Najväčšie kriminálne prípady Slovenska

Slovensko, 2006, 15 h 20 min (Minutáž: 24–27 min)

Epizody(36)

Boli ich desaťtisíce. Od drobných prečinov až po tie najhroznejšie zločiny. Z toho množstva prípadov je však iba niekoľko takých, ktoré si zapamätali celé generácie. Súčasný pohľad na dvadsaťštyri najznámejších kriminálnych prípadov na Slovensku očami expertov, vyšetrovateľov, aj pôvodných svedkov. Tušili by ste napríklad, že v čase najhlbšieho komunizmu hrozil našej krajine teroristický útok priamo z Ministerstva spravodlivosti? Spomínate si ešte na krvavú vzburu väzňov v Leopoldove a ešte stále vám vlasy dupkom vstvávajú pri zmienke Causa Čubírková? Pôvodný dokumentárny seriál Slovenskej televízie vás v nasledujúpcich týždňoch oboznámi o tom najzaujímavejšom z policajných spisov...
Jednotlivé časti:  1.-Vietnamský masaker
32.-Vražda v nočnom parku
33.-Rozsudok smrť
34.-Vinný, nevinný
35.-Zrodený zabíjať
36.-Neobjasnená smrť kurtizány (oficiální text distributora)

SOLOM.

V první řadě bych chtěl alespoň tímto poděkovat adminovi, který reagoval na mou žádost, rozdělil tuto dokumentární sérii na jednotlivé epizody. (Poslední týden jsem se jim opravdu poctivě věnoval i díky youtube). Najväčšie kriminálne prípady Slovenska nám nabídnou celou řadu otřených případů, které se odehráli převážně na území Slovenska (Československa) a hromadu lidských bestií, psychopatů a nešťastníků, z nichž mnozí dostali po zásluze trest smrti. Kvalita jednotlivých epizod se strašně těžko posuzuje, protože většina z nich byla z lidského hlediska jeden velký „humus“ a člověk až žasne, co chodí nebo chodilo mezi námi za lidské svině. Archivní fotografie obětí – masakrů z místa činu a výpovědi taky nenechají nikoho klidným – lecjaký filmový hororový film a scénář se můžou jít zahrabat… ()

Fiftis

Neskutočný "mini" seriál, spracovaný skvostne. Je neuveriteľné čo všetko sa odohralo aj na Slovensku. Rozsekaní aziati sekerou, manželka odrezala hlavu manželovi a odložila ju na záchode vo vlaku, vojna bezdomovcov, ktorí odrezali jednému genitálie, či znásilnenia v uliciach, kde by to nik neočakával. Maštalír tomu dodal dobrý dabing, vizuál je tiež dobrý. Každá časť je zaujímavá a hovoríte si, že tá nasledujúca už bude asi oproti tejto nuda. Ale ono nie. Rozhodne takéto slovenské dokumenty vieme točiť, je to vysoká úroveň. Rozhodne si tento seriál ešte minimálne raz zopakujem a to cez to všetko, že je tak morbídny a nechutný. Môžem odporučiť všetkým, ktorí ešte len zvažujú pozerať, ale radím bez popcornu. ()

David.Darco

Skvelá séria. Pozerám postupne, možno sa časom hodnotenie zníži, avšak tým že pozerám diely v rôznom poradí a držia si kbalitu o tom silno pochybujem. Svojrázny mrazivý štýl, strih aj tempo skvele dopĺňa rozprávač a sekvencie s osobou zainteresovanou do prípadu. Výborne spracované, chladné a deprimujúce, presne také, aké to má byť. ()

ghatos

Souhlasím s panem Hnědým. Jsou všude a není úniku. Totálně autentický, nemilosrdný, brutální a hlavně pravdivý rekonstrukční seriál o nejtěžších zločinech na Slovensku. Divák si z toho může vzít i některé užitečné informace. Třeba to, že téměř vždy hraje nějakou roli alkohol a zpravidla bývá spouštěčem nejhorších zvěrstev. Opakuji si i rizikové vzorce chování, nebezpečné místa, nepozornost či nevšímavost okolí. To však nemůže kolikrát zabránit NÁHODĚ - OSUDU, kdy oběť prostě nemá šanci. 95%. PS: Zrušení trestu smrti po roce 1989 je fatální chybou korespondující s Havlou filozofií. Jak to vypadá v praxi, když politik má vliv a neumí s ním nakládat dokazuje Leopoldovská vzpoura (22. díl). ()

anderson

V roku 2002 odvysielala ČESKÁ TELEVÍZIA 4-dielny dokument "HRDELNÍ ZLOČINY". Keď SLOVENSKÁ TELEVÍZIA ohlásila premiéru podobného projektu, mal som obavu či nepôjde len o chudobnejšiu napodobeninu. Už prvé epizódy ma ale presvedčili o opaku. Každá epizóda sa venuje jednému desivému prípadu a rozoberá ho naozaj dopodrobna. Výpovede vyšetrovateľov, psychológov, svedkov, obvinených, ... To všetko kombinované s dobovými materiálmi o prípade a novonakrútenými rekonštrukciami. Skvele bol zvolený aj komentátor, ktorým je v tomto prípade TOMÁŠ MAŠTALÍR (okrem iného skvele dabuje WARRICKa BROWNa z CSI či agenta DiNOZZOa z Navy NCIS). Aj v dnešnej dobe je neuveriteľné čoho všetkého sme my ľudia schopní. Mám chuť zvracať po každej epizóde, no aj tak sa musím dívať na ďalšiu aby som si utvrdil svoj názor. Technická poznámka: Tento cyklus má názov "Najväčšie kriminálne prípady Slovenska" a nie iba "Najväčšie kriminálne prípady". (21.2.2006) ()

• Vražda prostitútky Otýlie Vranskej je spomenutá v seriáli 30 prípadov majora Zemana (od r. 1974) v epizóde s názvom Kvadratúra ženy (1976). O prípade je ale chybne hovorené ako o prípade nálezu dvoch kufrov v Bratislave v roku 1934 (v skutočnosti jeden skončil v Košiciach). Samotná epizóda Kvadratúra ženy bola inšpirovaná iným skutočným prípadom (vraždou Herty Černínovej z roku 1951). (AxelWers)
  • Po prvýkrát požiadal Brhlík o podmienečné prepustenie v roku 2008, neúspešne. Následne v rokoch 2011 a 2014, neúspešne. V roku 2017 štvrtýkrát požiadal o podmienečné prepustenie, úspešne. Prakticky o dva roky skôr, nakoľko by mu bol 25 ročný trest, na ktorý bol odsúdený, uplynul v roku 2019. Následne sa v roku 2017 zúčastnil na procese s ďalším vrahom a jeho bývalým spoluväzňom Miroslavom Štolcom, ktorému vraj robil zle už vo väzení a teraz si prišiel vychutnať, ako ho súdia za posledný zločin. Štolc bol odsúdenie na doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia. (Raccoon.city)
  • Vrah Jaroslav Garaj mal v roku 2007 umožnené dvojhodinové sledovanie TV a denne hodinovú vychádzku na dvore. (Raccoon.city)