O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

Riker

Pro mě osobně zklamání. Možná jsem ale jenom tak úplně nepochopil co tím chtěl básník říci. Nicméně mám pocit, že film drží nad vodou hlavně (na naše poměry) nebývalá výprava a solidní kamera. Ze scénáře a hlavně z námětu se dalo určitě vymáčknout více. ()

sAreOn

Ve filmu je cítit inspirace Olověnou vestou, ale také Na západní frontě klid a dalších. Ze všeho něco, ale celkově víceméně nic. Příliš mnoho věcí zůstvává nedořešeno, příiš věcí je zde jen zmíněno, když k tomu přídate i to, že se ve filmu mluví poměrně málo, tak ani ta dramatičnost není tak silná, jak by měla být. Po řemeslné stránce tomu nelze moc co vytknout, ale ten příběh... ()

Sentinel

Tak takovoudle poctu druhé světové bych nepřál ani vysloužilému esesákovi. Nezajímavý scénář, nudná režie a průměrní herci řadí film do té odnože české kinematografie, kterou by měl odfouknout ostrý saharský vítr spolu s dusivým pískem někam hodně daleko. Kéž by tomu tak bylo. ()

Zeddi

Huuuf. Tak nakonec jsem to dokoukal. Příběh je více méně dobrý, ale Marhoulova režie mi prostě nesedí. Někdy trochu zmatené scény a někdy až moc dlouhé a zbytečné prodlevy v ději. Nejsem kritik na tom správném místě a mnozí by mi řekli tak jsi to jdi zkusit natočit sám, ale myslím, že tohle se Marhoulovi opravdu nepovedlo. ()

david666

Opět mě český film "nezklamal". Průměr z odřenýma ušima. Nevím, ale pocta vojákům by podle mě měla vypadat jinak. Z filmu jsem se o praporu bojujícím u Tobruku absolutně nic nedozvěděl - nějaké historické pozadí, na to můžete zapomenout. Psychologie postav - nic moc. ()

DonFrolimo

Leccos by chtělo dotáhnout, několik šroubků drží ledabyle. Je to několik klišé - sice sekundárních (tj. klišé jak se vyrovnat s klišé), ale přesto omezujících slibné herecké výkony. Např. jak vypadá zástupce toho a toho národa, jak se spolu vyrovnávají ve vypětí války. Vyprávění posléze ztrácí soudržnost a tak ani psychologicky velmi nabitý konec nesedne jako ta příslovečná prdel na hrnec. Přitom kamera je brilantní, scénář vyvedený, režie přímá a srozumitelná. Co je třeba ocenit mimo obecně filmové kvality, to je snaha vyrovnat se s jednou etapou naší historie. Přeci jen jde o dostatečně silnou výpověď, která může obnovovat zájem o ožehavé otázky naší minulosti, leč ona klišé mohou spíše ublížit (vyrovnat se s kritickou zkušeností nemá být povinnost, ale opravdová vůle rozumět). ()

M0rSalis

Tobruk byl pro mě poslední ostrůvek naděje v utopii nových českých filmů, ale po jeho shlédnutí musím konstatovat že jde o nehoráznou ptákovinu. Bez mála polovinu filmu jsem měl pocit že se dívám na seriál Ulice kde si všichni akorát oblékli uniformy a vyrazili na pískoviště, čekal jsem mnohem mnohem víc ... Nuda ... 2* ()

brasek

Hm... žiadna poriadna zápletka, jednoduchý dej... a keď sa už niečo začne diať, tak je koniec. Sklamanie. ()

blekekeke

Po reklamní masáži na film, jsem nečekal nic světoborného. Nakonec se z toho vyklubal parádní váleční film. Nemám co vytknout, snad jen že by půl hoďka navrch nebolela, ještě by bylo co vysvětlovat. ()

Konys

Necekal jsem skoro nic a tak jsem velmi prijemne prekvapen. Profesionalita a perfektni technicke zpracovani cisi z Tobruku na kazdem kroku (samozrejme by se naslo par tmavych mist). Ale hlavne se mi libi, ze na filmu absolutne neni videt ten "dobry cesky filmarsky duch". Je to proste snimek, ktery by svym zpracovanim obstal kdekoliv ve svete a stamilionova Bathory tak dostava dost znacne na prdel. Bohuzel, ruku v ruce s timhle vsim jde i slabsi scenar, ktery me osobne zase az tak nevadil (spise me to v urcitych okamzicich matlo), ale musim uznat, ze se tady dala odvest rozhodne o dost lepsi prace. ()

Bugiii

Dějově je tento film velmi prázdný...některé scény jsou zajímavé, ale čekala jsem větší dramatičnost, nebo nějaké emoce. Přijde mi, že vojáci ani nějak neprožívají, že je válka, nepřemýšlejí o smrti. Lepší film o druhé světové válce je určitě Nedodržený slib. ()

Callie

No chtěla jsem to vidět, když byl kolem toho takový humbuk . Ale mě to teda fakt neoslovilo. Slušná kamera, i ta depka čišící z filmu, ale nějak to jako celek nefungovalo . V hlavní roli písek, duny, příroda. Hm njn.. ()

FiFoo

Ajajaj... Ani jsem to nedokoukal, v momentě, kdy vojín Pospíchal prchá z boje a zažívá své osamnělé pouštní peklo, se my jeho osud (a potažmo osudy všech ostatních Čechů) stává ukradeným. Střelba miliony naslepo... ()

dantiiik odpad!

Jak řekl můj kamarád: "Válečný film bez pořádné války!" Vážně miluji české naivky pokoušející se natočit tyto nepovedené napůl umělecké polotovary, které nezachrání ani pár (doslova pár) povedených hlášek. Tudy hold cesta nevede ()

Royalist Girl

Opět se člověk musí podivit nad modrým hodnocením na ČSFD. Torbuk je bezpochyby dobrý evropský film, a kdybych hodnotila české filmy "zvlášť", zasloužil by si i tu pátou hvězdičku. Konečně totiž někdo v Česku pochopil, jak se točí působivé filmy bez miliardových rozpočtů a/nebo bezduchého plácání o vztazích. Od školního promítání válečného filmu jsem čekala poučné moralizování a glorifikaci československých vojáků, vyhýbání se krvavým záběrům, levné kulisy a bitvy s 20 komparsisty, a ničeho z toho ve filmu není, ani co by za nehet vlezlo. Nad průměr pak Tobruk pozvedá hlavně hudba a výběr neprofláknutých herců, což je v Česku taky nevídaná věc. Zkrátka čistých --- 80% ---. ()

jjjerry

Možná si 5* nezaslouží. Ale ve srovnání s ostatními filmy a "seriály" co se v čr točí je to film skvělý. Musím ocenit taky tu snahu načit válečný film s českým rozpočtem. Dialogy se mně zdály super, žádný vyumělkovaný kostrbatý kecy ale bylo jich málo. Místy sem se trošku nudil. Taky sem měl problém se stotožnti s hlavním hrdinou, vlastně ani nevím kdo byly ti hlavní hrdinové které by si měl divák oblíbit. škoda. ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka