O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

SHpeK

Nečekal jsem nic. Trailer do poslední chvilky nebyl na CSFD ani IMDB, takže jsem šel do kina takříkajíc nepřipraven. A možná to bylo dobře, protože takto jsem byl velmi mile překvapen. Moje hodnocení je hodnocení českého válečného filmu. Nelze jej porovnat s americkou, nebo třeba čínskou konkurencí, nedostatek peněz je místy vidět. Ale i s českým skromným rozpočtem dokázal pan Marhoul udělat zázraky. Nejen, že vyzvedl skutečné události českých vojáku a vzdal jim hold kterého se od komunistů po válce nedočkali, ale hlavně ukázal, že český film má navíc než jen na dokola omílané Hřebejkoviny a Janákoviny. Nevěřícím Jidášům (včetně mně) dokázal, že je režisér velkého formátu, když ukočíroval tak vyprahlý exteriérový projekt "jen" po Mazaném Fílovi. Jediná moje výtka by směřovala k hercům z nichž je někdy malinko citít to že se živí např. Rodinými pouty. Jinak ale i jim tleskám a smekám celému štábu. Ještě jak poznamenala moje kamarádka studující historii, na konec by se možná hodilo trošku víc slov o tom, co ve skutečnosti znamenalo pro boje v africe udržení Tobruku. ()

MikeMyers

Tak nejprve začnu tim co se mi na filmu libilo a to je zpracování, zvuk a efekty jenž jsou na české poměry vice nežli dobré a do třetice herecké výkony Nebřenský a Novotný.no a to je z toho dobrého všechno... absolutní absence poutavého děje který je v těchto filmech nutný,čili dějova linie žádná a to je bolavá pata celého filmu střípky různých příběhů které na sebe nenavazují v kombinaci s velmi slabým scénářem chce srdceryvně nahradit akorát posledních 20 minut. V některých pasážích se mi zdálo že chce neúspěšně napodobit americké válečné filmy. suma sumárum dost mě tento snímek zklamal...mohlo to být o mnoho lepší ()

hidden666

Motiv z Red Badge of Courage je velmi silný, kdo nečetl knihu nebo neviděl původní filmovou verzi, vůbec asi nechápe, o čem to je. ()

Hoonza

Tenkou červenou linii mám moc rád a když jsem po pár úvodních minutách Tobruku zjistil, že je film natočený podobným způsobem, byl jsem rád. Později ta radost ale jaksi zmizela. Je to sice moc hezky natočené (na to, že je to český film, tak kamera je na dost vysoké úrovni!), ale ke konci jsem se nudil. Postavy jsou málo rozvinuté, málo mluví a když už mluví, tak mi připadá jako bych ty jejich kecy už někde slyšel - "až budem v Berlíně, tak tento bajonet narvu Hitlerovi do e"... Meduna mi jako hlavní hrdina přišel hrozně nevýrazný a nezajímavý, zaujal mě snad jen Nebřenský a Vaněk. Trochu se mi nepozdávalo chování vojáků a některé jejich reakce... V jednu chvíli nesnáší Nebřenského tak, že by ho za rohem odkrouhli a za pár chvil je pro něj Meduna schopný obětovat život... Dávám 3* ()

mikhail

Asi som čakal príliš veľa. Príbeh sa mi však zdal trochu plytký, postavy nejasné a bez silných charakterov. Oslovila ma iba postava Robert Nebřenského ako klasického "filmového záporáka". Prvá polovica filmu, ktorá mala diváka vtiahnuť do deja bola vyložene slabá. Chápem, že aj v skutočnosti vojaci poväčšinou poznali iba vojenský dril, ale chýbalo mi viac scén z "mimotáborového života". Jedna trapná návšteva bordelu je málo. I keď si uvedomujem, že kultúrneho vyžitia na Blízkom východe v tých rokoch veľmi nebolo :) Druhá polovica filmu sú výbuchové orgie so slabším komparzom (viditeľne dochádzali prachy), to už nezachránila.. ()

Zlaticko1

Další velice podařený český film. Americkej válečnej struhující akční film plný efektů nečekejte! Film toto kompenzuje tichým prostředím pouště. Průměrnými hereckými výkony. Scénář celkem dobrý ale chybělo tomu dramatické momenty, nedostatečně rozvinuté osobnosti (minulost, charakteristika apod.). Dialogů je pramálo ale i tak vás to pohltí, pobaví a něco určitě ponechá :) ()

miki68cz

3,7. Řekl bych neuchvátí ale ani nezklame. Film ne nepodobný dokumentu. Slušné herecké výkony, pravda nikdo neví, kdo je hlavní hvězda ale ono je to vlastně jedno, tam v té poušti byli myslím hrdinové všichni takže čest všem kdo za nás bojovali. Super zvuk, málem na nás přišli sousedi :-). Doporučuji, zkuste to, sledování tohoto snímku není ztrátou času už jenom proto, že je to součást naší historie a ne každý vůbec věděl, že naši hoši u Tobruku vlastně bojovali. Tak teď už to víme. ()

kikulin

Nelogický slepenec už stokrát viděnych klišé bez hlavních postav, bez příběhu, bez zápletky, bez soli a omastku. Výcvik v Base Campu s jedním zlým Nebřenským - chlastací pauza v bordelu s jednou prostitutkou - přesun k Red Line a nadrženost k boji - zklamání realitou války s vojáčkem s dlaněmi na uších, zmítaným pseudoamokem - pološílený útěk od jednotky do bezvýchodné pouště - konfliktní vztah s desátníkem Nebřenským po jeho zranění transformován do "síly lidskosti" - život položený za vlast postrádá smysl v osobním konfliktu. A do toho: "kurva, piča, fuck, píchat, ..." ve všech možných jazycích a jiné prázdné vulgarismy, které tuším nebyly v té době tak četně vyslovovány, jak je to dnes "módní" ve své bezúčelnosti. Srovnáte-li s Nepřítelem před branami nebo Tenkou červenou linií a pak dáte mnozí *****, pak jste ztratili jakoukoli soudnost. Dávám jednu * za snahu dostat alespoň takhle do povědomí lidí fakt, že byl nějaký Tobruk a že se bojů v Africe zúčastnili českoslovenští vojáci. Být tato látka jinak dostatečně známá, dal bych odpad! ()

hackstolle

Nutno rici, ze chvilemi si opravdu myslite, ze to neni cesky film, protoze je to tak jaksi zajimave natocene. Ale zadne velkolepe bitevni sceny necekejte, spise je to obrazek toho, jak se kdo s valkou jako takovou vyrovnava. Rozhodne vsem zucastnenym pri braneni Tobrucku holt, ale ten film mi prijde takovy polovicaty, nedodelany, mozna financne dostatecne nezabezpeceny, tezko rici. Takovy je muj pocit, ale pres 70% se u me nedostane. ()

Soubi

Po dlouhé době český film, který snese měřítko se zahraniční produkcí. Zaměřil bych se ale více na akční scény, než na psychologii vojáčků a jejich putování pouští. Nicméně triky i exteriéry jsou na dobré úrovni, jen mi (kupodivu) v tomto filmu připadala čeština jaksi nemístná :). Objektivně zhodnoceno 3 * + 1* za český film = 4*. ()

Mykhaluu

Tak jo. Další film Václava Vražedného Filipa Marhoula. Šli jsme do toho! Nu, a opravdu jsme nakonec byli za odvahu odměněni! Stejně jako pan režisér. Stejně jako někteří čeští vojáci z Afriky. A vůbec to nebyla hrůza! Někdy je fakt lepší únik z české reality! Nelíbil se mi v jeho roli Robert Nebřenský, protože jsem neviděl v jeho ruce jogurt, pořád mi u něj něco scházelo. Taky ten přízvuk našich hochů v poušti. Rychlost posunu děje, takže jsem se nestihl nějak ke chlapcům přimknout. Líbila se mi atmosféra. Barvy. Scéna "ostudy" s prostitutkou (první scéna s prostitutkou mě vyděsila, a vůbec jsem to nepochopil. A ani nechci!!!! :) Film mi přišel takový "klasický", to Mariňák, od Mendeze, kterému jsem dal, dle světových:) měřítek jen tři hvězdičky je natočen tak nějak svižně a moderně i ve chvílích nudy. No, já už v dětství chtivě pozoroval knihu "Naši v poušti", kterou měl strýček, a která s plno obrázky tohle dění opisuje ... Už ji mám, tak jsem v klidu a nad věcí i mouchami Tobruku! Nu, český filme... kráčej hrdě a neplýtvej penězi na třicet projímavých filmů ročně a natoč radši jen pořádná dílka a bude linie udžena... udržena? Je třeba ji dobít nazpátek!! A nakonec i ten vltavský panáček umíral moc hezky! :) O pár týdnů později: Je mi líto, ale po shlédnutí filmu 9. rota jde hvězdička už jasně dolů na tři kousky! ()

Romeroo

Tak jsem se celkem těšil na české válečné drama Tobruk. Na film, který prý vybočuje z našich filmařských luhů a hájů a téměř hvězd západoevropských se dotýká…tak pro mě rozhodně ne! Tobruk je v mých očích neuvěřitelná nuda. Proč? Začnu příběhem a postavami s kterými jsem se za celý film nedokázal „skamarádit“, po česku opět nevyužitý potencionál, určitě se mnoho a mnoho „věcí“ dalo udělat jinak. Pak tu máme samostatnou kapitolu a to jsou dialogy, opět průšvih! Věty jako „ došli nám náboje je to vůbec možný?“ u mě spíše vzbuzují salvy smíchu než nějakého válečného dramatu a těch slovních nesmyslů by se našlo víc. Další bod kamera, režie a vizuální stránka věci. Ani v těchto 3 bodech se nic výjimečného nekoná, ale na druhou stranu to není vyloženě špatný a otřesný. Bohužel Tobruk zklamal na celé čáře a nezachraňuje ho ani posledních 10 min, které se mi celkem líbily. 1* ()

B.Jay

S tímhle fimem je to těžké. Jasně má to být především pocta válečným hrdinům, tak nemůžem očekávat kdovíjaký odvaz (to mi nevadí), ale proč tak děsně děravý scénář? Je to škoda, protože na české poměry se jedná o kvalitní film, ale tak nějak nedodělaný. ()

vitac.

Komentář o tom, jak jsem se v předvečer státního svátku "vlastenecky" posilňoval:) Tobruk je velmi zajímavý film a já se začínám podezírat, že jsem nějaký úchyla, protože vůbec nejvíc mě brala jeho poetika (podobně jako třeba u Hlavy 22), což se mi zdá u válečného masakru celkem zvláštní. Poušť má úžasnou atmosféru a Tobruk z ní hodně těží - na druhou stranu byly části filmu, které se mi hodně líbily, ale také chvíle, kdy jsem si říkal WTF? Takže v průběhu jsem byl trošku rozervaný, ovšem po konci filmu jsem byl v souhrnu spokojen. Tobruk si podle mého našel své místo a vyplnil prázdný flek na filmové mapě - a to nemyslím jen na naší mapě lokální... Tři a půl. ()

fenek

Nerozumím tomu, mám pocit, že jsem viděl jiný film než ostatní. Příběh je pravda vyprávěn dost neosobně, ale to podle mě vůbec není na škodu. Určitě si nemůžu stěžovat na nevyvinutost postav, myslím, že ve filmu bylo jasně naznačeno, že náš Pospíchal do kolektivu úplně nezapadl, tudíž asi neměl takovou potřebu se každýho vyptávat, jak se sem dostal, kolik má sourozenců, jestli umí vařit slepičí polívku a zdalipak se nebojí pavouků. Co je potřeba, to se dovíme. Co by bylo navíc, to tam prostě není. A je to dobře. Hlavní myšlenkou je podle mě znázornění pocitu běžného vojáka na lybijské frontě - nejistota, očekávání, strach. Válka nejsou akční scény se Sylvestrem Stallonem, válka z pohledu normálního Pospíchala je nervozita, strach o vlastní život, potřeba dělat něco správně a zachovat si tím alespoň částěčně status člověka, beznadějná touha něco ovlivnit, nějak už to utrpení ukončit... Musím přiznat, že zhruba od poloviny mi film docela připomínal Jarmushova Mrtvého muže - jenomže tam, kde všeobecně zbožňovaný Mrtvý muž nasazoval trapné černohumorné a sci-fi vsuvky, tam Pospíchalova pouť ukazuje pouze nádhernou kameru a syrovou beznaděj směřující už k relativně jasnému konci. Přesto, stejně jako všechny ostatní zvraty, i konec přichází zničehonic, jako by bylo všechno v pořádku, jako by se vlastně nic nestalo. Tobruk není akční film o hrdinech, kterým se kulky zázračně vyhýbají. Tobruk vypráví o těch druhých, bezejmenných, o těch, kteří ty kulky dostávají. ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka