Herečka Nikki Graceová dostane vytouženou roli v novém filmu režiséra Kingsleyho Stewarta. Před natáčením se dozví několik zneklidňujících věcí: připravované dílo je remakem polského filmu, který nebyl nikdy dokončen. Jeho dva hlavní protagonisté byli totiž zavražděni. Nikki se během natáčení postupně začne převtělovat ve svou hrdinku Sue a setkává se s mnoha záhadnými lidmi, včetně podivné lidsko-králičí rodinky z ještě podivnějšího sitcomu. Do natáčení se navíc prolíná příběh původního filmu… Taková je ústřední situace, na níž vystavěl své tříhodinové dílo kultovní americký režisér David Lynch. Ve vytváření nejasných, halucinačních a významově mnohovrstevných obrazů zašel autor ještě dál než ve svém předcházejícím díle Mulholland Drive. Inland Empire z názvu odkazuje na skutečně existující obydlenou pouštní oblast nedaleko Los Angeles, avšak má samozřejmě i přenesený význam: Lynch se při tvorbě koneckonců inspiroval svými zážitky z transcendentální meditace. Film vznikal bez scénáře, herci měli k dispozici každý den jen několik stránek s textem. Tvůrce tentokrát použil digitální kameru, u které chce podle vlastních slov již zůstat. (Česká televize)

PKD

Nejlepší Lynchův film od Mazací Hlavy a Modrého Sametu. Opravdu to není pro každého, proto doporučuji všem náhodným divákům, kteří nejsou zocelení mistrovou tvorbou, či nejsou jeho kriticko/nekritickými fanoušky až za hrob, ruce a oči...pryč od toho. Všechny negativní komentáře a s tím související nízké hodnocení, mají jedinou pointu...nepochopení. To není chyba filmu. To je prostě v lidech. Jen tady může mít takovéto dílo 64%. Ještě, že to vždy MCU filmy vytáhnou do červených procent. Uf. Naopak my, kteří jsme to pobrali, si můžeme dáti v klidu žárovku do pusy (pozor na tlak čelistí, vím to, páč jsem si tu fotku pracovně nazval Komín Empire), vrazit Julii Ormondové šroubovák do břicha, nechat se zhypnotizovat Fantómem a nakonec se kouknout na 1 z nejbizarnějších (myšleno z pohledu neLynchovce) sitcomů všech dob...Rabbits (2002), ze kterého jsou krátké ukázky v samotném filmu. P.s. vraždil bych za directors cut. Ne. Ten film je prostě moc krátký. ;-) Ost je neméně zajímavé. Především Lynchova vlastní nejdelší 12min. skladba (ze které budou nadšenci do dark ambientu uchcávati blahem), jménem...Woods Variation. Samoz., že i celek stojí za to. Já jen vypíchl svého favourita.;-) ()

sonnak

Tak pro začátek...příjemný soundtrack!!! Kdyby hrál na pozadí (nebo ještě lépe na popředí) celou dobu, mohly to být krásně, relaxačně v polospánku strávené 3 hodiny za plné hodnocení....ale bohužel. Jak kdosi výstižně napsal: "This film was like laying down and looking at a patch of clouds floating by, there's nothing there but eventually you can make out a fire truck or a little puppy." Tak přísný bych zase nebyl, neboť tuším, že něco málo tam určitě je...a Lynch to jako vždy nepodal na stříbrném podnose, to je v pořádku, ale probém je, že se mi to vůbec nechce hledat. ()

kaylin

Sledovat postupně filmy Davida Lynche je peklo. Když jsem si po nějaké době zase pustil "Inland Empire" a sledoval obraz tou hnusnou digitální kamerou, říkal jsem si, že prostě nerozumím tomu, co je na tomhle filmu tak obdivováno. Atmosféra? Super, ale jeho předchozí filmy mají mnohem lepší. Herecké výkony? Tak s těmi se tak nějak počítá. Absence děje a jeho tříštění na scény, které zdánlivě a nakonec i skutečně nemají souvislost? Ale no tak, vždyť je to Lynchova obchodní značka. Obrácení do nitra? Tak v tom případě je název až samoúčelný. Bohužel mi z toho všeho vychází skutečnost, že Lynch opojen svým egem a svým jedinečným pohledem na svět vytvořil něco, čemu už ani nemá smysl porozumět. Miluji jeho filmy, ale ne ty, co natočil v novém tisíciletí. Co na filmu oceňuji, to je hra se zvukem, která je prostě parádní, ale to je doména každého Lynchova filmu. ()

italka63

Tenhle mírně šílený film jsem si doslova a do písmene nechtěně stáhla a protože mi neustále titulek na monitoru hlásal úplně jiný název filmu, bylo to vlastně lynchovsky příhodné a předznamenávající věci příští.Tři hodiny duševního chaosu,nočních můr, vzpomínek, tří osob, převlečených na jevišti za králíky - zprvu se mi zdálo podle áronovitých uší, že to jsou oslíci, místy mázlejšího obrazu, děje, jehož smysl se vám snaží unikat......kolem poloviny jsem měla chuť to vzdát.Laura Dern ale byla tak úžasná, že to prostě nešlo, ta žena, herečka, která dostane skvělou nabídku na hlavní roli ve filmu, který režíruje postava Jeremyho Ironse, tato žena se po přijetí dozví, že je to vlastně remake filmu, který nikdy nebyl dotočen, kvúli smrti obou hlavních protagonistů. Noční můra se rozjíždí....spíte, bdíte, sníte, žijete.....kdo ví? Lynche si každopádně zase delší dobu nepustím:-) ()

Damiel

40 % - Lynch je prostě Lynch, a buď je zbožňován, nebo nenáviděn. Mně osobně se třeba Zběsilost v srdci líbí, je napínavá, dějová, nenudí... Inland Empire jsem ale rozdýchával těžko. Měl jsem pocit, že sleduju hrubý sestřih všeho, co se natočilo, jen se z toho ostřihaly klapky, navíc že střihač nedostal scénář (nebo že se točilo bez něj), jen desetitisíce metrů filmové suroviny. Zmatená realita je ve svém počátku poutavá a působivá, ale muselo by se jít dál než jen do vizuální masturbace (skalní fandové DL sorry), která navíc trvá bezmála tři hodiny! "Příběh", který neustále bloudí v kruzích a vrací se na tatáž místa, na mě za chvíli začal působit jako obehraná písnička a kouzlo prvních cca 50 minut se vytrácelo a vytrácelo, až nezbylo vůbec nic. Chtěl jsem odejít z kina, na druhou stranu jsem tam musel zůstat, protože mě emitentně zajímalo, jak to Lynch rozplete. Třeba v tom někdo objeví geniální poselství, já nikoliv. Neskončilo to, najednou to přestalo. Tenhle film mohl běžet ještě další dvě hodiny, stejně tak se spásná slova "Directed by" mohla objevit po 90 minutách. Našel jsem tam ale jednu odpornou ironii: to když zhruba po 120 minutách jedna z postav řekne "Snad už to nebude trvat dlouho!" - a ono to pak trvá ještě přes hodinu... :-) ()

Vampireman

Pochopit Inland Empire krok za krokem je i pro mne napoprvé nesmírně obtížné, neboť je stejně obtížné dávat pozor a po tři hodiny skládat do souvislostí přemíru informací. Absence pevného scénáře, odtažitý digitální formát a délka filmu tomu nenapomáhají. Navíc pro mne IE nemá kouzlo předchozích Lynchových filmů z pomyslné trilogie (tj. Lost Highway a Mulholland Drive), neboť mi výrazové prostředky jako králíci či polští herci nepřijdou dvakrát atraktivní. Naopak Grace Zabriskie v počátku filmu a chrlení krve a držky Laury Dern se nesmazatelně zapisují do vynikající mrazivé atmosféry. ()

El Indio

Tříhodinový amatérský homevideo z dovolený v Lynchovo hlavě. Jak mám jeho dřívější filmy rád, tak sledovat tohle bylo čistý utrpení. ()

L_O_U_S

Mulholland Drive mě přiměl všímat si detailů. Po Lost Highway jsem dospěl k přesvědčení, že nutit filmu racionální výklad je často ke škodě. A co mi dalo Inland Empire? Především mě utvrdilo v tom, že digitální kamera se hodí pro seriály, ale s kvalitní filmovou tvorbou nejde dohromady, že moje neschopnost pamatovat si obličeje je horší, než jsem si myslel, a že k Lynchovi by člověk neměl usedat ospalý. (833.) ()

JohnMiller

TO BOLO ZASE ČOOO!!! Vďaka niektorým ukážkam, som bol voči, zatiaľ, poslednej celovečernej snímke Davida Lyncha, trocha skeptický, no dobre, tak dosť. Nie som vôbec fanúšikom digitálneho obrazu a tento vyzeral až nehorázne lacno. Akosi som zabudol na fakt, že je podstatný obsah a nie povrchný náhľad na produkciu. Takže som od Lyncha dostal takú symbolickú otcovskú facku, pretože to bolo obsahovo niečo neuveriteľného, akoby z inej alternatívnej dimenzie. Po Eraserhead a Blue Velvet, radím hneď Inland Empire ako za najlepší, najšokujúcejší a najneuchopiteľnejší mindfuck aký kedy natočil. V podstate tu máte tri hodiny materiálu plného rôznych príbehov, ktoré sa od začiatku do konca prelínajú. Iba že, nie tak, aby to divák okamžite pochopil. Ono sa tam mieša čas aj priestor, takže vyvrcholenie scénky v v 2/3, uvidíte hneď na začiatku. Pri sledovaní treba dávať pozor, ako aj pri ostatných celovečerných filmoch Davida Lyncha. Hoci nebudete o nič múdrejší a stratíte sa tak či tak, niektoré súvislosti sa vám možno spoja dokopy a vytvoria obraz príbehu, ktorý si sami vymyslíte. Zdá sa mi, že väčšina príbehu sa odohráva v myšlienkach hlavnej postavy, ale čo sa dialo v realite, by sa dalo pár vetami priblížiť. Približne rozpráva o nakrúcaní jedného romantického filmu, ktorého scenár je vraj prekliaty a tak všetky pokusy nakrútiť tento príbeh, pýtajúci si Oscara, stroskotal, buď smrťou hercov alebo niečim iným. Herečka hlavnej postavy sa do tohto projektu pustí ale po chvíľke si uvedomí, že niečo nieje v poriadku, čoskoro začne blúzniť a už sa späť do normálneho, mentálne zdravého, stavu nevráti. Začne trpieť a diváci s ňou. David Lynch nakrúca posledné roky iba krátkometrážne hovädinky, ktoré ma svojim obsahom, takmer vôbec nezaujali. O to viac ma prekvapil tento, možno už, posledný neuveriteľne agresívny výkrik do tmy. Paráda, tlieskam. ()

Hamaradža

Výtvarník Lynch bol vždy výnimočný nie len ako vynikajúci režisér, ktorý viedol hercov na miesta v ich mysli, kam nikdy nenahliadli, ale i organizátor, v zmysle využívania nesmierne talentovaných spolupracovníkov/priateľov (Freddie Francis, Peter Deming, Frederick Elmes, Angelo Badalamenti, Jack Fisk, Mary Sweeney atď.) na uskutočnenie svojich surreálnych vízii. Jeho producenti (Dino De Laurentiis, Deepak Nayar atď.) ho zas pomyselne držali na vodítku, tlačili ho, aby boli jeho výtvarné vízie zrozumiteľnejšie. V Inland Empire si Lynch okrem réžie sám robil kameru, strih, písal scenár a film si zväčša aj sám produkoval – a vidno to na ňom. „Prelynchoval“ sa, stratil sa vo svojej fantázii do takej miery, až miestami úplne stráca kontakt s divákom (a improvizujúcim štábom, ktorý zväčša netušil, o čom vlastne točia. Najväčším faux pas tu pravdepodobne bude tá odporná digitálna kamera. Prvá hodina ešte ako-tak udržala moju pozornosť, no po tej tretej je u mňa výsledná emócia – najmä nezáujem. A to sú minimalistickí Rabbits jedna z mojich najoblúbenejších Lynchoviek. ()

willow666

Opravdu je mi trapné dát průměrné hodnocení takhle absolutně nekonvenčnímu filmu. Předem chci říct, že jsem bezmeznou obdivovatelkou téměř všech děl pana Lynche a do kina jsem šla připravená. Nebo jsem si to alespoň myslela. Ovšem to, co se ty tři hodiny na plátně odehrávalo bylo tak strašně, strašně neuchopitelné, že se nemůžu rozhodnout, zda se mi to líbilo nebo ne. Můžeme probírat tisíckrát všechny ty podivnosti v Lost Highway, Mulholland Drive, Mazací hlavě... můžeme to považovat za nesmysly (já ovšem myslím, že logické vysvětlení existuje, přinejmenším v režisérově hlavě), ale přesto jsou všechny ty filmy vizuálně, dějově, hudebně i herecky působivé. Tenhle film nebyl. Někdy děsil, někdy překvapoval, byl do detailu propracovaný, přesto ale výsledek... nudil. Ano. Tohle si troufám říct o Davidu Lynchovi. ()

Skip

Jsem velký Lynchův fanoušek. Rozhodně nemůžu říct, že bych pochopil všechny jeho filmy, ale vždycky jsem měl ze sledování těch filmů požitek. Ovšem tohle byla obyčejná fantasmagorie, i když vcelku dobře natočená. Čeho je moc, toho je příliš a tady to Lynch přepísk. Tak snad příště. Doufám, že mu nejeblo v palici. ()

wipeout

V jednej z recenzii výstižne nazvaný nočnou morou recenzentov, čo by sa dalo ale asi tvrdiť o väčšine Lynchovej tvorby. Je to dané mraziacou neuchopitelnosťou neumožňujúcou chladný rozbor nestranného pozorovateľa. V prvom rade je Inland Empride výsmechom konzervatívnej naratívnej štruktúre a dôkazom, že jej absencia pri umnom technickom spracovaní je vítaným závanom odporu voči skostnatenosti žánrových škatuliek. Lynch je géniom atmosféry a ako jeden z mála západných režisérov dokáže bez kŕčovitej lacnej imitácie vyrovnať sa majstrom hororu a atmosféry z Ázie. Ba zachádza pomocou použitia ručnej kamery bez vyčačkaných dokonale nasvietených scén a hercov, rozvíjajúc skľúčenosť autentického existencionalizmu, za hranicu únosnosti. Keď ale nepristúpite na hru, ktorú si s divákom Lynch očividne užíva tak vás čakajú 3 hodiny hľadania stebielka zmyslu, ktorého by ste sa chytili. Ale až keď sa necháte dobrovoľne utopiť v mori pôžitku, príde ku katarzii zmŕtvychvstania. 4,5* ()

d-fens

Nemám rád filmy, pri ktorých sa to v komentároch hemží slovami ako "atmosféra", "snové vize", "neuchopitelnost", "nehledejte logiku", "nepochopil jsem, ale jsem nadšen" .... a to ani v prípade, ak sú natočené tak skvele a pútavo ako Inland Empire, a ani v prípade, keď je hlavná rola zahraná tak "ultimatívne" ako to predviedla Laura Dern. Viem, že Lynch je veľký fanda, meditácií, psychológie, snov a kvantovej fyziky (ako by proste povedal Dude Lebowski - "východné oné"), ale to ešte neznamená, že mu musím všetko zbaštiť bez otázky "prečo?". Film vcelku zjavne ponúka Lynchov (od LH už asi klasický) postup akejsi "snovej" projekcie jednej postavy do druhej. V podstate súhlasím s vysvetlením Tomcata (nie užívateľ tu na csfd, ale neznámy človek z netu, ktorý ma do tajov lynchovej psychológie myslím že uspokojivo "zasvätil") http://filmklub.kinema.sk/m/movie_comment_comments.php?comment_id=20528&id=65658 Viem, že hľadať v každom umení logiku nemá logiku, ale pre mňa je to vždy zaujímavejšie ako iba "stáť pred obrazom, nasávať jeho atmosféru a s intelektuálskou pózou uznanlivo pohmkávať". V podstate vlastne nie som moc "umelecký typ" človeka :) Aj tento môj záujem o umelecké, komplikované filmy je tiež vlastne asi iba diletantský :) ..... a na záver komentu už iba taká voľná, nelogická asociácia - obraz Laury Dern sediacej uvolnene na pohovke na konci filmu je pre mňa nádherný, nezabudnuteľný, a vôbec neviem prečo. Rovnako na tvár, gestá a vlastne celú scénu "návšteva susedky odvedľa" nikdy nezabudnem - a tiež neviem prečo. Ale možno mi k pochopeniu chýba už iba zhliadnuť o 17 min. dlhší director's cut :D .... Každopádne, neviem prečo, ale mám chuť film vidieť znova ()

maverick10

Priznam se bez muceni ze jsem to napoprve zcela nepochopil, je treba to shlednout vicekrat, k tomu je ovsem treba, aby snimek zaujal, coz bohuzel neni muj pripad. David Lynch je proste tvrdy orisek. Pan reziser je tak posedli odhalovanim lidske povahy ze tim uplne stavi na druhou kolej samotny dej filmu. Je zase pravda ze z hercu dostava maximum. Ale sofistikovanejsi hodnoceni necham zkusenejsim. ()

Had6

A došla mi už vážně trpělivost. S Lynchem končím. Blbce ze sebe dělat nenechám. Tady už toho bylo moc... ()

BoredSeal

Tenhle film úplně zabíjí odfláklá vizuální stránka. Nikdy mi nevadila snová logika Lynchových filmů, naopak jeho styl vyhledávám. Ale jeho talent spočívá i v tom, že sebemenší absurditu umí zabalit pořádnou atmosférou s výbornou kamerou a zvukovou stopou, která dodává scénám patřičné emoce a umí vytvořit pro každý film určitý řád. To se v případě Inland Empire vůbec nepovedlo právě kvůli naprosto mizerné technické stránce (snad kvůli nízkému rozpočtu), která úplně zabíjí atmosféru a ať Laura Dernová hraje o život nebo ne, výsledkem je zklamání a nuda. Tenhle film si zřejmě nikdy znova nepustím. ()

kagemush

Něco musím strhnout,že mi rejža nehodil lano,asi ho potřeboval víc,by se Jájínek v sobě sám neutopil.Narcis jeden,takhle si za cizí prachy točit pro sebe.A co já?- A ještě si ze mě utahuje! ()

Lyncha

První část filmu dobrá, prostě Lynch. Popsat se to nedá. Dokonce mi to v té mé soukromé skládačce docela zapadalo a dávalo smysl. Zato druhá část byla horší. Když už kino pomalu začínalo šumět nadějí, že nastává kýžený konec, odebrala se Laura Dern do další roviny svých fantazií, a zatímco šťastně nacházela, co hledala, já se začala pomalu ztrácet. Tohle se zopakovalo asi třikrát, dokud jsem se neztratila úplně. A ze všeho nejhorší byli králíci! Asi tomu dám druhou šanci a uvidím, jestli mému unavenému zraku něco neuniklo, ale moc nadějí do toho nevkládám. ()

Všechny cesty vedou do Varů

Všechny cesty vedou do Varů