V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá... Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti. Pomoci se mu sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má každým dnem probudit a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina. (CinemArt)

Ebon

Po delší době Shyamalanův zajímavý film, který však stojí a padá s výkonem McAvoye. Vše ostatní je ve filmu naprosto vedlejší. ()

Knowho

Kurevsky skvělej Shyamalan se vrací a tentokrát místo Willise a Jacksona sledujeme McAvoye a jeho 23 (nebo spíš 24) osobností a předem musím říct že McAvoy tady je absolutní magor a fakt že mu to jde. Osobně zatím nejlepší Shyamalanův film a to dokonce i lepší než původní Vyvolený. Skvělej psycho-horor a ke všemu po tom konci se nemůžu dočkat až se podívám na Skleněnýho.  10/10 ()

buzzwoody

V průběhu filmu jsem měl vzhledem k příhodnému názvu rozporuplné, chcete-li rozpolcené pocity. Zaručeně nejlepší na Splitu je hlavní herec, po tomto filmu si troufám říct Pan Herec, neskutečný James McAvoy, který tu předvádí nejpreciznější výkon kariéry a kdyby se byl neminul žánrem, nějaká odměna v podobě účasti na předáváních větších cen by ho dozajista neminula. Jeho strohý a hrozivý Dennis, slizká a decentní Patricia, rozpustilý a přihlouplý Hedwig, ukecaný homosexuál Barry, vystrašený a pošramocený Kevin či zběsilý a děsivý Netvor dávají dohromady herecké mistrovské dílo, které je radost pozorovat. Za protagonisty tu máme Anyu Taylor-Joy, která je pro mě objevem roku, jak herecky, tak vzhledově. Hrát však umí i stará psycholožka, i další dvě unesené dívky, takže herecky není prakticky co vytknout (dokonce ani M. Night Shyamalan tu nehraje tak viditelně špatně jako obvykle). Námět je celkově velmi zajímavý a scény v McAvoyově doupěti se nechutně vkrádají pod kůži. Anya Taylor-Joy je sice zachráněna před jedním tyranem, ale ještě nějakou dobu bude žít s jiným, což ukazuje flashbacková, po kouskách v průběhu filmu podávaná backstory o jejím strýci a zároveň poručníkovi, který ji odmala zneužíval, což překvapivě lehce zabíjí dojem toho happy endingu, a to je pro výsledný film dobře. Jenže něco důležitého tomu chybí. Chybí tomu atmosféra. To všechno je sice moc hezké, ale M. Night Shyamalanovi se až na pár nadějných momentů nedaří budovat atmosféru a napětí, převážně kvůli zbytečně dlouhým scénám s psycholožkou. Chápu sice, že Shyamalan chtěl divákům nabízet poruchu McAvoyovy postavy po kouskách, jenže to by nesměl všechno naházet už do trailerů. Zatímco snímek zlehka poodhaluje Kevinovu skutečnou diagnózu a jeho 23 osobností (z nichž ve filmu uvidíme 6, maximálně 8), divák, který viděl aspoň jeden trailer, se v kině nudí. Sice je zajimavé podání jeho psychické poruchy skrze psycholožku, ale bylo jí tam zbytečně moc a uchylovala se dokonce ke komickým prvkům, a právě z těchto důvodů se nedařilo gradovat napětí. A protože jsem byl na práci s napětím hodně zvědavý, byl jsem po konci filmu poněkud zklamaný. Jsem však přesvědčen, že časem mi Rozpolcený v hlavě dozraje a po případných dalších shlédnutích hodnocení poupravím nahoru. PS: Závěrečná scéna s Brucem Willisem odkazující na Vyvoleného na poslední chvíli zachránilo situaci s vydržením dvou ran z brokovnice. Byl jsem ochoten skousnout lezení po zdech a stropě, avšak praktická nezranitelnost (psycholožka lámající o jeho kůži nůž) se s přítomností našeho Vyvoleného částečně vysvětluje tím, že se v tomto propojeném univerzu Splitu a Unbreakable vyskytuje trocha toho nadpřirozena. Každopádně závěrečnou scénu rozhodně nepovažuji za zbytečnou a kladný názor na Split mi naopak zachránila. ()

MatejNosal

Skôr ako horor ide o psychologický kidnap supernatural triler, ktorý vyniká najmä výborným hereckým výkonom profesora x a skvelou industriálne tiesnivou hudbou. Záverečné prepojenie viac ako zaujímavé. Taká novodobá a samozrejme lepšia Kainova Výchova. (80%) ()

orkadimenza

Na doporučení jsem se rozhodl jít do kina a s napětím jsem čekal, s čím na mě Shyamalan přijde. Po 15 letech přišel s obrácenou taktikou - narozdíl od Šestého smyslu a Unbreakable jsem trochu rozpolcený ze scénáře, nikoliv však ze skvělé atmosféry, kterou snímek disponuje a vyhrazuje se od zmíněných dvou hitů. I přes zdejší mýlku v žánru (jedná se spíš o drama/thriller než horor/thriller) dokáže diváka přikovat k sedačce a sledovat napínavou pro diváka detektivku od začátku do konce. Je známo, že Shyamalanovy zápletky jsou dost strange, ale zároveň silné a mrazivé, tady zmíněná "divnost" poněkud převažovala, což je dáno námětem (na který doporučuju se připravit v traileru), ale taky ne úplně bystrým řešením. Přiznám se, že bych byl spokojenější s mou verzí konce, která mi přišla přímočařejší, daleko efektivnější, a hlavně ne tolik divná. Ovšem, nebudu se plést mistrovi do řemesla, protože svou hutnou atmosérou mě dokázal překvapit a ukázal, že stále má na to točit kvalitní snímky. Musím s potěšením sdělit, že Split se u mě dokázal zařadit bok po boku mezi Sixth Sense a Unbreakable (resp. přesně mezi ně v tomto pořadí), i když se jednalo o trochu něco jiného. Zároveň bych ale nedoporučoval koukat se na to, pokud jste oba výše zmíněné snímky neviděli, už jen kvůli závěrečnému odkazu na Unbreakable, který potěší opravdového fajšmekra. ()

kobe6

Beast is back, beast s real. James McAvoy si dával všechny identity na pána. Skvěle napínavě natočenej film, který vás moc nenechá vydechnout. Annya divnou, zneužívanou (hezkou?) mladici zahrála taky výborně. Závěrečný odkaz na starší dílo byl už jen bonus. 85% ()

Disease

Ale jo, dalo se to. Sice měl místo McAvoye obsadit nějakého herce (se nedivím, že psycholožka měla problém poznat s kým zrovna mluví, když se pohyboval ve dvou polohách - s brejlema a bez brejlí). Pointa tentokrát nikterak překvapivá, ostatně od cca půlky filmu ji nijak netajil, prostě tam, kde si Lynch s divákem hraje své psychohrátky, tam je Šuliman jako slon v porcelánu. Nicméně bych to zařadil mezi to lepší od něj, i když místy to byla celkem nuda. ()

MatoFILM

Samoúčelná báchorka s mizernou atmosférou, žiadnym napätím a na 10% využitým potenciálom. Nie je to návrat Shyamalana do jeho začiatkov, skôr nemý výkrik. ()

Asmodin

To byl horor? Strašidelný na tom snad bylo jen to, jak moc trapně se asi musel cítit J. McAvoy při hraní malého kluka a ženský. Od stejného režiséra jsou lepší horory: Visit, Znamení, 6. smysl... ()

Patrik256

Rozpočet_ 9 milionov dolarov // Tržby _ 275.1 miliona dolarov // Tržby v ČR* _ 1 829 386 Kč (92 kin) // Diváci v ČR _ 56 525 // Tržby v USA* _ 40 010 975 $ (3 038 kin) ()

Lionheart

Díval jsem se na to jako na velmi zajímavé drama o nemocném člověku ve skvělém podání McAvoye. Před časem jsem četl Keyesovu knihu The Minds of Billy Milligan, kterou se tvůrci přiznaně inspirovali a bylo to příjemné pokoukání... a pak se to zvrtlo do příliš fantasy konce a až do onoho posledního zvratu, kdy zazněla Hornerova Visions a mi se rozbušilo srdíčko nadšením, jsem byl roztrpčen. Momentálně jsem v rauši, ale na 5* to určitě není. Jsem zvědav, co s tím Shy do budoucna udělá, ale taky se bojím pošramocení mé srdcovky. ()

Schuldiner

Dobrej námět, zajímavej nápad a s nim i zajímavý zamyšlení nad touhle kritickou duševní nemocí...tedy schizofrenií .. James McAvoy to odehrál na výbornou. Ta "Hulkovská" vsuvka byla možná trochu navíc, ale to zas tolik neva. Herecky..celkově... zvládnutý (teda až na ty dvě mladý holky ve vedlejších rolích) slušně, a je fakt, že z tý Anyi Taylor-Joy bude časem zajímavá herečka, je tak zvláštně hezká..ale hlavně asi snad i nadaná :-) Snad nebude brouzdat jednou (jenom) těma mainstreamovýma sračičkama. ()

Hanes88

No na pět hvězd to úplně nemělo, ale jinak naprosto skvělý thriller. Výkon McAvoye není třeba ani hodnotit, jedním slovem pecka, příběh byl tak akorát a v závěru i hororové prvky. Závěr mě opravdu překvapil a líbilo se mi i na konci propojení s filmem Vyvolený. Vše tedy hodnotím kladně. 85%. ()

Prochy38

Herecký koncert J. McAvoye. Parádní záležitost. Pro mě naprosto originální pojetí thrilleru s relativně klasikou zápletkou, ale touto roztahanou identitologií a ještě návazností s Unbreakable ... Jako fakt pecka. Po všech stránkách! ()

Milodar

Materiál na krátkometrážní, max. 15 minutový film. Zbytek je kokotské pitvoření a šišlání J. McAvoye, který navíc musí střídat role tak nejapné, jakoby vypadly z workshopu 5. třídy zvlášní školy, a navíc jich musí být 124, protože jinak by to nebyla ta správná Hrouda. Unesená děvčata jsou snad odkazem na Texaský masakr a podobné filmy, škoda, že trošku nedotaženým. Není to špatné, ale zbytečně rozplizlé do neúměrné délky. ()

Rozjimatel

2,5  Mix žánrov, medzi ktorými dominujú psychologický thriller a horor. Žiaľ, ani jeden zo žánrov nie je príliš dotiahnutý. Ako psychologický film to zlyháva svojou povrchnosťou, kvantita víťazí na úkor kvality (množstvo rôznych identít namiesto hlbšieho prekreslenia tých, ktoré vidíme na obrazovke), postavy sú plytké a správajú sa hlúpo (dokonca aj tie študované). Ako thriller je to málo napínavé a málo prekvapivé, ako horor málo desivé. Veľkou devízou filmu je herecký koncert Jamesa McAvoya v multi-role (na kieho oného je tých identít až 24, ked sa z nich poriadne nerozvinie ani tých 5?), nebyť jeho, idem s hodnotením do šedivého priemeru (2 hviezdičky). Okrem tej trochu prihlúplej zápletky filmu ubližuje aj slabšia hudba (absencia Jamesa Newtona Howarda je veľmi citeľná). ()

Sancoo

Zařadil bych to do škatulky survival thriller, než-li horor, protože až tolik se u toho bát nebudete, ani krve moc neuvidíte. Ve Splitu uřaduje McAvoy a jeho one man show. Perfektně zahrané a i přesto, že dostaneme pouze 5 různých osobností namísto slibovaných 23/4, tak musím před jeho výkonem smekat (Jared by se od něj mohl něco naučit, aby věděl, jak se pořádně zhostit role Jokera, možná by ho potom z filmu nevystříhali). Z kina jsem odcházel se smíšenými pocity, bylo tam pár nudných scén, který by tam nemusely být (hlavně s doktorkou), konec mě lehce zklamal a celkově ta pointa toho všeho. Možná jsem čekal až moc, protože trailer mě hodně oslovil, ale v podstatě to shrnuje celý film. To na, co čekáme celý film se objeví na pár posledních minut a než se nadějeme, tak už je konec. Lepší průměr hlavně díky oboum hlavním aktérům, ale nic závratného. 7/10 ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback