedle nich sice působí jako jejich chudý příbuzný, ale je nepoměrně drsnější, skutečně nejkrvavější akční film všech dob. Zároveň jsem si čtyřku vychutnal tak jako žádný z předchozích dílů díky aktuálnosti popisovaného konfliktu. Slyovi slouží ke cti, že jde po technické stránce s dobou (ruční digitál, kulometný střih), ale popravdě bych byl radši kdyby nešel, co se mi líbilo byla práce s hudbou. Tradičně dobré hlášky. Víc filmů, kde člověk rychle ztratí přehled o momentálním počtu zabitých dětí. Doufám, že doma najde Rambo otce zavražděného a budou následovat další jatka.(24.2.2008)

Ještě mnohem lepší comeback než Rocky Balboa. Zapůsobila nostalgie a zase jsem se viděl, jak jsem jako malý žral příběhy Johna Ramba. Příběh bez nějakých složitých zápletek, ale tak to má být. Už jsem si ani nemyslel, že se ještě v dnešní době může natočit takový dobrý, klasický akčňák. A ty EFEKTY. To bylo maso, a to doslova. Jsem rád, že jsem se nakonec vypravil do kina, protože na obrazovce notebooku bych si to určitě tak nevychutnal. Zdravý rozum mi radí maximálně 4 hvězdičky. Ale malý John Rambo v mé hlavě, který znovu ožil, tam posílá plný počet. (hmm, lekrační koment, nechám na památku)(13.4.2008)

• - Spoiler: Ve filmu je zabito o 34 lidí více, než v předchozích třech dílech dohromady. Avšak sám Rambo zabije "pouze" o 5 lidí více než třeba třetím díle. (DaViD´82)

• - Ve scéně, kdy Rambo (Sylvester Stallone) střílí z kulometu M2 Browning, který je připevněn na jeepu, je kulomet celý pocákaný od krve. Když ale z jeepu skáče dolů, kulomet je čistý a žádná krev na něm není. (StevenW.)

• - Na každou minutu stopáže vychází v průměru 2,59 zabití. Nebudeme-li však započítávat závěrečné titulky, tak se dostaneme až na průměr 3,04 mrtvých za minutu. (DaViD´82)