V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá... Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti. Pomoci se mu sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má každým dnem probudit a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina. (CinemArt)

blondboss

Shyamalan ide po stopách Vyvolených a opäť prináša drsný, atmosferický a tajuplný pohľad do neskutočných hlbín ľudskej duše, pričom herecky to bolo podporené neomylným a absolútne 100 %-ným McAvoyom. Príbeh o tom, aká je ľudská myseľ silná a že človek prakticky nemá hranice možností. Prvá polka sa pomaly rozbiehala, ale záverečná polhodina - to bolo proste atmosfericky a vizuálne dokonalé. Režisér neutiahol komplet celý film, ale tých slabých stránok naozaj nebolo veľa. A to záverečné cameo s Willisom na nezaplatenie :) 80 % ()

Petr59

Tak tento film se rozhodně nedá označit za horor, byť tam některé hororové prvky jsou, tak jde spíše o nefalšovaný a čistý psychologický thriller a mysteriozní drama. Nic víc bych za tím nehledal. Horor si představuji trochu jinak. I když se ke konci film snaží tvářit jako horor, pořád jde jen o gradující thriller.... To ale neznamená nic špatného, často jsou thrillery s dobrým příběhem lepší, než laciné horory plné rutinních lekaček. Film - Rozpolcený je určitě velmi originální, hraje hodně na psychologii, pohrává si s osudy a charaktery jednotlivých postav. Tlačí se na pilu hodně v souvislosti s napětím a atmosférou. Je to takový zajímavý příběh o jednom dost zvláštním šílenci a celý film je víceméně o jeho životě a o minulosti jedné z unesených dívek. Tyto typy filmů se mi velmi líbí, je to film na velké úrovni, je to film pro náročnější diváky, kteří nehltají jen vyvražďovačky a je to film, který se snaží být hodně reálný a vzbudit v divákovi hrůzu. A to ne z duchů, ale z člověka, což je samozřejmě blíž k realitě. Je to něco podobného a asi na podobné laťce, jako loňský thriller - Smrt ve tmě, který byl asi ještě o trošičku lepší, ale rozdíl je minimální. Ty filmy jsou podobné svým žánrem, zaměřením, stylem, průběhem, šokujícími zvraty. Je to něco, co už tady dlouho chybělo a doufám, že takových zajímavých thrillerů vznikne více. Velmi dobré jsou herecké výkony a to především výkon Jamese McAvoye, který mi paradoxně není vůbec sympatický a to se právě do filmu perfektně hodilo. Svoji roli zahrál skvěle, jeho výkon je oscarový. Dává do toho trefné emoce i vhodná gesta. A i ty holky nejsou k zahození a kromě toho i skvěle vypadají. Většina filmu je čisté drama se znaky thrilleru a thriller spíše graduje skutečně až ke konci. Konec jsem čekal o něco lepší a více šokující, myslím si např. že je škoda rychlá smrt dvou dívek. Bohužel tu nejvíce šokující scénu prozrazuje film už v traileru. Takže bych spíše doporučil se na trailer nedívat, protože jinak přijdete o překvapení, zda netvor existuje nebo neexistuje a co to přesně je.... A to je velká škoda. Ke konci už filmu ztrácí dech a přestává být už tolik zajímavý. Jako vrchol považuji rozřešení existence "netvora", pak už vás zase nemá příliš co šokovat a sledujete jen boj o život.... Konec mohl být každopádně lepší. Další chybou je, že 23 identit Kevina není dostatečně využito. V podstatě se tam v průběhu celého filmu vyskytují jen tři, možná čtyři identity a ostatní jsou jen okrajové a většina identit se ve filmu ani neobjeví a nemají na Kevinovo chování žádný vliv. Dá se říct, že pár identit dostává velký prostor na úkor ostatních. A že by ty identity byly nějak zajímavé se říct nedá, snad kromě devítiletého chlapce. Nicméně, i když je herecký výkon McAvoye skvělý, tak přeměna identit mohla být vypracovanější. Ty jednotlivé osobnosti se mohly ještě lépe odlišovat oblečením, doplňky, parukami, atd....Chvílemi to budí spíše dojem, že nesledujete několik osobností, ale jen jednu osobnost, která si hraje na někoho jiného.... Proto je dobré se tím příliš nezabývat a věnovat se spíše samotnému příběhu. Snad jedinou věc, kterou jsem úplně nepochopil. Nejsem psycholog a o tuto poruchu jsem se nikdy příliš nezajímal. Ale myslím si, že pokud v někom žije více identit, tak si přece ty identity nedokáží uvědomit, že žijí v těle nějakého Kevina a myslí si, že žijí ve svém vlastním těle. Nebo-li ty identity by měly být přesvědčené, že existují i fyzicky a ne pouze psychicky, jinak to ztrácí smysl. A pokud tam ty identity často mluví o tom, že Kevina nechaly spát, že se ho musely zbavit, tak je evidentní, že si uvědomují existenci v jeho těle. Pak nedává moc smysl, když malý Hedwig tvrdí, že je devítiletý chlapec a když se ho jedna z dívek zeptá - zda není Denis tak jí odpoví - "Jsi snad slepá?" . Pokud si identity uvědomují nějakou poruchu a že se jen střídají v Kevinově těle jak figurky na orloji, tak to není příliš věrohodné. Jen můj názor. Ale to jsou spíše takové drobnosti, které se dotýkají už hlubší psychologie..... Film jako celek funguje, je to skutečně nadprůměrný thriller s perfektní atmosférou, skvělým příběhem a pořádnou porcí napětí. Pochybuji, že bude letos natočeno dost takových originálních filmů. Takže vřele doporučuji. () (méně) (více)

DePompon

Tak toto bola parádička. Shyamalan sa opäť ukázal v polohe majstra rafinovaného thrilleru a krok za krokom sa mi dostával pod kožu. Pri konci som svojej polovičke v kine takmer rozdrtila ruku, takže vystupňovať napätie sa mu podarilo brilantne. Páči sa mi, že sa napriek nekonečným možnostiam skĺznuť do roviny zbytočných béčkových efektov M. Night držal pri zemi a vytvoril dielo, ktoré je svojou dôveryhodnosťou a naturizmom ešte viac desivé. James McAvoy, bez debaty, úžasný výkon. Výdatná pochúťka. ()

ferouser

Mohla by to být velmi luxusní záležitost, nebýt posledních dvaceti minut a hodně přepísklého vyvrcholení. Body navíc za poslení scénu v bistru :-) ()

BadExHuman22

Tak ještě teď, dvě hodiny po zhlédnutí filmu to rozdýchávám. Jedním slovem SKVĚLÝ!!! Shyamalan je zpět v plné palbě! McAvoy zahrál svou roli s 24. osobnostmi úžasně (i když se nám představilo jenom 7 nebo 8 z nich, ale čekám že uvidíme další v příštím filmu). Taylor-Joy byla také skvělá, bál jsem se s ní toho co za další děsivou postavu přijde, koho dalšího nám McAvoy představí. Skvělá atmosféra, skvělé napsaný scénář (běhal mi mráz po zádech, ale i místy jsem se zasmál, hlavně když se ujmul těla McAvoye devítiletý klučina Hedwig). Nic moc jsem si o tom nečetl, viděl jsem jenom trailer a proto mě moc potěšilo zjištění že je to spjato s dřívějším filmem Shyamalana a to s Vyvoleným. Tento film můžu jenom doporučit. Za mě 100%. ()

Cechyno4

Já byl nadšen. Skvělý napínavý příběh, který staví o level výše skvělý výkon hlavního herce. Ten se svojí role zhostil opravdu bravurně a s každou změnou osobnosti mění i hlas a vytváří vlastní mimiku dané osobnosti. Tohle všech působilo opravdu autenticky a já jeho změnu podob opravdu žral. Musím však strhnout jednu hvězdičku za americkou nadsázku na konci filmu, kde už mi to přišlo trochu přitažené za vlasy. Ale jinak rozhodně nadprůměrná podívaná. ()

spoock

Upřímně mě tenhle snímek bavil a závěrem jsem byl mile překvapen. Nejvíc mi The Split připomíná "10 Cloverfield Lane", která je však o hvězdu lepší. Po dlouhé sérii neúspěšných filmů se Shyamalan vrací k tomu, co umí nejlépe, doufám, že nakopne svůj klenot a ještě ho trochu vypulíruje. ()

pafka

23 ruznych osob? Uz to me vydesilo - to bude gulas. Ale kdepak, k nemu jsme se vazeni ani nedostali, protoze tech identit vidite mozna deset a zadna velka slava to neni, co se tyka pouziti v deji. Pak se objevuje jeste jedna a kroutite nad ni hlavou, protoze to je proste ptakovina. A sklouzne to do koleji, po kterych uz jsme nekolikrat jeli. A je to klasicky osobak, bez niceho navic. Mcavoye mam rad, ale tohodle bylo skoda uz na urovni scenare. Jakoby herecka prilezitost, ale mnoho psu, zajicova smrt. ()

Plaque

Slovami klasika Krtečka - ach júúú. Na jednej strane - ach júúú (klesajúcim tempom) - škoda, že to nabralo obrátky s Beštiou, ktorá bola neuveriteľne zaujímavá, pokiaľ sa o nej hovorilo, ale stratila všetko pozlátko hneď ako vyrysovala McAvoyovi kocky na bruchu. Ach júúú, že si nevystačilo 23 (ľudských) osobností, ktoré zvádzali boj medzi sebou a s vonkajším svetom zároveň, ale pribrali tú prijebatú 24 rovinu, ktorá zabila všetko dobré, čo sa skladalo, ako domček z kariet dlhé minúty pred tým. Na druhej strane - ach júúú (stúpajúcim tempom) - konečne niečo iné ako "sme banda superkárov a ochraňujeme vás pred všetkým zlým" alebo - ach júúú - super, že tu prišlo aj niečo iné, ako tie plytké príbehy pre slabomyseľných pubertiakov s množstvom akné na nose. Ach júúú, čo na tom, že film trpí na záver ako vozíčkar na obe nohy, vyskladané to bolo precízne. Ach júúú, ten McAvoy to dal ako pán a Scerejžo mu to ušil presne na telo. Ach júúú, neviem kam na to ten Shyamalan chodí, ale nech len chodí a čo najviac. Takéto filmy môže podávať ako hlavný chod častejšie. ()

AndrewNewman

Dobre natočený thriller, ale rozhodne som ako väčšina z vás čakal viac. Film je skvelou kombináciou klasických únosových thrillerov a psychologických drám akou je napr. Mlčanie Jahniat. Len mi to prišlo nedotiahnuté. Zrejme kvôli pokračovaniu nám nechcel M. Night. naservírovať hneď všetko naraz. Ako prvá časť niečoho to bohato stačí. Najväčšiu chybičku vidím v obsadení. McAvoya bohužiaľ vôbec nemám rád. Taký DiCaprio by bol oveľa lepší. ;) ()

RobinPM100

Shyamalan a jeho návrat, po hodně dlouhé době, do formy. Celé je to jak lepší epizoda Akta X (těch ne-UFO). McAvoy hraje fantasticky, jeho psycho tanec stojí za to :-) ()

Lula.cz

Kevin má mnohočetnou poruchu osobnosti. Kevin se málokdy dostane na světlo...on se totiž skrývá hluboko v mysli, kde s ním žije mnoho dalších lidí....James McAvoy by za ztvárnění takové postavy měl dostat Oscara. Takhle si představuju dokonalý herecký výkon. Věřila jsem mu, že tu je na světle devítiletý šišlající Hedwig, tu jeho matka. Zařazení do žánru horor mi úplně nesedí, spíše bych jej nazvala psychothrillerem. Potěšilo mě, že trojice unesených dívek nebyla pouhou bandou tupých těl, a že především Casey pochopila, že jedině pokud bude komunikovat s každou z mnoha osobností jinak, má pak šanci na přežití. ()

Labrio

Dlouho jsem přemýšlel jak tohle dílo ohodnotit.... Téma Split bylo totiž velice lákavé a slibovalo opravdu kvalitní thriller, což člověk prvních 70% filmu dostává. Na konci se však vše trochu zlomí a film na mě začal působit jako "kravina", mnohem lepší by podle mě bylo kdyby nějaký nadčlověk byl úplně vynechán, protože to do filmu vneslo určité množství nereálnosti. McAvoy předvedl podle mě naprosto unikátní herecký výkon a je vidět, že složité role opravdu zvládá, ikdyž to není zrovna můj herecký oblíbenec. ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback