Parfém: Příběh vraha

• USA Perfume: The Story of a Murderer (více)

Jean-Baptiste Grenouille (B. Whishaw) narozen v roce 1738 v Paříži byl obdařen velmi zvláštním darem. Jako nikdo dokázal díky svému dokonalému čichu rozpoznávat i ty nejjemnější tóny všech vůní a pachů, zcela neznámé obyčejným lidem. Nikoho neměl a ze sirotčince putoval na těžkou práci do koželužny. Čím byl starší, tím víc rozšiřoval spektrum svých známých vůní a byl váben vším, co se linulo z centra Paříže. Nečekal, že tu nejopojnější a nejúžasnější vůni pocítí z krásné mladé dívky, kterou však zcela smyslů zbavený nešťastně zabije. Tato událost v něm vyvolá touhu umět zachytit všechny pachy světa a jejich krásu uchovat tak, aniž by kdy vyprchala. Díky svým schopnostem udělá dojem na starého parfuméristu za zenitem Baldiniho (D. Hoffman) a ten jej zasvětí do tajů svého umění. Uchovat vůni něčeho, co pro obyčejného člověka žádnou vůni nemá, jako skla, mědi, či kočky, však Baldini nesvede, a tak od svého mistra Jean-Baptiste odchází do města Grasse, proslulého města parfumérů, aby uskutečnil svůj děsivý sen – vytvořit dokonalou vůni, tak dokonalou, že by se nebál zopakovat svůj hrůzný čin. (Česká televize)

PAVLIS

Mám rád, když na konci film doznívá podobně jako chuť dobrého vína. Prosím další láhev, PANE Tykwere! ()

Olafsson

Neuvěřitelné, geniální dílo.. Mistrovská filmová báseň, která nemá obdoby.. Smyslové orgie.. Tak často jsem husí kůži neměl při sledování snad žádného filmu... U mně umocněno ještě tím, že sám jsem nadprůměrně citlivý vůči vůním a pachům, i když kvalit hlavního hrdiny ani zdaleka nedosahuji.. Scéna která následuje po příjezdu Jeana v kočáru na popraviště mně nechala s otevřenými ústy, bez dechu a téměř se slzami radosti a dojetí v očích.. NÁDHERA!!! Shnuto: Tak jako nepřevedeš zážitek smyslů do slov neboť se z něj stane jen myšlenkový koncept, tak nepopíšeš brilantnost s jakou bylo vytvořeno a fascinující prožitek, který přinese sledování tohoto uměleckého díla... ()

makakus

Klasický případ díla, které si se smrtelně vážnou tváří hraje na něco, na co nemá. Krásná výtvarná skořápka bez obsahu. Ta rádoby velká, alegorická myšlenka o parfému s absolutním erotickým účinkem, jehož tvůrce si podmaní svět je sprostě vykradená z geniální povídky Roalda Dahla "Čubka", za což nemůže film, ale autor předlohy Patrick Süskind, který ji napsal deset let po Dahlovi. Něco takového jednoduše nemůže být náhoda. Rozdíl je však zásadní - Dahl má ve svém díle úžasný smysl pro humor a nadhled, což Němcům (spisovateli i režisérovi) bohužel naprosto chybí. Jen doufám, že nějaký filmař, který kreativní humor narozdíl od Tykwera má, třeba Wes Anderson, jednou Dahlovi povídky zfilmuje stejně jako Fantastického pana Lišáka. ()

Mugs

Drsný pohled na totálního psychopata s povedenou režií, hlavně detaily na části ženských těl se mi líbili. Hodnocení sráží hroznej konec, kterej se vážně nepovedl. ()

0sanny0

O některých filmech můžete říct, že Vás doslova vtáhly do děje. Ovšem, u toho filmu můžete říct, že jste doslova cítili vůni oběti našeho vraha. Tento film mi příjde jako neuvěřitelné spojení něčeho, co je naprosto dokonalé a propracované až do nejmenších detailů a je to zkrátka umělecké dílo, které nelze ani popsat. A spojení něčeho tak nechutného, že to nezná mezí ! Ovšem toto (lehce) nezvyklé spojení dalo vzniknout něčemu z čeho nám všem bude běhat mráz po zádech. Myslím, že o to přesně tvůtcům filmu šlo a povedlo se jim to na 100% ! ()

DeNighty

Podle plakátu, traileru i recenzí jen další film, u kterého si řeknete, že byste na něj mohli kouknout, když budete nemocní, že ho nějak přežijete... Přeci jen film o hledání "dokonalého" parfému zní tak trošku nudně. Ve skutečnosti je ale ve filmu mnohem, mnohem víc! Pravou krásu filmu jsem sice dokázala ocenit až v poslední půlhodině, když ale zpětně koukám na to, jaký film byl... Určitě toho nelituju, spíše naopak! ()

Astinas

Slova nestačí k vyjádření toho všeho, na co jsem myslel a toho, co jsem cítil. Je to skvost a umělecké dílo, jaké jsem dlouho neviděl... ()

Dzegr

"Měl moc silnější než peníze, teror nebo smrt. Nepřemožitelnou moc zjednat si lásku celého lidstva. Jen jediné tento parfém nedokázal. Nemohl ho proměnit v člověka schopného dávat a přijímat lásku." ()

Syna.1990

Opravdu zajímavý příběh, který je sice dost dobře zfilmovaný, ale mě nějak zvlášť nedostal. Za nápad a zpracování jsem dal dvě hvězdy, ale bohužel jsem neměl za co přidat další! Nemá smysl, abych na tomto filmu něco hanil! Věřím Vám, že je to dobrý film .. Mě se prostě nelíbil! 50% ()

Daxus

Okázale navoněný příběh, postrádající základní esenci, dobrou režii. Asi je to jen tím, že mně Tykwer docela smrdí. Závěr mě vyloženě rozesmál, a kdyby si do nastalé atmosféry někdo hrómsky uprdnul, nebyla by to žádná škoda, spíš vylepšení božské komedie. Vysoké hodnocení filmu nechápu, ale každému voní něco jiného. Příště si zase nechám doporučit od emařů. 29% za hudbu. ()

Izi-Peťan

Naprosto super. Příběh sériového vraha byl skvěle odvyprávěn, ale nějak se nemůžu zbavit dojmu, že to mohlo být o trochu kratší. V jedné chvíli jsem nepřestal zírat a bylo by to na plných 5*, ale bohužel byli i výjimečná místa, kdy jsem se trochu nudil. Takže nemohu dát maximální hodnocení, rozhodně je to však velmi unikátní snímek. 85% ()

J*A*M*B*O

Čo sa týka spracovania filmu a podania divákom tak je to perfektné, ale Parfum má aj svoje nedostatky, ktoré uberajú na kvalite. Napríklad pri takejto zmiešanine žánrov by som čakal možno menej nezáživnosti pod jednou scénou. Určite mňžem odporučiť, ale prelomový zážitok negarantujem. Dávam 8/10 bodov. ()

helrohir

Zaujímavý film, ktorému viac menej nič nechýbalo, ale aj tak som z neho nemal päť hviezdičkový pocit. Herecké výkony, réžia a scenár sú famózne, taktiež atmosféra by sa dala v niektorých prípadoch doslova krájať, nechýba ani určitá filmová poetika a umeleckosť, ale za ten záver na námestí a "láskyplný" kanibalizmus strhnem jednu hviezdu, pretože to som fakt nerozchodil a nepochopil. V rámci európskej koprodukcie sa však určite jedná o jedno z najsilnejších diel. ()

paphaja

co původně začalo jako přepínání při reklamě se nakonec zvrhlo v přilepení se na sklo televize. Přiznávám dle programu názvu a hlavně žánru jsem film přešla a zaškatulkovala jako 'nic pro mě'. Po náhodném přepnutí jsem však do dvou minout škatulku vysypala, a opravdu užasle sledovala a rozhodně nelituji. Krásný umě podaný film v přirovnání na tehdejší společnost načichlý na jedné straně pařížskými stokami, na druhé libí-my vůněmi. Ostatně jestli ona ta hierarchie není podobně i dnes.. ()

jolly.rose

Film by si jistě zasloužil pět hvězdiček, skvělá atmosféra doby, kamera, hudba,herecké výkony. To, že tam jde o zrůdnosti bych nezazlívala, protože bohužel i takový je život (např. Mlčení jehňátek je jeden - dle hodnocení - z nejlepších a nejoblíbenějších filmů, přestože tam jde o zrůdnosti také). Filmu velice uškodil závěr a občas dlouhé nicneříkající pasáže, proto dávám za tři. Je to škoda, ráda bych dala za pět, ale nejde to. ()

x_silver

Na začátku thriller, poté romantická komedie, následuje drama, horor, fantasy, a končí to jako zombie trhák. Přeplácané a zmatené, ale i přesto zajímavé a dokoukatelné. Krásné zobrazení Francouzského venkova a ošklivé Paříže je vykoupeno děravým příběhem. Kolem a kolem je z toho klasický film, který nadchne Francouzské fanatiky. Já mezi ně nepatřím. ()

Brano

Hlavná myšlienka sa mi síce zdala celkom zaujímavá, výborne boli aj kostými, hudba a herci, ale to je asi tak všetko z kladov. No napriek tomu mi prišiel dej dosť chudobný a nudný, ale aj plný nezmyselných úchylných praktík. Spôsob, akým Tykwer zobrazil Jeana Baptistu ma absolútne nezaujal a záver mi prišiel dosť hlúpy. Ďalší márny pokus sfilmovať literárnu podobu, ktorá by mala akýsi hlbší zmysel. ()

Guran

Hloupý film kvůli hloupému ději. Téma voňavky neboli parfémy mě nenadchly a proto dávám i nízké hodnocení. Hoffman mě překvapil, že roli bral a to samé Rickman. Herecké výkony byly dobré, ale ten děj mě mrzí. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (více)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (více)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (více)