V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá... Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti. Pomoci se mu sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má každým dnem probudit a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina. (Cinemart)

Loki_Six

"Females are smarter than the males. But you know that, it's like humans. Females use their nose to stay alive. They make sure they have cover. They always remember they're trying to stay alive. Bucks go off by themselves. Bucks get dumb during mating season." ()

iXtr3m3

Skvelý návrat. Skvelý scenár, skvelá pointa a myšlienka, ktorá vyhnala myšlienku, ktorú sme mohli vidieť už xkrát napr. aj v Bessonovskom Lucy, do iných polôh, fenomenálny James, skvelé ukončenie a naviazanie na Vyvoleného. Skvelé. Dravec a Horda rulez... ()

Lisabellla

Předtím, než jsem viděla film, koukala jsem na film o filmu, na komentáře herců a musím se přiznat, že mě o celkem dost ovlivnilo. Když McAvoy řekl "bylo velice náročné zahrát dospělého, který má mysl dítěte, které se snaží být dospělý, je neuvěřitelně těžké", tak jsem se dívala, jak hrál dospělého, s myslí dítěte ... a koukala, jak to tedy zahrál a jestli mi to přišlo uvěřitelné a tím pádem fakt těžké .. Když Anya řekla "musela jsem v jednu chvíli hrát někoho, kdo se baví s několika různými osobami, ale dívat se na stejnou tvář", tak jsem se prostě dívala, jak jí to jde a jestli umí zahrát i záblesk překvapení v očích. Neumí. No a tak to bylo po celý film. Už se nikdy nepodívám na film o filmu předtím, než uvidím film. ()

klukluka

Jako film prima, jako zdroj informací o schizofrenii už to asi z pohledu odborníků tak prima nebude. Já ale tohle naštěstí řešit nemusím. ()

joora1

Naprosto geniální myšlenka dnes už legendy svého oboru přetavená na filmové plátno. A i díky McAvoyovi ta myšlenka nezůstala jen nevyužitým nápadem, ale vznikl z ní hodně dobrý snímek, jenž stojí za podívání. Od začátku filmu buduje Shyamalan tíživou atmosféru, která je protkaná napětím a nejistotou jakým směrem se vše bude ubírat. Vše stojí na hereckém výkonu McAvoye, který udělal vše proto, aby se z filmu stal nezapomenutý zážitek. ()

Frankie

(SPOILERY) Určitě nesmírně zajímavá myšlenka roztříštených identit v jednom těle, ale pro mě to funguje spíš jako prostředek k názornému vykreslení deformací mysli člověka po prožitých traumatech. Prostředek, který má pochopitelně v tomto případě charakter čisté mimoreality pro účely fantasktní děsuplnosti, nicméně v meta rovině "jak trýznivé události proměňují jedince" to slouží výborně. Jeden z klíčů k možné interpretaci (pokud se nedomníváme, že je to jenom samožerský horor bez přidané hodnoty, ale to by byla pak nuda :) ) je totiž jeden z rozhovorů doktorky a Kevina. Promlouvá k Dennisovi, že ví, jak "je silný a disciplinovaný, že ho nespatřuje jako zlého, že jeho přítomnost je nezbytná." Různé odlesky osobností a Zlo, které se rodí v Kevinovi, je znázorněno s pomocí dalších identit s jasnou hranicí, a konkrétně existence zla je zde pochopitelná. Je to reakce na trauma a jeho účelem je ochrana zranitelného Kevina. Obalení poníženého ega krustou cynismu a bezcitnosti je odpovědí na strach z opětovného ponížení. A udělat ze sebe nezranitelnou Bestii (fyzickou, majetnou, mocnou, krasnou, úspěšnou ... ), které už nikdo nemá šanci ubližit, je možná touhou vetšiny nemohoucích bytostí. Je to celé o posedlostí ubliženého být NEJLEPŠÍ a rozprava identit v závěru, kdy prokazujou plnou oddanost Bestii, jenom dokazuje, jak silně afrodiziakální a omamný může takový pocit u "bezmocného a zraněného já" být. ()

LEATHERFAC odpad!

Sorry já asi viděl jinej film. Za prvé Šímalan není zpět a Vyvolenému nebo Vesnici tohle nesahá ani po paty. Za druhé McAvoy mi zatím všude přišel jako totálně nudnej a nezajímavej herec a na prdel si z něho teda rozhodně nesedám - jeho herectví mi přijde na úrovní oblastní estrády. Kdo tvrdí opak, zjevně nikdy neviděl hrát Hopkinse, Branda, Nortona, Třísku, Hrušínského, Kemra nebo Čepka ani kohokoliv z plejády skvělých herců. Například bych doporučil zmiňovaného Nortona v Prvotním strachu nebo Klubu rváčů... Avoy nepůsobí vůbec jakkoliv nebezpečně ani ve chvílích, kdyby tak vypadat měl. Vypadá furt buď jako tele, nebo v těch brejličkách jako totální šulin. Tenhle chlápek mě bohužel fakt nebere a vzhledem k důležitosti jeho postavy s ním padá dolů i celej film. Neba mě na něj koukat dýl jak 5 minut, natož celej film. Ale i kdyby to hrál někdo sympatičtější a uvěřitelnější, je to bohužel nudná slátanina a nápad s rozpolcením zabíjí přemíra postav. Kdyby jich bylo 5 maximálně - oká, ale 24??? To už je fakt blbá parodie. Takže za mě zázrak se nekonná. ()

Milano33

O mužovi 23 identít, ktorému sa v priebehu času vyvinula aj tá 24. - tá najviac monštruózna. Zo všetkých mnou videných Shyamalanových filmových kúskov mám ten pocit, že Split je po psychologickej stránke tým najviac prepracovaným. Split je psychologickým horrorom / thrillerom, ktorý je mierne predsalen dotknutý i tou nadprirodzenou zložkou, vďaka ktorej film skvelo bilancuje medzi tým reálny a nereálnym. Film pojednáva o rozpoltenom mužovi Kevinovi hraným vynikajúcim Jamesom McAvoyom, ktorý trpí mentálnou poruchou osobnosti. Takzvaná disociatívna porucha identity je vo filme ústrednou témou, ide o mnohopočetnú poruchu osobnosti, ktorá uvádza Kevina do odlišných osobnostných stavov. Funguje to na dosť podobnom princípe ako iná duševná choroba - schizofrénia. Čo však je mimo nášho chápania - je fakt, že Kevinovi sa s každou novou osobnosťou mení aj metabolizmus i fyzické schopnosti - čiže nie iba osobnosť, ale celá osoba. A na toto stačí iba myšlienka a celá fyziológia jeho organizmu môže byť ako keby lusknutím prstu rázom pozmenená. James McAvoy hrá postavu psychopata fenomenálne, McAvoy tu perfektne ukázal, akým všestranným, chameleónskym a flexibilným hercom vlastne je. James so svojím osobitným prístupom ku každej jednotlivej alternatívnej identite nám predviedol fantastický herecký koncert. Jamesovi sekunduje krásna a skvostná Anya Taylor-Joy, ktorá zase dokazuje svojich nadmieru vysokých hereckých kvalít. Anya Taylor-Joy je proste zlatíčko a neskutočne som si ju užil aj v tomto snímku. M. Night Shyamalan vo filme Split po celý čas hrá s divákom akúsi imaginatívnu hru a otvára nám vnútorný svet mentálne rozpolteného jedinca. Každé jedno alter ego je svojské a originálne a čo predovšetkým - pre diváka ako takého veľmi dobre zavádzajúca, keďže sa režisér nebojí útočiť i na psychiku obecenstva. Split je psychologický nervákom až do úplného konca, taktiež v tomto počine nájdeme silnú dávku melanchólie a pocítime ponurosť celej atmosféry snímku. Scény sú natočené veľmi sugestívne a klaustrofobicky so silným dôrazom na nasnímanie tváre jednotlivých postáv. ()

WathanajX

„Jsme úchvatní. Už nikdy se nebudeme bát. Jen skrze bolest lze dosáhnout velikosti.“ Tak na tenhle film jsem se už dlouho těšila. Nejen kvůli samotnému Jamesovi ale obecně filmu jako celek. Za mě zajímavý námět s perfektní hlavní postavou! Klady: James překvapil a i dost potěšil. To, že je dobrý herec mi bylo jasný dlouho před tímto snímkem ale tohle zahrát!? No klobouček! Nejvíc se mi líbilo jeho podání malého kluka. Film také naprosto naplnil má očekávání. Líbilo se mi, jak byla spousta těch osobností představena různými způsoby. Únos dívek, snaha o jejich záchranu a objevení nové osobnosti všechno super! Zápory: Ten dravec byl sice zajímavý ale některé věci mi u něj přišly trochu divné. Lezení po stěnách a tak… Chybělo mi také několik útržků v ději zejména co se týče příběhu Casey. Škoda. A také pár dalších detailů ale nic závažného. Hodnocení: 85 % / 8 z 10 – Nebála bych se film doporučit komukoliv, kdo by se mě zeptal a ráda bych se také znovu určitě podívala. (18.) ()

MatejNosal

Skôr ako horor ide o psychologický kidnap supernatural triler, ktorý vyniká najmä výborným hereckým výkonom profesora x a skvelou industriálne tiesnivou hudbou. Záverečné prepojenie viac ako zaujímavé. Taká novodobá a samozrejme lepšia Kainova Výchova. (80%) ()

jakeer

Nečakal som, že sa mi to môže páčiť. Ale páčilo. Po tých všetkých alternatívnych počinoch v kinách pre náročného diváka dobre padne poctivý mainstreamák... ()

Corpsegrinder

Námět zní zajímavěji než celej film. Postava s 23 různejma osobnostma je totiž jen reklamním cukrátkem neboť ve filmu jsou představeny jen 4 a zbytek se víceméně neukáže. James McAvoy to však hraje suprově a je fajn že jednotlivý osobnosti jde rozlišit podle stylu jakým to hraje (a nepřehrává). Kozatá ČARODĚJNICE se doufám objeví ve víc hororech. Závěrečnejch pár vteřin z toho celkem zajímavě udělá jinej film. ()

Hanys_

Žádný mezník v žánru sice, ale sakra dobrá žánrová prácička. Shy to do nás pere hned od úvodu, McAvoy si to tu neskutečně dává, tempo nepolevuje a na závěr nejhorrorovější Ind ukázal, jak moc mu na svých fanoušcích záleží._Napoprvé za 4, napodruhé za 5. McAvoy je ďábel. ()

Eraserhead

M. Night Shyamalan se vrací na výsluní! Po vysokorozpočtových zrůdnostech jako Poslední vládce větru nebo Po zániku Země zjevně prozřel a vrátil se zpět ke kořenům - tj. k plíživému napětí. A vzal to pěkně od píky. Spojil síly s producentským mágem Jasonem Blumem, který zvláště na poli hororu a thrilleru pravidelně dokazuje, že umí dát dohromady za málo peněz hodně komerčně úspěšné muziky (Rozpolcený stál 9M dolarů, zatím utrženo 220M) a natočil psychologický thriller o muži, jehož mysl střídavě ovládá 23 osobností... ta nejnebezpečnější 24. je na cestě. Shyamalan se proslavil závěrečnými překvapujícími pointami, které přetáčely předchozí děj vzhůru nohama (např. Šestý smysl). Pointa Rozpolceného nespočívá ani tak v tom, že by překrucovala celý děj, ale závěrečná tečka film jasně zasazuje do velmi konkrétního filmového světa (jak řikám, návrat ke kořenům :-) ). Vzhledem k extrémnímu úspěchu, už by se mělo pracovat na dvojce, tak jsem zvědavý, jakým způsobem se s tímto roztomilým nápadem naloží :-) ()

Junglista

Jak jsem McAvoye doposud zrovna moc nemusel, tak tady mě svým výkonem zarazil do gauče. Ten byl bez chyby. Ale pořád to ještě není TEN Shyamalan, jak jsme ho žrali. Je pravda, že jak jsem ke konci zaslech první tóny Unbreakable theme, tak se mi v břiše rozlítali motýlci, ale zároveň mě taky pohltila rozpolcenost. Jsem rád, že si vzpomněl na svůj druhý nejlepší film, ale zároveň jsem odpůrce toho, aby vznikl sequel. A sakra, ten Wilda ale zestárnul :-( ()

barlow

Úžasná hodina a půl McAwoyova hereckého koncertu, který ke konci místy ztrácí dech, aby šel na ruku divákům očekávající velkolepé zakončení. Shyamalan se vrací ve velmi dobré formě a teď už jen čekat a doufat ve Vyvoleného 2. Díky, Bruci :D ()

provitamin

Mám radšej duchárske horory, ako tie so psychopatmi a navyše McAvoya moc nemusím. Scenárista tu ide rýchlo na vec a za cca. 5 minút sú 3 hysterické čupky zavreté niekde dole v Avoyovom podzemí. Hoci sú tri, boja sa na záporáka zaútočiť, lebo by hrozilo, že celý film by trval iba 10 minút. Normálne by chlap proti trom ženským nemal šancu, už aj s dvomi by mal veľké problémy a keď prihliadnem na McAvoyovu robustnú postavu, tak som si istý, že by ho dala dole aj jedna blondínka a to len jednou rukou, zatiaľ čo na tej druhej by si zatiaľ robila manikúru. Ale nápad že by v jednom tele žilo naraz 24 rôznych osobností je dosť uletený a možno aj originálny. ()

HonzysKISS

Velmi originální, nebál bych se říct slovo geniální. Na tohle se vyplatí podívat už jenom kvůli nápadu. Nejvíc se mi líbila scénka v pokoji, ta byla hodně hustá, taková hezky překvapující. Ani chvíli jsem se nenudil. Dalo by se říct, že poslední osoba byla možná trochu přehnanější, ale dávala celkem smysl. Akorát to mohli udělat o něco víc brutálnější. Pan McAvoy odvedl Bravurní práci, na to se musíme shodnout všichni. Dokonce jsem si i strašně oblíbil Casey, jak postavu, tak i herečku, ta má v sobě velkou budoucnost. Kdo má rád takové ty psycho choroby u lidí (jestli se tomu tak dá říkat), tak určitě hnedka mrknout. ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback