Jako každý měsíc přichází čtyřicetiletý počítačový grafik Jan Cvrček za svým sedmdesátiletým otcem Ivanem, který pracoval jako biolog v zoologické zahradě. Jako každý měsíc se spolu vydají na dlouhou procházku Prahou, během níž probírají nejen současný život a vzpomínají na různá období rodinného soužití i nedávnou minulost. Dojde i na společný koníček, letadla, a na historky z jejich okolí. Jan vypráví o známém a jeho kumpánech, kteří se rozhodli ochutnat lidské maso a skutečně to udělali. Otec vzpomíná, jak v lázních úspěšně sváděl zdánlivě nesmělou vdovu a jak neslavně jeho pokus skončil. Oba vzpomínají na své lásky, hořké chvíle rozpadu rodiny i drobnosti, které osudově změnily jejich životy. Zatímco otec se netají touhou po vnoučeti, Jan se svěří s tím, že má již dospělého syna, o jehož existenci neměl donedávna ponětí. Ve stejnou dobu se setká Janova šestadvacetiletá přítelkyně Marta s jeho pětadvacetiletým synem, Slovákem Robertem. Než se jedna i druhá dvojice rozloučí, dojde k zásadním životním změnám, přestože podle Ivana se na světě už dvě miliardy let nic nového nestalo. (TV Nova)

Djoker

Těžko by někdo našel lepší filmový ekvivalent procházky. Hlavní linie s Novotným a Somrem příjemně ubíhá, nenudí a je plná životních mouder. Vzpomínkové pasáže jsou slabší, ale dokreslují oba charaktery. Zařazení vedlejší linie by mělo opodstatnění, kdyby vedlo k fatálnímu konfliktu. Ten však vůbec nenastane. ()

ORIN

Rozkoš č. 3: Když Češi natáčejí trapné a tupé sračky, a pak z ničeho nic natočí inteligentní a vtipný film. ()

gudaulin

O rodičích a dětech zapadá do současného trendu nežánrových snímků založených na dialozích a věnovaných mezilidským vztahům. Od stávajícího českého (pod)průměru, ale film odlišuje řemeslná kvalita, věrohodnost zmíněných dialogů a zobrazených vztahů. Na druhou stranu Michálek už natočil lepší kousky a některé motivy, jako např. sice očekávaná, nicméně problematická milostná scéna mezi hrdinovým synem a jeho partnerkou, mě jednoduše iritovaly a především jsem Luboši Kostelnému přes veškerý jeho talent a hereckou snahu nevěřil jeho postavu. Je zkrátka na puberťáka poněkud odrostlý. Celkový dojem: 75 %. ()

Sarkastic

Na snímek se dobře dívalo, chvílemi byl i úsměvný, ikdyž ve své podstatě hlavně hořký. Dialogy (nebo taky jeden dlouhý rozhovor) mezi otcem a synem na mě opravdu zapůsobil/y, hlavně svojí přirozeností, obyčejností a zároveň takovou laskavostí. Vedlejší dějová linie mezi přítelkyní a synem mi nevadila, přestože ve mně hlavně vyvolávava pocit očekávání, kdy "to" příjde. Film je ukončen (dle mého názoru) taky dobře a tak můžu jen konstatovat, že mě Michálek znovu nezklamal (ale vrchol jeho tvorby zůstává stále nepřekonán). ()

Psema

První hodina je vynikající, ale po zlomové polovině to začne jít do kopru až příliš rychle a absence jakékoliv gradace zamrzí čím víc má člověk Michálka zafixovaného jako precizního tvůrce. Ne že bych od Rodičů a dětí očekával mnoho, ale po tom úvodním šoku z uvěřitelného českého filmu jsem měl během čím dál nudnějšího konce chuť mlátit hlavou do zdi takovou silou, že by mi ji záviděla i armáda zbrojnošů s beranidlem. ()

genetique

Jednotlivé poviedky, ktoré tvoria akýsi prierez najzaujímavejšími momentmi v živote hlavného predstaviteľa - syna (David Novotný). Časti života možno brať aj úplne samostatne ako trefné príhody, dokopy však po rozpačitom úvode tvoria pomerne prekvapivo ucelený a celistvý celok, ktorý okrem vedľajšej a vo filme zbytočne rozvitej príbehovej línii synovho syna (Ľuboš Kostelný), pôsobí milo a príjemne. Nesnaží sa však zájsť do hĺbky, pláva pekne vo svojom tempe, tesne pod povrchom, podobne ako ryby v úvodných titulkoch, a tak trošku nepríjemne prekvapí zbytočne zdramatizovaný záver. Mohlo to ostať v neškodnom poetickom obale a ja by som bol spokojný viac, než na 70%. ()

NinadeL

Vlastně je mi docela líto dát jen průměrné hodnocení, protože natočené je to skvěle. Je to dynamické a dobře zahrané. Téma procházky, při které se osvěží vztahy syna a otce, je výborné. Ale je tu několikeré ale, tak například dějiny století smrsknuté na prvorepublikový kapitalismus a pozdější dobu, která je vyjádřená pouze rozhodnutím o tom, jestli jít s proudem nebo ne... To je stejně problematické, jako omlazující kůra Josefa Somra, který je vynikající ve své roli, ovšem ve svých 73 letech by se neměl spokojit s barvou na vlasy a případnou přehazovačkou k dotvoření svého mladšího já. Cestou skrze Stromovku se bohužel také rozvinulo téma domnělého ideálního vztahu s rychlým nárazem na bolestnou realitu. Takže československé přátelství už bylo jen pomyslnou třešničkou, která měla hořkou příchuť trotlujícího Lábuse, který jakoby pokračoval ve své roli z Non Plus Ultras. A to se mi věru nelíbilo. ()

Radko

Syn a tato: ako nato? Musia dlho porozprávať. Zlatú žilu ponaprávať. Čerstvé mäso namelieme, fašírky pak upečieme. Doprajme im svieži vzduch, zanechajú mesta ruch. O ženách, vzťahoch, o živote - popri rieke, popri plote. V prírode si pivko dajú, v tráve potom vykakajú. Medzitým však syna syn stíska si prs frajerkin. Oprava jej písíčka odhalí jej prsíčka. Prachov sa tiež nedočkala, z pomsty syna obskákala. Vzťahy česko-slovenské - obaja sú na ženské. Životy si presierame, na zázraky nečakáme. Azda jeden by sa stal: a ockovi zas penis vstal. V spálni Japonečku drobnučkú, tata rozjebal by až na fučku. Nie je to tak celkom sračka - celkom príjemná konverzačka. Žiadne veľké umenie, len bilančné vlnenie. Našťastie aj s humorom, nie len s tragickým podtónom. ()

castor

Magické procházení se po denních/nočních ulicích vyšlo náramně třeba Richardu Linklaterovi. Do klábosení o všem možném se vrhl také osvědčený Vladimír Michálek a jednou za tři neděle vysílá do ulic i otce a syna Crčkovi. Povídání je to místy skutečně milé, vězte, že dojde i na výčet synových bývalek nebo na hemeroidy. Procházka a hlavně neúnavný dialog dvou lidí musí stát na originálním scénáři, ale rozhodně nemůže trvat nějakých sto deset minut. Režisér Babího léta má za sebou sice kvalitní spolupracovníky a před kamerou velmi dobré herce, ale vyprávění má svoje limity. Více či méně zajímavé povídání začíná logicky nudit, nepomůžou ani vkládané vzpomínky nebo paralelní příběh odehrávající se na druhém konci Prahy. Michálek natočil sice poctivý český film, obyčejně lidský, ale srdce mu u toho tlouklo jen občas. A to mi nestačí.. ()

viperblade

Michálek mi už počtvrté udělal radost a z toho potřetí je to radost za plný počet. O rodičích a dětech je film, který neubíhá, on plyne. Tak krásně plyne, že vám místy přijde, jako byste se dívali na řeku. Sem tam bouřlivou, ale po většinu času tichou, upřímnou a otevřenou, která vám chce vyprávět, kde všude byla a co všechno zažila. A já se k tomuto vyprávění určitě rád někdy vrátím. 100 %. ()

troufalka

Není nad to zajít si občas s taťkou na procházku a na jedno či dvě ... Jenom u toho není radno nechávat milou samotnou doma. Kdoví, kdo se mohl stavit na návštěvu! :o) Film, který mám nejenom ráda, ale čím dal raději! ()

PinokKio

Dialog mezi otcem a synem? Ne, řekl bych, že dialog mezi dvěma kamarády, kteří se nejen trumfují, ale zároveň je spousta věcí s*** a nebojí se do toho vosího hnízda dloubat víc a víc. No kdo by se s taťkou bavil o svých hemaroidech :) ()

Spooner

Překvapivě velmi příjemný film, který dokazuje, že i dnes se dá u nás natočit kvalitní film o rodinných vztazích. Dialogy, na kterých celý film stojí, jsou trefné, s jemným humorem a trochou té životní pravdy. A na člověka to většinou opravdu funguje, i když ta stopáž je na můj vkus pro tento film malinko delší. Herecké obsazení také nezklamalo, jenom ten Kostelný mi tam nějak nesednul. Jeden z těch lepších českých filmů poslední let, ale Michálek už přece jenom natočil i lepší. 70% ()

Davies182

Uchu lahodící odpočinkový film. Otec se synem se spolu procházejí po Praze, vyměňují si veselé historky, moudra i peprné vtípky, a divák s nadšením hltá každý další záběr, každý výborně napsaný dialog. Výsledný dojem možná trochu pokazí nemastný neslaný konec nebo "překvapivé" odhalení v půlce, ale pod čtyři hvězdičky se v žádném případě jít stejně nedá. Pro mě osobně je nejdůležitější, že jsem Somrovi a Novotnému jejich vztah uvěřil, a povídání si užil. Moc pěkné. ()

gogo76

V. Michálka považujem za jedného z najlepších súčasných českých režisérov a aj týmto filmom opäť potvrdil svoje kvality. Príbeh je síce jednoduchý , no napriek tomu ma tá jednoduchosť očarila. V poslednej dobe som si dosť obľúbil Ľ. Kostelného a tu mu to celkom pekne odsýpalo. Film je zaujímavo prestrihaný, dialógy sú dobre napísané a navyše kvalitná hudba. K silnejšiemu zážitku tomu predsa len niečo chýbalo, preto slabšie štyri hviezdičky 70%. ()

Phobia

Celých 25 minut jsem vydržela sledovat, jak Somr s Novotným spíčujou o h... o ničem a v druhé linii nějací exoti mlátili ještě prázdnější slámu. Možná mě film zastihl v maximálně blbé náladě, ale druhou šanci k vylepšení reputace pravděpodobně nedostane. Kdybych tu nakoukanou chvilku hodnotila, byly by to 2*, převážně za sympatický výkon Chosé Somra. ()

-bad-mad-wolf-

Na první pohled nevinná konverzačka na téma chlapi / ženský / fotři / matky / syni, v níž ovšem bije srdce pochroumaný chlapskoženský chemie vostošest. V různých myslitelných polohách, z nichž navzdory slovu "komedie" nikdo není moc šťastnej. Novotný se Somrem boží, "herečka jedný role" Kroftová jakbysmet. Ústřední hudební motiv Michala Lorence je pak skvělej dezert po obědě, kterej byl výživnej sám o sobě. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr