Rambo: Do pekla a zpět

John Rambo

Rambo: Do pekla a naspäť

Rambo IV.

Akční / Thriller / Válečný

USA / Německo, 2008, 92 min (SE: 99 min)

Nechci dělat přemoudřelýho, ale já jsem to říkal. Mělo se to jmenovat Rambo: Sly is back! a v lepší formě, než kdykoliv předtím. A to tahle série měla skončit už v první části, když Rambo povídá na konci s Trautmanem, jehož pistole ho měla původně zabít (a jestli jste si všimli, použili tenhle původní alternativní konec v Rambově noční můře). Sly s přibývajícím věkem se stává stále více lidštějším, měkčí horou svalů s více krušnými životními zápisy ve tváři... Jako kdyby našel něco, co i ten jeho bezintonační hrubej hlas změnilo. Jediná větší vada filmu je, že příběh je příliš jednoduchej, Rambo si se svou loďkou pluje po i proti proudu, jako by byl na nedělním výletu s rodinkou, a cesta z a do Barmy trvá jen pár hodin a nikdo si vetřelců vůbec nevšimne. Vlastně se divím, že tam už nenaběhli Bushovi vykradači hrobek a všechny tam nepostříleli, když tak všude po světě rádi samozvaně ochraňují mír a spravedlnost... Jinak to ale je nejdrsnější akční jízda, bez nějakých humorných suchých hlášek, bez jakýhokoliv odlehčení. Myslím, že Rambo má náběh k tomu, aby pozměnil novodobou akční filmovou scénu. A přiznejme si, už by to bylo skutečně zapotřebí. To neustálé létání na provazech, uhýbání kulkám, střílení o 106 bez nějakého viditelnějšího účinku, hraní si s barvičkama a s filtrama, humorné hláškující postavy k odlehčení děje a ta všudypřítomná nezbytná cenzura, aby naše dospělé mozky náhodou neviděly něco, co by nebyly schopny snést... Tomu všemu neřádu se Rambo vyhnul a já říkám, díky Slyi, že jsi to nevzdal. Už teď v březnu vím, že lepší film letos do kin z USA nepůjde. Takováto úžasná věc (Slyův návrat) se totiž stává maximálně jednou za deset let... (oprava: Ironman je pro mě na stejné úrovni).(6.3.2008)

Rozpočet $50miliónovTržby USA $42,754,105Tržby Celosvetovo $113,244,290Tržby za predaj Blu-ray v USA $828,369 //počet predaných kusov ?Tržby za predaj DVD v USA $40,504,434 //počet predaných kusov 1,987,602║ Samozrejme že aj Sylvester Stallone ide z dobou a do filmu napchal toľko extrémnej brutality koľko sa len dalo, dnes sa už asi bez toho len tak nezaobídeme, lebo celková prezentácia filmu je postavená len na stanovenom štandarte dnešnej doby čim viac nechutností, tým lepšie. A popritom sa zabúda hlavne na dejovú osnovu, čo by malo byť hlavnú výstuhou filmu a nie len priamočiary dej, s heroickými hláškami, stvárnené cez zadumanú kamennú tvár a taktiež sa opomenie vyrysovanie postavy hlavného záporáka. Hlavné čo tento akčný film zo série Rambo zdobí je drvivá ohlušujúca akcia, samozrejme že prehnaná ale zas dá sa to zniesť. V každom prípade je to úplne iný Rambo než sme boli zvyknutý, keď vyčíňal v 80.rokov, jeho oživenie nenabralo až taký retro smer ako tomu bolo pri filme Rocky Balboa, čo trošku škoda. "Slušný akčný priemer aj keď bez lepšieho deja." /videl v kine: 60%/(27.4.2008)

Masakrus maximus. Niečo takéto priamočiare už súčasná gay kinematografia potrebovala. A ja cítim obrovské zadosťučinenie za Slya, ktorý po takmer 15 rokoch odstrkovania a posmeškov teraz dvakrát dokázal, že je veľmi zručným režisérom a akčným bohom. Jediná výhrada: mohlo to byť tak o 15 minút dlhšie, aby bola vychutnávka záverečného (neopísateľného!) masoxu ešte intenzívnejšia. UPDATE: Po druhom zhliadnutí dvíham hodnotenie na maximum. Tá žánrová čistota je na nezaplatenie.(18.3.2008)

John Rambo je největší řezník na světě, seru na to, že příběh neni žádnej extra geniální, takovýhle jakta se prostě objeví jednou za pár let. Tohle byla snad to nejbrutálnější co sem kdy viděl, všude lítaly nohy, hlavy, ruce a jiný cáry a kusy těl a to ještě Sly nedostal do ruky ten největší kanón ve filmu, kterým v poslední půlhodince rozmrdá 90% herců a půlku pralesu naprosto na hadry. S největší pravděpodobností je Rambo IV největší řežba desetiletí, krom toho Sly tady vypadá fakt krutě a nesmlouvavě oproti Rockymu a ty jeho proslovy o tom co je jeho úděl, sou sice blbost, ale zní krásně a fungujou dokonale.(26.2.2008)

• EdaS

Stejně jako v případě posledního Rockyho jde o důstojný návrat (a zároveň snad i završení) legendy. Stallone boduje důrazem na fyzično, maso, krev, špínu a déšť, za což mu v současné "vydezinfikované" akci patří dík. Na pět hvězd to ale zdaleka nevidím (ani po druhém zhlédnutí), dvanáct mi totiž bylo už strašně dávno...(25.2.2008)

• - Spoiler: Ve snové scéně složené ze záběrů z minulých částí je i sotva vteřinový záběr z alternativního konce prvního dílu, ve kterém se Rambo zastřelí Trautmanovou pistolí střelou do břicha. (DaViD´82)

• - Na nápad umístit děj do Barmy Stallone přišel tak, že se na OSN zeptal, který současný válečný konflikt je světovými médii nejvíce opomíjen. Dostal jednoznačnou odpověď - více než šedesát let se táhnoucí občanská válka v Barmě. (DaViD´82)

• - Rambovo celé jméno je John James Rambo. (DaViD´82)