Parfém: Příběh vraha

• USA Perfume: The Story of a Murderer (více)

Jean-Baptiste Grenouille (B. Whishaw) narozen v roce 1738 v Paříži byl obdařen velmi zvláštním darem. Jako nikdo dokázal díky svému dokonalému čichu rozpoznávat i ty nejjemnější tóny všech vůní a pachů, zcela neznámé obyčejným lidem. Nikoho neměl a ze sirotčince putoval na těžkou práci do koželužny. Čím byl starší, tím víc rozšiřoval spektrum svých známých vůní a byl váben vším, co se linulo z centra Paříže. Nečekal, že tu nejopojnější a nejúžasnější vůni pocítí z krásné mladé dívky, kterou však zcela smyslů zbavený nešťastně zabije. Tato událost v něm vyvolá touhu umět zachytit všechny pachy světa a jejich krásu uchovat tak, aniž by kdy vyprchala. Díky svým schopnostem udělá dojem na starého parfuméristu za zenitem Baldiniho (D. Hoffman) a ten jej zasvětí do tajů svého umění. Uchovat vůni něčeho, co pro obyčejného člověka žádnou vůni nemá, jako skla, mědi, či kočky, však Baldini nesvede, a tak od svého mistra Jean-Baptiste odchází do města Grasse, proslulého města parfumérů, aby uskutečnil svůj děsivý sen – vytvořit dokonalou vůni, tak dokonalou, že by se nebál zopakovat svůj hrůzný čin. (Česká televize)

DruidKarel

858. hodnocený film: Film, kterej mi doporučila Petina ségra Láďa. Rozhodně jsem se při něm nemohl nudit. Starodávná atmosféra, skvělý příběh a oblbující parfém, který vládne světu (nebo spíše jeho majitel). Herecký zelenáč si s tímto poradil na výbornou a jenom můžu chválit tvůrce za skvělé kostýmy a kulisy. To byla jedna z hlavních deviz tohoto snímku. Co mě ale hodně dostalo a možná i nadzvedlo, tak to byla jedna ze závěrečných scén, kdy mávnutím kapesníku potřeném parfémem, se spustila hromadná soulož v blízkosti popraviště. To bylo od tvůrců trochu už přehnané. 5* si ale jistě zaslouží. 5* ()

Wladi.mir

Opravdu zajímavý příběh zasazený do 18. století. Mysteri z této doby mě chytlo hned od první minuty a za těch 141 minut jsem se nenudil. Navíc musím vychválit hudbu, která dodala na atmosféře. Až na scénu "grupáč" je to velmi kvalitní film a bez té scény by to byl jasný adept na 5* hvězd. Ale bohužel se film hodnotí jako celek a tak pouze 4 hvězdy. PS: Závěrečné titulky a píseň jsem doposlechl a dokoukal až po sponzory. Ten film mě zkrátka dostal. ()

Joges

Pravda, příběh je poněkud morbidní, filmové zpracování mě však velmi překvapilo a pohltilo. Koprodukční zpracování vytvořilo unikátní pohled do smyšleného historického příběhu. Jeden barvitý obraz střídá druhý, děj graduje, vše podbarvuje nádherná hudba, objeví se zde i známé herecké tváře. Úžasný exkurz do historie. ()

tomtomtoma

Po vizuální stránce je to velmi úchvatný film. Vše je dělané velmi na efekt, a opravdu to i často působí velkolepě. Ale příběh sám je upatlaný blábol. Hlavní postava, bezcharakterní Jean-Baptiste Grenouille (Ben Whishaw, jako menší Franck Lefeuvre a jako nejmenší Alvaro Roque) je čichačský primitiv, který má o sobě vysoké mínění. Považuje se za výjimečného, každého dokáže vyčuchat na dálku, na opravdu velkou vzdálenost. Dokáže ujít za den to, co ostatní dokážou ujet na koni. Je to fantom, který se pohybuje neslyšně a neviditelně, a stejně se nechá chytit. Vždyť musel cítit, že se k němu někdo blíží. Bez jákékoliv zkušenosti dokáže ihned namíchat parfém. A nakonec se ten nadutý primitiv, kterému dělalo velmi dobře, že je ve středu pozornosti všechno hodí za hlavu a nechá se z lásky sežrat. A ten obří skupinový sex, kdy byl snad jediný, který si neužil. Další zajímavé postavy: pařížský parfémista Guiseppe Baldini (Dustin Hoffman), který ho zasvětil do tajů parfumerářského, pan Richis (Alan Rickman), který udělal takovou fatální blbost při ochraně své milované dcery, jeho dcera Laure Richis (půvabná Rachel Hurd-Wood), vrcholný a konečný úlovek čichačského úchyla, nešťastník Druot (Paul Berrondo), popravený místo čichačského úchyla, a dívka s mirabelkami (půvabná Karoline Herfurth), první oběť čichačského úchyla. Tomuto filmu dávám takové vysoké hodnocení pro jeho vnější obal. Ale to mi k dobrému filmu nestačí. ()

TomikZlesa

Drsný, temný a napínavý film je v samým závěru zabitej fekální swingers párty, škoda bez ní by to bylo na plnej počet. Obzvláště vydařený záběry vůní, temný ulice, vraždy...Délka mi ani nepřišla film sem žral celou dobu. ()

C0r0ner

Jedním slovem zvláštní. Ten konec už se hnul do kategorie nesmyslná sračka, ale do té doby to byl docela zajímavý thriller o ulítlém sériovém vrahovi, který se s holkami vážně nesere. Tykwer ale každopádně ukázal, že za kamerou mu to jde, a že je jedním (vlastně ze dvou s Ganselem) z nejlepších německých režisérů. 70% ()

Wormboy

Suskindovu knihu som samozrejme cital. Povazujem ju sice za velmi posobivu, avsak pre mna nie je nicim prevratnym. Bolo mi vsak jasne, ze vdaka obrovskemu mnozstvu opisov a minimu dialogov, sfilmovanie nebude lahkou zalezitostou. Tykwer sa zaujimavej latky zhostil skutocne majstrovsky a pripravil nam jedno prekrasne audiovizualne dielo, spojene do uceleho pribehu. Uz vstup do filmu a zrod maleho J.B.G. je neuveritelne posobiv, pricom uvodna scena je prekonana az pred samotnym zaverom (ti co citali knihu, zrejme vedia o com hovorim). Samotna kniha je prenesena do filmovej podoby velmi umne, je okliestena o mnozstvo (pre samotny film a jeho hlavnu dejovu liniu) zbytocnych epizod a film si ponechava len to najdolezitejsie pre vyvoj hlavnej postavy. Dufam vsak, ze na DVD bude aj nejaka director´s cut verzia, pretoze dve a pol hodiny mi boli pre tentokrat malo. Tykwer natocil mimoriadny film. ()

lakikaki

Technicky dokonalá rozprávka. Nie žeby obsahovo dokonalá nebola, ale nie je dokonalá objektívne. Technicky sa ale Parfumu nedá vytknúť vôbec nič. Kto tvrdí opak je buď ignorant, ktorý sa nedokázal preniesť cez subjektívne nesympatickú obsahovú stránku filmu alebo človek, ktorý filmom a ich rozprávaniu absolútne nerozumie. A prečo tvrdím, že je Parfum rozprávkou? Napriek surovému realizmu ho totiž tvorí príbeh s mnohými charakteristikami typickými pre rozprávky a aj sám režisér necháva divákom behom filmu mnoho indícií naznačujúcich rozprávkový charakter snímku. Vyzývam preto ľudí, ktorým sa tento majsterštuk nepáči, aby si ho pustili ešte raz, povzniesli sa nad nereálnosťou istých prvkov a vnímali film ako rozprávku. Temnú realistickú rozprávku s atypickým hrdinom, nie však netypickým záverom – ak divák pochopí jeho rozprávkovosť, dáva úplný zmysel. Je podivný, to nepopieram, ale práve tých svojských záverečných dvadsať minút je to, vďaka čomu budú ďalšie generácie rozpoznávať Parfum od zvyšku zlatého fondu kinematografie, kam tento film nepochybne patrí. Bezchybná a všeobecne prinajhoršom nadpriemerná technická stránka, bravúrne výkony všetkých zúčastnených hercov, zloduch v role hlavného hrdinu, s ktorým divák aj napriek absencii akýchkoľvek pozitívnych vlastností sympatizuje a záver, na ktorý sa nezabúda. Nie je tu nič, čo by sa bolo dalo zlepšiť. [100%] ()

Fallen_One

Skvěle natočená filmová podívaná s bezvadně hrajícími herci, neopakovatelnou atmosférou. Jeden z mála filmů co ve mě zanechal hluboký dojem. Rickman a Hoffman jako vždy výborní, nováček Whishaw ukazuje že divadelní prkna jsou pro něj malým skokanským můstkem do velkého víru filmového světa a Rachel Hurd-Wood spolu s Karoline Herfurth...no nemám slov. Bravisimo! ()

agathon

Když nějakou knížku čtete slovensky, přiznáte si, že prostě nemáte jako Vaši rodiče dostatečnou jazykovou průpravu a některá slovíčka Vám proto na těch dlouhých odstavcích barvitých autorových popisů významově unikají, nedá se moc předpokládat, že by Vám taková kniha nějak zvlášť učarovala. To by ale Süskindův román nesměl býs skutečně jedním z těch nejlepších "postmoderních" knížek. Svojí konkrétností a až naturalistickou "nimravostí" se zaryje hluboko pod kůži, okouzlí, zamrazí a nechá Vás taky čichově propátrávat své okolí jako toho spratka Grenouille. Film pořád ještě onu skutečnou moc konkrétních čichových vjemů nemá (dobře, na ty experimentální pokusy s pocitovými kiny v polovině minulého století pro účely tohoto komentu zapomeňme...), ale jeho výhodou proti knize jsou alespoň konkrétní vjemy obrazové. tedy alespoň zdánlivě.... Právě Tykwerův přepis parfému je totiž důkazem, že hezké (čti ovšem dvojsmyslně) obrázky, perfektní casting a bezchybná výprava nestačí. Emoci, aby člověk v tomhle vypiplaném evropském projektu pohledal a jemná metaforičnost a ironický podtext Süskyndových popisů jsou taky ty tam. Přesto je to záležitoest svým způsobem velmi zábavná, oddychová a potěší právě tím, že po dlouhé době ve vší své perfekci zase nepřichází ze zámoří (a není to zároveň nablblost postižená syndromem "Besson"). Zkrátka za tři, protože se bojím, že na to poměrně rychle zapomenu. ()

Andre3000

Taky rozporuplné pocity, taky, jenže u mě převážily ty negativní. Chvílema mě připadalo, že se děj moc vleče. Ač byla doba v které se to odehrála vytvořena dobře stále sem jim to nevěřil a to je to hlavní. Hlavní hrdina nesympatický výkon a prostě ta posedlost byla hodně divně ztvárněna. Hodně věcí v ději se mi nelíbilo, ale možná to tak mělo být, knižní předlohu jsem nečetl. Davový sex a výstup ve scéně na popravišti, mě doslova rozesmál, nic tak trapného jsem dlouho neviděl. Prostě od začátečního průměru se to svezlo k nudné taškařici a hře na kdoví co. ()

pakobylka

Nikdy bych nevěřila, že lze tak sugestivně zfilmovat vůni a zápach - čichové vjemy, jejichž podstatu filmový pás zdánlivě zachytit nemůže ... Pokud se ponoříte dostatečně hluboko do zvláštního a fascinujícího světa Jean-Baptisty Grenouilla, po dvou hodinách strávených v jeho společnosti vám finále nebude připadat nepřiměřené ani nesmyslné. Naopak - bude představovat jen logické završení osudu jednoho nešťastníka, symbolické vykoupení a osvobození od chorobné posedlosti a vášně, od touhy, která díky neobyčejně neblahé shodě okolností definitivně nabrala nesprávný směr. ()

pufina

Když jsem film poprvé viděla, tak mi skutečně spadla dolní čelist o pár čísel (resp. jak nejvíc to šlo). Film je neuvěřitelně věrný knize a už za to má film u mě velké plus, protože mě kniha uchvátila. Ben Whishaw se pustil do skutečně těžké role a zvládl ji bravurně - ale tady mám právě velkou výhradu, herec byl příliš hezký na tuto roli. V knize není přiliš hezký a radši bych uvítala trochu znetvořeného Jeana-Baptista než pěknou tvářičku jako Ben Whishaw. Ale samozřejmě, že se nedá porovnávat každý detail knihy, ale jako vášnivá milovanice knih si vždy najdu nějakou drobnost (někdy i větší), která mi bude trnem v oku - avšak (!!) oceňuju snahu a neodsoudím film jen proto, že to přesně nebylo podle mé fantazie. Knihu jsem četla až po filmu, a proto jsem si musela film pustit znovu a ukázalo se, že o to víc se mi film následně líbil. Do budoucna budu doufat, že se Parfém: Příběh vraha znovu natočí a tentokrát to bude mít pod palcem Tim Burton - protože to by mě skutečně zajímal výsledek! ()

necisty

Od filmu jsem očekával hodně a naštěstí mě nezklamal. Líbilo se mi, že přestože hlavní hrdina vše vnímal čichem, což nám nebylo umožněno, tak nám naopak bylo poskytnuto spoustu barevných detailů, např. záběr na každou surovinu na tržnici, myslím, že takhle to bylo plně vynahrazeno. Tím pádem chválím režii. Na řade jsou pak herecké výkony, hudba na pozadí a nahé ženy:). Nakonec si nechávám děj, protože ten byl hodně kvalitní, ale zklamal mě ve chvíli onoho závěrečného 'Prdu', který zmiňuje ve svém komentáři Enšpígl, a tímto mu znovu dávám za souhlas s komentářem. Spoil: Ke konci jsem si říkal, že ho asi fakt popraví, vždyť už to přece jinak nejde, skončí to blbě, ale nedá se nic dělat. No ale nakonec ten 'Prd', teda mám rád zvraty, ale tenhle mě fakt nepotěšil, každopádně opravdu vyčichne a sice to není na 100%, ale na takových 85% určitě. Co mi ale ještě nesedělo byl ten začátek s koncem, vždyť to bylo jiné, to si přece ani v tak dobrém filmu nemůžou dovolit:). ()

zette

Vizualni stranka je velmi poutava, misty uz i dost kycovita... Vyprava a atmosfera stare Francie je vice nez dobra, pribeh zajimavy. Zaverem jsem ale zklamany, cekal jsem lepsi konec, tento rozhodl o mem nizsim hodnoceni... Herecke vykony prumerne. ()

emo

Prvých 90 minút má úžasnú atmosféru, ktorá diváka celkom pohltí. Potom však film nevyhnuteľne smeruje k totálne absurdnému záveru, kde sa už každý druhý človek v sále uchechtával... Mne ako priemer medzi **** a "odpad!" vyšli **. ()

mortak

Typický příklad komerčního uchopení knihy. Zatímco román se soustřeďuje na metafyzickou rovinu a ukazuje (a) ambivalentnost všeho smyslového, které může nést dobro i zlo proměňující se ve zlomku vteřiny - viz scéna popravy (b) na nebezpečí zničení nádherné životodárné mnohosti světa kvůli jedné jediné dokonalosti, což vede k citové prázdnotě (Hoffman,Whishaw), a hlavně (d) můžete na okamžik vznítit smyslovostí lásku, ale ta skutečná, k sobě, k jiným, je dar nezávislý na smyslech. Film se hlavně v druhé půli nese na vlně gotického románu (viz labyrint a následně uzavřené město, krásná žena marně utíkající před tajemným zlem). Ač Tykwer prokazuje režisérskou virtuozitu, film na rozdíl od románu nezanechává stopu výjmečného zážitku, protože myšlenka byla přebita výpravnou formou. Za ty peníze mohl vzniknout nový originální příběh nijak se nevázající na román. ()

čidlo

Jsem zaskočen mile překvapen a vím jen že je spousta filmů kolem kterých chodíme léta, máme strach si je pustit a pak zjistíme že jsme tehdy udělaly chybu. Já tu chybu udělal a jsem zatraceně rád že jsem jí ted napravil. Kéž jich je víc. Zasloužených 4.5*! ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (více)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (více)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (více)