Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

Jajar

Obsahově i formálně dokonalému, preciznímu snímku strašně škodí křišťálově nablýskaný perfekcionismus a okatá snaha být co nejlepší. Kam se poděla Fincherova pověstná syrovost? Doufám, že ne do digitálně vrásčitého Brada Pitta. ()

Petrushka5

Dokonale vyrobená ozdůbka, která se kouzelně leskne, ale ani třpyt neskryje, že je jen dalším zbytečným a prázdným předmětem. Forrest Gump sice není vytvořen tak skvěle, ale přináší laskavé pohlazení, což se o Buttonovi říct nedá. Zřejmě jsem očekávala příliš mnoho. Původně jsem dala čyři hvězdičky, ale zklamání neodpouštím. ()

pepa3rd

Moc hezký příběh, ale stejně se nemohu zbavit dojmu, jako by tak trochu, snad krom posledních několika desítek minut, plynul mimo mě. Když si přečtete oficiální text distributora, víte vlastně všechno. Není tam téměř nic, čeho bych se mohl chytit. Nic překvapujícího, nic o čem bych mohl přemýšlet, nic co by se mi dostalo pod kůži a donutilo mě si ten film pustit někdy znovu. Možná jsem očekával příliš. 70 % ()

Barak

Už dlouho jsem nevcházel do kina s takovým očekáváním něčeho jedinečného, o to horší to pak bylo u závěrečných titulků, kdy se dostavilo zklamání. Technicky je to zvládnuté přímo bravůrně, stejně jako je netřeba moc rozebírat masky, výpravu a podobné další "maličkosti", které Fincher ve všech směrech vychytal. Starý Button tam prostě první hodinu a půl jezdí po moři a potkává spousty lidí, kteří vytváří atmosféru jakoby kolemjdoucích.. celé je to taková one-man-show ve stylu "já mládnů, koukejte, ta melancholie". Když nakonec příjde ona toužebná změna v podobě romance mezi zestárlou Cate Blanchett a přílíš nasládlým Bradem Pittem, už je dost pozdě něco zachraňovat a vytvářet hlubší vztahy. Zbytek filmu se pak jen doplíží do předem daného konce a já měl pocit, jako bych se dlouze a omámeně díval na krásně načančaný obličej, který mi za celou dobu řekl jen několik málo slov. PPBB má určitě svoje kouzlo, které mi napoprvé uniklo, ale doufám, že podruhé ho dokážu aspoň z části zachytit.... ()

Shona

,,Té jež ztrpčila tvé žití děti v dědky proměniti. Švagr téže vane svěže, jeho žena, tvoje žena, kariéra dovršena. Bohatý tě čeká úřad, král pohádek, lidí, zvířat". Co má Rumburak proti Benjaminovi? To by mě fakt zajímalo :D Mistr thrilleru David Fincher zabrousil do poněkud jiných vod, ale zvládnul to s bravurou. Kromě délky, která mohla být klidně o něco kratší, nemám v podstatě co bych vytknul. Cate Blanchett naprosto okouzlující, snad ještě více než jako Galadriel :) ()

Joeey

Jediné, co je na tomto filmu zajímavé, je zápletka a práce maskérů. Filmařsky jde o dílo bez nápadu, ve srovnání s Forrestem Gumpem mnohem méně bezprostřední. Když už jsem u toho srovnávání, tak třeba takový Milionář z chatrče, Buttonův vrstevník, byl napínavý film se zajímavou (neříkám originální) konstrukcí vyprávění. Tím se Benjamin Button pochlubit nemůže. Herci nebyli příliš výrazní, otázkou je, zda to ve filmu tohoto typu vůbec lze. Takže: Nevím, co tento film chtěl říct, zda měl dojmout či šlo jen o přehlídku filmových masek... ()

Helmut02

Škoda té délky, jinak by to snad i bylo na 5. Vynikající rozjezd, vynikající závěr, ale mezitím je to občas trošičku roztahané. Jinak tedy výborný film, ale ne úplně dokonalý. Po shlédnutí dalších filmů konstatuji, že je lepší než milionář z chatrče, ale ne tak dobrý jako frost/nixon a milk. ()

Utero

Tohle jsem opravdu nečekal. Popravdě jsem měl v plánu film po hodině vypnout, protože jsem minulou noc vůbec nespal, ale ono to nešlo! Protože mě tenhle film přikoval k obrazovce natolik, že jsem odmítal film stopnout a dojít si aspon na ten záchod :D Je fakt, že Brada jsme všichni asi nikdy nějak extra nežraly, to ani já ne, ale role Benjamina mu sedla. Ikdyž je fakt, že jako stařík působyl místy směšně...Cate ho v mnoha momentech opravdu překonávala, snad v žádném filmu jí to tak neslušelo jako tady. Nemám moc co vytýkat. Za celé 3 hodiny jsem se ani na malou chvilku nenudil...Vrchol filmu pro mě byla asi scéna s osudy lidí a taxíku, která zezačátku působý jako uplné odbočení od příběhu, ale nakonec tam zapadne opravdu originálním způsobem po kterém jsem jen zíral s otevřenou pusou. ()

ZackSawyer

Zvažoval jsem 4 či 5 *, ale nakonec jsem dal 5 za ten nápad, triky a děj. Povedlo se to a bavilo mě to. Holky - vezměte si kapesníčky, Pitta je tam přehršle :-) ()

bolf!k

Sázka na jistotu. Z Fincherovi strany ,pro mě osobně, trochu zbabělá, ale na druhou stranu. Je správné režisérovi vyčítat, že stále netočí jen dokonalé filmy, i když v porovnání s ostatními je to stále vysoký nadprůměr? 85% ()

Filmárik

Už ani neviem pred koľkými rokmi som ešte v nebohom Blokbasteri čítal ohľadom plánovanej adaptácie poviedky ktorá sa pohrávala s opačným rastom človeka a mal ju točiť David Fincher. No táto kačica sa napokon do bodky naplnila a zároveň aj vydarila. Prudko originálny námet sa v rukách skúsených tvorcov premenil na výnimočný film ktorý sa skvelo sleduje až dokonca napriek tomu že sa dá od začiatku logicky vydedukovať ako skončí. Aj keď sa príbeh točí hlavne okolo Brada Pitta (ktorý to samozrejme zahral veľmi slušne) tak pre mňa je to hlavne film so skvelou Cate Blanchet a úžasnou Taraji P. Henson ktorej som jej rolu matky s obrovským srdcom uveril ako doteraz snáď žiadnej inej herečke. A aj keď tento film vo mne nezanechal príliš hlbokú brázdu tak odignorovať ho by bola obrovská chyba. ()

Yomega

Krásně natočené nic. Film nemá hloubku, příběh, nápad…. V podstatě se celé tři hodiny nic neděje, na Benjamina jsou všichni strašně hodní, celý svůj život propluje bez sebemenšího problému, sice pozpátku, ale to na dobrý film nestačí. Fincher chtěl hodně moc Oskara, tak moc, že rezignoval na vše co dělalo jeho snímky výjimečné a soustředil se jen na hezké obrázky. Jsem rád, že film v hlavních kategoriích nominace neproměnil, nezaslouží si to. Jediné dvě scény, které mě po týdnu zůstali více v paměti byl útok ponorky (i když její potopení bylo poté dosti úsměvné) a dokonale natočená scéna s taxíkem. Dohromady cca 15 minut, zbytek je neskutečná nuda, neděje vůbec NIC a digitální hlava na cizím těle to nezachrání. Navíc jasná inspirace Forrestem Gumpem, kterému ovšem Button nesahá ani po kotníky. Gump byl taky kalkul, ale zároveň film, kterému nic podstatného nechybělo. Toto je jen prázdná skořápka. ()

Gixian

Pro mě zklamání na plné čáře. Odvážný námět oděný v líbivém hávu je shozen přehnanou stopáží dějove i emočně prázdných skoro tří hodin. CC of BB je příběh, který je bohužel mnohem víc zvláštní než dobrý. Vzhledem k zajímavé nosné myšlence je to vážně škoda. Jak ale je vidět, Fincherův kult na csfd je tak silný, že i prázdná splácanina jako je toto vytáhne vysoko přes 80 procent... ()

gp_one

Film by rád byl velkoduchý, ale tato velkodušnost je vařena z kaše. Nejedná se o nic jiného než o variaci na tu vážnou část Forrest Gumpa, která je však natočena s Fincherově vlastní bravurou. PPBB je tak ale až moc umělý a navíc upjatý, chybí mu trocha nadhledu. Podruhé už bych se na to asi nekoukal. Přesto 4*, protože je to opravdu kvalitně natočený film. ()

Fat'Fatal

Super film. Nebýt té délky a v závislosti na ní i menší roztahanosti, bylo by to hvězd pět. David Fincher & Brad Pitt, ti dva spolu na jednom place už poněkolikáté servírují filmovou lahůdku, zvláště představitel Benjamina Buttona potvrzuje svou extratřídu. I ta Cate Blanchett nám to zahrála dost solidně, a ta boží hudba! Jak říkám, lahůdkový film, který si půjčím ještě několikrát, příběh, jak se ze starého dědy stává mimino a jeho trampoty, je skvělý... Good night, Benjamin. Moc se mi to líbilo. // Viděl jsem v originálním znění s titulky. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010