Herečka Nikki Graceová dostane vytouženou roli v novém filmu režiséra Kingsleyho Stewarta. Před natáčením se dozví několik zneklidňujících věcí: připravované dílo je remakem polského filmu, který nebyl nikdy dokončen. Jeho dva hlavní protagonisté byli totiž zavražděni. Nikki se během natáčení postupně začne převtělovat ve svou hrdinku Sue a setkává se s mnoha záhadnými lidmi, včetně podivné lidsko-králičí rodinky z ještě podivnějšího sitcomu. Do natáčení se navíc prolíná příběh původního filmu… Taková je ústřední situace, na níž vystavěl své tříhodinové dílo kultovní americký režisér David Lynch. Ve vytváření nejasných, halucinačních a významově mnohovrstevných obrazů zašel autor ještě dál než ve svém předcházejícím díle Mulholland Drive. Inland Empire z názvu odkazuje na skutečně existující obydlenou pouštní oblast nedaleko Los Angeles, avšak má samozřejmě i přenesený význam: Lynch se při tvorbě koneckonců inspiroval svými zážitky z transcendentální meditace. Film vznikal bez scénáře, herci měli k dispozici každý den jen několik stránek s textem. Tvůrce tentokrát použil digitální kameru, u které chce podle vlastních slov již zůstat. (Česká televize)

ArdathBay

Režie: David Lynch, (ne)scénář: David Lynch, střih: David Lynch, kamera: David Lynch a naprosto neomezená volnost ve všem. Nový producent nechápe proč musí najednou shánět opici, jednonohou ženu a dřevorubce. Výsledek ? Jak pro koho... Já osobně jsem si to (ne)užíval mistrovsky, výtečně, velmi, málo, vůbec, fuj to byl hnus. Inland Empire je Lynch zbavený řetězů a dovádějící své vize a kvality ad absurdum. Prostřednictvím digitální kamery, geniální Laury Dern ( ta žena se změnila tolikrát, jak se jen žena dokáže změnit) a též koproducentky, psychoidních zvuků a horrorových prvků, že jsem se lekal jako malý fakan. A to jsem si říkal, že si z nás diváků Lynch prvních 20 minut střílí. ()

mohamedsfinger

Přiznávám, že jsem se v příběhu ztrácel, ale i tak jsem pak šel spát s podivným pocitem velmi zajímavého zážitku. Kamera mému nadšení zrovna nepřidala, ale kompenzace přišla nečekaně v podobě králíčků. Jednou se na to musím podívat znovu, ale prozatím zůstanu tak nějak neutrální. ()

Babous

Nekoukat za střízliva! Psychedelický, halucinogenní, surrealistický film o tom, jak se začne prolínat náš svět s filmovým scénářem. "Když ten film zkoušeli natočit poprvé, něco se stalo." Lynch má zjevně úchylku na králíky, protože to intermezzo z jejich obýváku si jinak vysvětlit nedokážu. Ale stejně asi to nejzajímavější, co jsem od tohoto režiséra viděl. ()

Circumscriptor

Parádny David Lynch. Inland Empire je podľa mňa po všetkých stránkach jeho najkrajšie dielo. Áno, Eraserhead bolo jeho vrcholným počinom, ktoré má dobrý sieťový efekt, ale tento filmík je skrátka niečo, čo mojim diváckym zmyslom imponuje najviac zo všetkých jeho výtvorov. Totálna transcendentálna pecka a zatiaľ jediný film, ktorý som sledoval na LSA tripe, ktorý som si pred pustením starostlivo pripravil rozmixovaním semienok kvetinky Morning glory a ich zmiešaním s vodou a cesnakom (samozrejme, je to legálne). Tento snímok vám poriadne rozdrása nervovú sústavu - nič pre neskúsených divákov, ktorí Lyncha nepoznajú. Neodporúčam vitalyzistom a larválnym jedincom; na to, aby ste to dali, musíte mať poriadne vyglitchovanú neuroplasticitu pravidelným vystavovaním sa zmeneným stavom vedomia. A na túto podmienku skutočne apelujem. Inland Empire som ako skúsený surrealista videl pred piatimi dňami a ešte stále to rozdýchavam. A scéna s Hallway Phantomom je skutočne veľmi ťažko prekonateľné psycho. Kto náhodou nad pozretím filmu neuvažuje, určite by som mu odporúčil pozrieť si minimálne túto scénku, ktorú vám sprostredkujem pomocou tohto linku: https://www.youtube.com/watch?v=Y0XVyQFkm2k (avšak pozor, spoiler!) ()

!Borec!

Jediná věc, které jsem se bál, byla delší stopáž, ale naopak byla výbornou volbou. Když se do děje a scén opravdu položíte, čas nevnímáte a 3 hodiny uplynou jako nic. Přiznám se, že film bych musel vidět alespoň 100x, abych pochytil všechny detaily, určité pointy a návnady, kterými nás Lynch stále překvapuje. Ale přesto jsem si film v základu pochopil po svém a poslední půlhodina pro mě byla naprosto strhující. Nádherná hudba a klasické nepostradatelné šumění dodávalo správnou lynchovskou atmosféru. Interiéry, kde se odehrávaly hlavní scény, jsou slastí pro oči. Veškeré nasvícení, výběr barev a stínů, zvláštní zachycování postav kamerou, statické scény = parádní. Někomu mohou vadit opakující se motivy a rozhovory, ale v tom bude právě ta pointa. No, až skouknu Inland Empire po sté, přihodím případně nějaké nové poznatky :)...........po druhém shlédnutí zvyšuji na 5* (i přesto, že je tam pár hluchých míst, je to dokonalé. rozhodně se nejedná o slátaninu a naopak jsem si všiml více věcí, které navzájem spolu souvisí, prostě to chce vidět vícekrát a pro pochopení analyzovat, analyzovat a analyzovat:) ()

Matts

Od Davida Lynche se již pravděpodobně ničeho převratného nedočkáme. Opět se můžeme těšit na nenucený výplach mozku, podbarvený vynikající hudbou. Nutno podotknout, že Inland Empire je o dost temnější a děsivější podívaná, než Lynchovy poslední snímky. Dějová linie je snad ještě méně čitelná, než kdy před tím. O to víc jsem se podvědomě snažil spojovat všechny roviny, náznaky a symboly...opět, naprosto bez úspěchu. Každopádně - digitální kamera Lynchovi opravdu sluší a tento tří hodinový opus určitě stojí za vidění. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...David Lynch natočil nechtěně (nebo chtěně?) závěrečný díl hororové série Noční můra v Ellm street... (:o)) Ty hvězdičky nejsou v tomto případě asi důležité - může to být klidně 5 - nebo odpad, na tom nesejde. David by tady měl mít svůj samostatný systém hodnocení. Jinak asi po hodině a půl jsem si musel z kina odskočit na kafe - ta stopáž je poněkud neúnosná...vlastně neúnosné je to celé. Možná na DVD bych to s přetáčením zvládl. Je to celkově naprostá šílenost, ale má pár skvostných míst... POZOR SPOILER !!! např. králičí sitkom, nebo scéna v závěru, kde Laura Dern "umírá" na špinavé ulici... Celkově se mi to ale hodně nelíbilo - což byl předpokládám záměr. David točí čím dál divnější a méněkoukatelnější filmy - bravo! ()

bari68

Sláva, dopozeral som to. .... Ako zastanca Mazacej hlavy si so 100%-nou istotou môžem povedať, že komentáre na Lynchov debut typu: nepozerateľné ,nepochopiteľné pre rozum obyčajného diváka a najhorší Lynchov film sú blábole. To asi preto, lebo ešte nevideli Inland Empire. Ako Lynchov fanúšik sa mi tento komentár píše s ťažkým srdcom, ale inak to nejde.Musím vyzdvihnúť Civala resp. jeho komentár ,vetu , že medzi šialenstvom a genialitou je tenká hranica.Aj keď moje hodnotenie nepresahuje 1* , tak sa musí uznať, že David to proste umí .Ukázať divákovi čo je totálny výmaz, psycho ,myslenie a vtiahnutie do deja inej dimenzie. Od odpadu ,ale zachránil tento film snáď už len znovu výborná Laura Dern a konečné titulky s podpisom Davida Lyncha . ()

joylis

surrealisticko dadaistické hororové drama u kterého jsem se párkrát vyděsila, málem zlomila příteli ruku...stejně jako říká kleopatra - jakmile si začnete myslet, že se v tom začítáte orientovat, Lynch vám ukáže holou řiť. Ve výsledku jsem film asi pochopila, pokud vůbec je co chápat. Každopádně, pokud rádi deptáte malé lolitky, které milují Hollywood, tak tenhle film je tou nejlepší cestou jak jim nalakovat rakev. ()

Pavlík

26. 08. 2009 (224.); velice tajemný film a pro větší procento populace téměř nepochopitelný a asi i zbytečný, mně to zaujalo ()

Vajonek

Co k tomu říct? Pro některé Lynchovy věci mám slabost (Twin Peaks, Blue Velvet) a vlastně mi nevadí, když toho spousta zůstává nejasného, nepochopeného, divnost střídá divnost. Protože mě to prostě něčím lapí a nepustí. To ale není případ Inland Empire. "Nevím, co bylo předtím a co potom. Chtěla bych se probudit a vědět, o čem byl včerejšek", říká Nikki (nebo Sue?). Jo, to by mě taky, pokud jde o tento film, zajímalo. Všechny ty hrůzostrašné rozostřené obličeje lidí, o kterých nic nevíme a ani se nedozvíme, šílení králíci v šílené televizní show, všechny ty šlapky, podivní návštěvníci podivných obydlí atp., věci, které možná měly nějaký význam. A možná také neměly? Skoro bych tipovala, že B je správně, že Lynch tady s námi prostě zase hraje nějaké své hry, přičemž už zachází tak daleko, že možná ani on sám neví, oč tady jde (pokud zrovna na něčem nejede). Zkraje jsem se snažila přijít tomu, co se ve filmu odehrává, na kloub, postupně mě to celé začalo hrozně štvát a pak přišla taková letargie, kdy jsem netrpělivě vyhlížela konec a bylo mi to celé vlastně tak nějak jedno. Musím říct, že cca 10 minut před koncem mě hodně zaujala sekvence dojemných shledání a objetí doprovázená příjemnou hudbou (na chvíli mi to připomnělo poetiku Blue Velvet a bylo mi milo). A pak bych určitě vyzdvihla výkon Laury Dern. Asi i díky ní a jejímu přesvědčivě udivenému výrazu (který zřejmě ani nemusela moc hrát, protože podle toho, co k natáčení filmu někde uváděla, byla z toho všeho asi taky, chudák, dost v Jiříkově vidění) jsem si při sledování tohoto kusu nepřipadala ztracená sama a řadím ho o kousek výše, než Mulholland Drive na podobné téma (jestli se tedy vůbec dá říct, že tu nějaké téma je) viděný chvíli před Inland Empire (v Mulholland Drive mi hlavní hrdinka prostě z nějakého důvodu nebyla tak sympatická). Celkově ale Inland Empire určitě nebude ani mým oblíbeným snímkem, ani si ho pomyslně nezařadím do těch zdařilejších Lynchových. Jsem ráda, že jsem to s vypětím sil dala až do konce. A jen tak na okraj - díky tomuto filmu jsem si ujasnila, že bych asi nechtěla zemřít (ani při natáčení ani ve snu) na ulici po ráně šroubovákem a jako jednu z posledních věcí před skonem slyšet zaujatý monolog o proražení střev do vaginy (nebo obráceně?). 45 %. ()

Peiper2

Na nový snímek kultovního režiséra Davida Lynche jsem se velmi těšil. Od jeho posledního filmu uplynulo pět dlouhých let, takže očekávání byla velká. V úvodu je důležité říci, že tento film opravdu není pro každého, o čemž svědčí i velmi rozdílná hodnocení jednotlivých uživatelů. Mně se film líbil, i když o něco kratší stopáž by filmu neuškodila. Jak je u Lynche obvyklé, působí první hodinka filmu celkem pochopitelně, ale pak najednou během minuty nevíte, na čem jste. Přesto některé vypjaté scény byly velmi působivé, atmosféra filmu taky výborná. Nevadilo mi ani použití digitální kamery. Ačkoliv nejsem schopný popsat o čem vlastně tento film byl, Lynch mě rozhodně nezklamal a věřím, že na další film nebudeme čekat takhle dlouhou dobu. ()

Eraserhead

Nemám rád digitální obraz. Vadí mi když je atmosféra tvořena hučivými zvuky. Obvykle jsem spokojený, když film pochopím.... U Inland Empiru tohle neplatí. Lynch mě na tři hodiny přikoval k televizi a donutil mě shlédnout svůj poslední film na jeden zátah... Jak to udělal netuším, ale vyšlo mu to. ()

Vaklaf

Nijak mi nevadí koukat na film, u nějž nevím která bije. Samozřejmě jen v případě, že mě něčím zaujme. Většinou mě to ale baví tak max dvě hodiny, což je pro mě největší mínus tohoto nového Lynchova počinu. Dvě hodiny mě to bavilo, ale pak už jsem byl tak vyčerpanej, že jsem to dokoukával víceméně z povinnosti. Což je bohužel škoda, protože to vypadalo více než slibně. Snad to dám někdy znovu s větším nasazením. ()

dormouse

Strašně dlouhé. Z počátku jsem byla nadšena, protože film vypadal jakoby se celý odehrával v snovém červeném pokoji seriálu Twin Peaks, ale když už to bylo pořád stejné, sen mne uspal do bezesného spánku. Ale ten začátek byl vážně úžasný. ()

Schuldiner odpad!

Tohle bych dokázal natočit taky! Dokázal bych natočit ještě větší slátaninu! To mi věřte! Ani Lynch by to nechápal a pak bych tu za to dostal několik pětihvězdičkových ´´ocenění´´.. od lidí co nemůžou bejt normální (a to bez urážky) Natočil bych tak ukrutnou nesmyslnou dementní slátaninu, že by Lynch fakt čuměl, ten by naprosto nechápavě kulil voči, z toho by ABSOLUTNĚ nemoh, prostě..nevěděl by čí je, co je, nebo kde je....a následně by spáchal rituální sebevraždu, protože by dostal záchvat žárlivosti a závisti...poněvadž tuto mou uslátanou-idiotskou-debilitu by nemohl překonat!!! To si piště! Píšete si to??? No..i když..on je schopen všeho..možná by mě i překonal, kdyby nespáchal tu sebevraždu..vzpomínáte.. ...psal jsem o tom pár vět zpátky.. psal jsem o tý jeho sebevraždě, o tý co jsem o ní psal jako o rituální.. Vzpomínáte ne? No jestli ne, tak se prostě vraťte o těch pár vět zpátky a jednoduše si to přečtěte, ne? Na co čekáte? Už vás to nebaví? Nekecejte, tomu nevěřim.. I když, já jsem schopen uvěřit čemukoliv.. v tomto podivném nesmyslném světě... PS: Silas je idiot !!! Nebo možná spíš jen píčus! ()

Piškotka

Až po hodině to začalo být zajímavé a srozumitelné. Psychický svět je opravdu tak složitý, jednotlivé články do sebe ne vždy zapadají a prolíná se minulost s minulostí, přítomnost s přítomností. Ten zaječí záběr pro mě symbolizoval nepochopitelnost vnitřního světa pro uši a zraky ostatních. Proto ten smích, jako by byl vyřčen hodně dobrý nebo hodně trapný vtip. Místy mi Inland Empire připomínal dílo Franze Kafky. Laura Dern mi připadala jako v hypnóze a její škleb měl hodně variací. Čímž ji nekritizuji, ale oceňuji. Hrála zajímavě a byla výrazná. Celému filmu vytýkám jeho délku, Lynch si někdy zbytečně hrál s časoprostorem. Hudba byla napsána na míru filmu, depresivní, fatální a monumentální. ()

Paldiny

Sadistická hra na diváka akej pravidlá nemá šancu pochopiť. Otázkou zostáva či vôbec Inland Empire pravidlá má. Načrtne príbehovú linku, tiež zo zákulisia filmu ako tomu bolo minule, lenže tým to končí. Už počas úvodnej hodinky uviaznem kdesi medzi realitou, snom, zajtrajškom, včerajškom a až do samého konca sa mi z tohto bludného kruhu nepodarí vyprostiť. A ak párkrát náhodou nadobudnem pocit, že sa chytám prichádzajú na scénu zelené chodby, ružové izby, zajace, chlapík so žiarovkou v ústach, zase zajace. Rovnako bol čert dlžný dať Lynchovi do ruky digitálnu kameru, vďaka ktorej vyzerá celý projekt ako lacné poľské domáce video. Jediným pozitívom sú v ňom herci (aspoň tí v hlavných úlohách), pred ktorými skladám poklonu. 3 roky hrať nevedieť v čom, to chce odvahu. ()

Všechny cesty vedou do Varů

Všechny cesty vedou do Varů